Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Indywidualna stodoła - dziennik budowy.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 291
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Korzystając z okazji, że odwiedziłem swój DB to zastanawiam sie nad pryśnieciem skosów poddasza pianką bo; latem mam tam 40st a zimą -20st.

Poddasze jest w zasadzie nieuzytkowe ale mam tam jakieś 70m2 gotowej drewnianej podłogi wysokość 2,5m i aż żal tam stołu do pingponga nie postawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

no i prysnąłem lookajcie

 

IMG_8176.jpg

IMG_8178.JPG

IMG_8180.jpg

 

jutro przyjeżdza transport z deską elewacyjną/boazeryjną

 

macie jakąś wiedze na temat lakierów do podłóg, chciałbym tą sosnę pomalować czymś wytrzymałym bo stół do pingla tam chce wstawić.

 

jeden taki twierdzi że kąpiel w wodzie z szarym mydłem jest najlepsza na wszystko

jakaś farba czy lakier wodny?

chodzi żeby to pozniej nie uwalniało formaldehydów

Edytowane przez bob_budownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jakieś ECO. My zastosowaliśmy farby w mieszkaniu ECO z Magnata, ale lakiery juz dawno można było kupić takie ECO, bo około 20 lat temu w mieszkaniu stosowaliśmy, muszą być raczej rozcieńczne wodą, to bardziej będą ECO, a na strychu to nie potrzebne odporne na warunki atmosferyczne bo to nie na zewnątrz. No super tapiana, też mamy cały strych zapianowany na 23cm i jeszcze w stropie mamy 15cm, bo my tylko parterówkę mamy. W lato to blacha parzyła w ręce a w środku na strychu zaledwie 22 do 25 stopni tylko. A Ty ile cm. dawałeś piany?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 22cm i jestem baardzo zadowolony. na poddaszu teraz jest 17-19 stopni bez ogrzewania ( na zewnątrz 10 st ), tylko cieplo zakumlowane z budynku bo ogrzewanie jeszcze nie pracuje, zobacze co bedzie w zime.

 

Narazie jestem małym stolarzem:)

IMG_7524.jpg

 

IMG_7525.jpg

 

IMG_7526.jpg

 

IMG_7529.jpg

 

Mozolnie to idzie, 1/4 scian przez cały weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Cześć tu Bob.

W stopce nowe informacje!

 

Minął rok jak mieszkamy i chyba czas na jakieś małe podsumowanie w formie poradnika. Napiszę to czego doświadczyłem i nauczyłem się w kilku etapach.

 

Od samego początku

 

1. Papierologia - przemilczę ten temat. Made in Poland papiery level expert.

 

2. Działka

 

Sprawdź czy nie ma rzeki, czy jest budowlana a jak nie to czy da się odrolnić i za ile. Dostęp do mediów woda, kanalizacja, prąd, dojazd (czyja droga). Ja miałem tylko prąd i drogę ale potem na szybkensa dokupowałem udział w drodze.

 

Jak już se kupisz ogrodzisz to przy ogrodzeniu wyrównaj rozłóż agrotkaninę na metr od płotu i se zasadź płot wizualny bo potem albo będziesz oglądał sąsiada jak buduje albo robotników albo kupisz drzewka w casto i będziesz czekał aż to zacznie rosnąć.

ALBO zamówisz se tuje itp któ®e maja ze 2 metry i zapłacisz 234567890876543234567 $ :)

Ja obecnie obserwuję jak drzewka z casto co mają 40cm brązowieją :( a były sadzone na jesień.

 

Ogrodzenie polecam tam gdzie nie widać to siatka powlekana i słupki/rurki a od strony reprezentacyjnej ładna siatka przemysłowa 3D i przęsła jedynie między furtką i bramą wjazdu. Chyba że jest sporo $ ( 40mb płotu murowanego w ładnym wykończeniu może kosztować 50kpln z bramą i furtką ) żeby po pierwsze zapłacić za płot murowany a potem dbać o to żeby to dobrze wyglądało. Ja wybrałem porządną siatkę 3D na front z łądną podmurówką typu uran a po bokach zwykła siatka powlekana.

