Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zjazd z drogi publicznej na część działki o III klasie gruntu


mj2007

Recommended Posts

witam!

co prawda zjazd z drogi publicznej 'wałkowany' był na forum chyba z tysiąc razy, ale mój problem jest nieco inny, a poza tym większość z tematów została założona jak obowiązywało stare brzmienie ustawy o ochronie gruntów rolnych i nie chcę ich odgrzewać.

 

moja działka jest częściowo III klasy i przez tą część mam zamiar zrobić wejście do domu i podjazd. zgodnie z obowiązującym prawem III klasy ziemi nie mogę utwardzać dopóki nie zostanie wyłaczona z produkcji rolnej, a nie zostanie, bo obecnie może to zrobić wyłącznie minister rolnictwa, a ten z założenia nie zajmuje się pojedynczymi przypadkami.

ale ja tego gruntu nie chcę utwardzać, a parkować samochód mogę sobie w każdym miejscu działki.

problem pojawia się tylko w przypadku - czy zjazd z drogi publicznej mogę zaplanować wprost na kawałek działki o III klasie gruntu? przecież działka, nawet I klasy, może być ogrodzona i jakiś wjazd na nią musi być, więc chyba nie będzie problemu.

ale logika logiką, a przepisy przepisami... czy urząd gminy może odmówić mi zrobienia zjazdu w tym miejscu?

dodam tylko, że zgodnie z WZ działka ma dostęp do drogi publicznej, a gmina dla tego terenu nie sporządziła jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

będę wdzięczny za wszczelkie sugestie i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych 'przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi'.

 

obawiam się, że MPZP to jednak jest zasadnicza różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli została wydana WZ, to prawdopodobnie wcześniej obowiązywał na tym terenie MPZP, który utracił moc, ale gmina uzyskała już kiedyś zgodę Ministra Rolnictwa (art. 61 ust. 1 pkt. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) - warto sprawdzić w gminie - albo działka jest w granicach administracyjnych miasta i nie wymaga w ogóle zgody Ministra. W przeciwnym wypadku WZ raczej nie powinna być wydana.

 

Jeśli powyższe się zgadza, to teraz, m.zd., potrzebna jest tylko decyzja starosty o wyłączeniu z produkcji rolnej.

 

Decyzja MRiRW w sprawie zgody na zmianę przeznaczenia gruntu to nie jest coś, co może uzyskać inwestor, to zadanie wójta lub organu wydającego decyzję lokalizacyjną (dla inwestycji celu publicznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientuję to nie było wczesniej mpzp, dlatego gmina wydaje wz.

działka niestety poza miastem, więc procedura się komplikuje.

 

ale z tego co czytałem w tzw. międzyczasie to jeżeli wz były wydane przed nowelizacją, to dalsza procedura powinna być zgodna z wcześniej obowiązującymi przepisami. szczegóły tutaj:

http://www.grunttozysk.pl/porady-ekspertow/2014/03/25/zmiana-ustawy-o-ochronie-gruntow-rolnych-i-lesnych-obowiazujaca-decyzja-wz/

moje wz są z 2008 roku, nowelizacja weszła w życie w 2013, w 2014 przepisałem wz na siebie z poprzedniego właściciela, a w 2015 dokonałem małej zmiany wz. ale to są cały czas te same warunki, ta sama decyzja i dla tej samej działki. o PnB dotychczas nie występowałem, bo czekałem na zmianę ustawy PB i możliwość budowania na zgłoszenie.

czy zatem w takim przypadku możliwe będzie budowanie na III klasie gruntów, mimo że wprowadzona w międzyczasie ustawa wprowadza konieczność uzyskania zgody ministra ds. rozwoju wsi?

Edytowane przez mj2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem - w pierwszym wpisie napisałeś, że chodzi o zjazd i drogę, a w ostatnim piszesz o budowie (domu?).

 

Jeśli chodzi o sam zjazd i ewentualną "drogę", to teoretycznie można oprzeć się na:

Art. 2. 1. Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:

10). pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.

 

Teoretycznie, bo to zależy od wielu czynników - w tym od zapisów w WZiZT.

 

Ps. Problemu nie ma, jeśli WZiZT opiewa na zabudowę zagrodową, a Ty jesteś rolnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak... ale wszystko się zgadza.

III klasę mam na 1/3 powierzchni działki. dom przesunąłem tak, żeby mieścił się na tych 2/3 - zgłoszenie złożone, czas sobie spokojnie leci. ale przez tą 1/3 działki, na której jest III klasa chciałbym zrobić bramę i kawałek podjazdu, dlatego w pierwszym poście pytałem czy jest to możliwe.

a dalej pisałem o budowie, bo w międzyczasie trafiłem na opinię dot. WZ wydaną przed nowelizacją ustawy. i żeby nie zakładać kolejnego podobnego wątku napisałem to tutaj.

 

rolnikiem nie jestem i nie mam zabudowy zagrodowej w WZ, więc ten zapis u mnie nie ma zastosowania. czyli zostaje mi czekać na mpzp albo nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych... to drugie chyba nastąpi wczesniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

rolnikiem nie jestem i nie mam zabudowy zagrodowej w WZ, więc ten zapis u mnie nie ma zastosowania. czyli zostaje mi czekać na mpzp albo nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych... to drugie chyba nastąpi wczesniej ;)

 

Nie jesteś rolnikiem (ustawowym) ale do działki rolnej musisz mieć dojazd - czyli podany przepis ma zastosowanie - tym bardziej, że wieksza część działki będzie dalej rolna (odrolnisz tylko to co pod budynkiem).

 

Ps. Tak na wszelki wypadek, w projekcie zagospodarowania działki, ten kawałek (na III klasie) "utwardziłbym" kostką ażurową, najlepiej tylko 2 pasy, a nie "całą powierzchnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ażurową można? mój projektant stwierdził, że niczym nie można - III klasa to III klasa i NIC nie można na niej robić - stąd moje pytanie czy mogę bramę po tej stronie zrobić.

 

a co z WZ uzyskanymi przed nowelizacją? powinienem być traktowany po staremu czy w przytoczonej pod linkiem opinii ktoś bzdury napisał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

III klasa to III klasa i NIC nie można na niej robić - stąd moje pytanie czy mogę bramę po tej stronie zrobić.

 

Tiaaa - powiada, że nic nie można? A ogrodzenie - gdzie będzie stało ?

 

A brama to bez ogrodzenia - takie drzwi do lasu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...