Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana Eternitu i dociepenie dachu.


willyvmm

Recommended Posts

Witam.

 

Na początku napiszę że mieszkam w Danii ;)

 

Będę niedługo wymieniał dach na małym domku 80+20m2. Jest tam Eternit i będzie wymieniony na to samo, tylko nowocześniejsze płyty Cembrit (w POlsce znana jako EuroFala). Przy okazji chcę docieplić dach. Aktualnie izolacji jest jakieś ... 12-15cm. Dach ma pawie 60 lat. Krokwie wydają się być zdrowe rozmiar ca. 78x180. Myślę o pomalowaniu ich jakimś impregnatem z miedzią. Dach 2-spadowy o nachyleniu 15o. Rozmiar 10x8m + 5x4. Konstrukcja dachu w kształcie słpaszczonej litery A (dokładnie dowiem się jak rozbiorę)

Przy okazji chciałbym docieplić dach ,). W chwili obecnej izolacja sięga ca. 8cm poniżej górnej krawędzi krokwi. NA tym są łaty i płyty eternitowe.

Chciałbym na krokwie dobić nowe krokwie 47x125mm i na to dać łaty 38x73mm(zalecany wymiar). Przestrzeń pomiędzy krokwiami chcę wypełnić wełną mineralną 150mm. Do tego oczywiście nowe rynny i przedłużenie dachu w zadaszenia z przezroczystej płyty falistej.

 

Taki jest plan.

 

I tu pojawiają się pytania.

 

  1. Czy warto impregnowac stare krokwie? nie wyglądają na impregnowane czymkolwiek. Maja prawie 60 lat.
  2. Jeśli tak to czym impregnować? Czy Vidaron Impregnat Miedziowy nada się do tego, albo co innego zastosowac?
  3. Czy drewno impregnowane ciśnieniowo to dobry wybór na dobitkę krokwi i nowe łaty?
  4. Jak poprawnie przymocować nowe krokwie na wierzchu starych, albo może jest lepsze rozwiazanie? (płatwie?)
  5. Czy stosować membranę dachową? niby nie trzeba przy płytach cembrit. W tej chwili nie ma nic ...
  6. Czy może zastosować wełnę 200mm i jakoś ją "przytrzymac" aby nie rozprężyła się za bardzo i nie dotykała płyt, i nie zaburzyła wentylacji?
  7. A może moja metoda jest całkiem błędna i należy do tego podejść zupełnie inaczej? Od dołu nie ma żadnej możliwości docieplenia.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

W.

Edytowane przez willyvmm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja metoda może nie błędna ale jest niepoprawna. Aby profesjonalnie doradzić należy ocenić stan więźby a w tej chwili jest to nie możliwe. Starą więźbę warto zaimpregnować. Nową też. Musi być krycie wstępne szczególnie przy tak płaskim dachu! Moim zdaniem powinno wyglądać to tak:

- nadbicie krokwi tyle aby zmieściło się tam jeszcze 20 cm wełny i pozostała wolną przestrzeń minimum 3 cm,

- cienka płyta OSB np. 12 mm,

- papa podkładowa termozgrzewalna modyfikowana SBS na włókninie poliestrowej, grubość minimum 3 mm,

- kontrłaty,

- łaty,

- płyty pokryciowe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Więźba była wyrywkowo (kilka płyt było zdjetych) oceniona w zeszłym roku. Nie było zastrzeżeń. 60 lat wytrzymała i nic nie wskazuje że nie wytrzyma nastepnych.

Co do krycia wstępnego żaden budynek tutaj nie ma nic pod płytą falistą, i nic nie przecieka. Producent też nie zaleca w specyfikacji aby stosować krycie wstępne. Wiec nie będę się wychylał, wręcz może to być nawet problem przy sprzedaży jak podczas raportu technicznego zostanie odkryty dach ułożony niezgodnie z zaleceniami producenta. Zdrowy rozsądek nie zawsze tu jest najważniejszy.

 

Bardziej interesuje mnie czy preparat który podałem np. Vidaron miedziowy nadaje się do impregnacji starych Krokwi.

Czy nowe krowie impregnowane cisnieniowo będą ok czy dodatkowo je jeszcze zabezpieczyć. Czy użyć surowego drewna i samemu zabezpieczyć, ale wątpię czy efekt będzie porównywalny do impregnacji ciśnieniowe.

Oraz jakiej techniki użyć przy nabijaniu nowych Krokwi na stare, żeby zrobić to zgodnie z zasadami sztuki.

 

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadaje się do impregnacji jak najbardziej. Przy nowych samo impregnowanie ciśnieniowe wystarczy oczywiście pod warunkiem, że będzie uczciwie wykonane przez tartak. Dobijanie może odbyć się poprzez skręcenie śrubami, lub przybicie samymi gwoździami.Według mnie producent niech sobie nie zaleca krycia wstępnego ale ty je zrób. Andrzej powiedział jak. Będziesz miał spokojną głowę.A inni niech sobie nie mają. Ciekawe jakie zdanie ma producent na temat podwiewania śniegu , lub deszczu, który może dostać się pod pokrycie? Ma spadać na wełnę? Zalecam krycie wstępne. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zdrowy rozsądek nie zawsze tu jest najważniejszy.

 

.

Skoro dla Ciebie zdrowy rozsądek nie jest najważniejszy to po co pytasz? O impregnaty też powinieneś zapytać producenta.

A tak na marginesie to podaj nazwę tego producenta pokryć, który nie zaleca krycia wstępnego no chyba, że chodzi o oborę czy stodołę. Życzę więcej zdrowego rozsądku. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj willyvmm, jeżeli masz możliwość zapytaj jeszcze jakiegoś zaprzyjaźnionego fachowca o to, czy drewno na pewno jest zdrowe. Jeżeli wszystko jest z nim w porządku, proponuję w pierwszej kolejności zabezpieczyć go impregnatem przeciw insektom, pleśni i siniźnie – może to być Bondex Wood Preserver – oczywiście po uprzednim przeszlifowaniu go. Głęboko wnika w strukturę drewna, więc więźba będzie dobrze zabezpieczona. :)

Po jakimś czasie – opcjonalnie możesz ją pokryć np. lakierbejcą.

 

Trzymam mocno kciuki za pomyślny remont! :) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...