Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W poszukiwaniu utraconego tlenu, czyli jak trafiliśmy na koniec tęczy


Recommended Posts

Pusiu, Pestko po śniegu zostały już tylko połamane drzewa :( u jednego sąsiada załatwiło jabłonkę, a u drugiego niedużą wierzbę, która idealnie zasłaniała widok na jego dom z mojego aktualnego pokoju :/

Anullo no dzięki ;)

Matko krokwie są zamontowane do silki "siodłem" - wieszakiem do belek z kotwami, między ścianą a drewnem jest przerwa na jakieś pół cm - Inwestor wcisnął tam tylko piankę, mostek termiczny na pewno będzie.

Po fakcie znalazłam konsolę do mocowania ciężkich elementów na elewacji Stahlton eco fix - będę się bardziej interesować przy montażu daszku tarasowego :)

 

Instalacja elektryczna, rozpiska na pomieszczenia, może komuś pomoże:

 

PRZED DOMEM

- oświetlenie furtki / numeru

- domofon -> otwieranie furtki

- napęd do bramy

- lampki oświetleniowe ścieżki

- lampki w murku oporowym

- gniazdko na kosiarkę/podgrzewanie zjazdu? wyłączane z garażu

- czujka w szambie

 

ELEWACJA:

- oświetlenie garażu 2 kinkiety / czujka ruchu / czujka zmierzchu

- oświetlenie ganku 2 kinkiety

- gniazdko na ganku - oświetlenie świąteczne

- oświetlenie ściany zachodniej - 1 kinkiet

- oświetlenie tarasu 2 kinkiety

- gniazdko na tarasie podwójne

- gniazdko na tarasie - wysoko/oświetlenie jętek

- alarm - wyjec :)

 

OGRÓD

- wyprowadzenie pod światła/gniazdko na ogród

- studnia - pompa

- zraszacze

 

PIWNICA

garaż:

- napęd bramy garażowej

- lampy sufitowe w garażu 4szt

- gniazdka w garażu 5szt

- gniazdko siłowe

- alarm

- włącznik schodowy

- włącznik gniazdka zewnętrznego

 

magazyn:

- lampa sufitowa

- włącznik

- gniazdko

- pompa ciepła - siła

- uzdatnianie wody?

- alarm?

 

schody:

- lampa sufitowa

- kinkiet

- włącznik schodowy

- gniazdko pod schodami

 

PARTER

przedpokój:

- lampa sufitowa

- włącznik schodowy

- włącznik światła w pokoju dziennym

- włącznik świateł zewnętrznych

- domofon/otwieranie furtki/bramy

- gniazdka 2szt

- podświetlenie lustra/mopiarni + włącznik

- alarm

 

łazienka:

- lampa sufitowa

- kinkiet przy lustrze

- włącznik podwójny

- gniazdko grzejnik

- gniazdko suszarka

 

gabinet:

- lampa sufitowa

- włącznik

- gniazdka podwójne 3szt

- kabel tv-inernet (router)

- alarm

 

kuchnia:

- gniazdko lodówka

- gniazdko zmywarka

- gniazdko płyta+piekarnik - siłowe

- gniazdko czajnik

- gniazdka podwójne 2szt

- lampa sufitowa

- lampki nad blatem

- włącznik

- alarm

- sterownik wentylacji mechanicznej

 

pokój dzienny:

- lampy nad stołem 2szt

- włącznik

- lampa sufitowa

- włącznik

- kinkiet 2szt

- włącznik

- gniazdko w suficie-projektor + wyjście sieciowe

- port tv-internet-audio

- gniazdka podwójne 4-5szt

- kinkiet przy schodach na poddasze

- włącznik schodowy kinkietu na schodach na poddasze

- alarm

 

PODDASZE

schody/korytarz:

- kinkiet na schodach

- włącznik schodowy podwójny

- lampa sufitowa w korytarzu

- gniazdko

 

pralnia:

- gniazdko pralka

- gniazdko grzejnik

- gniazdko żelazko

- lampa wisząca

- włącznik

- alarm

- sterownik wentylacji mechanicznej

 

sypialnia:

- lampa sufitowa

- włącznik schodowy

- gniazdka 4szt

- kabel tv-internet?

