Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator do domu 420m2


Recommended Posts

Witam

Poprzednio umieściłem ten post w nie odpowiednim dzialechciałbym dowiedzieć się od użytkowników i fachowców jaki rekuperator wybrać do domu. W projekcie mam wentylacje grawitacyjną ale z racji tego że dachówki z kominkami wentylacyjnymi kosztują około 300 zł sztuka a mam ich zaprojektowane 21 + do tego cena keramzytów na kanały zastanawiam się nad założeniem went mechanicznej. Dom z ytonga "600" 24cm + wełna 15cm. Powierzchnia mieszkalna około 350m2 kubatura około 1000m3 mieszkać będzie 6 osób. Ogrzewanie na pellet. Dom w całości buduje sam.

Chciałbym aby drodzy forumowicze pomogli mi wybrać jakiś konkretny model lub podpowiedzieli na co zwracać uwage przy wyborze rekuperatora pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na co zwracać uwage przy wyborze rekuperatora

 

w Twoim przypadku przede wszystkim na wydajność. Masz dużą kubaturę - potrzebujesz więc jednostki która ma dużą wydajność ( impreza , goście itp - będziesz musiał podkręcić obroty - w innych przypadkach bedzie chodziła na wydajności 30-50%) - wydajność max powyżej 500m3/h ( 500-700)

Zwracaj też uwagę na zużycie prądu ( centralka powinna mieć energooszczędne wentylatory prądu stałego ). Ważnym elementem moim zdaniem jest też system zapobiegający zamrożeniu wymiennika ( zwykle jest to ablo dodatkowa grzałka na nawiewie albo tymczasowa redukcja nawiewu w stosunku do wywiewu)

Poza tym wymiana filtrów powinna być prosta a same filtry dostępne w dobrej cenie lub możliwość kupna samej maty filtracyjnej i docięcie jej na odpowiedni wymiar.

Musisz być przygotowany na to że dobrej klasy reku ( energooszczędny, z dobrej klasy wymiennikiem o dużej sprawności) do tak dużej powierzchni będzie sporo kosztował.

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak może być "energooszczędny" gdy jest ogrzewanie, które mało nie "potrafi" zużywać?

Nie zdarza się by szczelny dom z wentylacją z odzyskiem ciepła i prawidłowo wykonaną instalacją, zużywał więcej jak 30kWh/m2. Czyli w tym przypadku do 10 000kWh - kocioł na paliwo stałe, pracując na zupełnym minimum przez 160 dni zużyje ponad dwa razy tyle. Po co więc rekuperacja? Takie ogrzewanie jest dość słabo regulowane, co przy znacznej nadprodukcji, grozi temperaturą wyższą niż pożądana, a wentylacja z odzyskiem, nadmiaru nie odprowadzi. Po co więc rekuperacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Twoim przypadku przede wszystkim na wydajność. Masz dużą kubaturę - potrzebujesz więc jednostki która ma dużą wydajność ( impreza , goście itp - będziesz musiał podkręcić obroty - w innych przypadkach bedzie chodziła na wydajności 30-50%) - wydajność max powyżej 500m3/h ( 500-700)

 

Błagam, nie!

Wentylacji nie robi się dla domu (no może minimalnie), a dla ludzi którzy tam mieszkają! Przyjmuje się 20-30m3/h dla jednego człowieka (z praniem, gotowaniem i kąpaniem). A skoro będzie mieszkało 6 osób, to spokojnie wystarczy około 150m3/h.

Ja bym celował w 350-400m3/h i puszczał na niższym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do paliwa jest to najlepsze rozwiązanie dla mnie bo będzie mnie kosztował tyle co kilka kwh prądu i troche pracy. W okresie letnim najchętniej zrezygnował bym całkowicie z używania pieca ale to z czasem.

W koncu jak to jest do kubatury czy do osób. Jakieś konkretne marki - modele ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błagam, nie wymyślajcie teorii, zgadzam się że dla 6 osób wystarczy reku o wydatku 150m3/h ale jeśli to będzie mała kawalerka albo biuro!

 

Dla chałupy >400 m3 zdecydowanie zalecam co najmniej 500-tkę, a raczej 800-tkę. Skąd powietrze ma wiedzieć, gdzie akurat przebywają mieszkańcy i nawiewać każdemu pod nos? Duży rekuperator zawsze może iść na mniejszych obrotach, mały nie pójdzie z dużą wydajnością. Rekuperator jakiś polski, po co nabijać kabzę zagranicznym firmom sprzedającym chińskie produkty pod swoja marką. Nie proponuję nic, bo byłoby to chamskie, jestem sprzedawcą i instalatorem więc teoretycznie nie jestem obiektywny :-)

 

Ogrzewanie na pellet to dobry pomysł, tylko musisz bardzo dużą uwagę przyłożyć do dokładnego ułożenia wełny, bardzo trudno jest na wełnie osiągnąć dobrą izolację (sporo pustych przestrzeni, przewiewy przez niedokładnie ułożone warstwy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...