Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W poszukiwaniu utraconego tlenu, czyli jak trafiliśmy na koniec tęczy


Recommended Posts

Niechaj , ten parkiet jest tak piękny , że nie mogę się na niego napatrzeć MOgłabym na pw prosic o namiary i cenę tego cuda?

Dobrze zrozumiałam, że samodzielnie go kleiliście? Potem trzeba go jeszcze lakierowac, czy olejowac?

No i jak z podłogówką? Marzy mi się drewno na podłodze, ale bardzo się boję, ze pod nim podłogówka nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Annotulipanno witaj, dzięki, zapraszam:)

 

Liliputku dzięki, no u mnie pierwsza jesień, do zimy nie zamierzam czekać, o ile w ogóle ;)

 

Ktoś Cię wprowadził w błąd, pod drewnem temp nie powinna być wyższa niż 28/29C, a pod płytkami niektórzy ustawiają więcej niż 30C. Mój izolator ma grubość aż 1,3cm :rolleyes: klik

W kuchni ustawiony większy przepływ ciepłej wody niż w pokojach z parkietem i organoleptycznie nie czuć wyższej temp na ceramice, chociaż powinno być nawet przy tych samych ustawieniach (grzanie od kilku dni ustawione na 23C)

 

Pesce dzięki :) co do drewna na podłogówce - warto poczytać artykuły forumowego eksperta na jego blogu, o moich doświadczeniach może będę mogła powiedzieć za pół roku ;)

1

2

3

 

Tak, sami kleiliśmy, to parkiet gotowy - olejowany fabrycznie, właściwie gotowy do użytku po wyschnięciu kleju - polecam, znacznie mniej pyłu niż przy cyklinowaniu. Można się pokusić o samodzielny montaż - no, akurat Inwestor ma doświadczenie zawodowe w temacie, więc łatwo mi pisać :)

A namiary mogę podać tutaj - producent Fosztt, cena 120 albo 130zł/m2 - nie pamiętam, firma jest elastyczna jeśli chodzi o wymiary, grubość, wykończenie. Do samego parkietu nie mam zastrzeżeń, bo dobrze zrobiony, ale nieterminowość (dostawa przekładana chyba 5 razy), 2-3m2 klepek bez felca na krótszym boku oraz ok 1m2 deseczek krótszych o 2cm (przy jodełce takie różnice są niedopuszczalne, bo wszystko się rozjedzie) sprawiły, że nie mogę z czystym sumieniem polecić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liliputku nieee, jeszcze nie - nie mam blatu w kuchni=nie ma płyty ani zlewu (zlew jest od dawna, ale niezamontowany), no i jeszcze będzie cięcie parkietu=syf wszędzie. Na upartego kilka dni ostrej pracy i można się wprowadzać.

 

Haha, na zimę i śnieg czekam ale z przerażeniem, bo auto nadal bez napędu 4x4, a na tę górę lodu nie da się wyjechać bez tego :sick: :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechaj, Liliputku Bardzo dziękuję za informacje.

Marzy nam się drewno na podłodze. Ale nie ukrywam, że cena ma duże znaczenie no i jego zachowanie na podłogówce. Najgorsze jest w tym wszystko to, że już muszę podjąć tę decyzję , bo to wiąże się z grubością styropianu i wylewki.

ech...decyzje, decyzje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pesce, w krajach skandynawskich kładzenie drewna na podłogówce to standard. U nas jest w tym względzie chyba zmowa producentów desek warstwowych. Ale ostatnio natrafiłam na firmę, która oferuje system podobny do tego co zastosowaliśmy u nas w salonie. Mamy zwykłe dechy sosnowe, tartaczne z felcem, które leżą na 5 cm grubości legarach. Pod nimi na betonowej wylewce mamy rurki podłogówkowe. Nie są niczym zalane. Oddają ciepło powietrzu pod deskami i samym deskom (nie dotykają desek). Działa. Słabiej niż w łazience, gdzie mam klasyczną podłogówkę a na niej kamień/trawertyn i klejone deski bambusowe, ale efekt jest przyjemny. Miło ciepła drewniana (olejowana) podłoga irównomiernie nagrzewający się salon. Nic się nam przez kilka lat nie wypaczyło, choć są minimalne, może 3 mm, szpary między deskami, bo podłoga była kładziona bez sezonowania w pomieszczeniu, w którym ma być użyta docelowo. Prawdopodobnie wymienimy ją za trochę na modrzewiową, a ta pójdzie na poddasze, gdzie w tej chwili leżą takie sobie deski z marketu.

 

TO jest coś bardzo podobnego jak u nas w salonie i co chcemy zmieniając podłogę na poddaszu również tak zastosować.

a TO trochę inny system, ale także tzw. suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pesce, Pestce

Drewno na ogrzewanie podłogowe można kłaść i jako tzw. podłogę pływajacą i klejoną do podłoża.