- kinkiet+włącznik

- alarm

 

garderoba:

- lampa sufitowa

- włącznik

- gniazdko podwójne

- kabel internet - router

 

pokój płd-zach:

- lampa sufitowa

- włącznik

- gniazdka podwójne 3szt

- kabel internet

- kinkiet+włącznik (do przemyślenia)

- alarm

 

pokój płd-wsch:

- lampa sufitowa

- włącznik

- gniazdka podwójne 3szt

- kabel internet

- kinkiet+włącznik (do przemyślenia)

- alarm

 

łazienka:

- lampa wisząca

- włącznik

- gniazdko grzejnik

- gniazdko suszarka/szczoteczka

- kinkiet nad lustrem

- włącznik

- radio + głośnik (do przemyślenia)

 

STRYCH:

- lampa przy wyłazie

- włącznik

- gniazdko

- rekuperator

- lampy 2szt nad pokojami

- włącznik

- gniazdko

 

O czymś zapomnieliśmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem czy się już witałam więc :welcome:

 

Nie wiem czy zapomniałaś ale w kuchni gniazdko do ewentualnego młynka do zlewu ja zrobiłam i przydało się do serva kosza na śmieci, i dodatkowe na ewentualne właśnie otwieranie szafek kuchennych elektrycznie, a okapu ekspresu nie będzie?

 

No i jeśli planujesz to kabelki do kontaktronów w oknach.

 

W pralni dałabym jeszcze na ewentualną suszarkę i do ewentualnego zmiękczacza wody.

 

U mnie w pralni stoi mały odkurzacz bezprzewodowy na bazie do ładowania i blokuje jedno gniazdko .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaju był, był, ale na szczęście już się zmył;) Mam nadzieję, że nie wróci przed połową grudnia

 

Nie wiem czy się już witałam więc :welcome:

 

Nie wiem czy zapomniałaś ale w kuchni gniazdko do ewentualnego młynka do zlewu ja zrobiłam i przydało się do serva kosza na śmieci, i dodatkowe na ewentualne właśnie otwieranie szafek kuchennych elektrycznie, a okapu ekspresu nie będzie?

 

No i jeśli planujesz to kabelki do kontaktronów w oknach.

 

W pralni dałabym jeszcze na ewentualną suszarkę i do ewentualnego zmiękczacza wody.

 

U mnie w pralni stoi mały odkurzacz bezprzewodowy na bazie do ładowania i blokuje jedno gniazdko .....

 

Witaj, chyba ponownie :) Dzięki za podpowiedzi - młynka do zlewu i okapu nie będziemy mieć, a co to jest serv do kosza?

Ekspresu może się kiedyś dorobimy, ale to chyba jedno gniazdko obok czajnika starczy

O kontraktonach nie wiedziałam, tzn wiedziałam, że chcę czujki do okien, ale nie wiedziałam, jak się nazywają, i że potrzebują kabli (myślałam, że na baterie) - dzięki :)

Zmiękczacz-uzdatniacz wody będzie w piwnicy, na cały dom. Zapomniałam o odkurzaczu, dobry pomysł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie planujesz postawić komputer? Jeśli stacjonarny, to parę gniazdek przy nim się przyda. Ja mam 6 (=3 podwójne) + sieciowe i jest w sam raz :D Zasilanie kompa, zasilanie monitora, głośniki, słuchawki bezprzewodowe, lampka biurkowa... i zostaje jedno na "przydasia" ;)

 

W sypialni mam po obu stronach łóżka po jednym podwójnym gniazdku i bywa, że brakuje, bo na stałe są tam podłączone dwie rzeczy: lampka nocka i ładowarka do tel.

 

Jeśli nie masz odkurzacza centralnego, to pomyśl o gniazdkach do podłączenia tego zwykłego, żeby było wygodnie.

 

Wyjścia sieciowe mamy przy każdym kompie i przy routerze. Miało być też przy TV, ale wykończeniowiec poległ i nie ogarnął jak to chcemy poprowadzić :p Jednak co po kablu to po kablu - zawsze to stabilniejsze łącze niż WiFi. Generalnie sieć trzeba sobie dobrze przemyśleć, albo jedyne co Ci zostanie, to WiFi :D U nas jeszcze jest kabel hdmi w listwie przypodłogowej od kompa do TV :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie planujesz postawić komputer? Jeśli stacjonarny, to parę gniazdek przy nim się przyda. Ja mam 6 (=3 podwójne) + sieciowe i jest w sam raz :D Zasilanie kompa, zasilanie monitora, głośniki, słuchawki bezprzewodowe, lampka biurkowa... i zostaje jedno na "przydasia" ;)

 

W sypialni mam po obu stronach łóżka po jednym podwójnym gniazdku i bywa, że brakuje, bo na stałe są tam podłączone dwie rzeczy: lampka nocka i ładowarka do tel.

 

Jeśli nie masz odkurzacza centralnego, to pomyśl o gniazdkach do podłączenia tego zwykłego, żeby było wygodnie.

