Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MYSŁAWY BUDUJĄ DOM (projekt indywidualny, mamy nadzieję że energooszczędny)


Recommended Posts

Jaj sobie nie robię, zestaw DEHN Ventil z iskrownikami, zajmuje ze 12 pól jak dobrze pamiętam, kosztuje to też worek kasy, ale i tak zamierzam to zamontować.

 

To zależy jaki masz WLZ, czy TN-C czy TN-S od razu. Przy TN-S jest jeden moduł dla N dodatkowo. Jak dobrze poszukasz to kupisz fabrycznie nowy za ~2000pln brutto. Można powiedzieć, że to będzie jednorazowy zakup. Prędzej wygrasz w totka niż uświadczysz wyładowania doziemnego w swoją instalację odgromową. Co nie znaczy, że nie masz tego zrobić dobrze.

Z tym iskrownikiem to pomyłka czy świadomie? Hmm, wszędzie jest napisane w tym literaturze fachowej, że SPD z członem odcinającym mają iskiernik.

 

@pestka56

Rozdzielnia to budynek/pomieszczenie. Tam raczej latają prądy/napięcia np. po 6kV. To co mamy w domach to rozdzielnica. To bardzo duża różnica. Nie traktuj tego jako czepianie się. Raczej ciekawostka żeby rozróżniać.

 

pzdr.

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Lubię namącić:wiggle: ale z korzyścią.

 

Akumulator... hm. Mieliśmy pożar podczas ładowania :( Było bardzo groźnie. Spaliło nam całą rozdzielnię elektryczną. Eh, nie chcę myśleć co by było gdyby nie to, że akurat pracowałam i komputer mi wyłączyło. Gaśnica nie dała rady uratowały sytuację mokre koce z wielbłądziej wełny. Moje ukochane i ciężko kiedyś zdobyte. No, ale gdyby nie one... Straż po 10 minutach od telefonu zadzwoniła, że nie mogą trafić na szczęście sami już opanowaliśmy pożar. Dom sprzątaliśmy potem tydzień. A dodatkową atrakcją była zalana kotłownia i konieczność wymiany kilku metrów rurek wodnych. Wypaliło masę mikro dziurek w rurkach pvc, które jak to w kotłowni na wierzchu.

 

Whoa... a co było powodem pożaru? i jakie to były akumulatory?

Bo ja mam zamiar postawić taką "skrzynkę" na akumulatory na podłodze, niedaleko rozdzielni, ale oddzielić obudową ze stali kwasowej + właśnie materiałem niepalnym, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaki masz WLZ, czy TN-C czy TN-S od razu. Przy TN-S jest jeden moduł dla N dodatkowo. Jak dobrze poszukasz to kupisz fabrycznie nowy za ~2000pln brutto. Można powiedzieć, że to będzie jednorazowy zakup. Prędzej wygrasz w totka niż uświadczysz wyładowania doziemnego w swoją instalację odgromową. Co nie znaczy, że nie masz tego zrobić dobrze.

Z tym iskrownikiem to pomyłka czy świadomie? Hmm, wszędzie jest napisane w tym literaturze fachowej, że SPD z członem odcinającym mają iskiernik.

 

@pestka56

Rozdzielnia to budynek/pomieszczenie. Tam raczej latają prądy/napięcia np. po 6kV. To co mamy w domach to rozdzielnica. To bardzo duża różnica. Nie traktuj tego jako czepianie się. Raczej ciekawostka żeby rozróżniać.

 

pzdr.

 

Jasne że do domu zgodnie z normą (zazwyczaj) przychodzi L1, L2, L3 i PEN (choć to zależy od regionu i od lokalnego "standardu", bo zdarza się i IT, czy celowo, czy przez to że coś już tam rdza zeżarła.. ale się zdarza :D) - zatem przyjmę tak jak u mnie, że najczęściej przychodzi TN-C, a we własnej rozdzielnicy robię TN-S (a nie w ZK).

Są jeszcze tacy, którzy wierzą, że w domu jednorodzinnym, z własnym przyłączem, ktoś doprowadza do nich TN-S czyli L1, L2, L3, N, PE?

Bujdy nad bujdami i same problemy... co innego w mieszkaniach i szeregowcach, może się zdarzyć... ale to już trochę inna bajka.

