Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Od jakich parametrów szyby zaczynają "zaciemniać" pomieszczenie?


Recommended Posts

Mam dopiero wybudowane ławy i jestem na wstępnym etapie rozmyślania o oknach. U kilkoro znajomych widuję energooszczędne okna, które jednak wyraźnie zaciemniają pomieszczenie. Muszę dopytać ich o konkretne parametry tych okien, ale tak luźno się zastanawiam, od którego momentu się zaczyna ten problem.

 

W wycenie z Vetrexa mam np. takie parametry:

 

4-18-4-18-4 U=0.5 EN673

Pakiet: 4-18-4-18-4

Współczynnik przenikania energii (gn) 51-53%

Współczynnik przenikania światła (Lt) 72-74%

 

Czy pakiet z takimi parametrami już "ściemnia"? :) Dom ma kilka cech architektonicznych (ustawienie względem stron świata, wysunięty mocno dach nad taras itp.), które powodują, że niechętnie patrzę na coś, co dodatkowo odbierze mi światło wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zapytaj zatem o właściwość okna jaką jest właśnie współczynnik przepuszczania światła "Lt" im jego wartość wyższa tym więcej światła wpadnie do domu.

Jest on wyrażany w % światła jaki zostanie przepuszczony przez pakiet szybowy.

Zależność jest jednak oczywista - pakiety 3 szybowe przepuszczają go mniej niż 2 szybowe ale faktycznie są różnice między pakietami od różnych producentów.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To bardzo indywidualne tak samo jak odczuwanie temperatury dla mnie 22 stopnie do za mało a Ty możesz się pocić.

 

Przy trzech szybach 74 to dobry wynik są pakiety które mają ten parametr poniżej 60 - co nie zmienia faktu, że dla Ciebie i 74 będzie zaciemniał mocno jak go zestawisz z np. 80 a ktoś inny nie zobaczy różnicy.

 

Skoro zależy Ci na doświetleniu pomieszczenia do poszukaj rozwiązań które maksymalizują rozmiar szyby albo po prostu zwiększ rozmiary okien jeżeli masz taką możliwość.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo uogólniając można przyjąć, że każda szyba zabiera 10% światła. Okna dwuszybowe (U szyby 1,1) - to ok Lt 80%(czyli przepuszczalność światła). Okna trzyszybowe - ok 70%. Wyjątki idą w skrajności - są pakiety dwuszybowe tak "ciemne" jak trzyszybówka. Są (bywają) trzyszybowe pakiety które mają Lt w okolicy 60%, ale raczej nie są dostępne w podstawowych ofertach, bo są przez to zwykle nieznacznie lepsze pod kątem "ciepła" przez co też droższe.

 

I tego specjalnie nie przeskoczymy na rynku detalicznym (na jakimś szklanym wieżowcu to może i dałoby się rozmawiać z dostawcą szkła).

Czy zwykły użytkownik jest w stanie rozpoznać różnicę 2-3% - uważam że nie, bo bardziej istotne będą subiektywne odczucia (to co napisał MIchał) i indywidualne okoliczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to akurat jest ślepa uliczka moim zdaniem - zwiększona powierzchnia "lepszych" okien może mieć sumarycznie gorsze parametry, niż mniejsza powierzchnia "gorszych", bo okno zawsze będzie miało większe U niż ściana. I na dodatek będzie drożej.

 

Masło maślane plus niewiedza.

Im większy gabaryt okna i zawarta w nim powierzchnia szyby tym okno cieplejsze. Droższe to też pojęcie względne gdyż badziewiaste okno które rozsypie ci się szybciej niż lepsze, per saldo będzie kosztować Cię więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...