Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaki rekuperator do małego domu 90m2 użytkowej


Recommended Posts

Moja wizyta była podpuchą. Domy pasywne buduję o 1985 roku. Byłem pionierem. Już wtedy zatrudniałem 106 osób i miałem busy na białych tablicach które jeździły we Francjo-Szwajcarii. Chciałem po prostu poznać człowieka który zakłada 3 instalacje wentylacyjne dziennie.

 

Z mojej strony EOT. Chciałem tylko pokazać wiarygodność mojego, jakże drogiego kolegi. To na wypadek gdyby ktoś chciał go brać na poważnie.

Edytowane przez coulignon
EOT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 199
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

odpowiadając na pytanie w temacie wątku....

 

Do mojego przyszłego domu przewidziany jest rekuperator Vitovent 300-W z firmy, która reklamy nie wymaga.

 

Ktoś ma doświadczenia z tym urządzeniem? Jakies opinie?

 

 

Pozdrav

 

Wentylację z odzyskiem ciepła wymyślono po to, by nie robić centralnego. Dlatego te urządzenia, z tym znakiem, jaką najwyższą półką być nie mogą.

Wracając do centrali... Ilość osób, kanały rozdzielacze i wydajność centrali, powinny być jakoś dopasowane, by całość bezszelestnie wymieniała 20-30 m3/h na osobę, dbając o komfort wilgotnościowy. Najlepiej więc oceniać całość instalacji a nie samo serce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylację z odzyskiem ciepła wymyślono po to, by nie robić centralnego.

 

aha.... ciekawa opinia. bardzo ciekawa.. szczególnie w naszym klimacie.

 

 

 

o co chodziło w drugim zdaniu - nie wiem.

 

Dopasowane będą. Póki co jednak na forach i poza nimi ciężko znaleźć porównywania "całosci instalacji" a znacznie częsciej porównywane sa własnie "same serca".tychże. No ale widocznie ludzie ktotrzy porównują tylko "serca" błądzą.

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie w naszym klimacie.
Zwłaszcza w naszym klimacie. Ogrzewanie centralne nie "potrafi" tak mało produkować ciepła i tak precyzyjnie utrzymywać temperatury. Ponieważ ogrzewanie centralne ( bufor i hydraulika) jest bardzo głupim pomysłem ( produkuje zawsze więcej ciepła niż potrzeba, pracowano więc na tym, jak się go z budownictwa pozbyć. Bo to i inwestycja znaczna (nawet ponad 20000zł w przypadku domu 150m2 jak i zużycie przekraczające granice przyzwoitości 4500 kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wizyta była podpuchą. Domy pasywne buduję o 1985 roku. Byłem pionierem. Już wtedy zatrudniałem 106 osób i miałem busy na białych tablicach które jeździły we Francjo-Szwajcarii. Chciałem po prostu poznać człowieka który zakłada 3 instalacje wentylacyjne dziennie.

 

Z mojej strony EOT. Chciałem tylko pokazać wiarygodność mojego, jakże drogiego kolegi. To na wypadek gdyby ktoś chciał go brać na poważnie.

 

Mimo wszystko, mam trochę satysfakcji, że zrobił Pan niecentralne ogrzewanie i wentylację z rekuperacją. Muszę też Panu pogratulować, zagrał Pan niemotę w sposób perfekcyjny, wręcz oskarowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko, mam trochę satysfakcji, że zrobił Pan niecentralne ogrzewanie i wentylację z rekuperacją. Muszę też Panu pogratulować, zagrał Pan niemotę w sposób perfekcyjny, wręcz oskarowy.
Brawo Misiu! Musisz się podbudowywać, bo tu wszyscy mają cię za dziwaka bez podstawowej wiedzy, delikatnie mówiąc. Coulignon należy do tych trzeźwo myślących więc sugestia, że mógł się kierować czymkolwiek co pisałeś jest przynajmniej śmieszna. Babć klozetowych też nie pyta o zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pewnie koledzy nie wiedzą że najzdrowsza temperatura dla człowieka to 10-12 oC:lol2:

 

Centralne ogrzewanie produkuje więcej kWh niż potrzeba. Różnica ta jest tym większa im mniej potrzeba. Przy zastosowaniu rekuperacji, domy (nawet te z lat 50-tych) przy ogrzewaniu niecentralnym ( nie ma strat instalacyjnych ) zużywają do 30kWh/m2 . Może więc Pan bardzo łatwo policzyć, jakie są straty Pana instalacji i dlaczego w szczelnych domach z odzyskiem ciepła, nie montuje się gazowego czy węglowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... Kotła gazowego o mocy minimalnej 1.9kW sie nie montuje, ale centralne ogrzewanie nadmuchowe i kable o mocy 10kW i owszem.

Oczywiście, najlepiej kupione na Bartyckiej ;)

 

Nowo budowany dom, nie zużyje więcej jak 20kWh/m2 rocznie, łatwo więc wiedzę o instalacjach, o obliczeniach itp. weryfikować. A sarkazm... zupełnie nie na miejscu. Nie moja wina, że Pana oszukano i wciśnięto drogą i nieefektywną instalację nie zapewniającą komfortu.

Nie dość, że ma Pan w domu gaz, to jeszcze nie ma chłodzenia, a XXI wiek już dość długo leci.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście, kiedy budowałem na mej drodze nie spotkałem nikogo podobnego do Ciebie, bo dopiero byłbym w czarnej d...e.

Miałbym teraz 10kW kabli i centralne ogrzewanie nadmuchowe, które pamiętam z dzieciństwa.

Koszmar.

 

Inwertery dmuchają znacznie mniej niż gwc i są od niedawna.

A gazem bardzo trudno regulować temperaturę latem. Poza tym, koszt ogrzewania w cenie abonament + kWh zużyte przez kocioł, powoduje, że nawet gdyby gaz był za 0zł/m3 nie opłacałoby się ciągnąć coś takiego do domu.

No ale może to polityka, nie myślenie przeważyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

TB obrazi się na Muratora, gdyż robią konferencję 4-5 listopada nt. JAKOŚĆ BUDYNKU ENERGIA•KLIMAT•KOMFORT , Zrównoważone budownictwo w Polsce. Przykłady najlepszych praktyk

I zaprosili,według TB, największych szkodników budownictwa w Polsce, a pominęli takich tuzów innowacji jak TB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

W temacie tym kilkunastokrotnie przewijała się nazwa rekuperatora Kinetic 250

 

Mam pytanie jak sobie radzi rekuperator który ma kroćce o średnicy fi 125 mm zamiast fi 160 mm ??

 

Czy takiej wielkości rury doprowadzające nie są za małe aby ze skrzynki wyciągowej lub nawiewnej odprowadzić 8 rur o średnicy fi 75 mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...