Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy wentylacja mechaniczna wykonana jest prawidłowo, wątpliwości.


Recommended Posts

Gość Gos**c
To jak się to ma do salonu gdzie mam jeden nawiew pojedynczy i jeden podwójny. I teraz np mam imprezę na 12 osób czy te 3 przewody będą w stanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza by nie było w salonie duszno i by sąsiedzi nie musieli słuchać śpiewów mojej ekipy od karaoke:) ( żeby uniknąć otwierania okien) ?

 

Nie da rady zrobić za rozsądne pieniądze wentylacji na jedną i na dwanaście osób. Albo robisz wentylację do domu jednorodzinnego albo do restauracji.

Te 12 osób może siedziec przy stole na stypie albo tańczyć na urodzinach gdy za oknem ponad 30 stopni. Możes wstawić klime i jednym będzie za zimno a innym za ciepło.

Musisz sie zdecydować czy salon to sala bankietowa czy po prostu salon w domu jednorodzinnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym śpiewaniem to pełen przekrój :) a wracając do tematu Pan z firmy instalacyjnej stwierdził że przy reku 400 skrzynkę główną wyciągową też zrobią 8kę i łazienka dorobiła się dzięki temu potrójnego wyciągu :) Już się tam chyba w czasie kąpieli para skraplać nie będzie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pataty zastanawiam się po prostu ile osób może komfortowo spędzać czas w salonie przy zamkniętych oknach i włączonym np na 80% reku. I nie mam na myśli rozbieżności 1 -12 osób ale np 4-10 a przecież od tego jest sterowanie żeby czasowo móc zwiększyć wydajność systemu. Wystarczy że zaproszę najbliższą rodzinę na obiad i już mam 10 osób w salonie o imprezach już nie wspomnę:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pataty zastanawiam się po prostu ile osób może komfortowo spędzać czas w salonie przy zamkniętych oknach i włączonym np na 80% reku. I nie mam na myśli rozbieżności 1 -12 osób ale np 4-10 a przecież od tego jest sterowanie żeby czasowo móc zwiększyć wydajność systemu. Wystarczy że zaproszę najbliższą rodzinę na obiad i już mam 10 osób w salonie o imprezach już nie wspomnę:)

 

Jak bedzie tyle osob to po prostu uchylisz okno, bo inaczej bedzie za goraco :)

 

Nie bedziesz przeciez projektowac i montowac systemu pod okazyjne korzystanie, bo ciepla od tych osob i tak nie wydmucha. Okno zalatwi sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie dlatego się podpytuję, każdy podaje inną zalecaną wymianę, albo 30m3/osoba albo minimalne higieniczne dla pomieszczeń itd. To samo z wymianą od 0,3 do nawet 0,9 i bądź człowieku mądry :) Do tego niektórzy podają, że w nocy te 30m zredukować nawet do 20 np.http://www.rekuperator.waw.pl/artykuly/jaki-rekuperator--ilosc-powietrza.html Jeżeli ktoś ma w domu wentylację mechaniczną napiszcie proszę z doświadczenia jaką macie ustawioną wymianę.

 

 

Miałem ten sam problem. Generalnie wybierasz większą wartość.

Przeczytaj sobie http://www.wentylacja.org.pl/upload/files/rekuperacja_do_kor.pdf

 

Ja zrobiłem tak:

1. spisałem wszystkie pomieszczenia i ich m3

2. określiłem ile razy ma być dane pomieszczenie wentylowane na godzinę np. łazineki 2-3x i wpisałem taki nawiew lub wywiew

3. zsumowałem m3 jakie mi wyszły i sprawdziłem czy 30% z tego (czyli tak jak wentylacja zazwyczaj działa) pokrywa mi zapotrzebowanie osobowe. Oczywiście 30% nawiewu lub wywiewu, które są identyczne.

 

Wyszło mi nawet więcej ale to i dobrze, bo parter i piętro nie mieszają się przecież tak idealne, powietrze szuka najkrótszej drogi. Także realnie, mogło by braknąć tych m3 na osobę np. gdy jesteśmy wszyscy na dole w dzień lub gdy śpimy.

Edytowane przez Andrzey_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...