Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fundament pod domek letniskowy 35m2


Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów

 

Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

Posiadam działkę z możliwością zabudowy letniskowej, zaprojektowałem sobie już niewielki domek 35m2 łącznie z tarasem. Domek będzie budowany raczej z pomocą rodziny ponieważ fundusze są niewielkie. Konstrukcja domku wykonana z drewna, obity z zewnątrz deską lub oklejony wełną skalną, wewnątrz ocieplenie z wełny i boazeria, domek będzie z użytkowym poddaszem, dach o nachyleniu 45stopni, podłogi z płyty OSB 25mm, na to panele lub deski.

Problem w tym że chciałbym aby domek znajdował się minimum 40cm nad ziemią i aby był pusty pod spodem(wiatr ma tam hulać), jednocześnie nie chcę prowadzić zaawansowanych robót ziemnych na działce. Granica przemarzania gruntu to około 1m.

Czy taki domek można posadowić na wylewanych do ziemi słupach? Pomyślałem że wykonałbym 21 otworów wiertnicą na głębokość 1.1m i średnicy 22cm, w to pecki kartonowe i zalałbym betonem ze zbrojeniem. Gdyby domek całkowicie ważył 3tony to nacisk jednostkowy na pal wynosiłby tylko 142kg.

Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie policzyłem wszystko i wyszło mi, że aby postawić domek o masie własnej tak gdzieś 4000kg potrzebuje ponad 2m2 fundamentu, tak więc wiercony fundament nic nie da , będę musiał wykopać z 10 stóp 50x50cm i na to dopiero dać pecki o mniejszej średnicy np 18cm aby zmniejszyć masę stopy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się że nośność gruntu to 150 kPa (przeczytane na stronach muratora - http://muratordom.pl/budowa/fundamenty/fundamenty-domu-posadowienie-fundamentow-a-nosnosc-gruntu,14_489.html)

 

 

Ciśnienie 1 kPa "generuje" 100kg postawione na 1m2. 150 kPa to 15 000 kg (lub inaczej 15 ton). Czyli 1 m2 gruntu o dobrej nośności potrafi udźwignąć 15 ton. Ma to ręce i nogi, ciężarówka 2 osiowa z piachem waży pewnie coś koło tego i w gruncie się jakoś wybitnie nie zapada (a styka się z gruntem tylko kołami).

 

słup fi 22cm ma powierzchnię 0,038 m2. 21 takich słupów ma powierzchnię 0,8 m2, czyli teoretycznie grunt wytrzyma 12ton nacisku. Oczywiście to bardzo uproszczone kalkulacje, min. nie biorą pod uwagę obciążeń dynamicznych typu wiejący wiatr.

 

Zwiększając średnicę słupów do 30cm masz już 22tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem od budownictwa, ale na mój gust dom drewniany o masie 3 tony (to jak 2 osobowe auta), spoko może stać na 21 słupach. Kopanie fundamentów i lanie ław to nie tylko duża zabawa ale i duży koszt. Ewentualnie jak się boisz, to daj nieco więcej tych słupów, i będziesz miał czyste sumienie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinno wystarczyć, ale dla pewności dam 6 stóp poniżej 1m, takich 50x50cm a na to pecki ze zbrojeniem. Budowa fundamentu raczej nie wchodzi w gre, Domek będzie użytkowany tylko w okresie ciepła. Wiatry raczej nie będą zbyt duże, domek będzie pomiędzy drzewami, więc bariera jest. Ale i tak mam zamiar zakotwić go do słupów, w każdy włożę pręt fi12mm i przykręce podwaliny do nich.

Czy takie nieizolowane słupy nie będą pękać zimą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...