Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ciepły Z242


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 223
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zakładam że projekt jest od Z500, jak mają się realne koszty do tych z kosztorysu pracowni Z500 ?

Nie mam ich kosztorysu, jeżeli porównać do tego co mają na stronie głównej to jest jednak zaniżony o vat i te 10%. Mi w chwili obecnej udaje się dużo produktów kupić na 8% vat lub...ogólnie mam dobre ceny na towar i mieszcze się w tych ich kosztorysach. Jeżeli kupowałbym na 23% vat to już byłby rozstrzał cenowy i to spory. Jednak po pobraniu kosztorysu w pdf to już koszty są bardziej realne-może te 10% trzeba by dodać w zależności od zdolności negocjacyjnych.

 

Zbichu czyli co nie robiłbyś bufora tylko ogrzewacz przepływowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega Zbichu ma na myśli taką właśnie opcję... Pisałem CI o takim wariancie i dalej się zastanawiam czy robić tak u siebie ? hmm miałem szansę kupić kospela rocznego za 800 PLN 12 albo 16 kW. Grzać tym bezpośrednio w podłogę, a jeśli będzie drogo to dorzucę bufor. prawdopodobnie nie będzie potrzeby ale będzie taka możliwość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz mieć i tak wodną podłgówkę, do tego będziesz grzać płytę czy strop (wylewka bez styro albo w ogóle bez wylewki) to w płycie zmieścisz więcej energii niż w buforze. W razie draki dołożysz bufor jak pisze Lambert ale poczytaj relacje ludzi co grzeją kablami, przy dobrze ocieplonym domu większość korzysta tylko z taniej taryfy

 

co masz za membranę na dachu? dlaczego nie papa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dachu membrana corotop red strong-czemu nie papa? ekipa od dachu stwierdziła, że nie mają problemów z membranami i w sumie nie miałem sensownych argumentów za papą jak i przeciw membranie. Uważasz, ze membrana to zły wybór?

Co do bufora byłem/jestem na niego nagrzany ale daliście mi teraz do myślenia nad tym elektrycznymprzepływowym ogrzewaczem wody. Tym bardziej że nówkę można kupić w dobrej kasie a bufor zawsze można dołożyć. Fakt, że trochę w głowie mi fotowoltaika a do niej bufor jest idealny bo można go zagrzać w dzień a w nocy korzystać. No i jeszcze w planie mamy zrobić kominek a robiąc kominek to już nie są duże pieniądze żeby kupić go z wkładem wodnym i ładować w bufor...dużo za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe opcji dużo, chyba aż za dużo, bo ciężko coś wybrać. Co do instalacji na piecu KOSPEL - to prostota na plus, możesz go powiesić gdziekolwiek, bo wygląda wporzo. Podłogówka w płycie, będzie miałą taką bezwładność, że przypuszczam po nagrzaniu w powiedzmy w weekend, gdzie nocna taryfa jest cała dobę, to ładując czujniki temperatury (w moim przypadku w wylewkę na płycie) wahania temperatury będą tak małe, że II taryfa powinna wystarczyć.

Przewertowałem prawie połowę wątku " ogrzewający prądem wystąp..." i kablarze po 1 dniu bez grzania temperatura im spadała o ~ 1 stopień.

Jeśli tak rzeczywiście jest to moim skromnym zdaniem nie ma co ładować bufora, bo to będzie jedynie strata energii. Jeśli wyjdzie jakiś babol, że nie da rady podgrzać tylko w II taryfie, zaraz kołujemy ten bufor i lecimy " po staremu".

 

Wydaje mi się opcją ok, ale jak to w praktyce nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bufora byłem/jestem na niego nagrzany ale daliście mi teraz do myślenia nad tym elektrycznymprzepływowym ogrzewaczem wody. Tym bardziej że nówkę można kupić w dobrej kasie a bufor zawsze można dołożyć. Fakt, że trochę w głowie mi fotowoltaika a do niej bufor jest idealny bo można go zagrzać w dzień a w nocy korzystać. No i jeszcze w planie mamy zrobić kominek a robiąc kominek to już nie są duże pieniądze żeby kupić go z wkładem wodnym i ładować w bufor...dużo za i przeciw.

 

Dobrze, że nie mam rurek w płycie bo bym miał wątpliwości a tak mam rurki w wylewce i jeden temat do rozważań mniej.

