Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W poszukiwaniu utraconego tlenu, czyli jak trafiliśmy na koniec tęczy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Matko a na koniec pranie:)

 

aaaa już za chwileczkę, już za momencik! :wave:

 

Przy domu żwir na całą (prawie) wysokość ściany, część w workach, reszta luzem + 2 rury na różnych wysokościach, dalej od domu nasza glinka, zobaczymy ile gór zniknie z działki :) W sumie kilka wywrotek żwiru już weszło, zanosi się na dwie kolejne.

Pomarańczowa rurka, która wystaje w rogu to studzienka rewizyjna. Wjazd do garażu z osobną rurą do drenażu. Najbliższy test drenażu chyba już jutro, bo zapowiadają intensywne opady.

 

mms_img587095598.jpg

Edytowane przez Niechaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały domku recykling, kolory i nieoczywistości to moje klimaty, więc akurat ogrodzenie spoko :D

 

Niestety w piątek nie udało się wszystkiego zasypać, a po opadach na działce jedno wielkie błoto, więc dziś nie będziemy kończyć, koparka się zakopie :( Najgorsze jest to, że został już tylko niespełna metr :(

Na szczęście drenaż działa, gdy pomyślę, ile wody nim płynie a ile byłoby przy murach :sick:

 

Na dniach musimy zamówić więźbę, bo ma być odkryta=wysuszona i strugana, więc potrzebuje dłuższego leżakowania.

Jeszcze nie wiemy, czy odkryte będzie wszystko, co może być odkryte, czy tylko jętki - ja wolałabym wszystko ale rozbielone (ługowane) albo na biało. Chłop zaczyna trawić pomysł na białe deski (boazerię?) na krokwiach na poddaszu, coś jak tu:

870bacefd9520ac8454a15c82db41682.jpg źródło

Ale nie wiem, czy przetrawi ;)

 

Trzeba też szybko zdecydować jak ma wyglądać konstrukcja ganku i dachu nad tarasem. W projekcie dach tarasowy podtrzymywany jest przez podwójne słupy, na co wcześniej nie zwróciłam należytej uwagi:rolleyes: Zdecydowanie wolę pojedyncze, bo z podwójnymi jest bardzo ciężko wizualnie no i widoki niepotrzebnie przysłonięte. Dach projektowany po dachówkę, więc mam nadzieję, że pod blachę uda się odchudzić. I ta belka (płatew) bardzo nisko wychodzi, na równi z górną linią okna i drzwi tarasowych, przysadzista ta konstrukcja.

elewacjapolnocna.jpg

taras.png

Edytowane przez Niechaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetrawi :)

mój już przetrawił stopniowo- 1 ścianę granatową w sypialni, a wczoraj wszystkie ściany granatowe :lol2:

 

spałabym w takiej sypialni!

 

piękny ten Wasz domek będzie,a co do konstrukcji tarasu - im mniej będzie zacieniać tm lepiej

 

ale szybko urabiasz swojego M, mój na wszystko potrzebuje po pól roku :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podesłać wykonawcę tych desek? Ja chcę sobie zamontować takie w pokoju i jeszcze zrobić opaski na istniejące. Nie jest łatwo kogoś znaleźć :(

Mały domku recykling, kolory i nieoczywistości to moje klimaty, więc akurat ogrodzenie spoko :D

 

Niestety w piątek nie udało się wszystkiego zasypać, a po opadach na działce jedno wielkie błoto, więc dziś nie będziemy kończyć, koparka się zakopie :( Najgorsze jest to, że został już tylko niespełna metr :(

Na szczęście drenaż działa, gdy pomyślę, ile wody nim płynie a ile byłoby przy murach :sick:

 

Na dniach musimy zamówić więźbę, bo ma być odkryta=wysuszona i strugana, więc potrzebuje dłuższego leżakowania.

Jeszcze nie wiemy, czy odkryte będzie wszystko, co może być odkryte, czy tylko jętki - ja wolałabym wszystko ale rozbielone (ługowane) albo na biało. Chłop zaczyna trawić pomysł na białe deski (boazerię?) na krokwiach na poddaszu, coś jak tu:

870bacefd9520ac8454a15c82db41682.jpg źródło

Ale nie wiem, czy przetrawi ;)

 

Trzeba też szybko zdecydować jak ma wyglądać konstrukcja ganku i dachu nad tarasem. W projekcie dach tarasowy podtrzymywany jest przez podwójne słupy, na co wcześniej nie zwróciłam należytej uwagi:rolleyes: Zdecydowanie wolę pojedyncze, bo z podwójnymi jest bardzo ciężko wizualnie no i widoki niepotrzebnie przysłonięte. Dach projektowany po dachówkę, więc mam nadzieję, że pod blachę uda się odchudzić. I ta belka (płatew) bardzo nisko wychodzi, na równi z górną linią okna i drzwi tarasowych, przysadzista ta konstrukcja.

[ATTACH=CONFIG]356005[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]356006[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetrawi :)

mój już przetrawił stopniowo- 1 ścianę granatową w sypialni, a wczoraj wszystkie ściany granatowe :lol2:

 

spałabym w takiej sypialni!

 

piękny ten Wasz domek będzie,a co do konstrukcji tarasu - im mniej będzie zacieniać tm lepiej

 

Wszystkie granatowe? Ale czad, będzie pięknie!

