Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opaska z drenażem


Recommended Posts

Cześć

chciałem się was podpytać czy dobrze kombinuję. Mam zamiar wykonać opaskę w okół domu z kamyczków ozdobnych. Ale chciałbym upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i kombinuję tak:

- wykopać "rów" na opaskę trochę głębiej

- wyłożyć geowłóknina

- na geowłókninę trochę żwiru i rury drenarskie ze spadkiem w kierunku rogów budynku gdzie będzie odprowadzana również woda z rynien (do studzienki rozsączającej)

- przysypać resztę żwirem a na wierz kamyczki ozdobne

Czy to ma szanse odprowadzić nadmiar wody w okół domu? Chodzi mi o wodę opadową (poziom wód gruntowych na głębokości ok 15 - 20 m), dom na glinie.

z góry dzięki z podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo robię i ja... i też mam glinę.

Wodę z rynien odprowadzam rurami pełnymi PCV na odległość ok 2 metry od budynku. W miejscach bliskich fundamentom (jak na fotce) też idą rury pełne. Dalej wpinam się do rury drenarskiej w otulinie kokosowej. Rura drenarska obsypana będzie kamieniem i dodatkowo położona w geowłókninie ze spadkiem w kierunku studni chłonnej. Studni chłonnej jeszcze nie wykopałem i nie wiem do czego się dokopię i jak głęboka będzie. Ponieważ mam glinę zasadniczym elementem rozsączającym będzie rura drenarska w osypce kamiennej. Przy samym budynku będzie opaska z krawężnika (na fotce widać już naniesiony poziom) na dnie geowłóknina, a na niej kamienie. W odległej przyszłości, kiedy zostanie wybudowana we wsi kanalizacja planuję wpiąć się do szamba i zbiornik po szambie wykorzystywać na zbieranie deszczówki. Zasadniczo wodę trzeba odprowadzić i rozsądzać możliwie daleko od fundamentów ...

 

IMG_9843a.jpg

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

jak widzę na licznych zdjęciach ludzie rury odprowadzające wodę kładą płytko pod ziemią... nie napotkałem relacji o zamarznięciu. Właściwie rozpatrujemy sytuację kiedy po silnych roztopach albo opadach przychodzi silny mróz.... tylko, ze ziemia nie zamarznie w ciągu nocy na głębokość 40-50 cm... nie wiem... tak czy siak muszę poczekać na jakieś poważniejsze opady ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...