Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwuokienny pokój dzienny z funkcja sypialni


Tm.

Recommended Posts

Mam do zaplanowania cały pokój - remont generalny - wiec w zasadzie to prawie że stan surowy. Nie ma żadnych mebli, nie ma większych ograniczeń co do tego co na ścianach, suicie i podłodze (ta będzie skuwana celem zrobienia izolacji termicznej od garażu pod spodem).

 

http://i.imgur.com/NKGMple.png

 

Układ elektryczny może ulec całkowitej deformacji jednak pamiętać trzeba o tym że to są dwa zupełnie różne układy elektryczne i nie można ich łączyć bezpośrednio. Kierunek otwarcia drzwi i ich kolor też sa bez zmian. Reszta do wypełnienia.

Profilaktycznie: podłoga jest robiona na nowo, okien nie przesuwamy, grzejnika tez nie, sufit zostaje na swoim miejscu, wysokość pomieszczenia 2,7m, wentylacja zostaje tam gdzie jest, układ pomieszczenia względem kierunków świata także.

 

W układ nowego pokoju wchodzą tez meble i ich rodzaj - bez szaleństwa czyli nie meble ze słomy, nie meble z odrzutów z eksportu, nie meble pomysłowego Dobromira. Kolorystyka - dowolna chociaż jak wiecie choruje na widok pastelozy...

 

Natomiast moje oczekiwania użytkowe - dwa rodzaje światła. Światło robocze (t. 3800K) i światło wieczorne (2600K) w tym światło nad łóżkiem do czytania.

Światło które jest teraz w postaci oczek sufitowych do całkowitej likwidacji, jest to maksymalnie niewygodne oświetlenie. Może być oświetlenie Halogenowe ale preferuję LEDowe lub nawet świetlówki ale o takiej charakterystyce aby fotografując nie mieć efektu storoboskopowego.

 

Okna - chce powiesić rolety i tylko firanę (bez zasłon, firana pełniła by rolę dyfraktora z okien). Firana za dnia roleta biała z materiału w czasie ostrego słońca lub noca. Ramy okien białe. Światła za dnia w pokoju mnóstwo. Widok z okna wschodniego jest ciekawszy niz z południowego.

 

Podłoga - Albo porzadne panele albo deska podłogowa. Klepka wychodzi za drogo poniewaz poza samym materiałem trzeba by dołożyć koszty robocizny i cyklinowania.

Parapety do wymiany - obecnie jest to pomalowany parapet z lastryko. Bedzie wymiana na drewniane lub jakiś kompozyt.

 

sciany - obecnie pomalowane, beda malowane na biało jako wyjściowe, kolor zostanie ostatecznie dobrany po wybraniu mebli, podłóg.

 

Użytkowanie pokoju - głownie spędzam podczas przy komputerze przy czym komputer został nieco zdeformowany gdyż za ekran robi 40" TV - nie oglądam TV a od czasu do czasu jakis film się obejrzy właśnie z komputera. niemniej wygodne biurko (albo jego jakaś forma) do pisania na klawiaturze plus olbrzymi blat roboczy gdzie można pisać, rysować, kreślić coś składać. Nazywam to tak roboczo - miejsce do układania puzzli - ono najlepiej oddaje zastosowanie. Odczuwam jednak dyskomfort siedząc tyłem do drzwi. Jestem praworęczny.

 

Poniewaz pokój ma nocami pełnić funkcję sypialni - potrzeba tez miejsca na łóżko obecnie jest duże łóżko dwuosobowe zostanie ono w przyszłości zmniejszone do jednoosobowego gdyz jest zwyczajnie za duże i zajmuje 25% powierzchni pokoju. Do tego potrzeba tez porządnej szafy pełniącej funkcje przechowalni garderoby i przechowalni mnóstwa przedmiotów - nie dopuszczam pólek otwartych na pokój - mam tendencje do upychania czegoś więcej niechaj to będzie zasłonięte. Żadnych pólek na bibleoty - magazyn kurzu a uroku nie dodaje. Nie potrzeba półki na książki ani niczego za szkłem - te znajdują sie juz w innym miejsce.

 

Kolory - nie lubię koloru niebieskiego i żółtego ani ich połączeń. Kazdy inny może być. Nie lubię barw mdłych bezy, pomarańczy, jakis jasnych płowych odcieni. Operowanie kontrastem jest czymś co lubię.