 

Późno już było :D masz rację, jest różnica między iskrownikiem i iskiernikiem ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wiadomo co powinieneś kupić DEHNventil 951 300 dla sieci TN-C( https://www.dehn-international.com/pdbRes/DE_EN_Web/671/31015/Artikelnummer-pdf/31017/951300.pdf ). On zajmuje miejsce 6 modułów. Tragedii nie ma. Cenowo też trzeba przełknąć. Kupić, zapomnieć i tyle. Moim zdaniem tu nie powinno być kompromisów. To nie zabawa.

Nie wiem czy znasz, ale jeszcze jest firma Leutron. Cenowo jak DEHN albo i drożej. Też high-end wśród SPD. Tutaj możesz zerknąć -> http://www.rst.pl/pl/oferta-handlowa/iskierniki-separacyjne/itemlist/tag/Leutron.html?start=10 albo http://www.leutron.de/en/products.html

 

Co jest niezłe w Ventilach to układ V(fał) dla L1, L2, L3. Jeden z najlepszych czy tam najbardziej skuteczniejszych przy odbieraniu prądu udarowego. Do tego pozwala łączyć drut z linką. Na przykład zasilanie drut a odejścia mogą być na lince. Ja jestem sceptycznie nastawiony do LgY. Nawet po dobrym zaprasowaniu tulejki i zaciśnięciu w zacisku w module po jakimś czasie mogą pojawić się luzy i trzeba to docisnąć. Przy drucie tego problemu nie ma.

 

No właśnie, co to powstaje po rozdziale PEN na PE i N, czy TN-C-S czy czysty TN-S. Wielu elektryków zdanie jest takie, że po rozdziale PEN na PE i N w RG powstaje TN-C-S, ale jak szynę PE uziemimy to w tym momencie i od tego miejsca zaczyna się czysty TN-S. Podkreślę, że nie ma obowiązku uziemienia punktu rozdziału(szyny PE), ale powinno to się robić.

 

Z tym IT to trochę przesadziłeś. To w ogóle nie występuje w budownictwie mieszkalnym. To bardzo specyficzna sieć, głównie robiona w szpitalach, statki, itd. Zdarza się, że do domów dochodzi TT, ale to też rzadkość. TT potrzebuje własnego uziemienia z bardzo niską rezystancją. TT to też głównie przemysł, fabryki, itd. Pewnie miałeś na myśli TT.

TN-S bywają, ale to też rzadko bo to dodatkowe koszta dla ZE. TN-S kosztuje. Trzeba do domu doprowadzić 3 lub 5 przewodów.

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wiadomo co powinieneś kupić DEHNventil 951 300 dla sieci TN-C( https://www.dehn-international.com/pdbRes/DE_EN_Web/671/31015/Artikelnummer-pdf/31017/951300.pdf ). On zajmuje miejsce 6 modułów. Tragedii nie ma. Cenowo też trzeba przełknąć. Kupić, zapomnieć i tyle. Moim zdaniem tu nie powinno być kompromisów. To nie zabawa.

Nie wiem czy znasz, ale jeszcze jest firma Leutron. Cenowo jak DEHN albo i drożej. Też high-end wśród SPD. Tutaj możesz zerknąć -> http://www.rst.pl/pl/oferta-handlowa/iskierniki-separacyjne/itemlist/tag/Leutron.html?start=10 albo http://www.leutron.de/en/products.html

 

Co jest niezłe w Ventilach to układ V(fał) dla L1, L2, L3. Jeden z najlepszych czy tam najbardziej skuteczniejszych przy odbieraniu prądu udarowego. Do tego pozwala łączyć drut z linką. Na przykład zasilanie drut a odejścia mogą być na lince. Ja jestem sceptycznie nastawiony do LgY. Nawet po dobrym zaprasowaniu tulejki i zaciśnięciu w zacisku w module po jakimś czasie mogą pojawić się luzy i trzeba to docisnąć. Przy drucie tego problemu nie ma.