 

W związku z tym ,że drewno jest izolatorem na ogrzewanie podłogowe kładziemy drewna stabilne jak dąb oraz jak najcieńsze.

 

Można położyć grube drewno np. deskę sosnową 32 mm. Tylko czy ogrzewanie w takim przypadku będzie ekonomiczne ? Ile energii i czasu potrzebuje ciepło aby przedostać się przez tak grubą przegrodę ?

 

Dlatego na ogrzewanie podłogowe poleca się produkty tzw. warstwowe jako stabilne lub lite ale małe gabaryty.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, a linki z mojego postu czytałeś? Poza tym ja mam to u siebie w salonie w praktyce – podłoga na legarach z niezalanymi rurkami na betonowej wylewce.

Kłania się też wiedza narodów skandynawskich, gdzie bez robienia jakichś problemów kładą deski m.in. świerkowe (sosnę też) na ogrzewanej podłodze. Pisząc „deska” mam namyśli prawdziwe lite drewno, a nie jakiś chorendalnie droi, ale mimo to ersatz pt. deska warstwowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy się.

Nikt nikomu prywatnie nie zabroni kłaść grubej deski sosnowej na ogrzewanie podłogowe. Tak samo można na ogrzewanie podłogowe położyć gruby 3 cm dywan lub styropian lub ... Wolność Tomku w swoim domku .

Naświetlam tylko ekonomiczność ( dobre słowo ? ) takiego rozwiązania.

Ciepło przebije się przez tak grube izolatory, ale ile trzeba włożyć energii aby uzyskać komfort cieplny w pomieszczeniu ?

 

Dlatego przy podłogach drewnianych max grubość określono na 15 mm. Ze względu na izolacyjność i stabilność drewna.

 

I dla jasności jestem gorącym zwolennikiem drewna na podłodze, również ogrzewanej.

 

Nie chcę więcej zaśmiecać dziennika, ale jeżeli temat jest interesujący to mogę go rozwinąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, a mozesz mi na priv rozwinąć? Bo faktycznie nie wiem czy wlascicielka wątku się nie wkurzy. Mnie to interesuje. Wiem jak działa u mnie. I to faktycznie grzeje słabiej niż w łazience podłogówka pod trawertynem. Powiem jeszcze tyle, ze ostatnio odryłam, ze bambusowe deski, które mam obok trawertynu dlużej o cała dobę trzymają cieplo z podłogówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Tsunami, dzięki:)

Liliputku, pomału do przodu, jeszcze budowa, ale jest plan, żeby do dwóch tygodni zmieniła się w dom ;)

 

Słońca dziś praktycznie nie było, więc zdjęcia ciemne, a kolory szare, ale coś tam widać.

 

Kuchnia gotowa w 90%, brakuje indukcji (piekarnik i zmywarka będą kiedyś), płytek na ścianach, zawieszenia 3 szafek, uchwytów, fronty do wyregulowania, bo szpary nierówne. Cokoły pod szafkami i podłogowe w przyszłości, podobnie jak drzwi.

 

26510479569_bed54c75b8_b.jpg

 

26510504099_5502405281_b.jpg

 

26510514119_0531bb9416_b.jpg

 

Łączenie blatu z parapetem - z lewej strony wyszło idealnie, z prawej troszkę mniej, ale i tak mega mi się podoba

 

38285997431_bd75a7f693_b.jpg

 

Dolna łazienka gotowa w 95%, brakuje obrobienia drzwi, drugiego malowania, kinkietu, lustra i grzejnika ;)

 

Mały pokój gotowy, cokoły będą, a funkcję drzwi pełnić będzie na razie zasłona ;)

 

37575325034_fc61a02fcd_b.jpg

 

26510469699_04eaf250bc_b.jpg

 

Duży pokój czeka na płytki pod kominkiem i kominek (miała być koza, ale będzie kominek z narożną szybą), anemostaty i lampy.

 

26510476979_3a6d4263d2_b.jpg

 

26510491579_02d1732c1c_b.jpg

 

26510516739_0ddb07b463_b.jpg

 

Miejsce na kominek

 

26510501349_ae21084f06_b.jpg

 

 

Pompa działa, podłoga grzeje, z kranów leci ciepła woda :)

 

edit:

zapomniałam pokazać klamek, miały być okrągłe, ale ostatecznie wygrała wersja klasyczna - Mazovia firmy Barcz, kocham je, kiedyś wymienię też tę w drzwiach zewnętrznych (ościeżnice do przemalowania)

 

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/ud/oa/bhda/2b8RgyLC13Djg17ZxX.jpg

 

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/ud/oa/bhda/8NMDLID4cZhEA2Ma7B.jpg

 

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/ud/oa/bhda/Dzm1mC5chcDHPNT2eB.jpg

Edytowane przez Niechaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...