Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w starym domu


Recommended Posts

Witam

Wyremontowałem stary dom no i jak można się było domyśleć wentylacja jest niewystarczająca. Jako że strop mam drewniany i sufit podwieszany to pojawił się pomysł zrobienia wentylacji w sufitach a wszystko rozprowadzić na strychu który jest niewykorzystany. na załączonym schemacie pokazałem gdzie miałem dotychczasową wentylację (tj kanały kominowe).

Jak to wszystko zrobić sensownie, biorę pod uwagę montaż rekuperatora być może jednak nie od razu.

niebieskimi okręgami zaznaczyłem miejsca gdzie aktualnie coś istnieje tzn kanał wentylacji.

dom rys  wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie grzejniki aluminiowe po oknami, piec miałowy. Chłodzenie tzn?
Najlepiej będzie zrobić wentylację plus , czy mechaniczny nawiew świeżego powietrza do pokoi.

- Zalety

mamy wentylację sypialni, mamy wybór czerpni i możliwość filtracji, mamy regulację, mamy nawiew zimnego od góry w ciepłą strefę, nie grozi nam cofka z zagrzybionych kanałów w kuchni czy łazience.

Pytałem o ogrzewanie, bo może warto by się pokusić o odzysk ciepłą, ale przy tak drogim ogrzewaniu i tak mało efektywnym, odzysk praktycznie nic nie pomoże.

A chłodzenie... najtańsza kWh jest z klimatyzacji. Klimatyzacja nie tylko chłodzi ale i najtaniej ogrzewa. W takim przypadku doradzałbym specjalne centrale wentylacyjne "passiv"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za pomoc i wszelkie uwagi, jestem zielony z tych tematów więc musze dopytac czy dobrze zrozumiałem

 

Najlepiej będzie zrobić wentylację plus , czy mechaniczny nawiew świeżego powietrza do pokoi.

czyli wentylator na strychu pozniej rozdzielacz na poczczególne pomieszczenia i nawiewy w suficie?

 

mamy wentylację sypialni, mamy wybór czerpni i możliwość filtracji,

wybór czerpni to chodzi o miejsce z którego zasysam powietrze? mam w tej chwili w dachu dwa otwory wentylacyjne po 150 , wytsraczy to czy za mało?

mamy regulację,

 

czym regulujemy? tzn calość wiem ale poszczególne pokoje?

Pytałem o ogrzewanie, bo może warto by się pokusić o odzysk ciepłą, ale przy tak drogim ogrzewaniu i tak mało efektywnym, odzysk praktycznie nic nie pomoże.

 

piec mam 8 letni ale pewnie zbliża się już powoli opcja zmiany w takim razie co wybrac w układzie który mam?

A chłodzenie... najtańsza kWh jest z klimatyzacji. Klimatyzacja nie tylko chłodzi ale i najtaniej ogrzewa. W takim przypadku doradzałbym specjalne centrale wentylacyjne "passiv"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wentylator na strychu pozniej rozdzielacz na poczczególne pomieszczenia i nawiewy w suficie?
Jak jest strych, to tak. Można też w korytarzu opuścić sufit i wejść z nawiewem przez ściany do pokoi.

wybór czerpni to chodzi o miejsce z którego zasysam powietrze? mam w tej chwili w dachu dwa otwory wentylacyjne po 150 , wytsraczy to czy za mało?
150 wystarczy na 10 osób . (20 do 30m3/h na osobę) , z tym, że czerpnię lepiej na dachu nie robić. Latem gorące a zimą śmierdzące może pobierać.

Najtańszy... Pompę ciepła powietrze powietrze . Chłodzi i grzeje sporo taniej niż węgiel. A dla uzupełnienia na syberyjskie mrozy, nawet grzałka w instalacji. Tylko wtedy już rekuperator od razu montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK czyli u mnie łatwiejsze rozwiązanie to strych (choć to z korytarzem przyznam ciekawe i proste). Mieszkamy w 4 osoby.

1. Jakie użyć średnicę doprowadzeń i rodzaje czy np przewody aluminiowe elastyczne 100mm sa ok?

2. jaki wentylator ?

3.on ma działać 24h czy np impulsowo czy nie wiem sterownik jakiś?

4. czy to mi nie będzie wychładzać mieszkania mocno?

5. pompa ciepła czytam o tym i bardzo ciekawe, co prawda spory wydatek na start ale ciekawe później użytkowanie.

6. jak dobrze zrozumiałem to ma byc tylko nawiew a co w takim razie z wylotem tego powietrza "nieświeżego"?

 

Bardzo dziękuję za pomoc wszelkie uwagi mile widziane a już wogóle by było super jakby np na tym moim rysunku umieścić gdzie wloty wyloty itp

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK czyli u mnie łatwiejsze rozwiązanie to strych (choć to z korytarzem przyznam ciekawe i proste). Mieszkamy w 4 osoby.

1. Jakie użyć średnicę doprowadzeń i rodzaje czy np przewody aluminiowe elastyczne 100mm sa ok?

Podstawowa średnica do domowej wentylacji to 63mm wewnątrz.

2. jaki wentylator ?
Cichu na prąd stały, 200-300m3/h

3.on ma działać 24h czy np impulsowo czy nie wiem sterownik jakiś?
Owszem - sterownik konieczny, możemy mieć gości itp.

