Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W poszukiwaniu utraconego tlenu, czyli jak trafiliśmy na koniec tęczy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pestko, dzięki, mam nadzieję:) Zapomnieliśmy o tym, że ten zlew jest wielki i ciężki - nie wycina się w blacie miejsca nań, tylko blat dochodzi do niego z obu stron. Chcemy, żeby blat przechodził płynnie w parapet, więc znowu trzeba będzie kombinować, albo zlew nie będzie pod oknem;)

Tsunami jeśli Ci się nie spieszy chętnie polecę moich dekarzy, są perfekcjonistami, tylko z terminami krucho

Pusiu noo, byle coś tej energii dla nas zostało, bo mocno eksploatowana ;)

 

Rozplanowaliśmy prawie całą elektrykę, znalazłam nawet kinkiety zewnętrzne, czarne stalowe, sztuk 7, poniżej 50zł/szt!

 

Weekend na budowie = boazeria w dwóch pokojach właściwie na gotowo (jutro postaram się wrzucić zdjęcia pokazujące różnicę między ługowaniem, olejowaniem a farbą), wszystkie wnęki zaklejone-wygładzone pod montaż okien, murłata w sypialni ocieplona. Zaczęła się ocieplać/domurowywać ściana szczytowa - wg sztuki powinna tam być przerwa równa grubości ocieplenia ścian zewnętrznych (15cm), ale jest mniej - 10-12cm (nierówno). W związku z tym, że nie nawiązujemy ociepleniem do wełny, bo mamy płyty nakrokwiowo, Inwestor postanowił zamurować ten otwór 8-10cm bloczkami z gazobetonu (cieplejszy i łatwiejszy w obróbce niż silka), na to 3cm styropian na piance.

Generalnie między styropianem na murłacie/przy boazerii a murkiem na ścianie kolankowej będzie przerwa, ale w rogach, przy ścianach szczytowych będzie ona zapiankowana, jak widać na zdjęciach. Dobrze kombinujemy?

 

29446525313_c4c4fd682f_c.jpg

 

29445514574_7235d43a02_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem Domsjo jest wielki i ciężki, ale cudownie wygodny w urzytkowaniu.

 

Płynne przejście blat–parapet + Domsjo jest do zrobienia. Tylko z przodu zlew wystaje poza obrys blatu. Od strony parapetu będzie po prostu na styk z parapetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem Domsjo jest wielki i ciężki, ale cudownie wygodny w urzytkowaniu.

 

Płynne przejście blat–parapet + Domsjo jest do zrobienia. Tylko z przodu zlew wystaje poza obrys blatu. Od strony parapetu będzie po prostu na styk z parapetem.

 

 

To połączenie ściany ze skosem dachowym, to chcecie jakoś tak zrobić jak zamalowałam ? Schodzi się pion ściany z tym załamaniem na dole okna?

Bo mnie wychodzi z tych zdjęć, które wstawiłaś, że zejdzie się o jedną deskę wyżej :( To widać po lewej. Nie ma wtedy jak na prosto wykończyć pod oknem.

 

Niechaj-29446525313_c4c4fd682f_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechaj, namiary chętnie przyjmę! :)

Czy 12 cm Thermano to naprawdę wystarczająco, by ocieplić całe poddasze i nie mieć dużych strat cieplnych?

Pytam z ciekawości (choć też z lekkim niedowierzaniem), bo u nas wyliczone zostało 30 cm wełny. :)

 

Super ta Wasza boazeria wygląda, widać ile Was pracy kosztuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechaj, namiary chętnie przyjmę! :)

Czy 12 cm Thermano to naprawdę wystarczająco, by ocieplić całe poddasze i nie mieć dużych strat cieplnych?

Pytam z ciekawości (choć też z lekkim niedowierzaniem), bo u nas wyliczone zostało 30 cm wełny. :)

 

Super ta Wasza boazeria wygląda, widać ile Was pracy kosztuje. :)

 

Aby zastąpić 30cm wełny (lambda: 0,038-0,04), trzeba by położyć ok. 16-18cm poliuretanu (lambda: 0,022 - 0,023)

Najgrubsza płyta Thermano ma 12cm, ale można położyć np. dwie warstwy po 8-9cm, lub kupić sporo droższego Braasa, który ma swoje Divonammy w większych grubościach (14 i 16 cm), a do tego z naklejoną już membraną i zakładkami do klejenia płyt obok (nie trzeba kupować oddzielnie srebrnych taśm o klejenia połączeń).

Kilka lat temu sprawdzałam ceny i Braasy wychodziły ponad 150zł/m2. Thermano poniżej 100zł (dokupić jeszcze trzeba taśmy i membranę).

