Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt ogrodu - gorąca prośba o konstruktywne uwagi :)


Recommended Posts

Witam,

 

Jak w temacie. Będę wdzięczny za konstruktywne uwagi co do projektu. Mam nadzieję że zdjęcia będą widoczne.

- Jednym z założeń była duża ilość drzew, które od dłuższego czasu na działce sadzę w formie szkółki :)

- Zacienienie drzewami liściastymi od południa i zachodu

- Zbudowanie w miarę szczelnej zielonej bariery od zachodu i północy (za domem)

 

http://i1.fmix.pl/fmi1759/36f64421001d2f45560a812c/zdjecie.jpg

specyfikacja roslin.jpg

specyfikacja roslin 2.jpg

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka ma 1200m2.

Fakt, nad drzewami owocowymi się zastanawiałem. Ale coś takiego co w miarę wygląda :). Wielkimi fanami owoców w rodzinie nie jesteśmy.

Inna sprawa że chcemy dołożyć więcej krzaków borówek! :)

 

Zastanawiam się też czy:

- wybrać bluszcz zimozielony, czy winobluszcz?

- na część żywopłotu mamy zaproponowany DEREŃ BIAŁY - oglądałem to ostatnio w sklepie, szału nie ma :(

- na część żywopłotu GRAB - też nie wiem czy damy sobie z tym radę. Jakieś propozycje na fajny zimozielony żywopłot? Albo kompozycję z krzewów liściastych?

- dodał bym jeszcze drzewa w południowo-zachopdnim rogu. Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dereń biały to cudowny krzew tzw, żelazna roślina. Świetnie wygląda zimą, kiedy jego gałęzie robią się krwistoczerwone, Bardzo dobrze komponuje się wtedy z brzozami np doorenbos. http://deccoria.pl/galeria/foto,id,76198,952140,1,orka-na-ugorze-.html

A żywopłot z grabu jest iście królewski w wyglądzie, wymaga pracy dwa razy w roku. Jest przepiękny o każdej porze roku.

Borówka zwykle wymaga wymiany gleby (jest kwaśnolubna).

PS. Idę się wgłębić w szczegóły projektu

BARDZO lubię ogrody z dużą ilością liściastych :cool:

PS1 Mikołaju, chyba jesteś szczęściarzem- trafił Ci się wyjątkowy projektant. Zaproponował świetny dobór roślin. Twojej troski będą wymagały jedynie rododendrony- one podobnie jak borówki wymagają kwaśnej gleby. Wyczytałam, że masz na działce robinie akacjowe- to piękne drzewa, ale trochę kruche- można pomyśleć nad zastąpieniem ich trochę niższą odmianą podobnej do nich glediczji trójcierniowej sunburst.

Graby na żywopłot najlepiej kupować w nadleśnictwach (wychodzą wtedy grosze za szt). Czy projektant przewidział miejsce na kompostownik? W ogrodzie gromadzi się sporo odpadów organicznych- miałbyś potem darmowy nawóz dla swoich roślin

Winobluszcz rośnie szybciej, daje sporą masę dużych zielonych liści, które jesienią pięknie sie przebarwiają. Bluszcz rośnie bardzo wolno, lubi stanowiska cieniste, liście ma drobne, ciemnozielone. Zależy, gdzie planujesz miejsce dla pnączy i jaki cel chcesz osiągnąć.

Trzymałabym się wersji projektanta.

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, że w tym projekcie BARDZO projektantowi zależało, żeby Twój ogród zmieniał się wraz z porami roku, stąd te rośliny liściaste- zapewnią ciepłe słoneczne kolory jesienią. Nie wiem, w jakim rejonie mieszkasz, ale ostrokrzew w niektórych rejonach Polski może przemarzać- większe nasadzenia z tej rośliny są więc ryzykowne. To nie jest typowa roślina naszego klimatu, no i cały rok jest taka sama- ciemnozielona- trochę "grobowa". Podobna do ostrokrzewu jest mahonia- ta jest bardziej odporna, ślicznie kwitnie wiosną, latem ma granatowe korale, a jesienią przebarwia się na czerwono.