 

Zieleń w pokoju - zamierzam jedną część ściany i sufitu poświecić na pnącze - albo jakąś odmiana bluszczu, filodendrona lub innej rośliny tropikalnej.

 

A i taki detal, w północno wschodnim narożniku znajduje się "centralka" sieciowa - ta pójdzie do zabudowy ale musi być dostępna bez rujnowania pokoju. Jeden z nieużywanych kanałów wentylacji pełni rolę pionu technologicznego (stamtąd ida wszystkie instalacje niskopradowe poza elektryczną).

 

Nie oczekuje kompletnego projektu jedynie jakis inspiracji by to wszystko poskładać do kupy. Myślałem ogólnie o jakimś stylu pól biurowym, pol industrialnym w postaci gołych przewodów elektrycznych na ścianie, karniszy zrobionych z wypolerowanych rur miedzianych lub stalowych, biurku w postaci szerokiego blatu od ściany do ściany i kontenerkami na kołkach do przechowywania "puzzli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj;)

Fajnie, że masz to wszystko tak dobrze przemyślane:)

Poszłabym w ciemniejszą, drewnopodobną podłogę (jak najbardziej może być w odcieniu zimnym, szarawym), białe ściany, biało-czarne meble, czarne metalowe lampy (np na wysięgnikach).

Ustawienie w pokoju takie:

http://i4.photobucket.com/albums/y145/ana289/11_zps95a6uxgn.jpg

 

Od wejścia na prawo długi blat (np.szary na czarnych prostych nogach). Po prawej stronie blatu miejsce na pnącze idące po ścianie i wschodzące na sufit. Ciekawe krzesło-fotel, który po odsunięciu będzie miejscem siedzącym przy stoliku kawowym.

Prosta rozkładana kanapa, np w graficie (albo jasna w przypadku ciemnej ściany), z wysokim podłokietnikiem od strony grzejnika. (osobiście pomyślałabym nad zabudową grzejnika i scaleniem jej z parapetem)

Za drzwiami ciąg zabudowy z dostępem do wentylacji (jeśli tak może być;))

 

Nad sofą duży fajny obraz/plakat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, bardzo zbliżony pomysł, którego celowo nie pokazywałem, żeby niczego nie sugerować. łóżko w postaci kanapy - zdecydowanie nie. Lat 15 spałem na niewygodnej kanapie rozkładanej, na sama mysl powrotu do tego az mnie ciarki przechodzą.

 

Grzejnik jest na ścianie, nie ma możliwości zabudowania grzejnika. Reszta ok, tylko teraz jeszcze dopracować barwy i oświetlenie - te nie wydaje mi sie czytelne w twoim pomyśle. Meble nie czarne raczej ciemne drewno, bardzo ciemne. Problem jest z drzwiami w kolorze olchy i samym doborem podłogi - boje się ze zbyt ciemna podłoga zdominuje całe pomieszczenie. ściany na chwile obecna białe chciałem przyozdobić malowaniem abstrakcyjnym w postaci czarnych kwadratów, prostokątów, odcienie szarych pasów i linii urywających sie tu i ówdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozbiłabym zbyt ciemnej podłogi - jeśli drzwi są w kolorze olchy, to dałabym białe panele, z wyraźnymi słojami, które będą korespondować z drzwiami. Wnętrze biało-czarno-szare jest moim zdaniem ok, szafy mogą być białe, a niektóre drzwi tylko czarne - nawiązały by do Twojej geometrii na ścianach, np te z voxa (w standardzie są białe, a kolorowe kupuje się nakładki magnetyczne, od wyboru do koloru;))

http://www.meble.vox.pl/files/bw/meble_vox_pl/inne_strony/pokoj_30latka_03_www_pp_w1350-h670-q80.jpg

 

zamiast kanapy może być oczywiście łóżko - jeśli wystarczy Ci takie 200x90 to ok:)

A kanapę może miałeś niewygodną - ja polecam rozsuwane, nie rozkładane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozbiłabym zbyt ciemnej podłogi - jeśli drzwi są w kolorze olchy, to dałabym białe panele,

 

Białe? białe ściany, białe panele - psychodeliczne jak w izolatce! Pomijam że na białym potwornie będzie widać "starzenie się" pokoju.