 

Zwróć uwagę na orientację działki w sensie wschód-zachód oraz posadowienie domu taras i te sprawy żeby było dobrze i potem ewentualna fotowoltaika była do wykonania i była wydajna.

 

Jeśli nie ma wody i kanalizy to rozważ studnię głębinową i POŚ jeśli tak to zaplanuj to na działce zgodnie w przepisami czyli rozsączanie wody z oczyszczalni musi być chyba conajmniej 30m oddalona od studni obojętnie czy twojej czy sąsiada - tu przepisy sie jakoś zmieniają więc trzeba dobrze sprawdzić - to akurat mi siadło a tego nie wiedziałem.

 

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

3. Fundamenty

 

Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament?

 

Jak jest wysoko woda w gruncie to PF jak nie rozważ tradycyjny.

Jeśli PF to nie daj sie nabrać na XPS pod płytą bo to nic nie daje a sam XPS uważam nie jest dostosowany aby przyjąć te dziesiątki ton masy domu a sama PF będzie sie podczas budowy zachowywała jak "wiotki" placek, bo wpierw stawiasz ściany nośne co powoduje ugięcie się na obrzeżach płyty a w centralnej cześci idzie do góry, niewiele ale idzie. Potem jak obciążasz działowymi a następnie wylewka, glazura i inne sie to normuje (ale to jak w moim przypadku fibrobeton). Fibrobeton to zbrojenie rozproszone a na krawędziach tradycyjne - nie idź w tym kierunku, idź w tradycyjne zbrojenie a najlepiej trochę przewymiarowane. W moim przypadku występowały pęknięcia na murach w takich miejscach gdzie nie powinny być i nikt tego nie potrafil logicznie wytłumaczyć łacznie z inżynierami którzy prowadzą wykłady na uczelniach o tym kierunku ( moj kierbud to z wspomnianymi konsultował). To co napisałem to jest moja interpretacja i moje wnioski kropka

 

4. Mury

 

W zasadzie obojętnie ja bym wybrał po raz kolejny jakiś pełny materiał bo potem przy montażu jakiś zawiesi, haków, mocowań i innych mnóstwa pierdół nie będziesz natrafial na pustki w budulcu. Rozważyłbym beton komórkowy to jest sopko materiał, gdzieś tam pisali różne opinie, że słaby że coś tam. Ja widze od 2 lat

jeden bloczek który juz przez dwie zimy leży za domem przy płocie bo coś tam sie o niego opiera i nic sie z nim nie dzieje, nie kruszy sie glony i grzyby na nim nie rosną - uważam że jest spoko i jest w dodatku pełny.

 

5. Strop, dach.

 

W mojej parterowej stodole jakbym budował jeszcze raz to strop monolityczny - izolacja dzwiękowa to raz a dwa nadaje konstrukcji o wiele większej stabilności.

Jeśli jednak wiązary to napewno pełne deskowanie.

 

 

6. Izolacja.

 

Pianka na deskowanie 100%, 20cm grafitu na elewacje 100% to są tematy na których nie oszczędzaj, póżniej one spowodują niskie koszty ogrzewania a dość istotny punkt niskich kosztów ogrzewania to w przykazaniu 7.

 

na fotce temperatura na poddaszu na ktorym nie ma ogrzewania a na zewnątrz w okolicach 0st - podoba się?

poddasze.jpg

 

7. Wentylacja.

 

Grawitacyjna czy mechaniczna?

Odpowiedź brzmi mechaniczna i to zdecydowanie szczególy w fotkach poniżej samemu se można wyciągnąc wnioski.

reku.JPG

temp wew.JPG

temp zew.JPG

 

Fotki z marca 2018 temp zew około 0st, Sama rekuperacja zrobiła podniesienie nawiewanego powietrza o ponad 15st.

Podgrzej powietrze o 15st przy wentylacji grawitacyjnej i zobacz rachunek. Może się uda tanio ale będzie grzyb i "stare" powietrze.