 

Wyjścia sieciowe mamy przy każdym kompie i przy routerze. Miało być też przy TV, ale wykończeniowiec poległ i nie ogarnął jak to chcemy poprowadzić :p Jednak co po kablu to po kablu - zawsze to stabilniejsze łącze niż WiFi. Generalnie sieć trzeba sobie dobrze przemyśleć, albo jedyne co Ci zostanie, to WiFi :D U nas jeszcze jest kabel hdmi w listwie przypodłogowej od kompa do TV :)

 

komputery (laptopy) wędrują po domu, ale faktycznie chyba dodam jedno gniazdko sieciowe bliżej kanapy. Inwestor coś przebąkiwał o stacjonarnym - kabel sieciowy można chyba doprowadzić do piwnicy? :p

Przy łóżku planowałam właśnie na lampę+ładowarkę do tel/ebooka, ale jak teraz o tym myślę, to jeszcze elektroniczna niania by się tam przydała - jakoś wypierałam to ze świadomości zakładając, że czterolatki przesypiają noce - o słodka naiwności!

 

Tak tak, o odkurzaczu myślałam, centralnego nie będzie, liczę na roombę inspe - btw Ty już masz to cudo?

Ooo, kabel HDMI na stałe to świetny pomysł, teraz łączę się z tv sieciowo, albo nagrywam na usb :/

Dzięki!

 

Pestko ach, to takie cudo :D Nigdy nie widziałam, a swego czasu bywałam w I kilka razy w miesiącu, przy najbliższej okazji będę kopać kolanem wszystkie szafki podzlewowe ;) Raczej się nie skusimy, ale dobrze wiedzieć, że coś takiego wymyślono

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko servo do kosza ale jest najpopularniejsze można też zastosować do górnych szafek tych z podziałem pionowym wtedy na dotyk otwieranie a guziczkiem w środku szafki zamykanie fajne do wysokiej szafki, zresztą elektryczne otwieranie można zastosować do każdej prawie szafki nie widziałam tylko do rogowej ale może jest , np do szuflad w środku tzn za pełnym frontem, nawet do lodówki.

 

Ja mam gniazdko podłogowe zamontowane w wylewce tzn kaseta w wylewce a resztę montuje się potem, kabelki do laptopa pod kanapą jak nie używane nie widać.Takie gniazdko znaczy kasetę można wyposażyć też w gniazda komputerowe i inne wtedy kupuje się większą kasetę na odpowiadające moduły ma klapkę którą wypełnia się tym czym podłoga tak samo jak odpływ liniowy z kafelkami...

 

Edit

kontaktrony są też do drzwi zewnętrznych..można też mieć antabę z guziczkiem albo otwieranie na panel...

 

No i do rolet jak mają być.

Edytowane przez Bejaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, o odkurzaczu myślałam, centralnego nie będzie, liczę na roombę inspe - btw Ty już masz to cudo?

Ooo, kabel HDMI na stałe to świetny pomysł, teraz łączę się z tv sieciowo, albo nagrywam na usb :/

Dzięki!

 

Nie mam Roomby, ale to teraz najbliższy zakup po szafie gospodarczej będzie :D Się zbiera.

 

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy. CHOINKA. Gdzie podłączysz światełka od choinki? :D Najlepiej tak, by nie ciągać kabli nie wiadomo gdzie.

U nas jest gniazdko podłogowe z włącznikiem do niego. Czyli zamiast wyciągać wtyczkę - robisz pstryk i gotowe. U nas wyłącznik jest w podłodze obok gniazdka, ale nic nie stoi na przeszkodzie by go zrobić na ścianie, a w podłodze tylko gniazdko. Zajrzyj do mnie na zdjęcia nowej komody, bo to pod nią jest ta magia zamontowana :) Na Święta komoda przewędruje, a w jej miejscu będzie choinka.

 

W ogóle pomyśl o wyłącznikach do gniazdek. Na przykład wyjeżdżacie na tydzień - będziesz odłączać prąd w całym domu? No niekoniecznie. Wyciąganie wszystkich kabli z gniazdek to robota głupiego, szczególnie, jak przy TV jest ich sporo. A taki włącznik odcinający zasilanie od grupy gniazdek to super wygodna sprawa. My o tym zapomnieliśmy, ale do całej RTVki mamy osobny bezpiecznik, więc wystarczy go wyłączyć :D

 

 

I Pestka dobrze mówi - domykacze to jak najbardziej rzecz warta uwagi. Tylko zwróć uwagę na producenta prowadnic, bo niektóre są tragiczne. My chwalimy bardzo STRONGi w kuchni, ale to, co inny stolarz dał do biurek i szafki rtv to jakaś porażka. Tylko tu nie pamiętam producenta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prowadnice i szuflady z ikea, bo wymieniłam korpusy na ich Metod i tak mi było prościej. Nie mam na co narzekać na razie.