 

No właśnie, co to powstaje po rozdziale PEN na PE i N, czy TN-C-S czy czysty TN-S. Wielu elektryków zdanie jest takie, że po rozdziale PEN na PE i N w RG powstaje TN-C-S, ale jak szynę PE uziemimy to w tym momencie i od tego miejsca zaczyna się czysty TN-S. Podkreślę, że nie ma obowiązku uziemienia punktu rozdziału(szyny PE), ale powinno to się robić.

 

Z tym IT to trochę przesadziłeś. To w ogóle nie występuje w budownictwie mieszkalnym. To bardzo specyficzna sieć, głównie robiona w szpitalach, statki, itd. Zdarza się, że do domów dochodzi TT, ale to też rzadkość. TT potrzebuje własnego uziemienia z bardzo niską rezystancją. TT to też głównie przemysł, fabryki, itd. Pewnie miałeś na myśli TT.

TN-S bywają, ale to też rzadko bo to dodatkowe koszta dla ZE. TN-S kosztuje. Trzeba do domu doprowadzić 3 lub 5 przewodów.

 

:)

 

Dzięki za linki, widziałem ze dwa razy na oczy własne Leutrona, jeżeli dobrze pamiętam to żółte i czarne obudowy, zbliżony wyglądem do DEHN'a.

 

Co do IT - uwierz mi, że są instalacje "wynikowe", które w założeniu takimi byc nie miały, ale w analizie odpowiadają układowi sieci IT i są to sieci dystrybucyjne... na małych obiektach lub na zaniedbanych rejonach na wsi... Zresztą tam często jeszcze panowie elektrycy mówią, że :tera to jest zerowanie i uziom na ptaka zbędny: SERIO, SERIO. Tak, wiem, gdzie układy IT się stosuje - nie tyle szpitale ile sale zabiegowe, operacyjne, itd.. ale nie tylko tam. TT to inna para kaloszy i naturalnie występuje w ekosystemie rozdzielczym i dystrybucyjnym.

 

Co do instalacji za podziałem PEN - zależnie od tego co poprowadzisz do gniazdek masz albo TN-S, albo TN-C-S :) choć nie są to jedyne przesłanki by o tym przesądzać. Jakkolwiek, np w blokach ze starym dwużyłowym okablowaniem inaczej się nie da, dopóki ktoś nie spruje ścian/nie położy nowych 3 przewodowych kabli do odbiorników jednofazowych i 5 przewodów do 3 fazowych - choć w starym bloku siła to rarytas.

 

Wg prof. Musiał - punkt rozdziału PEN to oddzielny punkt, a nie GSU i do tego rozdział taki zawsze musi być wykonany w rozdzielnicy, a nie w ZK, czy nie daj bóg na słupie (tak, też takie numery widziałem) (chyba, że blok to inna trochę para kaloszy). Bo jak Panowie montują skrzynkę to uziomu jest co kot napłakał... a zawierzenie uziemienia takiemu drucikowi (bo bednarka to rarytas w ZK - ponieważ nie do tego ZK służy) to ryzykowanie zdrowiem i życiem.

 

A co do reszty, ciężko się nie zgodzić.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić rozdział w skrzynce ZK jak ZE na to pozwoli, ale zazwyczaj nie pozwala. Do tego to ekonomicznie nieopłacalne, WLZ 5 przewodowy, który jest o wiele droższy i trzeba dociągnąć własny uziom. Tu masz zrobiony rozdział PEN na PE i N w skrzynce -> http://obrazki.elektroda.pl/3208040400_1372773298.jpg Do tego błędnie zrobiony. Ciekawie czy widzisz, gdzie jest błąd?

 

Trochę nie rozumiem to co napisałeś odnośnie instalacji za rozdziałem PEN. Czy to TN-S czy TN-C-S to do gniazdek idę te same przewody trójżyłowe(L1,N,PE). Sytuacja jest oczywista jak od transformatora leci TN-S do domu. Pytanie jaką mamy sieć po rozdziale PEN? TN-S czy TN-C-S? Dlatego napisałem wcześniej, że nie ma obowiązku uziemiania punktu podziału PEN w rozdzielnicy, taka sieć to TN-C-S. Gdy uziemimy punkt podziału jest to dalej TN-C-S czy już czysty TN-S? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whoa... a co było powodem pożaru? i jakie to były akumulatory?