Z panelami - a raczej deską bo ta wydaje mi sie konstrukcyjnie solidniejsza niż panele

 

Meble - tam za drzwiami była by raczej szafa na zamówienie. W ogóle myślałem tez na przeniesienie tam biurka - ale to dlatego ze zmieniszyło by mi to kilometraz kabli do obecnego stanowiska (tam gdzie proponowane było krzesło). Ale kolory hmm - moze być. chocąz poszedł bym zmiast czarnego na ciemno drewniany żeby zbic barwnie drzwi z olchy. Jak dokończę opróżniac pokój z gratów to wrzuce fotki.

 

Co sadzisz o wykorzystaniu wody powrotnej z grzejników do zrobienia małego ogrzewania podłogowego? a woda nigdy nie ma wiecej niz 40*C (tego jestem pewien bo to mierzyłem).

 

Jakie propozycje o do oświetlenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie lampy dałabym po obu stronach biurka (części roboczej) - rozumiem, że tv będzie wisiał na ścianie?

http://4.bp.blogspot.com/-n-eOjN1Cpu4/UlBaUx1CxAI/AAAAAAAADoQ/DWO41UX-oQo/s1600/lampy+ze+%C5%9Bciany+na+wysi%C4%99gniku.jpg

Wiszącą spuściłabym nad stolikiem

Ścienną, małą przy łóżku do czytania.

 

Można dać główny plafon centralnie nad pokojem - resztę oświetlenia traktować jako dodatkowe.

 

Jeśli boisz się bieli na ścianach, zrób do jasnej deski ściany jasno-szare, które przełamią też ciepły odcień drewna.

Zamiast czerni przy szafkach może być też ciemny brąz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwosc podzielania sekscji oswietlwniowych w pokoju zapomocadwóch tych segmentów sieci elektrycznej.

 

inna rzecz- czym napedzac te plafny i kinkety? halogeny? W srodku sa zwykłe zarówki gwintem E27 - nie podoba mi sie to.

 

TV nie bedzie zawieszony na ścianie, na własnej stopie bedzie stał - głownei daltego ze czasem go lkko obracam i przesuwam. Ruchomy uchwyt VESA to za droga impreza.

 

Widze ze nadal z biała podłoga nie odpuszczasz - nie jestem do białej podłogi przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tm. możesz nie być przekonany - przecież to Twój pokój. Możesz robić brązową;)

Na żarówkach się nie znam i nie pomogę - napisałam tylko, że takie oświetlenie, ukierunkowane na kilka stref bym zrobiła, a czym je zasilisz, to już Twoja sprawa;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Do remontu jeszcze trochę, jednak zacząłem testować ergonomię i jest tragicznie, czyli biurko z blatem na wysokosci 75. Nic z tego. Tak sie nei da siedzieć, najwyższy fotel jaki am uniemożliwia położenie nadgarstków poziomo na jednej linii z łokciami. Druga rzecz - monitor a w zasadzie TV 42" zbliżył się na odległość 50cm i ... tak się nie da siedzieć, jest zwyczajnie za blisko, wręcz nieprzyjemnie blisko. Rady typu "kup se normalny monitor odsyłam do kosza, dobry monitor to wydaek 2000zł minimum, a i tak małego monitora nie kupię jak minimum 24"-26". Efekt będzie ten sam a filmu już nie obejrzę.

Nogami nie sięgam do podłogi i muszę mieć stopy idealnie płasko - a nie lubię mieć bo mam zimną podłogę wiec zawsze miałem je oparte o pięty. Podłoga zawsze będzie zimna bo to narożnik który przemarza.

 

nie mam żadnego pomysłu jak rozwiązać ten problem, dotychczasowe biurko miało szeroką i długą półkę na wysokosci 63 cm co było wygodne bo wszystkie kable od myszy, klawiatury wisiały pod blatem a nie na blacie, wysokość krzesła by;a ok, stopy sięgały mi podlogi, lokciem miałem na równi z blatem. Niestety robiąc rekonesans w dostępności takich ruchomych pólek stwierdzam jedno, potworne badziewie to jest, wszystko sie chybocze i jest mocowane na 1 cm drewnowkręty co w przypadku w wiercenia w blat od dołu i dużej masie która będzie sie na tym opierała jak i ruchami wsuwania wysuwania i na boki, poleci prędzej cy później. no i jeszcze jedno, wszystkie prowadnice połek sa ekstremalnie krótkie, 30cm! O grubości płyty meblowej nie bede się wypowiadał bo wszędzie jest ta ultracienka 15mm na szerokości metra uginająca sie pod wlasnym ciezarem

 

Poza tym taka pólka ograniczy dostępność pod blatem...