4. czy to mi nie będzie wychładzać mieszkania mocno?
Wentylacja musi działać non stop, przy 130m3/h zabierze w sezonie grzewczym 3500kWh . Tylko wentylacja z odzyskiem ciepła nie wychładza.

5. pompa ciepła czytam o tym i bardzo ciekawe, co prawda spory wydatek na start ale ciekawe później użytkowanie.
Napisałem bardzo wyraźnie, że to najtańsze rozwiązanie , zapewniające największy komfort i najmniejsze rachunki, gdzie Pan wyczytał o tym sporym wydatku?

6. jak dobrze zrozumiałem to ma byc tylko nawiew a co w takim razie z wylotem tego powietrza "nieświeżego"?
Wylot przez kanały pionowe w kuchni i łazience.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - sterownik konieczny, możemy mieć gości itp.

Może Pan coś polecić ?

 

 

Napisałem bardzo wyraźnie, że to najtańsze rozwiązanie , zapewniające największy komfort i najmniejsze rachunki, gdzie Pan wyczytał o tym sporym wydatku?

Zapoznałem się ogólnie że to wydatek ok 20 tyś na instalacje i stad moje stwierdzenie. Nie napisałem że jest bez sensu itp. Powiem więcej spodobało mi się bardzo. Muszę jednak się doczytac dokładnie aby wiedziec czego potrzebuję. z tym że to temat myślę że nie na ten rok .

Wentylacja natomiast jak najbardziej na ten rok

 

Wylot przez kanały pionowe w kuchni i łazience.

 

Jednak jeśli dobrze rozumiem to nawiewy nowe też założyć w kuchni oraz łazience?

 

Aha i jeszcze jedno te rury 63 mm to znzlaełm tylko system Eco-Flex takie sztywne to ma byc to czy słabo szukałem?

 

Bardzo dziekuję za zaangażowanie w tłumaczenie i przepraszam za "zielone" pytania ale ja się akurat znam na nieco innych rzeczach (elektronika itp)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się ogólnie że to wydatek ok 20 tyś na instalacje i stad moje stwierdzenie. Nie napisałem że jest bez sensu itp. Powiem więcej spodobało mi się bardzo. Muszę jednak się doczytac dokładnie aby wiedziec czego potrzebuję. z tym że to temat myślę że nie na ten rok .

Wentylacja natomiast jak najbardziej na ten rok

tyle wyszło na dom 1000m2 - Pan chyba napisał o starych mało efektywnych pompach ON/OFF !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania. Podoba mi się pomysł zastąpienia przez nią centralnego. Nie jest to jakaś oczywista sprawa dla laików takich jak ja. Niewiele się mówi o tym, że ogrzewanie klimatyzacją wychodzi znacznie taniej. Przede wszystkim podoba mi się opcja samodzielnego sterowania. Nie wiem natomiast jak ma się do tego zamontowany w pokoju nawietrzak? Boje się, że w okresie letnim, będzie to nierozsądne, prawie jak otwarte okna podczas chłodzenia.

 

Wychodzi taniej, bo nie ma grzania. Pompa ciepłą to urządzenie transportujące ciepło w wartości niższych do wyższych. Ciepło pobiera parownik, czynnik w układzie zamkniętym wrze i paruje pobierając ciepło, potem jest sprężany i zamieniając się w ciecz ciepło oddaje. Nie ma więc grzałki tylko sprężarka. Ponieważ współczesne pompy ciepła wypełniane są R410a , który wrze w temperaturze -52 st.C to taka klimatyzacja, która jest urządzeniem odwracalnym, pompuje ciepło nawet z -30 st do pokojów. Płacimy tylko za pracę sprężarki, a te są coraz doskonalsze i oszczędniejsze. Przy małych sprężarkach na prąd stały udaje się wyciągnąć kWh w okolicach 5 gr. A koszt pomp to kilka tysięcy zł i leci w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ współczesne pompy ciepła wypełniane są R410a , który wrze w temperaturze -52 st.C to taka klimatyzacja, która jest urządzeniem odwracalnym, pompuje ciepło nawet z -30 st do pokojów. Płacimy tylko za pracę sprężarki, a te są coraz doskonalsze i oszczędniejsze. Przy małych sprężarkach na prąd stały udaje się wyciągnąć kWh w okolicach 5 gr. A koszt pomp to kilka tysięcy zł i leci w dół.

 

Można prosić io jakiś przykład na ogrzanie np mojego metrażu?

chodzi o konkretne rozwiązanie, ponieważ brzmi to coraz ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prosić io jakiś przykład na ogrzanie np mojego metrażu?

chodzi o konkretne rozwiązanie, ponieważ brzmi to coraz ciekawiej.

Dom 150m2 w Komorowie

-Ciepłą woda - zasobnik 200l z pompą ciepłą

WP_20140702_002.jpg

Wentylacja - Flexit S3 i pompa ciepłą mitsubishi 3.5kW (jednostka kanałowa wewnętrzna.

-WP_20140530_003 (2).jpg

Ogrzewanie - grzejnikami z termostatem elektronicznym.

WP_20141229_06_01_47_Pro.jpg

Klimatyzacja grzejąc 1,2 -1,7 kW pobiera niecałe 0.2kW

Dogrzewanie łazienek corelia (2).jpg Grzejnik z nawiewem gorącego powietrza w dół, umieszczonym w poprzeczkach na których wiszą ręczniki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...