O automatycznym odkurzaczu, a raczej dwóch, poczytaj u Mania1220 (Domek z dzieciństwa). Kupiła ostatnio dwa i szczegółowo je testowała. Warto przeczytać, bo rzetelny opis zalet i wad.

Jak Pusia pisała w samych ochach i achach, to jakoś opór miałam i właściwie widziałam więcej minusów niż plusów. Mania podeszła bardzo trzeźwo.

Poza tym cena iroomby jest tak powalająca, że dyskwalifikuje to urządzenie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Pusia pisała w samych ochach i achach, to jakoś opór miałam i właściwie widziałam więcej minusów niż plusów

Poza tym cena iroomby jest tak powalająca, że dyskwalifikuje to urządzenie :(

 

Piusia ma prawo jak każdy wypowiedzieć swoje zdanie Pestko.

Odczucie miałam w ochach i achach to tak je opisałam.

Miałam ten podkurzacz i mnie zachwycił.

W przeciwieństwie do Ciebie, która nie dość że go nie testowała, nie ma to jeszcze wielokrotnie podkreślałaś, że nie chcesz. Po co więc to jątrzenie??

Po co po raz kolejny wy[powiadasz się o czyś o czym nie masz pojęcia??

Nie masz patentu na wszechwiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Niechaj, więcej nie bede pisać w Twoim wątku, żeby nie stwarzać niemiłych sytuacji.

 

Pusia, odpuść mi.

NIE oceniam Twojego zdania. NIE piszę, że jest złe. TO TY SIĘ MNIE CZEPIASZ i nie wiem czemu skoro cały czas podkreślasz, że każdy ma prawo do swojego zdania.

TROCHĘ KONSEKWENCJI i grzeczności bardzo Cię proszę.

 

Mam rozum i mam prawo wyciągać wnioski. To dotyczy każdego, kto potrafi myśleć. A pojęcie mam, bo czytam intrukcje obslugi, opinie m.in Twoją. Jak każdy mam prawo wyciągnąć wnioski i o nich napisać.

I przeczytaj ze zrozumieniem moje posty, a dopiero potem pisz o jakichś patentach na wszechwiedzę, bo na razie to mam wrażenie, że tylko ty masz prawo mieć wiedzę i rację.

 

To samo było, z idiotycznym ekodrzewkiem. Wg Ciebie doświadczona zawodowa ogrodniczka nie ma prawa podawać informacji o jego „walorach” nawet na podstawie oficjalnego dokumentu – ekspertyzy naukowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądnęłam do Mani i powiem, że dalej zostaję przy roombie. To znaczy tak: na pewno chcę robota odkurzającego, więc do wyboru mam z producentów: iRobota od roomby, Samsunga i Neato. Dlaczego robot? Bo niech nawet i codziennie jeździ, ale ma mnie odciążyć z tracenia czasu na odkurzanie. Po to mam zmywarkę: bo zyskuję czas. Po to pralkę: bo zyskuję czas. Po to termomix: bo znów zyskuję czas. Z dokładnie tego samego powodu planuję zakup odkurzacza. A dlaczego akurat roomba? Bo im więcej czytam o możliwościach jej i konkurencji, to widzę, że właśnie roomba najbardziej odpowiada moim potrzebom, założeniom i... układowi mieszkania ;) Im więcej czytam tym mocniej przekonuję się do modelu 886, z Wirtualną Latarnią (nawiguje robota z jednego pomieszczenia do drugiego). Jak się będzie sprawdzać to zobaczę jak kupię :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechaj, elektryka pierwsza klasa. :) Jeśli chodzi o komputer, ja preferuję jednak listwę, którą można wyłączyć jednym przyciskiem, niż cztery kontakty obok siebie... :) My jeszcze poprowadziliśmy kable głośnikowe w ziemi do stereo w pokoju TV i w salonie pod sprzęt muzyczny.

