Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy w domu pasywnym / energooszczędnym potrzebna klima ?


Recommended Posts

"multisplitówka" też :)

Nie tak "też".

Z bardzo prostego powodu. Nie ma multisplitów takich w ofercie.

- 150m2 dom z katalogu, szczelny z odzyskiem ciepła z wentylacji, potrzebuje maksymalnie przy ogrzewaniu bezpośrednim, 4500kWh co daje nam 29kWh/ dobę. Czyli znakomitą większość czasu - ogrzewanie chodzi na niecałym 1.5kW czyli pobór jest 300-500W. W przypadku kanałówki, nie ma problemu, są 3.5kW , ale multisplit na 4 to już 10kW a na 5 to 12!!!

Robiąc multisplita, musimy bardzo przewymiarować i duuuużo więcej zapłacić. Poza tym taka pompa na 10-12kW nie pochodzi na 300-500W więc i nie tylko inwestycja ale i zużycie znacznie wzrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki problem. Dom szkieletowy na etapie prac wykończeniowych, Narazie 30cm ocieplenia na ścianach zewnętrznych (dojdzie +5cm), narazie brak ocieplenia ścian działowych i dachu. W domu jest +30'c na parterze, 35'c na podaszu, powoli zakładam WM + Reku + GWC rurowy ok 35m. Żona się przeraziła że ugotujemy sie w tym domu:confused: Sytuacja się poprawi jak ocieplenie będzie już ostateczne i zacznie działać WM? Czy jednak potrzebuje klimy? Na parterze podłogówka, na podaszu (3sypialnie) ogrzewanie ścienne, najważniejsze aby na podaszu było chłodniej, bo w dzień dom pusty bedzie. Myslalem na klimakonwektorami w sypialniach, zamiast ściennego , ewentualnie jakaś klima kanałowa, ale można ją wtedy w prosty sposób spiąć z WM aby nie robić osobnych kanałów wentylacji? Czy może przesadzam i jak ukończe dom to będzie wszystko OK?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak izolacji w dachu robi swoje. jak zaizolujesz, to można będzie coś więcej stwierdzić. poza tym dom o lekkiej konstrukcji znacznie szybciej się przegrzewa.

 

mój dom w takim staniej jak Twój obecnie (brak izolacji dachu, izolacja ścian 30 cm, brak WM) dobił w zeszłym roku do 25*C. na piętrze miałem opuszczone rolety i uchylone okna przez całe lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie rolety podniesione (walczymy z sterownikami), okna były lekko uchylone 1-2cm , może elewacja i dach "łapią" ciepło gdyż mam dachówke grafitową i chwilowo taką elewacje?

 

Na pewno jakiś wpływ to ma, ale u mnie dach też grafitowy i aż tak źle nie było. Wg mnie to jednak głównie sprawka lekkiej konstrukcji domu i bez chłodzenia się nie obejdzie. Widzę, że planujesz pompę ciepła. Jak na poddaszu zamierzasz rozprowadzić ciepło? Pewnie nie podłogówką. Ja bym się zdecydował na klimakonwektory + pompa ciepła z opcją chłodzenia. Na parterze podłogówka. Są z tym tylko dwa problemy - cena klimakonwektorów oraz brak możliwości pełnego wykorzystania taniej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem kiedyś ponad rok na poddaszu nowego drewnianego (szkieletowego) domu. Jak były upały otwierałem okna na oścież noc i dzień - i tak było za gorąco.

Dom z pustaków/cegły podczas kilkudniowych upałów wolniej się nagrzewa (trzyma chłód). Dobrym rozwiązaniem jest posiadać zieleń (drzewa, pergola, bluszcz na ścianie południowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Wyłącznie na zewnątrz.

 

Nie mam dobrego miejsca na zewnątrz, kobieta się nie chce zgodzić na takie upiększanie elewacji :)

Muszę wymyślić jak to sprytnie zamaskować i dobrać kolor jednostki zewn. do elewacji aby się zlewało.

 

Jeśli robić kanałówke na pompie ciepła pp, to pasowałoby zrezygnować z głównego źródła grzania (u mnie zakladałem wodną podłogówkę, napędzana kotłem el. w II taryfie) i wpiąć jakaś nagrzewnice jako zabezpieczenie na mrozy powyzej -15st.

 

Czysto teoretycznie, rozumiem, że w każdym ogrzewanym pomieszczeniu trzeba dać kanał, tak ?

