Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MYSŁAWY BUDUJĄ DOM (projekt indywidualny, mamy nadzieję że energooszczędny)


Recommended Posts

Firma tu nie ma znaczenia o ile ich SPD przechodzą testy prądem udarowym o kształcie 10/350 jakie deklaruje producent. Od razu rzuciło się w oczy, że to SPD warystorowy bez członu odcinającego. Nie ma czegoś takiego jak C czy B+C, jest T1/T2/T3. Jakby to był dom bez instalacji odgromowej i zasilanie leciało ziemią a nie słupami to taki SPD nie do końca jest potrzebny. Od razu może być SPD T2. Ja osoboście i tak bym zamontował T1+T2 z członem odcinającym.

 

Pisałem już - nie mój budżet... nie moje decyzje... a B + C jest :D bo tak go nazywają producenci i normy, że to jest T itd... tłumacz do upadłego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam EATON-na, ale B+C z czterema polami, dlatego się zapytałem dlaczego do wymiany.

 

Jak będziesz miał miejsce i wolną kasę tak z 1500 minimum, rozważ DEHN'a.. nawet bez członu odcinającego :)

W razie W, będzie na pewno skuteczniejsze...

 

Albo kup dobre ubezpieczenie i nie zapominaj opłacać składek ;)

 

Przykład z doświadczeń mojego teścia i mojej Mysławy - na linię SN (15kV) zasilającą ich trafo spadła linia WN (110kV bodaj, jakieś 6-7 słupów od trafo), trafo wywaliło, poszło po sieci NN, a że to raptem 8 słupów od nich - wszystko co było w domu do prądu podłączone - padło... a niektóre rzeczy jak pralka, się nawet zapaliły. Cud, że nie było strat w ludziach... bo w inwentarzu chyba były.. ale już nie pamiętam.

 

Teraz, Emigrus - czym się zabezpieczysz przed taką sytuacją?

I po której stronie powiny być zabezpieczenia przed taką sytuacją - po stronie właściciela budynku, czy po stronie sieci zawodowej?

Widziałeś kiedyś zrzut linii WN na włąsne oczy i jak to działa i co widzi potem operator w podstacji i po jakim czasie?

Mój dziadek był elektroenergetykiem, naczelnikiem sekcji z wieloma podstacjami pd sobą i zdarzyło mi się być z nim tu i ówdzie... więc patrzę na to s perspektywy widziałem, doświadczyłem, ...

 

Między bajki opowieści o wyłącznikach, o reagowaniu, o szybkim wyłączniu - nawet przy całej tej automatyce przy takich liniach i mocach...

 

Więc ja lubie prąd, mam do niego szacunek - bo bać się go nie boję, ale od sieci i słupów WN i względnie SN, jak nie trzeba - to z dala, o mieszkaniu w sąsiedztwie lub pod - nie mam mowy!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Emigrus ja ma zasilanie domu ziemią, instalacji odgromowej nie mam i nie będę miał, a do stacji trafo ma daleko. Mam ogranicznik SPBT12-280/4 (1+2). Czy jest dobrze?

 

Coś więcej o instalacji? moc, przyłacze z ZK ziemią a do ZK idzie ziemią czy schodzi z napowietrznej? Typ sieci? TNC/TNS?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mysław do ZK też ziemią ze słupa ok 40 m. Typ sieci TN-C. WLZ 10 m ziemia. Moc na razie 15kW, ale będzie więcej, bo wszystko na prąd. Planowane 26kW.

Dzięki

.

 

Zestaw wydaje się ok, ale po prostu Emigrusowi chodziło o realne działanie... pokazywał kiedyś filmik, w którym były testy takich urządzeń i te kończyły marnie...

Ale poczekaj na jego ewentualna odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Czyli ochronnik jest w moim przypadku potrzebny?

 

To ja ma jeszcze jedno pytanie. Chodzi o PE. Do ZK mam kabel 4x32 (chyba - z tego co pamiętam z warunków). Elektryk, który robił mi WLZ dał kabel 5-cio żyłowy i PE z tego kabla podłączył do uziemiania ZK - jest tam niecałe 2 metry wbity w ziemię. I teraz mam pytanie czy to jest OK. Nie mam zrobionego uziomu fundamentowego, bo jak robiłem sam fundamenty to nie byłem świadomy a w projekcie tego nie było, więc teraz czy zostawić tak jak jest czy wykonać uziom otokowy i podłączyć PE do tego uziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Czyli ochronnik jest w moim przypadku potrzebny?

 

TAK

 

To ja ma jeszcze jedno pytanie. Chodzi o PE. Do ZK mam kabel 4x32 (chyba - z tego co pamiętam z warunków). Elektryk, który robił mi WLZ dał kabel 5-cio żyłowy i PE z tego kabla podłączył do uziemiania ZK - jest tam niecałe 2 metry wbity w ziemię. I teraz mam pytanie czy to jest OK. Nie mam zrobionego uziomu fundamentowego, bo jak robiłem sam fundamenty to nie byłem świadomy a w projekcie tego nie było, więc teraz czy zostawić tak jak jest czy wykonać uziom otokowy i podłączyć PE do tego uziomu.

 

1. nie jest OK

2. nie polegasz na uziemieniu w ZK - robisz swoje

3. otok nie jest obowiązkowy na tym etapie budowy (brak fundamentowego... itd.. więc całość zaburzona), ale minimum ze dwie szpilki na 3-4,5m w grunt musisz wykonać... obmierzyć, wprowadzić do domu do GSU... masz coś takiego jak GSU? może załącz fotkę?

 

możesz napisać coś o budynku, posadowieniu, płyta/fundamenty,etc?