 

Te nadproża to L ? Bo szukam takich o grubości 12 cm, żeby dać z 5-6 cm izolacji pomiędzy nadproże a skrzynkę rolety ( moje ściany mają 18,8 cm )

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaRa nadproża pełne zwykłe betonowe, L-ki były dużo droższe więc zrezygnowałem.

Ale mi namąciliście z tym kotłem elektrycznym-wprost zburzyliście moją koncepcję;) Zbichu spotkałeś się już gdzieś z kimś kto grzeje w taki sposób płytę?-ty już budujesz? Lambert wspominał mi już o tym dawno ale jakoś puściłem to bokiem i zapomniałem. Same kotły są dość drogie ciekawe jakby przepływowy ogrzewacz wody elektryczny wpiąć przed rozdzielaczem podłogówki i jeszcze przed nim wstawić pompę czy by to działało? W tym przypadku pod ten ogrzewacz możnaby podłączyć cwu jakby dobrze pokombinować czy nie bardzo?

Mamy już dach;)

IMG_20151222_145439615_HDR.jpg

IMG_20151222_145819970.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fju fju :D super wygląda ta dachówka ... to antracyt?

 

co do pieca przepływowego to grzeją tak "Jacekss" z tego forum, z nim w sumie dużo pisałem na temat takiego rozwiązania. w dziale o ogrzewających prądem jest tych osób więcej. Co do cwu pewnie się da, ja u siebie raczej zrobię w kuchni i w małej łazience umywalkę pod przepływowe ogrzewacze. Jedynie duza łazienka i prysznic w małej beda albo z pompy ciepła albo z bojlera.

 

Tez chcialem bojler, ale skoro może udać się przepływowo w II taryfie to po co ładować dupną butle z wodą.

 

Temperatura zasialania podłogówki opiewa w granicach 20-30 stopni, wiec nie dużo.

Jak już się płyta z posadzką rozgrzeją to wahania temperatury są podobno bardzo znikome wiec kospel nie powinien zawieść :)

jak będzie drogo dorzucisz bojler i będzie to samo. bo zamiats kupować grzałki do bojlera to możesz tam tez zagrzać przepływowo :)

 

także piecyk się nie zmarnuje :p

Edytowane przez lambert86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rurkach w płycie sama płyta jest buforem, i grzanie prądem przez piecyk ma sens. Ale aby nagrzać wodę do CWU w tanich godzinach i tak musi być jakiś bufor lub pompa ciepła, w ten sposób komplikuję się układ i ponosi dodatkowe koszty.

 

Ja coraz mocniej myślę o mniejszym niż 1000l buforze, tylko różnica między buforem 600l a 1000l to nie jest jakiś wielki koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor wystarczy obliczyć z OZC. założyć można, że jeśli dom ma niskie obciążenie cieplne i zbudowany z ciężkich materiałów, to bufor niepotrzebny do utrzymania temperatury. gorzej z komfortem - wg mnie zawsze kilkaset litrów się przyda, żeby zapuścić ogrzewanie o godz. 18 i podgrzać trochę przegrody, szczególnie że koszt takiego rozwiązania nie jest wyższy niż kotła elektrycznego (tylko trochę więcej miejsca zajmuje).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbichu, lambert jest sens w tym co mówicie i ostro rozważam zmianę planó, lecz w domu planujemy kominek bo lubimy sobie podpalić ogień w domu dla zmiany klimatu. Jeżeli mam kupić komonek to już kupię z płaszczem wodnym i mogę mając bufor korzystać z tego ciepła do ogrzewania płyty i cwu. Jak nie zrobię bufora to będę puszczał w komin kupę energii a tak to zawsze coś zakumuluje. OZC mam do projektu przed zmianami bo po adaptacji duuużo zmieniłem i jest nieaktualne a dawać teraz 300zł za nowe nie wiem czy jest sens...może lepiej dać za to 1cm więcej styro;)

dachówka to brass bałtycka cisar antracyt, okna będą veka softline 82 na okuciach siegeni z ciepłą ramką w kolorze antracyt a ramka i klamka srebrna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wam zazdroszczę, mój kosztorys to prawie 300 tyś. zł netto i już wiem że go przekroczę pomimo tego, że cegłę i chyba stal mam gratis od teścia.

 

Tez będę się zastanawiał nad kominkiem, tylko decyzję za mnie podejmie stan konta, czy jak najtańszy akumulacyjny lub z płaszczem wodnym wpięty w bufor.

 

Nie wiem u kogo robiłeś OZE, ale zapytaj audytora, może Ci naniesie poprawki gratis bo większość roboty już zrobił i teraz to kwestia wprowadzenia paru cyferek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...