Bo ja mam zamiar postawić taką "skrzynkę" na akumulatory na podłodze, niedaleko rozdzielni, ale oddzielić obudową ze stali kwasowej + właśnie materiałem niepalnym, itd...

 

Sorry, że dopiero odpowiadam. Musiałam dopytać co tam stało, bo ja już widziałam tylko resztki w płomieniach. Chyba mnie to tak zszokowało, że zapamiętałam jakoby stał tam akumulator samochodowy, a nie stał.

Na tym blacie stała ładowarka do akumulatora wiertarko-wkrętarki MacAllister, a obok druga do szlifierki noname. Oba sprzęty się ładowały. Mój J mówi, że musiało dojść do zwarcia w zestawie MacAllistera, co podobno niezbyt często, ale jednak zdarza się podczas ładowania.

Ciekawe, że ogień poszedł tylko do góry i nie ruszył blatu szafki, która stała przy ścianie pod skrzynką rozdzielnicy.

Przy okazji dowiedziałam się, że pół roku przed naszym pożarem, spłonęła z tego samego powodu cała pracownia filmowa naszego znajomego. Ładował akumulatory do kamer.

Podobno, właśnie konieczność ochrony przed zwarciami jest jednym z powodów bardzo wysokich cen akumulatorów do samochodów elektrycznych.

 

Jak widać jest o czym myśleć, żeby uchronić się przed ewentualnymi konsekwencjami.

 

Przy okazji jeszcze jedno ostrzeżenie.

Będziesz mieć kominko-grill jak rozumiem. Pamiętaj, żeby nigdy nie wyrzucać popiołu gdzieś gdzie może się z żaru coś zająć. Ja kilka lat temu w ten sposób skasowałam sobie zimą ze 2 m3 kompostu. Było -10 i leżało dużo śniegu.

Wygarnęłam popiół z wystygłego wydawało mi się kominka i jak zawsze wyrzuciłam do kompostownika. To było rano, więc niby miał czas przez noc wygasnąć do końca. A tu figa. Może dlatego, że w kompoście zachodzą reakcje cieplne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić rozdział w skrzynce ZK jak ZE na to pozwoli, ale zazwyczaj nie pozwala. Do tego to ekonomicznie nieopłacalne, WLZ 5 przewodowy, który jest o wiele droższy i trzeba dociągnąć własny uziom. Tu masz zrobiony rozdział PEN na PE i N w skrzynce -> http://obrazki.elektroda.pl/3208040400_1372773298.jpg Do tego błędnie zrobiony. Ciekawie czy widzisz, gdzie jest błąd?

 

Trochę nie rozumiem to co napisałeś odnośnie instalacji za rozdziałem PEN. Czy to TN-S czy TN-C-S to do gniazdek idę te same przewody trójżyłowe(L1,N,PE). Sytuacja jest oczywista jak od transformatora leci TN-S do domu. Pytanie jaką mamy sieć po rozdziale PEN? TN-S czy TN-C-S? Dlatego napisałem wcześniej, że nie ma obowiązku uziemiania punktu podziału PEN w rozdzielnicy, taka sieć to TN-C-S. Gdy uziemimy punkt podziału jest to dalej TN-C-S czy już czysty TN-S? :)

 

Nie chce mi się już dyskutować z 3 powodów:

 

1. podręcznik elektryka, w zakresie o którym piszesz, obecnego albo już byłego prezesa SEP jest błędny w tym zakresie -> patrz opracowania niemieckie z których ściągamy nasze normy i rozwiazania i opracowania Dr. Musiał.

2. Napisałem że musi być punkt rozdziału w domu i potwierdziłeś to swoimi wypowiedziami na 3 różne sposoby - nie wprost ale jednak. Czysta logika, praca z prądem tego też wymaga - czystego zrozumienia dlaczego tak a nie inaczej.

3. Jest obowiązek uziemiania puntu rozdziału przy przejściu z sieci TN-C na TN-S, przy instalacji 3 przewodowej obowiązkowo! I wynika to z prozaicznej przyczyny - gdy nie masz PE i N (a nie masz gdy nie masz doziemienia w podziale) masz stary układ -tzw zerowanie... (tak się to kiedyś nazywało), a w zerowaniu wymaga się jak najkrótszego i ciągłego najlepiej połączenia bolca ochronnego z bolcem "zera" w gniazdku/punkcie odbioru a nie ciągnięcie przewodu ochronnego w formie drugiego PEN/N (zależnie od układu sieci) równolegle. Ale zerowanie ma swoje wady i zapewne o tym wiesz.

