Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy w domu pasywnym / energooszczędnym potrzebna klima ?


Recommended Posts

Jak w temacie, proszę o opinię tych co już mieszkają w domach dobrze izolowanych, czy macie klimatyzację ?

Zakładam też, że w domu jest wentylacja mechaniczna.

 

Jeśli nie macie, to jakie temperatury w lecie się utrzymują ?

Jak gruba izolacja ? GWC czy brak ? Rolety inne osłony przed przegrzewaniem ?

 

Projekt mam na ukończeniu i nie wiem czy przewidzieć powinienem podpięcie klimatyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie, proszę o opinię tych co już mieszkają w domach dobrze izolowanych, czy macie klimatyzację ?

Zakładam też, że w domu jest wentylacja mechaniczna.

 

Jeśli nie macie, to jakie temperatury w lecie się utrzymują ?

Jak gruba izolacja ? GWC czy brak ? Rolety inne osłony przed przegrzewaniem ?

 

Projekt mam na ukończeniu i nie wiem czy przewidzieć powinienem podpięcie klimatyzatora.

 

W każdym domu w którym ściana nie odprowadza ciepła przez fundament do gruntu (np. płyta fundamentowa) klimatyzacja jest potrzebna. Poza tym klimatyzacja to najtańsza kWh przy ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie co prawda pierwsze słoneczne dni ale na razie super, na poddaszu o 1-2st więcej niż na dole , myślę że główny powód do nieprzegrzewania się poddaszy i budynków poza dobrym ociepleniem, to przemyślana ilość i umiejscowienie okien - w moim przypadku od południa brak okien na poddaszu, a na parterze już są zacienione od okapów i drzew dużo wcześniej posadzonych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur-69 a masz płytę fundamentową i WM ? Ja raczej będę szedł w kierunku płyty, a WM na pewno. A jaka dokładnie temperatura ?

 

Byłem na weekendzie u znajomego i w domu z ławami fundamentowymi, 15cm izolacji, wentylacja naturalna, temp. na zewnątrz dochodziła do +30st. C na parterze było przyjemnie, na poddaszu już 3,4 st. C więcej - wg mnie już nieznośnie, ale brakowało na poddaszu rolet itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym domu w którym ściana nie odprowadza ciepła przez fundament do gruntu (np. płyta fundamentowa) klimatyzacja jest potrzebna. Poza tym klimatyzacja to najtańsza kWh przy ogrzewaniu.

 

A może Pan polecić jakiś klimatyzator split tylko do salonu 33m2 (strona południowa), naścienny w cenie 2,5 - 4 tys. zł max. Zakładam, że w sypialniach, które są też od południa będą w normalny dzień rolety zasunięte oraz przed domem posadzone jakieś winorośla lub coś w ten deseń.

 

Czy jednostkę zewn. można umieścić na stryszku garażu? zapewniając solidny dopływ świeżego powietrza od strony północnej np. przez dużą kratkę ? chodzi o redukcję hałasu i względy estetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Pan polecić jakiś klimatyzator split tylko do salonu 33m2 (strona południowa), naścienny w cenie 2,5 - 4 tys. zł max. Zakładam, że w sypialniach, które są też od południa będą w normalny dzień rolety zasunięte oraz przed domem posadzone jakieś winorośla lub coś w ten deseń.

 

Czy jednostkę zewn. można umieścić na stryszku garażu? zapewniając solidny dopływ świeżego powietrza od strony północnej np. przez dużą kratkę ? chodzi o redukcję hałasu i względy estetyczne.

 

W tej cenie to właściwie wszystkie Pan kupi . Mozę pokusić się o kanałówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez płyty, na razie mechaniczna bez reku (będzie jak kasy przybędzie), te parę dni słonka jeszcze za mało coby fanfary wznosić, ale nie przekroczyło na poddaszu 23st.- te rolety i zacienienie okien dopiero zrobią swoje

 

Hmm, cos sie tu nie zgadza.

 

Mowiles wczesniej, ze na poddaszu masz 2-3 stopnie wiece, wiec jesli na poddaszu ma byc max 23, to na parterze masz 19-20?

 

Mozesz powiedziec JAKIM CUDEM???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur-69 a masz płytę fundamentową i WM ? Ja raczej będę szedł w kierunku płyty, a WM na pewno. A jaka dokładnie temperatura ?

 

Byłem na weekendzie u znajomego i w domu z ławami fundamentowymi, 15cm izolacji, wentylacja naturalna, temp. na zewnątrz dochodziła do +30st. C na parterze było przyjemnie, na poddaszu już 3,4 st. C więcej - wg mnie już nieznośnie, ale brakowało na poddaszu rolet itd.

 

Ja mam klime na parterze, na poddaszu 2 pokoje od zachodu maja okno dachowe.