 

Niemniej powstał pewien problem jakim jest jednoczesne wykorzystywanie blatu do pisania na nim odręcznie i za pomocą klawiatury...

 

 

Jakieś pomysły?

Edytowane przez Tm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

tutaj masz prowadnice klawiaturowe, są do półek o głębokosci od 30 do 55 cm, wysuw 75%

http://www.stylmebli.pl/prowadnice/1619-prowadnica-klawiaturowa-dz2109-accuride.html#/35-kolor_pokrycia-ocynk/41-dlugosc_prowadnic-55_cm

 

Biurko musisz zrobic sam, na rynku w zasadzie nie ma wygodnych biurek pod komputer. Najlepszy będzie blat drewniany - do kupienia w markecie, prowadnice wtedy będą lepiej zamocowane. Standardowo blaty mają głębokosc 60-62 cm, ale ikea ma drewniane o głębokosci 75 cm

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50106773/

Półka klawiaturowa powinna miec minimum 70 cm szerokosci na klawiaturę i myszkę - drewniana do kupienia w markecie albo u jakiegokolwiek stolarza.

Do tego najlepiej regulowane metalowe nogi, np. w ikei. Jesli wysokosc półki 63-65 cm na klawiaturę Ci odpowiada, to sam blat moze byc na wys. + 10 cm, czyli dobry do pisania odręcznego (73-75cm). Pod taką wysokosc blatu mozesz dac standardowej wysokosci nogi, czyli 70 cm

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/workspaces/11845/

Do tego komoda jak sie zmieści, ewentualnie wózek na pc

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10245832/

Monitor 42 cali jest duży, nie wiem jaką głebokosc blatu do tego potrzebujesz, ale tutaj mozesz po prostu kupic blat u stolarza drewiany na zamówienie o odpowiadającej głębokości. Przy biurko szerokosci wyzszej niz 120 cm dałabym dodatkową nogę pod blatem z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo blaty mają głębokosc 60-62 cm, ale ikea ma drewniane o głębokosci 75 cm

 

Niestety tu jest ciezki dramat, bo albo każa kupić cały blat 3m długosci jak potrzebuje 1,m albo 60cm... 60cm to zdecydowanie za mało. Ikea ma tez za małe blaty.

Monitor 42 cali jest duży, nie wiem jaką głębokość blatu do tego potrzebujesz, ale tutaj możesz po prostu kupic blat u stolarza drewniany na zamówienie o odpowiadającej głębokości.

 

Sprawdziłem praktycznie:

od ekranu do komfortowego położenia dłoni na klawiaturze mam 80cm. Wiec +20cm na ekran = 100cm blatu.

 

Przy biurko szerokosci wyzszej niz 120 cm dałabym dodatkową nogę pod blatem z tyłu.

 

Nogi miały by byc nawet dwie jednak, powoli zmienia mi siękoncepcja względem pierwszego posta. Już odszedłem od pomysłu blatu na całą szerokość zamian za to biurko będzie krótsze a szersze. Zeby jeszcze zaoszczędzić na miejscu to sciane na froncie wykorzystam na półki i inne rzeczy.

 

Jutro coś naskrobię wiecej w temacie. Nadal temat dobory podłogi, i oświetlenia wisi :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że jesli będziesz miał wysuwaną półkę pod klawiaturę to ta odległosc od monitora ci się jeszcze zwiększy o minimum 30 cm, więc blat z ikei 75 cm + wysuwana półka klawiaturowa będzie OK.

