Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbiorniki CWU z dwoma wężownicami


Recommended Posts

Zamierzam zamontować kotłownie olejową CO i dodatkowo baterie słoneczne do dogrzewania ( podobno ok. 10 miesięcy w roku ) ciepłej wody użytkowej. Do tego rozwiązania potrzebne są albo dwa połączone zbiorniki z czego w jednym wodę grzeje słonko, a w drugim czego to pierwsze nie ogrzeje uzupełnia piec, albo stosuje się jeden zbiornik z dwoma wężownicami. To drugie rozwiązanie jest nieco gorsze, ale tańsze. Czy ktoś z Was miał już do czynienia z takim patentem? Jakie zbiorniki można zastosować. W sieci widziałem markowe ale cenu w EURO więc wiecie, że koszmarnie drogie.

Dodam że jedną wężownicę obsługuje bateria słoneczna, a drugą

piec pracujący jako uzupełnienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie czuję rozwiązania z dwoma wężownicami.

Wedłg mnie nie wykorzystasz w całości energi słonecznej jaką mógłbyś wykorzystać.

Jak wiadomo temperatura czynnika z kolektora może być dosyć wysoka ale średnio jest niższa niż temperatura wody.

więc przez pewien czas kolektor będzie działał jak chłodnica (chyba że zastosujesz zawory blokujące) i jeśli w kolektorze będzie woda o takiej samej temperaturze jak w zbiorniku to też nie będzie grzała.

 

Według mnie najlepszym rozwiązaniem są dwa zbiorniki z których pierwszy podgrzewa wodę kolektorem słonecznym a drugi dogrzewa piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale dwa zbiorniki to:

1. komplikacja instalacji wewnętrznej i koniecznosc zainstalowania inteligencji ktora bedzie decydowała z ktorego zbiornika pobierac wode.

2. dwa razy wiecej miejsca zajmowanego przez zbiorniki cwu

 

Czy ktos liczyl jaki jest czas zwrotu z inwestycji w kolektory?

Nie interesowałem sie tematem dotychczas bo jakos nie wierze w takie wynalazki w Polsce, w cieplych krajach to rozumiem, ale tam kolektor pracuje cały rok i nie ma potrzeby instalowania kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie rozwiazanie, kocioł olejowy + bateria słoneczna (mam zamiar dołożyć do tego jeszcze kominek z płaszczem wodnym). Zastosowano zasobnik ciepłej wody z dwiema wężownicami buderus cena ok.4000 zł, podobnej wielkości vieseman proponowano mi za 10000 zł. Stosowanie 2 zbioników nie ma sensu podnosi koszty a wcale nie ułatwia życia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzięki. Znalazłem ciekawą propozycję takiego kotła.http://www.ekologika.pl/com/nde/oferta/zasobniki/polskie/z2.htm Przy takiej cenie to chyba okres zwrotu inwestycji będzie znacznie krótszy?

Dowiedziałem się że znajomi znajomych mają CWU z kolektorów słonecznych i korzystają z nich przez min. 10 miesięcy w roku. Przez pozostałe dwa słońce jedynie wstępnie podgrzewa wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z nast. rozwiązaniem:

Kocioł c.o. w piwnicy z zasobnikiem c.w.u. z pojedynczą wężownicą. Na strychu drugi zasobnik c.w.u. z pojedynczą wężownicą zasilaną z kolektorów. Użytkownik ciepłą wodę z solara miał tylko na piętrze, ręcznie przełączał zaworami z którego zbiornika używał wody. Był jednak z tego rozwiązania zadowolony, uniknął bowiem prowadzenia rur z kolektora do piwnicy, wymiany zasobnika, pompy obiegowej w układzie kolektora (pracował grawitacyjnie), oraz drogiej automatyki.

Przy zbyt dużych kosztach inwestycji i relatywnie niewielkim zużyciu ciepłej wody czas zwrotu z inwestycji dąży do nieskończoności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Zastanawiam się nad zwrotem nakładów. Ze wstępnych wyliczeń koszt solarów będzie mnie wynosił bez zasobnika ok. 4k Uwzględniłem propozycje ekologiki. Aziel co z tą pompką w solarze? Czy to jest element niezbędny? Muszę poszperać w sieci gdzieś miałem super stronę ze schematami różnych układów solarnych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka obiegowa w układzie solarnym wymagana jest przy dużej odległości kolektorów od wężownicy w zasobniku, chyba że zaprojektujesz układ grawitacyjny o dużych przekrojach rur. Do sterowania pompki dokładają automatykę, która nie pozwala na wychłodzenie wody w zasobniku np. w nocy. Układ grawitacyjny podobno sam się reguluje, ze względu na dużo mniejszą średnicę rur w kolektorze od rur w wężownicy zasobnika (nie wiem czy coś nie poknociłem :wink: )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja kupiłem zbiornik w firmie hewalex ( http://www.hewalex.com.pl)moźna kupić korespondencyjnie ( nigdy nie bylem w Bestwince)

zbiornik ma 500 l jest firmy ELBI ( włoski ) dolna wężownica jest zasilana z kolektorów słonecznych , górna z pompy ciepła. Moje kolektory można obejrzeć na stronie http://www.bachus.com.pl ( to ta instalacja w Grodzisku Mazowieckim ) , instalując kolektory należy też zwrócić uwagę na fakt co zrobić z nadmiarem ciepła w okresie letnim, ja mam zmywarkę podłączoną do ciepłej wody , pralkę do ciepłej i zimnej z blokadą że do prania zasadniczego pobiera tylko ciepłą , i mimo wszystko mam tego ciepła trochę za dużo , ale automatyka ( własnej produkcji) nie dość że przełącza bieg pompki w zależności od różnicy temperatury pomiędzy zbiornikiem a kolektorem , to jeszcze po przekroczeniu dopuszczalnej temperatury przełącza obieg na oddawanie ciepła z kolektorów do wymiennika gruntowego od pompy ciepła ( mam nadzieję że w zimę trochę tego ciepła odzyskam )

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...