 

Jeden pokoj jest od poludnia i ma 2 m2 okna w scianie, drugi jest od polnocy i ma 1.5 m2 okna na polnoc.

 

Przegrzewaja sie dokladnie tak samo. Tu i tu jest za cieplo :( Moze to ten gont na elewacji akumuluje i oddaje do srodka :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie na piętrze niecałe 22*C to było maksimum. na parterze 23*C. na piętrze trochę mniej przeszkleń od południa i okap. na parterze nie mam w tej chwili żadnej ochrony przed słońcem. rolety otwarte na 100%, brak GWC, ale nikt nie mieszka w domu jeszcze.

 

To sie nie liczy :p

 

Ja mam w budowie dom z dachem bez izolacji, drzwi wejsciowe tymczasowe i nie ma tam nawet 20 stopni, ale to jest w budowie, szczelnosci brak, zyskow bytowych brak, slonecznych niewiele (malo przeszklen od poludnia).

 

Problem jak sie mieszka jest taki, ze 23 stopnie to jest niejako teraz minimum, a co jesli w domu ktos jest caly dzien i generuje zyski bytowe? 2 osoby caly dzien, gotowanie, kapiel, jak sie tego pozbywac jak na zewnatrz 32-33 w dzien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w domu energooszczędnym potrzebna klima ?

 

Dom z poddaszem użytkowym (z pustaków ceramicznych), 15 cm styropianu, 30 cm wełny na poddaszu, went mech. BEZ KLIMATYZACJI

 

W roku mam średnio 2 tygodnie upałów na tyle mocnych że muszę stosować zabiegi obniżające temperaturę.

WM - latem wyłączam odzysk i programuję wentylację żeby mi przewietrzała dom nad ranem, kiedy na zewnątrz jest chłodne powietrze. A w ciągu dnia zamykam okna. Rolety zewnętrzne opuszczam prawie do końca gdy słońce grzeje od wschodu. Od południa i zachodu mam 25-letnie brzozy parę metrów od ścian - dają miły chłodek, a zimą nie mają liści więc słońce nie jest zasłaniane.

Na dole jest zawsze dobra temperatura. Na górze (mam "otwartą" klatkę schodową) w upały jest trochę za ciepło. Ale jest to kwestia kilku/kilkunastu dni w roku.

 

To też zależy od otoczenia. Dom jest w okolicy z drzewami/krzewami które w upały trochę chronią (mieszkam na wsi). Inaczej jest w betonowo-asfaltowych aglomeracjach gdzie temperatury zawsze są wyższe

 

W oknach dachowych (tych od wschodu) miałem założyć "zasłonki" , ale jakoś nie mam kiedy. A na ścianie wschodniej myślę nad zapuszczeniem bluszczu.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, cos sie tu nie zgadza.

 

Mowiles wczesniej, ze na poddaszu masz 2-3 stopnie wiece, wiec jesli na poddaszu ma byc max 23, to na parterze masz 19-20?

 

Mozesz powiedziec JAKIM CUDEM???

 

Najcieplej to jest w garażu od samochodu ponad 23 i u syna na poddaszu z oknem pionowym na wschód, inne pokoje na poddaszu poniżej/koło 22st, na dole 21 wszystkie okna zacienione od okapów i drzew, jedno od południa 1m2 przez 2h wystawione na słońce i to w pokoju syna na wschód. Mieszkam w centralnej Polsce upału był tydzień, nie zdążyło nagrzać 200T betonu i ceramiki dobrze zaizolowanej z ukrytymi od słońca oknami przez taki czas. Zobaczymy na koniec lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy argument Pana Tomasza odnośnie płyty fundamentowej jest słuszny ?

Reszta dyskutanktów nie podała, czy ma płytę czy nie.

Z powyższych treści wyczytuję, że klimatyzator użyję do chłodzenia parę tygodni, góra miesiąc, bardziej i dłużej się przyda do dogrzewania w okresach przejściowych.

 

Panie Tomaszu, kanałówki nie chcę, tylko klimatyzator do salonu bo :

- nie chce wydawać więcej kasy niż potrzeba

- tam będzie największa potrzeba chłodzenia / grzania

- sypialnie w okresie letnim odetnę od zysków solarnych maksymalnie, zyski bytowe są w dzień też bliskie zera więc chłodzenie niekonieczne

- w okresie grzewczym okna w sypialniach planuję względnie duże, więc liczę na zyki solarne

- poza tym w sypialni preferują odrobinę niższą temperaturę niż w salonie, bo znam lepsze sposoby na jej podniesienie...