Z blatu na całą scianę raczej będziesz musiał zrezygnować, bo przy głębokosci większej niz 60 cm drewniany kosztowałby bardzo dużo. Blat szerokosci 150 cm byłby ok. Musisz jeszcze sprawdzic, czy przy wysokosci blatu 73-75 cm monitor będziesz miał na odpowiedniej wysokosci, jesli będzie stojący na blacie a nie wiszący na scianie. Moim zdaniem będzie za nisko o 10-15 cm, jesli nie ma regulowanej wysokosci. W takim wypadku najlepiej będzie zrobic półkę wiszącą na scianie na wys. 10-15 cm nad blatem, albo stojącą na biurku, najlepiej na całą szerokosc biurka - znowu kupujesz półkę drewnianą 20x150 (market) i jakies nóżki o wys. 10 cm (market albo ikea), musisz miec 6 nózek, 2 z tyłu półki aby się nie wyginała. Dzięki takiej długiej półce nie marnujesz powierzchni blatu.

Wazne jest zebranie wszystkich kabli, tutaj znowu ikea pomaga, montujesz to pod blatem

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30200253/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że jesli będziesz miał wysuwaną półkę pod klawiaturę to ta odległość od monitora ci się jeszcze zwiększy o minimum 30 cm, więc blat z ikei 75 cm

 

Obecnie mam głębokość 77cm. I to jest nieco mało. Połkę teraz wysuwam na 20cm, czasem na te 30cm ale z tyłu "za klawiaturą czasem cos jezcze leży.

120cm to owszem za dużo ale 90cm to odzyskanie 13cm z tytułu odsunięcia ekranu od sciany . Nie bedzie wisiał.

 

Z blatu na całą scianę raczej będziesz musiał zrezygnować, bo przy głębokości większej niz 60 cm drewniany kosztowałby bardzo dużo. Blat szerokosci 150 cm byłby ok.

 

Rozeznałem sie w cenie takiego blatu i wychodzi około 450zł. Oczywiście szerszego niż 60cm. Bo przy 60cm cena jest 2x niższa. Natomiast 150cm jest nie przypiął ni przyłatał - a to dlatego że powstaje mi dziura na śmieci zamiast powierzchni roboczej przed oknem. No i nie zgadza się optycznie gdyż blat wystawał by 30cm pod okno. Popatrz na wymiary na rysunku.

 

Moim zdaniem będzie za nisko o 10-15 cm, jesli nie ma regulowanej wysokosci.

 

Przy tej wielkości ekranu u klawiaturze na 63cm - jest ok, nawet niec za wysoko, ale trudno...

 

Do tego wszystkiego dochodzi wymiana parapetów....Parapet jest na wysokosci 82 cm Wiec blat wejdzie tuż pod parapet.

 

Tak wygląda dzisiejsze ustawienie i tak samo chyba bedzie wyglądać nowe:

http://i.imgur.com/ADXTMxC.png

 

Natomiast tak wygląda w rzeczywistości

 

DSC_1309.jpg

 

Tak, tak silne światło jest z okna południowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

W środe zaczną się pierwsze prace budowlano-remontowe. Czyli trzeba mieć już wszystko a ja nadal nie mam pomysłu na to co będzie. Znacy czesc juz rzecy wiem. bedzie to min:

- Rama łożka z ciemnej okleiny.

- biurko z IKEA seria GALANT - blat albo bialy albo czarny i do tego stelaż biały - albo czarny.

- Szafa z IKEA seria PAX - drzwi przesuwne z lustrem i czarnym szkłem w aluminiowej ramie, wnętrze szafy z czarnej okleiny.

 

Generalnie troche sie pozmieniało bo ze względu na drzi w kolorze olcha - będę musiał zastosować elementy w podobnym kolorze- czyli zbliżonym do miedzianego. tylko miedź jest różowawa a mnie zależy na tej miedzi rudej - no ale to mniejsza o to.

 

Sciany tak jak pierwotnie myślałem - zostaną całe białe, niechaj dodatki i wszystko inne zdobi pokój, białe ściany niech zostaną białe. zielony kolor mi sie juz opatrzył, żółtego i pomarańczowego nie lubię. niebieski kolor wieczorami wygląda fatalnie. Szarości - może kiedyś. fiolet i róz - bez przesady ;)

 

Został temat nieszczęsnej podłogi. Generalnie wybór paneli podłogowych jest duży ale wszystko do siebie takie... podobne. Większość wpada w te odcienie ochlowe i inne- co mnie drażni - bo taka podłoga już była i mi się zwyczajnie opatrzyła - poza tym jak będzie pasować do mebli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...