 

zajrzyj też do mojego postu w dzienniku o uziemieniu - łatwo wyszukać i niedawno tez było maglowane

 

(jej robi się samopomoc :D)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja - kup i airpacka 800 a potem polecisz przez 9/10 roku na 10% wydajności...

Męczysz te obliczenia, a wszystko masz w dziale wentylacja - pomogę suma przekrojów przewodów nawiew/wywiew ma być mniej więcej równa przekrojowi wyjściowemu z reku...

 

Hej :)

 

Dzięki za podpowiedź - widzę więc to tak, 500'tka thesli ma przyłącza 200, z obliczeń co na rysunkach wychodzi że te 250 powinienem sumarycznie dla góry i dołu w szczycie mieć - więc jakby taką metodą - nie pasuje :( więc 650... bo ta dopiero ma 250mm przyłącza...

 

Teraz opory i spręż, co by dawało radę i za głośno nie było..

 

Właśnie do elastycznych kanałów - jakich skrzynek rozprężnych używaliście/używacie -> polecacie?

Te plastikowe są ok?, są jakieś na 1-2 przewody 50-60mm?

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK

 

 

 

1. nie jest OK

2. nie polegasz na uziemieniu w ZK - robisz swoje

3. otok nie jest obowiązkowy na tym etapie budowy (brak fundamentowego... itd.. więc całość zaburzona), ale minimum ze dwie szpilki na 3-4,5m w grunt musisz wykonać... obmierzyć, wprowadzić do domu do GSU... masz coś takiego jak GSU? może załącz fotkę?

 

możesz napisać coś o budynku, posadowieniu, płyta/fundamenty,etc?

 

zajrzyj też do mojego postu w dzienniku o uziemieniu - łatwo wyszukać i niedawno tez było maglowane

 

(jej robi się samopomoc :D)

 

Pozdrawiam

 

dlaczego minimum 2 szpilki? U mnie glina i wystarczyła 1 szpila o długości 5m... wynik-4,6 ohma....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Dzięki za podpowiedź - widzę więc to tak, 500'tka thesli ma przyłącza 200, z obliczeń co na rysunkach wychodzi że te 250 powinienem sumarycznie dla góry i dołu w szczycie mieć - więc jakby taką metodą - nie pasuje :( więc 650... bo ta dopiero ma 250mm przyłącza...

 

Teraz opory i spręż, co by dawało radę i za głośno nie było..

 

Właśnie do elastycznych kanałów - jakich skrzynek rozprężnych używaliście/używacie -> polecacie?

Te plastikowe są ok?, są jakieś na 1-2 przewody 50-60mm?

 

Dzięki!

 

Nie pamiętam jaką masz powierzchnię ale na 5-6 osób 400setka to max.

10-12 kanałów. Jak centrala chodzi na maxa to szum powietrza jest pomijalny, słychać za to pracujące wentylatory i nawet jeśli zrobisz 30 kanałów to je będzie słychać bez tłumików na na nawiewie i wywiewie...

Ja mam 400setke u siebie i dziś wziął bym mniejszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK

 

 

 

1. nie jest OK

2. nie polegasz na uziemieniu w ZK - robisz swoje

3. otok nie jest obowiązkowy na tym etapie budowy (brak fundamentowego... itd.. więc całość zaburzona), ale minimum ze dwie szpilki na 3-4,5m w grunt musisz wykonać... obmierzyć, wprowadzić do domu do GSU... masz coś takiego jak GSU? może załącz fotkę?

 

możesz napisać coś o budynku, posadowieniu, płyta/fundamenty,etc?

 

zajrzyj też do mojego postu w dzienniku o uziemieniu - łatwo wyszukać i niedawno tez było maglowane

 

(jej robi się samopomoc :D)

 

Pozdrawiam

 

Nie ma GSU/GSW ale zrobię otokowy, bo wody gruntowe mam wysoko. Przeczytałem. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jaką masz powierzchnię ale na 5-6 osób 400setka to max.

10-12 kanałów. Jak centrala chodzi na maxa to szum powietrza jest pomijalny, słychać za to pracujące wentylatory i nawet jeśli zrobisz 30 kanałów to je będzie słychać bez tłumików na na nawiewie i wywiewie...

Ja mam 400setke u siebie i dziś wziął bym mniejszą.

 

Sprawdziłem i z obliczeń wychodzi mi 140mm dla dołu i 190mm dla góry, przeliczyłem to sumarycznie i jak wół 233mm - czytaj 250mm - wzięte z przekroju.

Nawet jak to policzę dla maks przepływu 4m/s (obecnie dla komfortu brałem 3,5m/s) to i tak wyjdzie jakieś 220mm - dalej 250 z tablicy, więc nie ma co chyba dyskutować - różnica wynosi kilka stów.

 

Ehhh... liczę dalej ten opór... to jest zabawa jak się nie ma gotowego szablonu lub programu i liczy się na piechotę każdy przewód, filtr, kolanko, skrzynkę :D

 

c.d.n...

Edytowane przez Mysław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prawa Murphyego.. koszt jest znikomy, a pewność większa :D

 

Tak z ciekawości - mierzyłeś po jakimś roku ponownie?

 

gorzej... mierzyłem praktycznie od razu. teraz jest już prawie rok od wbicia i faktycznie mógłbym ponowić pomiar... Co do prawa Murhyego... mam przygotowane zapasowe miejsce na uziom pionowy w przypadku gdyby temu pierwszemu się zgniło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak to policzę dla maks przepływu 4m3/s (obecnie dla komfortu brałem 3,5m3/s)

 

14000 m3/h no ok... uparty jesteś

Każda centrala ma swoje minimum im większa tym wyższe minimum ale jak chcesz wysuszyć dom w zimie na wiór to może być. 99% roku polecisz z wydajnością rzędu 100m3/h....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...