Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wylewka i kafelki pod kocioł CO, a wytrzymałość stropu.


Recommended Posts

Dom z początku lat 60 wg typowego projektu typ 0156. Pomieszczenie ma wymiary 3,2 x 3,5 metra, pod nim znajduje się piwnica. Według projektu domu powinno być tak:projekt.jpg. Faktycznie jest połowa domu podpiwniczona, ta dolna na rysunku, jeden dwuteownik mniej przy rozkładzie zamiast 100 cm 120 cm. Między dwuteownikami jest wylewka( widać od strony piwnicy szalunki z desek ) o grubości ok 10 cm. Na tym są położone legary i podłoga z desek. Podłogę chciałbym zmienić na kafelki (chodzi o podłogę z materiałów niepalnych), ponieważ stanie na niej koioł CO z podajnikiem, waga z wodą i zasypem ok 500-600 kg. Kocioł nie może być w piwnicy, ponieważ ma ona wysokość ok 160 cm i do ok 40 centymetrów zdarzało się, że podchodziła woda.Czy mógłbym zrobić i z czego, ew. co musiałbym zrobić, żeby wykonać na tej podłodzę wylewkę ok 8 cm + kafelki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie da poradzić nie znająć wymiarów wymiarów,rodzaju dwuteowników i nie widząc w jakim są stanie.

Proponuję wizytę u konstruktora i dalsze projektowanie na podstawie jego opinii ....

 

Można robić to też prowizorycznie. Podeprzeć te belki w piwnicy na środku i wtedy na pewno można sporo dociążyć taki strop i się nie przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za poradę. Dwuteowniki belka.jpg, rodzaj ciężko ustalić, bo dziadka już nie ma na tym świecie. Stan: trochę rdzawego nalotu mają, ale sypać się z nich nie sypie. Tak bardziej się skłaniam ku temu drugiemu rozwiązaniu, tym bardziej, że zalewana piwnica nie jest zbyt użytkowa. Chciałbym na podłodze położyć na sobie poziomo cztery bloczki fundamentowe( ok 50centymetrów zyskam), tak ponad jak był historycznie najwyższy poziom wody i na ten bloczek do dwuteowników takie podpory: http://allegro.pl/stemple-290-podpory-stropowe-nowe-tanio-i5596634243.html. Czy to dobry pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dobre rozwiązanie, troszkę nieekonomiczne, ale wygodne. Taki słup jest opłacalny jak się wykorzystuje wielokrotnie, tu można użyć jakiegoś słupa drewnianego lub stalowego - kilkukrotnie tańszy. Podłoże musi pod te bloczki być nośne. I piec ma być oparty na dwuteownikach, nie na tym wypełnieniu.

I ściana piwnicy rozumiem, że ceglana, bo np. beton komórkowy mógłby być za słaby ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...