Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Długie podejścia


Robi25

Recommended Posts

Witam.

 

W załączeniu załączam rysunek kanalizacji jaką mam pod chudziakiem. Kolorem czarnym zaznaczyłem poziome wyprowadzenie kanalizacji z domu na zewnątrz, Grubsza kreska czarna oznacza rurę fi160 cieńsza czarna rurę fi110. Docelowo do fi 110 miała być podłączona zmywarka oraz zlewozmywak, ale plan się zmienił i muszę zarówno zmywarkę i zlewozmywak zamontować w innym miejscu i długość tego podejścia znacznie się wydłuży. Proszę o informację czy podejście które ma powstać (zaznaczone kolorem czerwonym) można wykonać za pomocą rury fi 50 czy może lepiej na całej długości wykonać je rurą fi 75 a pionowe rury które będą szły bezpośrednio (pionowo w ścianie) do zmywarki i zlewozmywaka wykonać dopiero fi 50.

 

Pozdrawiam

kanalizacja.jpg

Edytowane przez Robi25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zachowasz min. spadki to o średnicę się nie martw (nawet gdy na całym odcinku będzie fi 50). Pamiętaj jednak, że na końcu każdej z tych gałęzi (fi 160 oraz fi 110/75/50) musisz zrobić pion z wywiewką ponad dachem! Odradzam Ci zastępowanie, na końcu fi 110/75/50 wywiewki zaworem napowietrzającym - niby powinien załatwić sprawę, ale wzrasta ryzyko, że będzie ci "gulgało" w zlewie gdy zmywarka będzie zrzucała wodę. Zanim zadziała zawór napowietrzający to w instalacji musi wytworzyć się pewne podciśnienie, które pokona opór sprężyny i czasem jest tak, że zanim zawór zadziała to już zlew "zagulga":p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek powinien być od 2 do 5 % (2-5 cm na 1m). Jeżeli jest krótkie odgałęzienie to pionów się nie daje. Maksymalna odległość od pionu uzależniona jest też od urządzenia, które podłączamy:

- dla WC jest to 100-120 cm

- dla wanny 200 cm

- dla prysznica 300 cm

- dla umywalki nawet 400 i więcej cm

Jeżeli jesteśmy blisko max. dopuszczalnych odległości to warto dołożyć zawór napowietrzający na końcu podejścia.

 

W rozważanym u Ciebie przypadku mamy 6m odgałęzienia i dodatkowo mamy wpiętą zmywarkę, która zrzuca wodę ze znaczną prędkością (w każdym razie nie jest to spływ jak z umywalki). Ja zakończyłbym to podejście pionem. Nie musi on być dokładnie na końcu podejścia - możesz sobie je jeszcze przedłużyć (dalej ze spadkiem, żeby ścieki nie płynęły w tym kierunku) i poprowadzić pion w narożniku lub w innym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że już nie ma możliwości wykonania dodatkowego pionu. Odcinek poziomy który jest teraz wykonany jest o średnicy fi 110 a projektant dał tylko fi 50. Czy to że średnica przewodu poziomego zostały dwa razy zwiększona nic nie daje? Jeśli trzeba podkuję chudziak i kolejne 3 metry położę fi 110 a dopiero wyjścia pionowe na ścianę dam fi 50.

 

Jeśli to jest złe rozwiązanie to co jeszcze można zrobić aby obeszło się bez dodatkowego pionu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fi 110 nic względem pionu nie daje. Jak Ci pisałem pion nie "wyrasta" w miejscu przejścia 110 przez płytę, a za ostatnim urządzeniem i co więcej dalej możesz go odsuwać bez większych ograniczeń (może też być fi 50 tak jak Twój końcowy odcinek kanalizacji). Patrząc na Twoje zdjęcie możesz go dać np. w prawym dolnym rogu i ukryć zabudową z GK lub nawet w szafie. Ten Twój pion nie musi być nawet pionowy :), bo nie wpinasz do niego kolejnych urządzeń na wyższym piętrze - służy tylko jako podejście do wywiewki. Gdyby był bliżej pionu na końcu fi 160 mógłbyś je połączyć na strychu, żeby było tylko jedno przejście przez dach. W Twoim przypadku nie ma to jednak sensu - w końcu dachówka z wywietrznikiem nie kosztuje majątek.

 

Uwaga: Jeżeli będziesz miał okna połaciowe to z tą wywiewką odsuń się jak najdalej i daj ją powyżej okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze chodzo o to ze na pietrze jest w tym miejscu pomieszczenie uzytkowe a nad nim kolejny lany strop i strych juz wykonczony tak ze nie ma juz mozliwosci zrobienia pionu. Dobra dajcie inne rozwiazanie oprocz pionu.

Np. napowietrzniki?

 

A nie jest czasem tak ze przy dlugich odcinkach zwieksza sie srednice rury aby nie wysysalo wody z syfonu?

 

Tak na marginesie to dzisiaj przegladalem projekt kolegi i zgodnie z nim zrobil jeden pion i odcinki poziome pod chudziakiem fi110 odsunal do kuchni na okolo 8 m i to wszystko wg projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danie pionu to takie pewne rozwiązanie - "stara szkoła". Jeżeli jednak masz już pozalewane stropy to faktycznie nie ma sensu szarpać się z tym pionem. Nie ma też sensu rozkuwać chudziaka żeby przedłużyć te 110. Daj jeśli możesz (jeżeli masz gdzie ją schować, żeby nie podciąć konstrukcji ściany) rurę fi 75 i za ostatnim przyborem dołóż zawór napowietrzający.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu każdej z tych odrastających gałązek dołóż zawór napowietrzający - kosztuje grosze, a może oszczędzić sporo kłopotu, gdy trzeba się do jego zamontowania dobrać pod np. zabudowaną wannę. Oczywiście jeżeli nie przekraczasz wyżej podanych odległości to zaworów nie musisz dawać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...