Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wytłumienie wentylatora kanałowego


Recommended Posts

Witam,

 

Mam takie jedno małe pytanie do speców od wentylacji.

 

Jak najlepiej wytłumić wentylator kanałowy Cata DIL 150/560 zamontowany na sztywnej rurze PCV na GWC. Wentylator znajduje się w piwnicy. Główny problem jest taki, że odgłosy pracy wentylatora są przenoszone poprzez rurę do anemostatów na parterze i piętrze. Wentylator jest zamontowany zaraz za pierwszą ścianą w piwnicy. Do pierwszego anemostatu jest jakieś 20 mb rury.

 

Czy najlepiej jest dać kawałki elastycznej rury spiro za wentylatorem czy może jakieś inne rozwiązanie ? Zapomniałem dodać, że z racji długości mojego GWC bardzo zależy mi aby opory były jak najmniejsze.

 

Zapraszam do konstruktywnej dyskusji :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wentylator wisi na swojej podstawie można użyć flex'a. (spiro to określenie rur sztywnych)

Jeśli wentylator wisi na rurze, trzeba użyć czegoś mocniejszego.

Np: https://www.google.pl/search?q=%C5%82%C4%85cznik+elastyczny+wentylacyjny&client=opera&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCUQsARqFQoTCIyFq6fS2scCFYW8cgodlSYFvw

 

Instalacja nie potęguje hałasów o ile prędkości powietrza są zachowane.

Problemem jest źródło hałasu - wentylator.

Szukał bym cichszego rozwiązania, albo wykonywał tłumiki we własnym zakresie.

Prowizorka, w postaci wsadzenia w kanał przegrody z wełny podpowie Ci,

Czy rozwiązaniem problemu będzie tłumik, czy trzeba szukać wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.

 

Moim skromnym zdaniem jest to typowo problem przenoszenia drgań po sztywnych rurach od wentylatora.

 

Teoretycznie wentylator ma wydajność 560 m3/h ale przy tej długości instalacji myślę że jeżeli jest 300 m3/h to już byłoby dobrze.

 

Na razie wentylator jest zamocowany na rurze, ale w odległości 5 cm od ściany. Na początek zamontuję go na ścianie na podstawie i połączę z instalację rurą elastyczną i zobaczę jaki bedzie skutek.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...