Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór Modelu Oraz Miejsca Montażu Klimatyzacji


Recommended Posts

WITAM

 

Z uwagi na panujące upały zdecydowałem się zainstalować klimatyzacje. Montaż ma być w mieszkaniu, piętro 2 z 7 w bloku z oknami od wschodu. W załączniku dołączam rysunek poglądowy mieszkania. Zależy mi na schłodzeniu dwóch pomieszczeń, czyli salonu połączonego z kuchnią oraz sypialni. Teraz pozostaje kwestia czy jeden klimatyzator czy dwa. Pomieszczenia są względnie małe z tym że przez salon idzie obniżenie sufitu o jakieś 20 cm zaznaczone na rysunku kolorem czerwonym. Sprzętów RTV AGD jest dość sporo. W samym salonie jest ich około 12 ale równocześnie pracuje średnio około 7. W sypialni są 2 urządzenia RTV. Urządzenie najbardziej chciał bym zamontować w miejscu/miejscach oznaczonych na zielono, żeby nie prowadzić rury przez całe mieszkanie do innego miejsca, ale jeśli jest możliwość schłodzenia jednym urządzeniem obu pomieszczeń przy odpowiednim jego ustawieniu to wezmę to pod uwagę.

 

Reasumując. Ile potrzeba urządzeń aby schłodzić oba pomieszczenia. Jakiej mają być one mocy. Jakiej marki urządzenie wybrać?

 

Ps. Czy możecie polecić instalatorów na terenie (lub z dojazdem do) Krakowa?

 

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Mieszkanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

 

Z uwagi na panujące upały zdecydowałem się zainstalować klimatyzacje. Montaż ma być w mieszkaniu, piętro 2 z 7 w bloku z oknami od wschodu. W załączniku dołączam rysunek poglądowy mieszkania. Zależy mi na schłodzeniu dwóch pomieszczeń, czyli salonu połączonego z kuchnią oraz sypialni. Teraz pozostaje kwestia czy jeden klimatyzator czy dwa. Pomieszczenia są względnie małe z tym że przez salon idzie obniżenie sufitu o jakieś 20 cm zaznaczone na rysunku kolorem czerwonym. Sprzętów RTV AGD jest dość sporo. W samym salonie jest ich około 12 ale równocześnie pracuje średnio około 7. W sypialni są 2 urządzenia RTV. Urządzenie najbardziej chciał bym zamontować w miejscu/miejscach oznaczonych na zielono, żeby nie prowadzić rury przez całe mieszkanie do innego miejsca, ale jeśli jest możliwość schłodzenia jednym urządzeniem obu pomieszczeń przy odpowiednim jego ustawieniu to wezmę to pod uwagę.

 

Reasumując. Ile potrzeba urządzeń aby schłodzić oba pomieszczenia. Jakiej mają być one mocy. Jakiej marki urządzenie wybrać?

 

Ps. Czy możecie polecić instalatorów na terenie (lub z dojazdem do) Krakowa?

 

Z góry dzięki za podpowiedzi.

 

Czy mieszkanie ma wentylację mechaniczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pozostaje kwestia czy jeden klimatyzator czy dwa.

Radzę jeden -- w salonie. Chłód się rozniesie (oczywiście przy otwartych drzwiach) -- a hałas (bo wentylator szumi i nie będzie inaczej) nie będzie dokuczał tak bardzo w czasie snu.

 

Reasumując. Ile potrzeba urządzeń aby schłodzić oba pomieszczenia. Jakiej mają być one mocy. Jakiej marki urządzenie wybrać?

Moc zależy od szybkości, czasu, w jakim chcesz doprowadzić do żądanej temperatury. Im szybciej i im niższa temperatura, tym więcej mocy musi mieć urządzenie. Okna masz od Wschodu, co niesie stosunkowo niewielkie zyski słoneczne. Sugerowałbym do tej kubatury coś małego, z inwerterem, do 3kW mocy chłodniczej. Ja kupiłem jakiś chiński badziew (za 1500 zł, on/off, 5kW) -- działa już 5 sezon przy własnoręcznej instalacji i nadal ładnie chłodzi.

 

Ps. Czy możecie polecić instalatorów na terenie (lub z dojazdem do) Krakowa?