4. Sieci przesyłowe TNS? Jako przesyłowe baaardzo rzadko: transformatory mają 4 odczepy i albo uziemiasz punkt środkowy bezpośrednio albo nie bezpośrednio i albo prowadzasz przewód od tego odczepu dalej albo nie... i od tego zależy reszta, obudowa musi zawsze być uziemiana. i albo dostajesz L1, L2, L3 i PEN - albo po rozdziale L1, L2, L3 i PE i N (rysunki sieci na dole). Widziałeś kiedyś linie zasilające SN/WN? idą tylko 3 przewody. W sieciach 230/400V idą 4 przewody L1, L2, L3 i PEN (N doziemiany jest zazwyczj co 2 słup) i to jest TN-C. Są sieci TN-S ale one nie są na duże odległości i raczej w zamkniętych obiektach. etc...

5. Nie jest prawdą, że w sieci TN-C w domu prowadzisz do gniazdek 3 przewody - opisywałem dlaczego w układzie powyżej, tzn chcesz to zrobisz, ale tak po prostu nie wolno... przy braku PE i N z braku punktu podziału i punktu uziemienia instalacji, masz zerowanie i polegasz na instalacji przesyłowej - a nie ochronę PE i N i na osprzęcie do tego przeznaczonym).

W systemie poprzednim z "doziemianiem" były tylko dwa przewody "Faza i Zero" i wtedy zabezpieczaniem było zerowanie (czyli doziemiony PEN/PE (zależnie od układu sieci) na słupie elektryka, względnie doziemiony jeszcze u ciebie - choć praktyka była różna, lub bolca ochronnego nie było wcale. Więc do takich rozwiązań, gdzie mówisz że ciągniesz 3 przewody, musisz zastosować odpowiednie zabezpieczenia i doziemienie punktu rozdziału, czytaj - uniezależnić się od zabezpieczeń dostawcy i mieć swoje zabezpieczenia.

6. Idąc takimi gdybaniami, zaraz dojdziemy do różnicówek w sieci bez uziemienia (no bo działa), bez punktu rozdziału, itd...

 

Co do błędu na rysunku, odpowiem tak - po 1. ta bednarka ma pewnie z 1 metr długości i to ma cię chronić? po 2, patrz niżej:

 

http://89.161.236.124/forum/files/thumbs/t_rozdzia_pen_688.png

tak wygląda wzorcowo podzielony PEN

 

http://www.bezel.com.pl/images/instalacje/image152.GIF

tak to wygląda w całym układzie ochronnym budynku

 

image110.jpg

do tego się dąży, choć ostatnio wspomina się o instalacjach 6-cio przewodowych, ale to już kolejna książka, dlaczego... i o jest tym 6'tym przewodem.

 

69_1168700362.jpg

tak wyglądają układy sieci jakie sobie tutaj obgadywaliśmy

 

31_1220281188.jpg

a tak w załączeniu i dużym uproszczeniu, o co chodzi z tym podziałem PEN na PE i N i gdzie musi być zrealizowany

 

Analizując układy elektryczne warto pamiętać pierwsze i drugie prawo Kirchoffa, czyli rozpatrywać każdy punkt(oczko) ze wszystkich stron - i zasilającej i odbierającej.

 

Pozdrawiam i proszę... nie dyskutujmy już na te tematy, bo gdzie 2 hydraulików tam 3 opinie a u elektryków zaczyn się od 4 opinii... ;)

Edytowane przez Mysław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że dopiero odpowiadam. Musiałam dopytać co tam stało, bo ja już widziałam tylko resztki w płomieniach. Chyba mnie to tak zszokowało, że zapamiętałam jakoby stał tam akumulator samochodowy, a nie stał.

Na tym blacie stała ładowarka do akumulatora wiertarko-wkrętarki MacAllister, a obok druga do szlifierki noname. Oba sprzęty się ładowały. Mój J mówi, że musiało dojść do zwarcia w zestawie MacAllistera, co podobno niezbyt często, ale jednak zdarza się podczas ładowania.