- jakoś nie wyobrażam sobie jak wentylacja mechaniczna ma działać z klimatyazcją, która będzie w każdym pomieszczeniu - to już lepiej zrobić jak w hameryce wentylację i klimę (heating & cooling) zrobić jako jeden system na kanałach o większej średnicy, tam akurat bez klimy nie da się żyć, czego doświadczyłem na własnej skórze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie nie liczy :p

 

wiem :)

 

ale jakieś doświadczenie już jest - w tej chwili grzeje głównie słońce przez okna na parterze. jest to pewnie moc kilku kilowatów. zobaczymy na ile sobie z tym poradzimy. przeprowadzimy się w sierpniu (mam nadzieję), ale wtedy już takich zysków od słońca nie będzie, więc bardziej miarodajne doświadczenia dopiero za rok. mam płytę fundamentową izolowaną tylko od dołu.

 

w nieizolowanej gierkowskiej kostce na piętrze wczoraj w godzinach popołudniowych 27*C, pomimo faktu, że przez długi weekend stała pusta. jak się mieszka to przy takich temperaturach ciężko zejść z temperaturą poniżej 25*C (rano, po całonocnym wietrzeniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy argument Pana Tomasza odnośnie płyty fundamentowej jest słuszny ?

Reszta dyskutanktów nie podała, czy ma płytę czy nie.

Z powyższych treści wyczytuję, że klimatyzator użyję do chłodzenia parę tygodni, góra miesiąc, bardziej i dłużej się przyda do dogrzewania w okresach przejściowych.

 

Panie Tomaszu, kanałówki nie chcę, tylko klimatyzator do salonu bo :

- nie chce wydawać więcej kasy niż potrzeba

- tam będzie największa potrzeba chłodzenia / grzania

- sypialnie w okresie letnim odetnę od zysków solarnych maksymalnie, zyski bytowe są w dzień też bliskie zera więc chłodzenie niekonieczne

- w okresie grzewczym okna w sypialniach planuję względnie duże, więc liczę na zyki solarne

- poza tym w sypialni preferują odrobinę niższą temperaturę niż w salonie, bo znam lepsze sposoby na jej podniesienie...

- jakoś nie wyobrażam sobie jak wentylacja mechaniczna ma działać z klimatyazcją, która będzie w każdym pomieszczeniu - to już lepiej zrobić jak w hameryce wentylację i klimę (heating & cooling) zrobić jako jeden system na kanałach o większej średnicy, tam akurat bez klimy nie da się żyć, czego doświadczyłem na własnej skórze

 

Klimatyzacja nie tylko reguluje temperaturę, ale i odprowadza wilgoć latem. Wentylacja latem dostarcza wilgoci.

Co do grzania, klimatyzacja inwertorowa jest najsprawniejszym ogrzewaniem . SCOP ma większe od starych gruntówek. Daje najtańszą kWh w ogrzewaniu i (co najważniejsze) grzeje bezpośrednio) R410 wrze w temperaturze -52st. więc -20 to bardzo fajna temperatura do zamieniania na parę tego czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezmę pewnie tego LG, jak nic lepszego nie znajdę w tych pieniądzach :

 

Jednostka wewnętrzna: H12AK.NSM

Obsługiwana powierzchnia ~35 m²

Śr. wydajność chłodnicza 3,5 kW

Śr. wydajność grzewcza 4,0 kW

Klasa wydajności energetycznej - chłodzenie A+++

Klasa wydajności energetycznej - grzanie A+++

Sezonowa wydajność energetyczna - chłodzenie (SEER) 8,9

Sezonowa wydajność energetyczna - grzanie (SCOP) 5,1

Poziom hałasu [ tryb cichy ] 17 dBA

Dopuszczalny zakres temp. zewn. - chłodzenie -10~48 °C

Dopuszczalny zakres temp. zewn. - grzanie -15~24 °C

Czynnik chłodniczy R410A

 

Przekonuje mnie zmniejszenie wilgotności latem i tanie dogrzewanie w okresach przejściowych.

 

Mam pytanie na jakiej wysokości w salonie powiesić jedn. wewnętrzną ? Czy przy suficie niedaleko nawiewów wentylacyjnych ? Czy może całkiem niżej ?

 

Czy jest sens kombinować z umieszczeniem jednostki zewnętrznej na strychu lub w garażu ? jednostka zaizolowana, powietrze doprowadzone przez ścianę, odprowadzone przez podsufitkę.

klima.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsługiwana powierzchnia ~35 m²
Przy wentylacji z odzyskiem ciepła obsługuje bez problemów 120m2. A i A+

Mam pytanie na jakiej wysokości w salonie powiesić jedn. wewnętrzną ? Czy przy suficie niedaleko nawiewów wentylacyjnych ? Czy może całkiem niżej ?
Tak by swobodnie powietrze wchodziło od góry.

Czy jest sens kombinować z umieszczeniem jednostki zewnętrznej na strychu lub w garażu ? jednostka zaizolowana, powietrze doprowadzone przez ścianę, odprowadzone przez podsufitkę.
Nie. Wyłącznie na zewnątrz.

kanałówka 10.jpg kanałówka tanio cały dom ogrzeje.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...