U nas jest np. osobna rozdzielnia ogrodowa. Póki co na ogród są wyprowadzone jakieś gniazdka, ale np. chcemy poprowadzić prąd w przyszłości do drewnianego domku lub może do innych budynków, które powstaną na działce - dlatego mamy osobną rozdzielnię, by sobie to łatwo modyfikować w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechaj, elektryka pierwsza klasa. :) Jeśli chodzi o komputer, ja preferuję jednak listwę, którą można wyłączyć jednym przyciskiem, niż cztery kontakty obok siebie... :)

 

Listwa to kabel plączący się po podłodze i utrudniający odkurzanie i mycie :) A gniazdka też można wyłączyć jednym przyciskiem, dokładnie tak jak światło :) Mieliśmy to zrobić u siebie, ale zapomnieliśmy. Ale, jak pisałam, mamy osobny bezpiecznik pod całą elektronikę, więc wystarczy tylko jego wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ją zabudować tak, że żaden kabel się nie plącze i nie utrudnia sprzątania. Preferuję to m.in. dlatego, ze gdybyśmy po jakimś czasie postanowili przenieść komputer w inne miejsce, to nie zostaną mi w ścianie 4 gniazdka, które np. w tym miejscu w ogóle nie są potrzebne. Wiem, że w mieszkaniu raczej takie rzeczy rzadko zmieniają swoje miejsce, ale w domu, gdzie jest kilkanaście pomieszczeń już zmieniać mogą.

Myślę, że to już jest kwestia osobistych preferencji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o rety, nie wiedziałam, że roomba taka kontrowersyjna, nie chciałam jątrzyć :)

Kończąc na razie ten delikatny temat ;) na pewno będziemy mieć odkurzacz wodny + może mały bezprzewodowy + może roombę - bo ja bardzo dużo kurzu produkuję ;) W każdym razie do czasu zakupu pewnie powstaną nowe modele, więc na razie temat na półkę.

 

Domykacze do szafek kuchennych miałam w mieszkaniu, od zeszłego lata funkcjonuję w kuchni bez prowadnic i domykaczy - jest głośno ;) Prowadnice będą z Ikea, tak jak szafki.

 

Bejaro wspomaganie otwierania dużych górnych szafek widziałam, fajna sprawa, ale nie planuję takich. O tak, gniazdko podłogowe koło kanapy, takie pod kątem, tylko bez gotowych klapek, bo one zawsze mają jakąś ramkę plastikową/metalową - Inwestor zobowiązał się przygotować wyciąganą klepkę/i :)

 

Iscro no właśnie - świąteczne oświetlenie na zewnątrz sobie wymyśliłam, ale o choince zapomniałam! Lubimy małe świerki, pewnie będzie w rogu koło schodów, albo koło kanapy - tam nie będzie problemu - gniazdo w podłodze. Ale przy schodach w takim razie chyba dorobimy gniazdko! Wyłączanie gniazdek fajna sprawa, musimy przemyśleć.

 

 

Tsunami dzięki;) no właśnie - zapomniałam o kablu na głośniki z tyłu (brrr), ale Inwestor pamięta, niestety ;) Rozdzielnia ogrodowa - do przemyślenia - gdzie ją umiejscowiliście, w domu?

 

Na razie mamy listwę, do której podpięta jest lampka, tv, tuner tv, xbox, 2x komputery - takie minimum.

 

Dachu cd, jutro miały być okna, ale przesunęły się na przyszły tydzień.

Boazeria na sufit poddasza właśnie dotarła. Nasz tartak niestety nie miał szerszej wersji, na jakiej nam zależało, ale znaleźliśmy w sąsiedztwie zagłębie drewniane - mała wioska, gdzie 80% domów to małe zakłady produkujące/przetwarzające drewno :)

Hydraulik umówiony!

Elektryk umówiony!

Tynki umówione!

Do zrobienia w ciągu najbliższego miesiąca:

- zamówić bramę garażową - na razie stanęło na UniPro Wiśniowski, kolor biały, zastanawiam się nad dodatkowym poziomym podziałem

- wykopać/wywiercić studnię

- usunąć blaszak

- wykopać/wyprofilować zjazd do garażu

- wymurować murki oporowe (z fundamentami, aa)

- wymurować ścianki kolankowe i szczytowe do końca

- wyszlifować i zaolejować skosy do końca

- zaolejować i ułożyć boazerię na suficie na poddaszu

Byle do grudnia :p

 

Mam nową koncepcję na kolorystykę :D

dach czarny

nadbitka biała

rynny białe

okna białe

brama garażowa biała

deski elewacyjne na poddaszu jasnoszare

tynk brudna biel

drzwi brudny róż

kolory z tego zdjęcia -> 9b2a3d24790e3f84b913bbc070720a72.jpg

via https://pl.pinterest.com/pin/139541288432117692/

 

To już czwarta, może do stycznia (wtedy trzeba zamówić drzwi) coś mi się wyklaruje :bash:

Edytowane przez Niechaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...