Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rury Alu spiro w kanałach teriva - czy to może się udać


Recommended Posts

Jak w temacie, kanały wentylacyjne spiro aluminiowe średnicy 100mm umieszczone w otworach pustaków teriva w stropie, otwór w pustaku ma 110x150 więc wejdzie bez bólu, koszt znikomy robota łatwa na etapie układania stropu to niewątpliwie zalety a wady...?

Czy ma to sens? Zda egzamin w wentylacji mechanicznej z reku? Taki układ był by tylko w stropie między parterem a poddaszem użytkowym i wentylował by parter, ewentualne drgania rury wyeliminował bym poprzez "ogacenie" wełną lub trysk pianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Wg mnie ma to sens i sam żałuję, że (zastępując w myśleniu projektanta :rolleyes:) nie poprowadziłem w ten sposób kanałów DGP z małego kominka z parteru na piętro. Tym bardziej, że jest tam jeszcze miejsce na izolację.

W przypadku kanałów DGP (wysoka temperatura!) wymagałoby to jednak zastosowania odpowiednich zabezpieczeń tynku na suficie przed spękaniem. Gdybym zastosował to rozwiązanie, to nie musiałbym (tak, jak to zrobiłem) prowadzić tych kanałów pod sufitem i obudowywać je płytami g/k, aby całość udawała jakiś podciąg. W przypadku reku obaw przed wysoką temperaturą już nie ma - temperatura znacznie niższa, niż w kanałach DGP.

Cały tylko problem w odpowiednio wczesnym przewidzeniu takich rozwiązań, który to warunek (jak widać) już spełniłeś :)

P.S. Jednym z mankamentów tego rozwiązania, to możliwość prowadzenia kanałów tylko w jednym kierunku - wzdłuż kanałów pustaków. W poprzek

- raczej niemożliwe (z powodu belek teriva oraz konieczności "przekuwania" każdego pustaka w poprzek "na przestrzał ").

Drugi mankament, to spora pracochłonność na etapie układania pustaków wynikająca z konieczności "nanizania" każdego z nich na tę rurę spiro, zaizolowania rury oraz umiejętnego wycięcia i zabezpieczenia przejść pionowych przed zalaniem stropu.

Nie każdy wykonawca ma tyle cierpliwości ;)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem troszkę w inną stronę właściwie w ta samą tylko poszedłem na łatwiznę i zamiast izolować aluminiowe spiro zamontowałem rury izolowane izolflex, zmieściły się w kanałach terivy bez problemu średnice 100 i 125 (wewnętrzne)

Myślę że takie kanały są najwłaściwsze do mojego zastosowania w stropie, są ciche i izolowane termicznie. Uprzedzając pytania, tak zabezpieczyłem kanały w żebrach i wieńca przed uszkodzeniem przy betonowaniu.

went1.jpgwent2.jpgwent3.jpg

Edytowane przez grzeesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...