Jeśli nie masz dwóch lewych rąk, umiesz trzymać wiertarkę w rękach, gipsować -- zainstaluj sam. Żadna to filozofia. Wiem, bo też sam instalowałem (no, przy siłowej i mentalnej pomocy ojca). ;)

 

Właśnie czytałem, że przy grawitacyjnej się nie da wiele zrobić ale nie byłem pewny. Tak więc grawitacyjna. Ale przy oknach i kratkach wentylacyjnych mam możliwość ,,zamknięcia" obiegu powietrza.

Daj spokój, nie przejmuj się tym w ogóle. Ja klimatyzuję przy otwartych oknach, z ogromnymi zyskami słonecznymi (z okien dachowych) i z torbami nie poszedłem.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontować sam mogę, tylko tego typu zabiegi trochę się gryzą z gwarancją.

Ktoś jeszcze uważa że jeden klimatyzator wystarczy? Czy to nie będzie tak, że aby schłodzić drugie pomieszczenie to będzie musiał znacznie wydajniej pracować?

I jaki ma wpływ ten rodzaj wentylacji? Wystarczy mocniejsze urządzenie? Ale pewnie i większe zużycie energii będzie?

Ostatecznie myślę, że urządzenie 5 kW będzie najbardziej optymalne.

Edytowane przez Integro.1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gwarancji dają na ile? 2, 3 lata? U mnie klima działa już 5 rok. Tam się nie ma co popsuć specjalnie -- chyba że kupisz uszkodzone urządzenie.

 

Będzie musiał pracować dłużej niż dwie jednostki i z pewnością nie będzie możliwości idealnego sterowania temperaturą w pomieszczeniu gdzie klimatyzatora nie będzie. Jednocześnie w pomieszczeniu gdzie będzie zainstalowana jednostka wewnętrzna będzie panować niższa temperatura niż w pomieszczeniu gdzie klimy nie będzie. Przykładowo, chcąc mieć 23sC w sypialni, w salonie będzie pewnie ze 20sC. Tego się nie da uniknąć, ale wg mnie, przy tak mizernej ilości dni takich jak wczoraj i dzisiaj, nie warto inwestować w dwie jednostki wewnętrzne, a tym bardziej zewnętrzne.

 

Wentylacją się nie przejmuj, tam są tak małe straty, że nie warto w ogóle się tym interesować. Taki 2,5-3kW klimatyzator zrobi Ci w domu istną lodówkę. Powieś tylko jednostkę wewnętrzną w salonie na przeciwko wejścia do sypialni -- będzie Ci bezpośrednio tłoczyć tam chłód, co powinno zniwelować różnice temperatur. Ponownie, w sypialni odradzam instalowanie nawiewu ze względu na hałas i możliwość przeziębienia.

 

Aha, pamiętaj, że instalowanie jednostki zewnętrznej klimatyzatora nie we wszystkich spółdzielniach jest dopuszczalne. Tobie może będzie przyjemnie, a sąsiad z otwartymi oknami żeby nie skiełznąć z upału, będzie musiał słuchać sprężarki i wentylatora. Powiem więcej, jeszcze go będzie dogrzewać.

 

A propos dogrzewania sąsiada, właśnie zdjąłem pomiar z pracującej jednostki centralnej (i powoli rosło): ;)

 

klim.jpg

 

Edit, dopisałeś, więc i ja dopiszę. 5kW za dużo.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wybieram opcje 3,5 kW. Teraz kwestia wyboru urządzenia. Jakieś propozycje? Generalnie bardzo podoba mi się seria K z Samsunga ale widzę, że pracują znacznie głośniej niż nowe z serii Prestige. Wiadomo że inwerter musi być, tylko jakie urządzenie wybrać? Czy jest sens płacić tyle za Samsunga? Może inna marka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Krakowa jesteś, to sobie podjedź do Wienkry, tam będziesz mógł posłuchać każdy klimatyzator jaki mają w ofercie.

Na dB trzeba uważać, bo producenci raz podają natężenie dźwięku, a innym razem ciśnienie akustyczne

Marka jest tak naprawdę nieistotna, bo większość wyjeżdża z tej samej fabryki.

O ile nie szukasz jakiś specjalnych opcji, to cokolwiek nie wybierzesz ze znanych ci marek będzie w porządku.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...