Jak to ma niby działać zgodnie z wentylacją mechaniczną ? skąd to biedne powietrze ma wiedzieć w którym kierunku podążyć, jak robimy takie zawirowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dobrego miejsca na zewnątrz, kobieta się nie chce zgodzić na takie upiększanie elewacji :)

Muszę wymyślić jak to sprytnie zamaskować i dobrać kolor jednostki zewn. do elewacji aby się zlewało.

 

Jeśli robić kanałówke na pompie ciepła pp, to pasowałoby zrezygnować z głównego źródła grzania (u mnie zakladałem wodną podłogówkę, napędzana kotłem el. w II taryfie) i wpiąć jakaś nagrzewnice jako zabezpieczenie na mrozy powyzej -15st.

 

Czysto teoretycznie, rozumiem, że w każdym ogrzewanym pomieszczeniu trzeba dać kanał, tak ?

Jak to ma niby działać zgodnie z wentylacją mechaniczną ? skąd to biedne powietrze ma wiedzieć w którym kierunku podążyć, jak robimy takie zawirowania ?

 

Wodne ogrzewanie? przecież straty będą większe niż zyski z II taryfy.

Pan zrobi niecentralne np. kable - ustawi Pan temperaturę i powietrze ogrzeje z kanałówki. Przyjdą syberyjskie mrozy, same kable zaczną brać prąd.

A jednostka zewnętrzna może stać nie wisieć na elewacji. Wylatuje z niej powietrze i - 40 stC mitsu w starych domach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w instrukcji obsługi splita, odprowadzenie skroplin jest prowadzone z jedn. wewn. do jednostki zewn. a z tamtąd do kanalizacji

 

czy tę rurę ze skroplinami można póścić niezależnie ze spadkiem grawitacyjnym w innym kierunku, tak abym nie musiał stosować pompki do prowadzenie skroplin do góry na sufit ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Jak w temacie, proszę o opinię tych co już mieszkają w domach dobrze izolowanych, czy macie klimatyzację ?

Zakładam też, że w domu jest wentylacja mechaniczna.

 

Jeśli nie macie, to jakie temperatury w lecie się utrzymują ?

Jak gruba izolacja ? GWC czy brak ? Rolety inne osłony przed przegrzewaniem ?

 

Projekt mam na ukończeniu i nie wiem czy przewidzieć powinienem podpięcie klimatyzatora.

 

To już zależy od Ciebie i twojej tolerancji na ciepło. U mnie jest; 20cm styro, 38cm wełny w dachu, możliwie ciepłe okna i rolety. Jak pilnuje i w dzień okna mają pozasłaniane rolety, to mimo upałów z poprzednich tyg (30-33C przez przeszło tydzień) na dole mam 23C, na górze / poddaszu 25-26C to był max. Mam niestety ciemną dachówkę i dach (ok 300m2) strasznie się nagrzewa (szczególnie połać 35o idealnie od południa). Dodatkowo na dzień załączam GWC, które dmucha mi 17-20C przez cały dzień, noc o ile temp <25C to wietrzenie i tak da się utrzymać temp bez klimy, ale wystarczy że żona otworzy żaluzje a mamy duże przeszklenia i momentalnie się nagrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od Ciebie i twojej tolerancji na ciepło. U mnie jest; 20cm styro, 38cm wełny w dachu, możliwie ciepłe okna i rolety. Jak pilnuje i w dzień okna mają pozasłaniane rolety, to mimo upałów z poprzednich tyg (30-33C przez przeszło tydzień) na dole mam 23C, na górze / poddaszu 25-26C to był max. Mam niestety ciemną dachówkę i dach (ok 300m2) strasznie się nagrzewa (szczególnie połać 35o idealnie od południa). Dodatkowo na dzień załączam GWC, które dmucha mi 17-20C przez cały dzień, noc o ile temp <25C to wietrzenie i tak da się utrzymać temp bez klimy, ale wystarczy że żona otworzy żaluzje a mamy duże przeszklenia i momentalnie się nagrzewa.

 

A ile te rolety kosztowaly?

 

Ja ich nie mam, nie pasowaly zupelnie do elewacji domu, za to mam klime z 3500 zl i moge miec w salonie nawet 18 stopni jesli zechce :)

 

Jakos tak z roku na rok coraz wieksze temperatury, a 25-26 stopni na poddaszu to juz zaden komfort i spi sie fatalnie.