 

Tegoroczny cennik Divodamm:

Braas_divodamm_cennik.jpg

 

oraz Thermano:

Thermano_cennik2016.jpg

Edytowane przez moniss
cenniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem Domsjo jest wielki i ciężki, ale cudownie wygodny w urzytkowaniu.

 

Płynne przejście blat–parapet + Domsjo jest do zrobienia. Tylko z przodu zlew wystaje poza obrys blatu. Od strony parapetu będzie po prostu na styk z parapetem.

 

 

To połączenie ściany ze skosem dachowym, to chcecie jakoś tak zrobić jak zamalowałam ? Schodzi się pion ściany z tym załamaniem na dole okna?

Bo mnie wychodzi z tych zdjęć, które wstawiłaś, że zejdzie się o jedną deskę wyżej :( To widać po lewej. Nie ma wtedy jak na prosto wykończyć pod oknem.

 

[ATTACH=CONFIG]369140[/ATTACH]

 

Tak, mniej więcej tak to ma wyglądać. Boazeria pod oknem nie jest wycięta docelowo, trzeba ją jeszcze trochę podciąć, żeby nadać właściwy kąt i zmieścić wykończenie. Pod oknami ścianka będzie trochę niższa

 

Tsunami wyślę na priv:)

12cm płyt + 30 wełny to izolacja, której nic nie ruszy, ale nam aż tyle nie potrzebne - imho przeinwestowanie - miałoby to sens w domu pasywnym, bez okien dachowych, okapów itp. Moglibyśmy dać jeszcze 5-10cm wełny, żeby mieć genialną izolację, ale zdecydowaliśmy się na boazerię kosztem lepszego ocieplenia - może będziemy żałować, na razie się cieszymy :D Ocieplamy tylko strop między poddaszem użytkowym a strychem quasiużytkowym, żeby go niepotrzebnie nie ogrzewać - na jętkach będzie (niespodzianka!:p) boazeria, na to styropian i płyty osb/jakieś inne jako podłoga strychu.

 

 

Panowie mimo pogody dzielnie walczą z daszkiem ganku. Padła propozycja, że zrobią nam rzygacze, szukam więc pomysłów na wzory, które nie są straszne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tsunami, nic nie wiem o thermano, poza tym, że ma znacznie lepszy współczynnik przenikalności ciepła niż wełna.

U nas jest wełna, ale są wełny i wełny. Jest taka której trzeba położyć co najmniej 30 cm, a raczej 2 x po 15 cm - raz wzdłuż i raz w poprzek. Tę mamy nad salonem, w sumie na grubość jakieś 34 cm.

Jest też taka, której nie trzeba kłaść tak grubo, a efekt jest ten sam. Taką dokładaliśmy jako warstwę dodatkową nad poddaszem, żeby lepiej zaizolować cieplnie, bo tam zimą grzejemy minimalnie, i żeby lepiej wyciszyć deszcz stukający w blachę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechaj, nie 12+30 cm wełny, tylko 30 cm wełny. Czyli na PIR - ok. 16 cm, jak pisze moniss (pestka, wydawało mi się, że to Ty :p bo zawsze wszystko wiesz. ) Sorki! :)

Pytam, bo u nas Kier. Bud. nie puściłby nam mniej niż 30 cm wełny (lub odpowiednika). Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni. ;)

 

pestko wiem, że jest wełna i wełna. My mamy tą najlepszą o lambdzie 0,033. Zastanawiamy się wciąż nad PIR podkrokwiowo, ale tu już zadecyduje cena, jak sobie to wszystko policzę, bo teraz zaciskamy pasa. :)

Edytowane przez TsunamiM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały biały domku dzięki;)

Tsunami ach, źle zrozumiałam, no to w sumie mamy ok 25cm "wełny", która się nie zbije, nie rozjedzie, nie zawilgnie, nie zostanie zjedzona - kierownik nie ma uwag ;)

 

Ganek (prawie) skończony, niestety przez pogodę cały dach raczej nie będzie gotowy w tym tygodniu, ale może uda się przed oknami:P które powinny być już w przyszłym tygodniu :wave:

 

Niestety zdjęcie słabe, ale już wiem, że jednak nie chcę rzygaczy - obcinamy rynnę równo z dachem i spuszczamy w dół łańcuchy. Konstrukcja ganku będzie cała olejowana na biało (gdy tylko przestanie lać, względnie kurzyć śniegiem).

 

973.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżcie na przodzie zaślepkę i odpływ w dół. Lańcuch trzeba wypuścić przez odpływ i mocno zamocować w ziemi z drugiego końca.

Najlepiej, żeby łańcuch był w odległości minimum 50 cm od słupów ganku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlag... nie za wcześnie z tym śniegiem :(

 

Montuj te łańcuchy i zakotwicz dobrze betonem w gruncie, na sztywno. Jak zostawisz wolny wylew z rury to będą wodospady rozchlapywać wodę naokoło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...