Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak prawidłowo działa wentylacja?


Recommended Posts

Cześć,

 

od kiedy sięgam pamięcią, w kuchni mojego mieszkania czuć było papierosy. Pomaga jedynie otwarcie okno, dzięki czemu zmienia się ciąg i z kuchni wywiewa powietrze, zamiast wnosi dym od sąsiadki z góry. Problem polega na tym, że od kilku dni, kiedy zrobił się wielki upał, otwarte okno przestało pomagać. Śmierdzi tam nie tylko dymem, ale także specyficznym zapachem, który wydobywa się z mieszkania tej sąsiadki. Ona mieszka na ostatnim piętrze i teraz dodatkowo wietrzy swoje mieszkanie poprzez otwarcie drzwi wejściowych (oczywiście śmierdzi też na klatce schodowej), co moim zdaniem zmieniło cyrkulację powietrza i w ten sposób dym i smrody z jej mieszkania są intensywnej wpompowywane do wentylacji.

 

Zatem:

 

1. Czy kiedy ona ma otwarte drzwi, to ciąg jest na tyle duży, że mimo okna otwartego w mojej kuchni, i tak czuć dym?

2. Czy można coś z tym zrobić?

3. Jakiś czas temu na forum poruszałem temat smrodu wydobywającego się z odpływu wanny, poradziliście mi, że trzeba to zgłosić do administracji bo mógł się zapchać komin wentylacji pionowej czy coś takiego. Czy teraz może być podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudno jest rozwiązać taki problem szczególnie w blokach i szczególnie w taką pogodę (wysokie temperatury na zewnątrz)

Można oczywiście pokusić się o wizytę w administracji po raz kolejny ale ten problem będzie występował w niesprzyjających warunkach atmosferycznych dla wentylacji grawitacyjnej. Niektóre spółdzielnie różnie sobie z tym radzą przeznaczając na ten cel pieniądze z funduszu remontowego modernizując wentylację(foto) zapewne to pomaga.

Montaż wentylatora w kuchni sprawi wymuszony ciąg jednak nie jest to wskazane, a wręcz zabronione - to co robi sąsiadka mnie nie dziwi to u niej działanie wentylacji jest najmniej skuteczne, ochładzając powietrze wpuszczane przez klatkę schodową wymusza ciąg wsteczny w Twoim mieszkaniu które zapewne jest połączone przy wspólnym szybie(kominie) wentylacyjnym.

39485.jpg

ELEMENTY5.jpg

15092011046.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

No masz rację. Zauważyłem, że jak jest chłodniej za oknem (25 stopni i mniej), to nie czuć w kuchni dymu. Jak robi się gorąco (powyżej 25 stopni), to im wyższa temperatura na zewnątrz, tym bardziej śmierdzi fajkami. Niestety administracja nic z tym nie zrobi, więc nawet nie mam po co dzwonić. Mam natomiast jeszcze jedno pytanie:

 

Czy jeżeli zakleję taśmą kratkę w kuchni, to może to mieć jakieś szkodliwe działanie na organizm? Można zatruć się jakimś gazem czy tlenkiem węgla? Wiem, że do takich sytuacji dochodzi jak ma się piecyk gazowy. Ja takiego w mieszkaniu nie mam (więc wątpię by ktokolwiek w bloku miał), nie znam się jednak na tym i wolę zapytać. W końcu kuchenka gazowa to też spalanie i śladowe ilości tlenku węgla też może wydzielać w trakcie spalania. Sorry, jeżeli pytanie wydaje się banalne.

 

Oczywiście nie chcę zaklejać na zawsze. Patrzę na pogodę i mają być rekordowe upały, podchodzące pod 40 stopni i wtedy to w ogóle wszystkie smrody od sąsiadki przejdą rurami. Cały sierpień tak ma być i chociaż na miesiąc chciałbym tę kratkę zakleić, ale nie wiem czy to grozi jakimś niebezpieczeństwem. Okno w kuchni mam otwarte całą dobę, nawet jak pada (uchylone od góry) czy w nocy, a także zimą. Nigdy go nie zamykam. Mam żonę w ciąży i nie chcę by w kuchni wdychała dym papierosowy sąsiadki...

 

Podsumuję pytania, będzie łatwiej:

 

1. Czy czasowe zaklejenie kratki grozi czymś niebezpiecznym dla zdrowia (zatrucie)?

2. Czy zaklejenie kratki w kuchni spowoduje, że dym zacznie wylatywać kratką w WC? Teraz tam nic nie czuć, ale w WC ze względu na wilgotność nie mogę kratki zakleić.

3. Rozumiem, że nie ma opcji, że ktokolwiek w bloku może z tego powodu ucierpieć, bo np. nie wiem - ma podgrzewaną wodę piecykiem, chociaż to chyba niemożliwe, skoro u mnie piecyka nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumuję pytania, będzie łatwiej:

 

1. Czy czasowe zaklejenie kratki grozi czymś niebezpiecznym dla zdrowia (zatrucie)?

2. Czy zaklejenie kratki w kuchni spowoduje, że dym zacznie wylatywać kratką w WC? Teraz tam nic nie czuć, ale w WC ze względu na wilgotność nie mogę kratki zakleić.

3. Rozumiem, że nie ma opcji, że ktokolwiek w bloku może z tego powodu ucierpieć, bo np. nie wiem - ma podgrzewaną wodę piecykiem, chociaż to chyba niemożliwe, skoro u mnie piecyka nie ma?

 

1.Tak nie możesz tego zrobić pod żadnym pozorem

2..Bardzo możliwe, nie zaklejać!

3.Nie możesz decydować i stwierdzać czegoś czego nie jesteś pewny, może ktoś ma i co wtedy?

 

Zamontuj wentylator mechaniczny w kuchni i uchylaj okno. Wentylator wymusi niewielkie nadciśnienie w przewodzie wentylacyjnym być może nie wyleci u sąsiadki a wyżej na dachu. Nocą wyłączaj wentylator w tym przypadku wentylacja powinna działać samoczynnie bo sąsiadka nie śpi z otwartymi drzwiami :)

Być może Twoje działanie spowoduje interwencje administracji w innych mieszkaniach?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Przeczytałam z uwagą i mam pytanie- w przypadku wadliwie działającej wentylacji może w mieszkaniu robic sie wilgoc? Co wtedy? Jeśli administracja nie reaguje? Czy wystarczy w takim przypadku miec choćby taki pochłaniacz http://www.pochlaniaczewilgoci.pl/pochlaniacze-wilgoci-silica-gel/ żeby wilgoć zlikwidować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...