Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nieprecyzyjny zapis MPZP - nieprzekraczalna linia zabudowy


Qusaji

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów.

 

Na działce, na której zamierzam budować dom, obowiązuje nieprzekraczalna linia zabudowy (NLZ). Niestety nie jest możliwe precyzyjne ustalenie odległości NLZ od linii rozgraniczającej:

* wypis z MPZP nie zawiera informacji na temat odległości NLZ od linii rozgraniczającej

* wyrys z MPZP nie umożliwia precyzyjnego odczytania odległości NLZ od linii rozgraniczającej, ponieważ linia rozgraniczająca jest... przykryta inną grubą linią //krajobraz chroniony//

 

Zależy mi na lokalizacji budynku jak najbliżej drogi, a więc i linii rozgraniczającej, tyle, że nie wiem gdzie mogę postawić budynek :|

 

Wystosowałem pismo do Urzędu Gminy z prośbą o interpretację. W odpowiedzi otrzymałem informację, iż UG nie jest w stanie określić odległości NLZ od linii rozgraniczającej i że mam złożyć wniosek o PNB z lokalizacją budynku zgodnie z MPZP (!!!)

 

Pytania:

1. W jaki sposób powinienem określić planowaną lokalizację budynku bez ryzyka kolizji z NLZ, jeżeli NLZ istnieje ale nie wiadomo precyzyjnie gdzie przebiega?

2. Kto i w jaki sposób może wyjaśnić taką wątpliwość?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wystosowałem pismo do Urzędu Gminy z prośbą o interpretację. W odpowiedzi otrzymałem informację, iż UG nie jest w stanie określić odległości NLZ od linii rozgraniczającej ............

Q

 

1. Kompetencja do wyznaczenia linii rozgraniczających należy wyłącznie do rady gminy i nie może ona przekazać tej kompetencji żadnemu innemu organowi. Przebieg linii musi być jednoznaczny i nie budzący wątpliwości.

 

2. Na MPZP składa się z części tekstowej (opisowej) oraz graficznej. Muszą być ze sobą spójne.

 

3. Tak więc "przebieg" linii rozgraniczającej jest też pokazany w części tekstowej (opisowej) MPZP.

 

4. Zawsze możesz "zagrozić" gminie, że wystąpisz o unieważnienie MPZP ze względu na niejasne określenie linii rozgraniczających - na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 1 Ustawy o planowaniu .......................

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączyłem fragment wyrysu MPZP //jeden obrazek zamiast 1000 słów :) //

MPZP_wyrys_fragment.jpg

 

Moja działka znajduje się przy drodze 5KDL.

W części opisowej MPZP nie ma informacji na temat odległości NLZ od linii rozgraniczającej drogi 5KDL.

W części rysunkowej MPZP wyraźnie widać nieprzekraczalną linię zabudowy, ale zupełnie nie widać linii rozgraniczającej drogi 5KDL, ponieważ jest przykryta inną grubą kreską //wyznaczającą obszar krajobrazu chronionego//.

 

Ergo - nie ma możliwości precyzyjnego wyznaczenia odległości NLZ od linii rozgraniczającej drogi.

 

Skoro więc wiemy, że MPZP zawiera nieprecyzyjną informację, to w jaki sposób możemy postępować dalej? Czy można założyć, że skoro w MPZP nie precyzuje odległości NLZ od linii rozgraniczającej drogi, to czy nie jest tak, że w to miejsce wchodzą przepisy wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

 

 

@sSiwy12

Ad.1

Doprecyzuję. UG nie jest w stanie określić odległości, ponieważ fizycznie jest to niemożliwe. To nie wynika z ich braku kompetencji, tylko wynika z faktu posiadania przez UG nieprecyzyjnego MPZP //do czego z resztą się przyznali w odpowiedzi na moje pismo//

 

Ad.4

To raczej będziemy robić później ;)

 

 

@Semiramida

Mam nadzieję, że zaskoczyłem Ciebie pozytywnie :)

Plan został uchwalony przez UG, za wykonanie planu odpowiedzialny jest Zarząd Gminy, autorem planu jest Referat Planowania Przestrzennego przy UG, więc udałem się do autora i właściciela, ponieważ nie znam lepszego adresu, pod którym mógłbym wyjaśnić moją wątpliwość. Ale jeżeli znasz lepszy adres, to proszę o informację dokąd powinienem się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widzę żadnego problemu. Sam sobie stwarzasz jakieś.

W mpzp powinien być zapis o tym jakie są minimalne szerokości w liniach rozgraniczających. Dla KDL ( czyli drogi gminne lokalne ) powinno być 12 m.

Co wynika z Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Z rysunku wynika że górną linie rozgraniczającą masz, odliczasz 12 metrów i masz dolną.

 

Architekt adaptujący projekt elegancko ci wrysuje budynek - gdzie elewacja frontowa będzie na NLZ.

Po co ci odległość pomiędzy linią rozgraniczającą a NLZ ? ( linia rozgraniczająca nie jest granicą działki) Architekt adaptujący nie powinien mieć żadnych problemów, żeby przełożyć plan na mapę sytuacyjną- wysokościową. Taki problem to żaden problem.

 

Plany zagospodarowania są w różnych skalach 1:5000 ( starsze) 1:2000 ( młodsze) a więc sama grubość kreski (1 mm) może dużo zmienić. Sprytny architekt i można się przybliżyć nawet klika metrów. a jak będzie szukał dziury w całym to ci na dobre nie wyjdzie.

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po drugie, masz już wtórnik? geodeta ci go robił? to geodete też poproś jesli boisz się że proszenie o cokolwiek architekta będzie Cie za drogo kosztować. Mi przez mój teren przebiegała krzywa tłusta linia rozgraniczenia pomiędzy drogą a mieszkaniówką i to geodeci mi liczyli, ile działki tracę pod drogę, decydowali, co szło by do podziału gdyby gmina chciała odkuppić odcinek pod poszerzenie drogi...

starostwo wydając pozwolenie na budowę sprawdzi czy wszystko ok, a jak nie ok to każe architektowi poprawic i po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ja też nie widzę tutaj problemu.

- jest wrysowana oś drogi, od niej po 6m wrysowane NLZ, które są Nieprzekraczalne dla nowej zabudowy i tyle.

- Jednoznaczny zapis graficzny, a jak ktoś sobie pisaczkiem po tym "kreśli" to chyba tylko po to, aby określić o jaką działkę chodzi ( lub teren ), co ma się nijak do pozostałych danych wynikających z Planu.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...