Ciekawe, że ogień poszedł tylko do góry i nie ruszył blatu szafki, która stała przy ścianie pod skrzynką rozdzielnicy.

Przy okazji dowiedziałam się, że pół roku przed naszym pożarem, spłonęła z tego samego powodu cała pracownia filmowa naszego znajomego. Ładował akumulatory do kamer.

Podobno, właśnie konieczność ochrony przed zwarciami jest jednym z powodów bardzo wysokich cen akumulatorów do samochodów elektrycznych.

 

Jak widać jest o czym myśleć, żeby uchronić się przed ewentualnymi konsekwencjami.

 

OK, czyli Litowo Polimerowe aku... albo NiMh ... no to nieźle... YT jest peny filmików jak to się dzieje, ale statystycznie musi dojść do fizycznego uszkodzenia aku, a tu proszę... Dzięki za ostrzeżenie, moje stacje ładowania dla narzędzi będą zatem musiały być przemyślane... BTW - chyba w instrukcji zawsze pisze - ładować tylko w obecności człowieka... ma to sens jak widać.

 

 

Przy okazji jeszcze jedno ostrzeżenie.

Będziesz mieć kominko-grill jak rozumiem. Pamiętaj, żeby nigdy nie wyrzucać popiołu gdzieś gdzie może się z żaru coś zająć. Ja kilka lat temu w ten sposób skasowałam sobie zimą ze 2 m3 kompostu. Było -10 i leżało dużo śniegu.

Wygarnęłam popiół z wystygłego wydawało mi się kominka i jak zawsze wyrzuciłam do kompostownika. To było rano, więc niby miał czas przez noc wygasnąć do końca. A tu figa. Może dlatego, że w kompoście zachodzą reakcje cieplne.

 

:) kominek na zewnątrz, lub jak PC będzie za droga - to rozważam kominek automatyczny na pelet - ale informacja o popiole słuszna :) Miałem kiedyś piece kaflowe w domu u rodziców, więc rozumiem o czym mówisz. Dzięki za ostrzeżenie z kompostownikiem, tez bym nie przypuszczał że się zapali... bo tam jest wilgotno... tak uważałem do tej pory.

 

PS - kogoś jeszcze tak Emigrus uwielbił? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze kilka słów do rozważań, jakie naszły mnie po poście Pestki...

 

1. Zatem trzeba uważać z LiPoli lub LiIon co ostudziło lub raczej każe zrewidować pomysł budowy własnych ogniw typu TESLA, właśnie z takimi elementami, lub zbudować doskonały system ich kontroli.. i tu kłania się punkt 2.

 

2. Jako zapalony ale ostatnio trochę zaniedbujący swoje hobby elektronik, mam trochę pakietów LiPoli i LiIon do różnego rodzaju urządzeń RC, mam też sporo narzędzi (i chyba tylko) na takich LiIon bateriach, więc przyjrzę się jak takie zabezpieczenia wyglądają w moich ładowarkach, gdzie jest kontrola poszczególnych cel, kontrola temperatury ogniw, etc... bo wydaje mi się, że koncept TESLI jest bardziej zaawansowany i właśnie polega na wyłączaniu uszkodzonych elementów, zanim te zaczną rozrabaić (propoo samochodów elektrycznych) :)

 

3. Wydaje mi się, że w obydwu przypadkach i Pestki i jej kolegi, mogło dojść do awarii układu zasilającego, lub po prostu do zabrudzenia styków kontrolnych ładowania poszczególnych cel akumulatora.. przez co przeładowano jedną z cel i dalej już lawinowo jak na filmikach YT sprawy się potoczyły...

