Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam chyba gości w kanałach wentylacyjnych


Recommended Posts

Podczas upałów kiedy powietrze z zewnątrz jest schładzane w rekuperatorze to jego wilgotnośc względna siłą rzeczy rośnie - moja teoria dotyczaca możliwości wystąpienia wilgoci w kanałach nawiewnych. O ile w tej garderobie kanał jest nawiewny.

 

Od centrali do anemostatu, temperatura powietrza latem rośnie, nawet jak jest gwc, więc wody w kanałach nawiewnych być nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od centrali do anemostatu, temperatura powietrza latem rośnie, nawet jak jest gwc, więc wody w kanałach nawiewnych być nie może.

 

Ok, miałem na myśli przykładową sytuację (wartości "z czapy" - niie wiem jak to w rzeczywistości wygląda) - temepratura wewnątrz domu dajmy 25 stopni, na zewnątrz 35. Wilgotnośc powietrza na zewnątrz dajmy 50%. Powietrze to przechodzac przez wymiennik ochładza się do temperatury 27stopni. Wilgotnośc względna rośnie do ok 80% i takie powietrze wydostaje się z anemostatów. Pracujący w domu klimatyzator powoduje dopiero osuszenie tego powietrza.

Czy w tym rozumowaniu jest jakiś bląd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, miałem na myśli przykładową sytuację (wartości "z czapy" - niie wiem jak to w rzeczywistości wygląda) - temepratura wewnątrz domu dajmy 25 stopni, na zewnątrz 35. Wilgotnośc powietrza na zewnątrz dajmy 50%. Powietrze to przechodzac przez wymiennik ochładza się do temperatury 27stopni. Wilgotnośc względna rośnie do ok 80% i takie powietrze wydostaje się z anemostatów. Pracujący w domu klimatyzator powoduje dopiero osuszenie tego powietrza.

Czy w tym rozumowaniu jest jakiś bląd?

 

Wentylacja odbiera nadmiar wody w sezonie grzewczym, latem tylko klimatyzacja. Nie ma błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego wysoka wilgotność w kanałach nawiewnych jest normalna i wystarczająca do gromadzenia się "gości". Fakt - nieprecyzyjnie się wyraziłem bo pisząc o wilgoci w kanałach miałem na myśli powietrze o dużej wilgotności, a nie wodę w stanie ciekłym co sugeruje moja wypowiedz - moj błąd.

Inna sprawa że taka sytuacja jest możliwa - kontynując mój przykład - jedno pomieszczenie jest tylko klimatyzowane ale za to mocno tj 20 stopni. Powietrze z wywiewu dochodzace do reku ma 25 stopni więc na nawiew idzie również powietrze 27stopni 80%. Przechodząc przez kanały w tym pomieszczeniu może nastąpić kondensacja. Jest to jednak faktycznie nienormalne i wynika z błędu w wykonaniu instalacji i jej użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...