Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja mechaniczna a zaparowanie okien dachowych


Recommended Posts

Witam,

Za chwile będzie u mnie wykonywana instalacja wentylacyjna (z rekuperacją). W domu mamy 4 okna dachowe, ale żadnego kaloryfera pod nimi. Jedno okno jest nad wanną. Dom ma ogrzewanie podłogowe i generalnie ponadnormatywne ocieplenie.

Zastanawiam się jaka jest szansa aby w takim domu (nowym, dobrze izolowanym) występowała kondensacja pary wodnej na oknach połaciowych? A jeśli tak, to jak temu zapobiegać?

Kiedyś zastanawiałem się nad tym, aby przy oknach zrobić (nad lub pod oknami) małe nawiewniki i nawiewac powietrze z systemu wentylacyjnego w kierunku okien.

Tylko czy jest sens robić coś takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dla mnie oczywiste.

Mnie interesuje inna sprawa.

Jaka jest szansa, ze w pokojach (sypialniach) gdzie jest wentylacja mechaniczna będzie dochodziło do kondensacji na oknach zimą?

 

Z tego co mi wiadomo wentylacja wysusza powietrze, wiec może nie ma co kombinować z owiewaniem okien z dodatkowych nawiewników.

Ale z drugiej strony jak sobie pomyśle to cieknącej wodzie po ścianie... to już sam nie wiem.

 

Widziałem dom z oknami, po których woda dość mocno leciała i ściana nie wyglądała ładnie. Ale to był dom przedwojenny, w którym strych przebudowano na mieszkanie. Wiec i pewnie wilgoci od ziemi było więcej w domu. Nie wiem, jak to jest w domach nowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jest to dla mnie oczywiste.

Mnie interesuje inna sprawa.

Jaka jest szansa, ze w pokojach (sypialniach) gdzie jest wentylacja mechaniczna będzie dochodziło do kondensacji na oknach zimą?

 

Witaj aterixx,

Pojawiające się na szybach okien zjawisko kondensacji dotyczy nowych jak i starych budynków i wiąże się z nieodpowiednią wymianą powietrza, w którym gromadzi się wilgoć w pomieszczeniach. Zjawisko to nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy obniża się tzw. punkt rosy.

W nowych budynkach oprócz codziennej wilgoci jaką sami produkujemy dochodzi jeszcze wilgoć technologiczna (budowlana), która zalega w świeżo położonych tynkach, wylewkach, ścianach itp. Każda dorosła osoba produkuje pare wodną w codziennych czynnościach np. śpiąc, gotując, piorąc, kąpiąc się, która jeśli nie jest wymieniana poprzez sprawnie działającą i wydajną wentylację czy częste przewietrzanie pomieszczenia, wykraplać będzie się na najzimniejszej przegrodzie czyli szybie. Pomieszczenia można wietrzyć bez tworzenia przeciągów, wystarczy kilka razy w ciągu dnia na 4-5 minut otworzyć okno, a już nastąpi wymiana powietrza i przeciwdziałamy w ten sposób osadzaniu się wilgoci na szybie czy narożnikach okna.

 

Producent okien dachowych VELUX, aby minimalizować ryzyko występowania tego zjawiska, zaleca we wskazówkach dostępnych na stronie www.velux.pl/serwis :

- instalacje grzejnika pod oknem, aby odbywał się ruch powietrza uniemożliwiający osadzanie się kondensatu na zimnej szybie

- częste przewietrzanie pomieszczenia, również przy wentylacji mechanicznej i innej

- wykonanie wnęki okiennej zgodnie z rysunkiem w instrukcji montażu na str 2.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=313001&d=1429003579&thumb=1

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=313000&d=1429003368&thumb=1

 

Pozdrawiam,

Paweł

Doradca VELUX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...