 

Jedynie wybrałbym WM z dodatkową opcją "łazienka" czyli na guzik lepiej wentyluje i łazienka nie będzie tak zaparowana, ja mam zaparowaną szczególnie jak młodzież bierze prysznic bo młodzież stoi pod prysznicem/deszczownicą 20 min aż się ciepła woda skończy.

 

 

8. Ogrzewanie.

 

Ja wybrałem i nie zmieniłbym z podłogowego zasilanego pompą ciepła, bo:

 

Nic nie ucieka do komina bo nie ma paliwa które sie pali ogniem. Wystarczy podgrzać wodę w podłogówce do max 35 st ( upał w domu ), nie ma kaloryferów, rurek, problemów przy malowaniu.... a tera pójdę zrobić fotę jaki jest COP ogrzewania i CWU bo jakiś czas temu ( chyba w tą zimę ) zmienili mi soft w PC i mam możliwość odczytu.

 

cop.jpg

 

COP to takie przeliczenie ilość pobranych kilowatów na oddane kilowaty to jeśli dobrze liczę to ten mój COP wynosi 4,24 wg mnie to wynik więcej niż zadawalający.

Wzięło od Taurona 900kW i uzyskało energii termalnej 3818kW - taki wynik powiedzmy od połowy zimy do połowy lata. Dokładne informacje nt kosztów CWU i ogrzewania są w stopce.

 

9. Instalacje.

 

Nie oszczędzałem na gniazdkach jest ich chyba w domu 80 łącznie z włącznikami, mam kilka sprytnych rozwiązań - schodowe, krzyżowe to jest ok ale gniazdek to w kilku miejscach dałem za dużo ale kto to wiedział :)

 

Napewno daj dużo bezpieczników najlepiej osobno na swiatło i gniazdka oddzielnie w kazdym pomieszczeniu i na odbiorniki strategiczne, ja mam ich ponad 40 i to jest zamało bo jak Ci wywali tu to masz ciemno tylko tu a nie tu i tam. Nie idź w wifi, ciągnij skrętkę wszędzie gdzie się da bo teraz nie wiesz ale za parę lat możesz na tym skorzystać. Wifi jest dobre tylko do smartfonów reszta na kablu pracować będzie komfortowo.

 

Bardziej bym się skupił na ciepłej wodzie w kranie od razu czyli cyrkulacja - to jest fajna rzecz, zaprogramowałem sobie programator żeby w odpowiednich porach się włączała pompka i ciepła woda jest od razu, nie trzeba czekać aż przepompuje zimną. Bardziej bym sie skupił na wodzie do ogrodu np. żałuę ze mam tylko jeden kranik za domem 0,5" bo to na trawnik 1000m2 jest za mały przepływ a jak się chce podłączyć kilka zraszaczy to już całkiem kalarepa. Musiałem kupić kilka rolek dobrego węża 1" i w garażu podpiąc i dopiero porobić rozgałęźniki na 0,5" i teraz mam dwie sekcje po 3 zraszacze i podlewa sie samo.... no ale cóż wąż musiałem kupić i leży on tu i tam i trochę oko drażni a mogłem zaplanować poprowadzenie rurek 1" i wypuścić w 2 lub 3 miejscach żeby podlewać.

...a te rurki by kosztowałyby 1/10 tego co jeden wąż 1" a musiałem kupić 3 takie węże i pierdoły do tego.

To niby nic wielkiego ale warto przemyśleć, warto podglądać dzienniki budowy i niczego nie lekceważyć - wszystko przemyśleć x2 - sobie wyobrazić.

 

Warto sobie w łazienkach zamontować jakieś grzejniki drabinki na okres przejściowy by ręczniki szybko schły. Mam w większej łazience taką poziomą drabinkę 900W i spoko daje radę a w małej mam w tynku zatopioną taką siatkę grzewczą z termostatem to robi robotę!!!! Cała ściana jest ciepła z dwóch stron.

 

 

 

Na teraz nic mi nie przychodzi więcej do głowy a zostało 10 przykazanie :)

Sorry za ewentualne literówki czy składnie.

 

 

CDN

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...