Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie stropu na poddaszu ekofibrem, jak rozwiązać problem podłogi?


ctr_tomi

Recommended Posts

Witam, posiadam dom - kostka z lat 70. Do tej pory ocieplenie stropu na strychu było w postaci trocin rozsypanych na stropie. Praktycznie nic to nie dawało w zimie trzeba było bardzo dużo grzać, w lecie upał na piętrze dochodzący do 35 stopni.

W tej chwili zapadła decyzja o ociepleniu stropu. Strych został wysprzątany, trociny usunięte. W tej chwili jest tylko goła wylewka - oczywiście nierówna.

Po kilkudniowym czytaniu informacji wybór padł na ekofiber. Planuję dać warstwę ok. 25 cm.

Ze strychu zamierzam korzystać tylko i wyłącznie jako suszarni na ubrania, żadnych gratów już tam nie będzie.

Mam pytanie do ludzi, którzy mają takie ocieplenie, jak rozwiązać problem poruszania się po stropie ocieplonym ekofibrem?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do wyboru:

-podłogę na legarach(można dać wiecej niż jednąwarstwę by ograniczyć mostek cieplny)

- wymianę środka poprawiającego opór cieplny na inny: perlit+mpf/osb lub twardy styropian i mpf/osb. Ostatnia opcja jest gorsza pod kątem akustycznym i pożarowym. Perlit pod tymi względami bije też ekofiber.

Jak już poprawiać ocieplenie, to warto poprawić je jeszcze bardziej i dać 5cm.

Robisz remont na kolejne lata. Co parę lat zaostrzane są Warunki Techniczne. Staraj się im dotrzymywać kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniam się jednak ku wełnie. Zrobiłbym podłogę na dwuteowniku Kronopol, takie belki, zamiast legarów zamawianych w tartaku miałbym gotowe rozwiązanie. Przykryłbym to płytami OSB na pióro - wpust też tej samej firmy.

http://www.mdb.kronopol.pl/Belki-dwuteowe/Produkt

na to wełna - tylko jaka grubość - 20 cm wystarczy? Czy jeszcze powinienem o czymś pamiętać? Czy między warstwą wełny a płytą OSB powinna być szpara, jeżeli tak to jaka? Czy od komina spalinowego powinienem zachować jakąś odległość?

Czy na stropie położyć jakąś folię?

Czym przymocować belki do stropu?

Same belki stworzą mostki termiczne bo będą bezpośrednio na stropie czy pod te belki powinienem coś dać np. paski styropianu, czy poprawne będzie ułożenie wełny tylko pomiędzy belkami?

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję bezpośrednio na strop ułożyć ocieplenie z wełny mineralnej. Najlepiej podnieść belki podkładając nawet krótkie podwaliny (np. bloczki gazobetonu, belki drewniane) tak aby można było ułożyć grubszą termoizolację. Podłoga z płyty OSB nie powinna dotykać ocieplenia i należy pamiętać o szczelinie dylatacyjnej min. 12 mm pomiędzy podłogą a ścianami. Belek dwuteowych nie mocuje się do stropu, a ważniejsze jest właściwe zamocowanie płyty OSB do belek - gwoździe spiralne lub pierścieniowe co 30cm na podporach pośrednich i co 15cm na łączeniach płyt.

Z czego ten komin spalinowy jest wykonany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalna wełna może być ułożona bezpośrednio przy kominie. Proponuję zastosować płyty ROCKMIN PLUS lub SUPERROCK bo są produkowane w szerokości 565 mm lub 610 mm - łatwiej układać bez docinania. Pomiędzy belki o wysokości 30 cm najlepiej ocieplenie o grubości 28cm czyli 2 x 14 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalną wełnę można układać bezpośrednio na beton tylko trzeba pamiętać aby od góry ocieplenia była szczelina powietrzna. Nie ma sensu również stosować na wełnę wiatroizolacji jeżeli jest ona przykryta podłogą z płyt OSB. Za to warto dać ocieplenie również na ściankach kolankowych I szczytowych od wewnątrz (po obwodzie podłogi) aby zminimalizować mostek termiczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jeszcze jedną poradę.

Po konsultacji z rodziną doszliśmy do wniosku, że strych w naszym domu będzie nieużytkowy z tego względu, że i tak jest w tej chwili na niego bardzo trudno wejść, jak dojdzie 30cm ocieplenia będzie to praktycznie niemożliwe bez czołgania. Podłogi nie będziemy robili, oprócz wąskiego dojścia do komina i włazu na dach - tam damy 2 legary + osb.

Proszę mi napisać jak poprawnie ułożyć wełnę na stropie?