 

Mozna jednym prostym urzadzeniem zaradzic sobie na dowolnie dlugie upaly, albo miec rolety i liczyc na to, ze upal sie nie przedluzy, tylko co jesli temperatura mimo wszystko pojdzie w gore? Ile nocy bedziemy cierpiec zeby dotrzymac do konca upalow a potem schlodzic dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety, nie pamiętam lekko ponad 10kzł, ale i tak były potrzebne, żeby przysłaniać okna na noc. Z elewacją nie mają wiele wspólnego bo są schowane a po rozłożeniu mają kolor dobrany do reszty.

 

25C to nie jest tak dużo, dla porównania na innych poddaszach potrafi przekroczyć 30C. Piszę tu o maxie, jak jest tak jak teraz czyli 25C na zewn, to jest mniej. Najgorzej jest jak są ciepłe noce i dzień w dzień upał, ale takich dni nie ma dużo u nas.

 

Co do klimy to jednym urządzeń raczej się nie schłodzi 7 pomieszczeń, kolega wstawiał sobie jednostkę centralną + nawiewy w pokojach, to mimo mniejszego mieszkania zapłacił znacznie więcej niż ja za rolety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety, nie pamiętam lekko ponad 10kzł, ale i tak były potrzebne, żeby przysłaniać okna na noc. Z elewacją nie mają wiele wspólnego bo są schowane a po rozłożeniu mają kolor dobrany do reszty.

 

25C to nie jest tak dużo, dla porównania na innych poddaszach potrafi przekroczyć 30C. Piszę tu o maxie, jak jest tak jak teraz czyli 25C na zewn, to jest mniej. Najgorzej jest jak są ciepłe noce i dzień w dzień upał, ale takich dni nie ma dużo u nas.

 

Co do klimy to jednym urządzeń raczej się nie schłodzi 7 pomieszczeń, kolega wstawiał sobie jednostkę centralną + nawiewy w pokojach, to mimo mniejszego mieszkania zapłacił znacznie więcej niż ja za rolety.

 

Jak rolety wyprowadzają ciepło, które domownicy produkują? w domu jest 25 st.C na zewnątrz 30 w cieniu. Siedzi człowiek (grzejnik ) przy komputerze (grzejniku) pije kawkę i pali światło ( bo rolety) . Je te rolety odprowadzą to ciepło z temperatury 25 do 30?

7 pomieszczeń --- nawiew mitsubishi.jpg tu 1000m2 dom.

I jeszcze zima, taka klimatyzacja ma najtańszą kWh przy sinikach DC nawet koło 5gr. z kWh

Co do klimy to jednym urządzeń raczej się nie schłodzi 7 pomieszczeń, kolega wstawiał sobie jednostkę centralną + nawiewy w pokojach, to mimo mniejszego mieszkania zapłacił znacznie więcej niż ja za rolety.
Na 7 pomieszczeń to maksymalnie z montażem 12000zł Ile wyjdą rolety? Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja, która spełnia tylko jedną funkcję, może być zastąpiona układem zapewniającym pełny komfort mikroklimatu.

Chłodzenie + Ogrzewanie + Wentylacja = 3 w jednym GEO KLIMAT KOMFORT

http://www.geo-klimat.pl/

Sprawdza się w dużych domach i obiektach, tutaj są realizacje http://www.geo-klimat.pl/category/realizacje/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirowiec, który ma Barth ma dużo lepszą wydajność niż ten GWC Geovent choć jest sporo tańszy i moim zdaniem powoduje, że nie warto inwestować w klimę i rekuperację.

 

Zgoda, tylko, że zawsze coś kosztuje i jak pamiętam ile chcieli za 2tony kamyczków w Warszawie to w moim przypadku wyszło by duuużo. Mój GWC kosztował w sumie 1800zł, rury + robocizna. Nie ma dużej mocy, ale lepsze to niż nic a sprawdza się zimą i latem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja, która spełnia tylko jedną funkcję, może być zastąpiona układem zapewniającym pełny komfort mikroklimatu.

Chłodzenie + Ogrzewanie + Wentylacja = 3 w jednym GEO KLIMAT KOMFORT

http://www.geo-klimat.pl/

Sprawdza się w dużych domach i obiektach, tutaj są realizacje http://www.geo-klimat.pl/category/realizacje/

 

Chyba nie ten wątek do reklam.

 

BTW. Nie wiele strona wyjaśnia :):

"Strona w budowie. Zapraszamy za jakiś czas."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...