 

Taras na północ, więc i tak słońce się tam nie zapuszcza, ale fakt, im lżejsza konstrukcja tym lepiej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakąwięźbę macie w projekcie? Żeby nie było za gęsto, bo wyjdzie jak fabryka :(

 

Krokwie mamy co 80-90cm, najmniejszy odstęp 70cm. Tylko zorientowałam się, że krokwie nie są zbyt wysokie/grube - mają 18cm. Planujemy ocieplenie nakrokwiowe, więc generalnie ta boazeria mogłaby iść nad krokwiami, ale wg OZC opłaca się dodać chociaż trochę wełny między krokwiami i tu pojawia się problem, bo krokwie za cienkie, żeby zmieściły wełnę i deski :( Nie wiem, co będzie z moim planem, bo zmiana całej więźby na grubszą raczej nie wchodzi w grę, zestawienie już poszło do tartaku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liliputku ach ci mężowie ;) my się raczej zgadzamy co do ogólnej koncepcji, czasem gorzej ze szczegółami

miss_piggy nie znam wykonawcy, podałam źródło zdjęcia, niestety to zagraniczna strona :( Lokalne stolarnie nie robią takich rzeczy?

 

Dzisiaj sypał u nas śnieg! :sick:

Na budowie cisza, ekipa ma wrócić na dokończenie zasypywania gdy tylko zrobi się sucho, a murowanie parteru zapowiedzieli na 30 maja :)

Tylko nadal nie wiemy, czy Silikaty czy bloczki komórkowe :p Chyba, że Inwestor już się zdecydował ale zapomniał mnie poinformować.

 

Błagam trzymajcie kciuki jutro i we czwartek, bo bank doprowadza mnie do histerii!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie desek między krokwiami, bo może wyjść niedokładnie i będzie brzydko. Poza tym to strasznie trudne do ułożenia.

Deski nakrokwiowo i na to tyle ocieplenia ile potrzeba. Co to za problem? 2 warstwy, żeby było co najmniej 30 cm grubo. Jedna warstwa wzdłuż, a druga w poprzek.

OZC nie ma racji. Jeśli dasz całe ocieplenie nakrokwiowo, łatwo unikniesz mostków termicznych, których w przypadku kładzenia wełny między krokwiami będzie masę. Jeśli robi się ocieplenie międzykrokwiowe, to wtedy kładzie się drugą warstwę ocieplenia w poprzek pod krokwiami, Właśnie po to, żeby było szczelnie ocieplone. Tak jest u nas. I jest to zaraza straszna w robocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusiu dzięki! :)

Pestko, chciałabym deski na krokwiach, ale z wełną chyba nie da rady, bo gdzie ta wełna nad krokwiami/deskami ma się zmieścić? Tam będą płyty PIR, je się montuje do krokwi, nie ogarniam technicznie :) z OZC wynika, że warto do nakrokwiowego z płyt PIR dodać wełnę między krokwiami - wtedy straty ciepła przez dach są właściwie zerowe.

http://dach-kot.pl/wp-content/uploads/2016/01/ocieplenie-nakrokwiowe.png

źródło ilustracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krokwiach kładziesz deski. A dopiero na deskowaniu płyty i mocuje się je przez deski do krokwi. Po prostu tzw. śruby mocujące muszą być dłuższe jeśli będzie grubiej.

 

Popatrzyłam na te PIRy i one mają niemal dwukrotnie lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż wełna skalna. Nie sprawdzałam i nie porównywałam cen.

Ale skoro u mnie spełnia swoje zadanie 17 cm welny mineralnej i 15 cm skalnej, to przypuszczam (bo ja przecież tylko na babski rozum), że 17-20 cm grubości PIR genialnie zadziała. I tyle położyłabym na deskowaniu nad krokwiami.

Wcale nie piszą, że to konieczność pchać wełnę między krokwie. To moim zdaniem nie jest dobry pomysł. Nie mówiąc już o tym, że zapomnij wtedy o krokwiach na suficie. będziesz musiała robić nakładki udające krokiew jak ja muszę :(

 

To jest rysunek ze strony http://www.plytypoliuretanowe.pl/zalety-plyt-warstwowych-poliuretanowych-pir.html

Tu wyraźnie piszą, ze można wykorzystać właściwości tej plyty tak, żeby mieć pięknie widoczne krokwie i w ogóle nie stosować wełny między krokwiami. To jest na tym rysunku też widoczne.

1760376680a.jpg

 

Przerobiłam rysunek i zaznaczyłam deskowanie - czerwone; PIR – żółty; wełna – zielona. Myślę, że tak też można bez problemu

1760376680b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my oprócz płyt PIR dajemy między krokwie styropian albo wełnę, ale narazie wydaje się, że styropian, ale raczej dlatego,że dalismy 8 cm płyt thermano a chyba zalecają 12 czy wiecej.. i wobec tego poradzono nam by dorzucić coś dodatkowego :)

Tylko, że my nie planujemy odkrytej więźbny więc możemy dać tą wełnę... :)

 

miss_piggy a stolarz by tego nie zrobił? najlepiej jakiś z gór :) robią chyba boazerię jeszcze czasem.. to taką na sufit też potrafią ;) znam stolarza, który robi i meble i schody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechaj jak będziesz chciała najtańsze śruby do płyt to daj znać ;) przeszukałam chyba cały net... aż znalazłam :D

 

pestka56 mąż obliczał i u nas wyszło 3-4 tys więcej z płytami PIR, niż pełne deskowanie z OSB plus wełna (ta która powiedzmy zastępowałaby płyty PIR i cieńszą warstwę wełny). U nas dla męża znaczenie miało to, że sufit będzie wyżej te 13 cm, czy tam ileś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...