 

4. Jakkolwiek potwierdziło to też moją ostrożność i plan budowy bezpiecznego i ogniochronnego bunkra/krypty na baterie... i plan posiadania czujników pożarowych, mimo braku i aktualnie nie planowania posiadania źródła otwartego ognia, czy nawet żaru...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś się naprodukował niepotrzebnie. Do wydzielenia PE z przejścia z TN-C na TN-C-S(TN-S) nie jest potrzebny uziom w obiekcie. Żaden przepis ani norma tego nie nakazuje. Za to jest obowiązek wydzielenia przewodu PE. Jest masa domów co nie mają uziomów a mają porobione tzw. nowoczesne instalacje z wydzielonym PE. Mają poinstalowane RCD i wszystko działa. Na pewno instalację z wydzielonym PE i bez uziomu w obiekcie nie można tego nazwać, że to jest dalej TN-C czy coś pozaklasowego. Jest to TN-C-S. Zerem nazywamy przewód ochronno-roboczy, gdzie występuje tylko w TN-C, są to instalacje dwuprzewodowe, które funkcjonują do dziś w jakieś 60% domów i przez najbliższe 40 lat będą dalej funkcjonować. Taka instalacja jest przestarzała i niebezpieczna, ale nikt jej nie zabrania używać i nie zabroni.

Nigdzie nie napisałem, że w instalacji TN-C prowadzi się 3 przewody. W TN-C jest faza i zero(ochronno-roboczy). Ja cały czas pisałem o TN-C-S po rozdziale PEN na PE i N.

Dobra starczy tego :). Jak chcesz możesz odpisać. Ja się powstrzymam już żeby nie robić jakiegoś tasiemca bo to nie mój wątek/dziennik.

 

EOT

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę fotek z poddasza z krótkimi komentarzami znajdziecie poniżej:

 

http://galeriabudowy.bezposrednikow.info/grudzien_2/poddasze_6.jpg

rzut na jedną stronę...

 

http://galeriabudowy.bezposrednikow.info/grudzien_2/poddasze_7.jpg

... i na drugą stronę poddasza.

 

Widać, że pojawia się ocieplenie - na razie między krokwie montowany jest styropian dach/podłoga 20cm, Grafit Termoorganiki Termonium o współczynniku 0,031.

Styropian docinany jest na lekki wcisk, a następnie do 40-50% głębokości po bokach przy krokwi, robione są lekkie nacięcia/skosy, w które wpuszczamy ciepłą piankę montażową. Dlaczego tak - na wcisk - aby pianka nie dotarła do membrany, a pianka aby zamocować EPS i mieć pewność że nie "wypadnie", do tego działanie na wcisk pozwala zostawić lekki dystans między EPS a membraną.

Pozdrawiam

 

Za chwilę będę robił to samo i właśnie nie wiedziałem jak to wciskanie między krokwie ogarnąć, dzięki :)

 

 

PS - kogoś jeszcze tak Emigrus uwielbił? ;)

 

Moja żona ma taką metodę: przytakuj i rób swoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to pudełko wyjaśnia w jaki sposób mężczyzna jest w stanie zgubić rzecz, która jest mu najbardziej potrzebna :) Mój np. zgubił w domu wiertarkę z założoną końcówką udarową i wiertłem długości 40 cm :wiggle:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to pudełko wyjaśnia w jaki sposób mężczyzna jest w stanie zgubić rzecz, która jest mu najbardziej potrzebna :) Mój np. zgubił w domu wiertarkę z założoną końcówką udarową i wiertłem długości 40 cm :wiggle:

 

Ale znalazł, czy dalej gdzieś tam jest zgubiona w tym domu - bo wtedy to bym podejrzewał już skrzaty ;) albo gremliny, albo.. cripersy? Taki KingSize ... :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co... miało byc pięknie, ciepło sucho a tu deszcz, woda strumieniami, niby ciepło, ale na tarasie za diabła nic nie zrobię... ehhh

 

Pozostaje w środku coś porobić, ale tu też same problemy... ale raczej z Mysławiątkami i Mysławą,... jakiś rotawirus nas morzy ... więc o ile ja się dziś jeszcze dobrze czuję, to reszta wymaga jakiegoś doglądania... ehhh, oby tyko tyle, bo najstarsza już przeszła dobową gehennę gastryczną i teraz się już poprawia...

 

Zatem nie wiem finalnie czy dziś coś zrobię, ale zajrzeć i tak, i tak, muszę.. raz sprawdzić co na poddaszu, dwa co z PC, trzy czy dojechały zamówione materiały...

 

Więc chyba na dziś tyle i pozdrawiam czytających :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...