Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego wykończenie do kostki brukowej


Recommended Posts

Witam

 

Lada dzień bede układał kostkę brukową, i moj dylemat wygląda tak ze nie wiem na co zdecydować sie przy wykończeniu kostki , czy boki zrobić ze zwykłego obrzeża betonowego czy coś innego, jeszcze sam wykonawca proponował mi jakiś murek oporowy wykonany z betonu w w to jakoś kostka zamocowana,

 

podpowiedzcie jaki sposób wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Lada dzień bede układał kostkę brukową, i moj dylemat wygląda tak ze nie wiem na co zdecydować sie przy wykończeniu kostki , czy boki zrobić ze zwykłego obrzeża betonowego czy coś innego, jeszcze sam wykonawca proponował mi jakiś murek oporowy wykonany z betonu w w to jakoś kostka zamocowana,

 

podpowiedzcie jaki sposób wybrać.

Wykonawca dobrze radzi.....skrajny rząd zatopiony w zaprawie

383597_1325279216168_n.jpg

pic_kostka-granitowa_528859_large.jpg

schody-5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na to ile ekipa pije przed południem :D

Nie wiem czy "fachowo", ale my to nazywamy klinem betonowym, albo obrzegowaniem/oporem betonowym.

Jest to trwałe pod warunkiem, że wykonawca wyjaśni inwestorowi, co wolno, a czego unikać przy takim rozwiązaniu.

 

A tak poważnie jeśli wykonawca nie jest z polecenia, tylko z łapanki/ogłoszenia, to patrz na:

głębokość korytowania

glebę jaka jest po wykorytowaniu (czy potrzebna jest warstwa odprowadzająca wodę, czy nie)

jakość i dobór kruszywa na podbudowę

wielkość zagęszczarki jaką będzie ubijała podbudowę

rodzaj podsypki i odpowiedni jej dobór do użytej kostki (oraz grubość warstwy)

odpowiednie ukształtowanie podbudowy (spadki)

prawidłowe i równe ułożenie kostki

wyprowadzenie linii i zagęszczenie z przesypanie i przemiataniem na końcu

 

Inaczej mówiąc patrz im na ręce, a na 100% Cię pokochają.

Edytowane przez End_riu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonawca z polecenia i widziałem dużo jego robót w okolicy, z pozytywną ocena, a co taniej wyjdzie ten murek czy obrzeże.

 

 

A jeszcze inne pytanie czy pod kostkę można kłaść rurę drenarską z odwodnieniem z rynien, czy raczej unikać tego zeby nie podmywało??

Edytowane przez Balzak311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod kostkę kanalizacyjną i dalej przejdź w drenarską. Raz, że będzie podmywało, a dwa, że będzie więcej wody w podbudowie jesienią i przy zamarzaniu będzie bardziej puchło.

Obrzeże kosztuje minimum 5zł do tego stabilizacja i masz ok 8-10zł. Ułożenie od 5zł do 12zł zazwyczaj. Średnio 20zł/mb.

Opór betonowy, to ok 250zł z robocizną przy powierzchni 200-300m2 w zależności od przeznaczenia kostki (ok 100mb).

Przy chodnikach robi się mniejsze opory, na ciągach jezdnych większe i mocniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po takim położonym drenie w trawniku można jezdzić samochodem??? znaczy nie często raz na jakiś czas, czy ciężar samochodu nie uszkodzi rury drenarskiej??

Po rurze drenarskiej raczej nie pojeździsz nawet prawidłowo ułożonej i zasypanej żwirem.

Dobrze radzą koledzy wcześniej gdy musi taka rura przejść przez np podjazd z kostki czy chodnik wykonuje się ją z rury kanalizacyjnej.U mnie zrobiono jeszcze inaczej miałem trochę w zapasie rury arota - elektrycznej, więc przez takie przejścia włożyłem rurę dren do i nie stosowałem złączek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wyżej zostało dokładnie napisane – jak mocować brzegowy rząd kostki (obrzeże, palisadę). Jeśli zostanie wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną – spełni swoje zadanie. Ewentualnie możesz zastosować jeszcze eko bord. Jeszcze szybciej, jeszcze prościej.

http://moj.dom.pl/blogi/83616/173/eko-bord-atrakcyjne-mo-liwo-ci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...