Po prostu ją położyć na goły strop w dwóch warstwach? Czy folię dawać na strop przed położeniem wełny? Czy na wełnę dawać jakąś folię? Jeżeli trzeba dać folię proszę napisać jaki rodzaj i grubość, ocieplenie będziemy wykonywać samodzielnie.

Jeszcze jedna kwestia, po rozmowach ze znajomymi Ci straszą mnie, że jak nieumiejętnie ocieplę strop to czeka mnie pleśń i grzyb - szczególnie mieli na myśli styropian, co tutaj można zrobić źle, żeby powstał grzyb itd?

Proszę o ostateczne wskazówki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folie potrzeba dać, można dać EPS'a u mnie w skromnej galerii jest pokazane wyprowadzenie izolacji ze skosów na strop.

Jeśli jest to żelbetowy strop, EPS na to siatka i klej, będzie dobrym rozwiązaniem.

Jeśli ma być nie użytkowy, po izolacji można upchać ile można, zawsze z czasem można będzie zamach na komin zrobić.

to czeka mnie pleśń i grzyb - szczególnie mieli na myśli styropian, co tutaj można zrobić źle, żeby powstał grzyb itd?

Proszę o ostateczne wskazówki.

Pozdrawiam.

grzyb powstaje wewnątrz pomieszczeń tylko ze względu na brak wentylacji.

Ściana może być ze szkła, jeśli będzie zimna, to nastąpi kondesnacja.

Przegrodę trzeba właśnie chronić przed tzw "oddychaniem" wielce to szkodliwa ideologia, prowadzi do masy nieszczęść.

Szczególnie na poddaszach i wełnie, tu jest o tyle lepiej że jest strop żelbetowy, żelbet ma ciut oporu dyfuzyjnego..

puszczanie w zimne miejsca pary wodnej, na oślep, właśnie prowadzi do grzybów.

Jeśli dom po do izolowaniu stryopianem / wełną itp nagle zaczyna się zagrzybiać, to problem nie jest w tym że ściana nie zdycha, tylko

upadła mirkowentylacja, a to szczelinka w murze, a to tynk porysowany, a to kablem od TV wiało, a to ptaki zaprawę wydziobały, itp

i sobie tak na dobrą kratkę wentylacyjną było szczelinek, nagle wykonało się jako taką izolację, z "szczelnym" tynkiem i

upadła ta nieświadoma wentylacja. Prowadzi to do znacznego wzrostu stężenia pary wodnej, przez co punkt przecięcia z krzywą rosy idzie ku wyższym wartościom, szczególnie narożniki dołem, później górą, akurat tam intensywnie ucieka ciepło, wynika to z samej geometrii.

Przez co, ta energia "nie gości" na powierzchni, nie czuć działania na mur .. przez co temp powierzchni

spada, maleje jak zwał tak zwał, a system grzewczy ma dopompować braki w tej energii.

Jeśli w domu jest 70% wilgotności to na bank problem z grzybem murowany, bo nie wielu ma domy na tyle dobrze izolowane że

w każdym miejscu ściany temp wynosi ponad +15 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogi nie będziemy robili, oprócz wąskiego dojścia do komina i włazu na dach - tam damy 2 legary + osb.

Proszę mi napisać jak poprawnie ułożyć wełnę na stropie?

Po prostu ją położyć na goły strop w dwóch warstwach? Czy folię dawać na strop przed położeniem wełny? Czy na wełnę dawać jakąś folię? Jeżeli trzeba dać folię proszę napisać jaki rodzaj i grubość, ocieplenie będziemy wykonywać samodzielnie.

Płyty z wełny w dwuwarstwowym rozwiązaniu ocieplenia układamy mijankowo. Ocieplenie wykonujemy sukcesywnie aby ograniczyć do minimum chodzenie po wełnie miękkiej. Przy docinaniu wełny używamy zwykłego ostrego noża, zachowując równe i gładkie krawędzie cięcia.

Nie potrzeba układać pod wełnę folii paroizolacyjnej bo strop betonowy stanowi duży opór dyfuzyjny, suchy żelbet ma współczynnik oporu dyfuzyjnego μ= 130. Jeżeli leżące trociny, które zostały uprzątnięte ze stropy były suche to znaczy że nowe ocieplenie z wełny też będzie suche bez dodatkowej folii paroizolacyjnej.

Problemy mogą pojawić się gdy przykryjemy mokry lub przemarznięty strop folią paroizolacyjną lub położymy na takim stropie wełnę, która nie jest hydrofobizowana. Na etykiecie i deklaracji powinno być oznaczenie WS oraz WL(P), króte informuje o przeprowadzonych badaniach nasiąkliwości wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...