Zerknij na te fotki (to mój świeżo założony ogród)

20151006_114735.jpg

ten kolorowy to dereń na tle brzózek

a tu grupa dereni (to te czerwone gałęzie)

20151006_115252.jpg

żywopłot grabowo- bukowy latem

IMG_20150705_075413.jpg

i jesienią

DSC_0100.JPG

Żadne tujki nie zapewnią takich kolorów :D Żywopłot ma dopiero 3 lata, tnę go dość mocno, żeby się zagęścił. Za dwa lata powinien już wyglądać okazale.Udanych wyborów życzę.

Ś-ś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ogród przydomowy, to przede wszystkim drzewa owocowe - sad !

Choć trochę .

Podaj wymiary działki.

 

Popieram.

Jabłonie, grusze, śliwki.

Z czegoś co przyciąga wzrok - winorośl. Dobrze dobrane odmiany dają piękne owoce i duże grona - jak "sklepowe" - tyle że smaczniejsze.

 

Iglaków nasadzisz, kasę wydasz, a dzieci, wnuki i tak najbardziej się ucieszą z ogrodowej śliwki albo gruszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki dzieki dzieki :)

No ta Mahonia to wyglada calkiem fajnie. Musze tez przemyslec sprawe z Dereniem.

Zgadzam sie co do drzew owocowych. Ale wlasnie takich z duzymi owocami czyli wspomniane sliwki lub jablka. Ktore Waszym konkretnie odmiany wygladaja ksztaltnie i okazale (drzewa nie owoce)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładanie sadu przerabiałam 3 lata temu :D To wcale nie jest takie proste :cool:

sad luty 2014

IMG_20140221_102734.jpg

sad

Drzewka owocowe, żeby mieć owoce, muszą zostać zapylone pyłkiem przyniesionym przez pszczółkę z innego (konkretnego drzewka). Trzeba więc posadzić gatunki, których pyłki są dla siebie zapylaczami. Wśród jabłoni i grusz nie ma odmian samopylnych. Wymaga to posadzenia kilku drzewek. Brzmi bardzo skomplikowanie :bash:

Pyłek drzewka A zapyla kwiatki drzewek B i C, a pyłek C zapyla A. Dodatkowo drzewka owocowe wymagają pielęgnacji w postaci dwukrotnego przycinania, bielenia, oprysków miedzianem. :stirthepot:

Masz niewielką działkę- sporą część zajmuje Ci część rekreacyjna. Na Twoim miejscu (zwłaszcza jeśli masz dzieci) postawiłabym na krzewy tzw. jagodowe- dzieciaki lubią podskubywać coś w ogrodzie - wygospodaruj kącik na 2 krzewy porzeczek, agrest, kilkanaście poziomek, maliny owocujące na pędach jednorocznych np. odmiana Polana(owocują obficie i dają owoce do mrozów- potem je się ścina przy ziemi, a na wiosnę czeka na młode pędy z owocami).

Świetny efekt można uzyskać sadząc jabłonie ozdobne (np odmiane Ola)- pięknie kwitną, a potem mają tzw. rajskie jabłuszka- przysmak ptaków- można sobie zima podpatrywać. Albo inne krzewy z owocami uwielbianymi przez ptaki: irgi, berberysy.

PS. Dobry pomysł miałeś z tą przydomową szkółką.PS 2. Przekompostowane (leżące odłogiem ok. roku) trociny sa świetnym dodatkiem do ziemi pod rododendrony, wrzosy, magnolie i inne kwaśnolubne.

PS 3. Z dereni nie rezygnuj :) Występują w wielu odmianach (żółtolistny aurea, biało-zielony elegantissima, zielony, a krwistoczerwony jesienia sibirica. nadają się w wilgotne miejsca. nie będziesz żałował.

PS 4. Zerknij sobie http://e-centrumogrodnicze.pl/kategoria/sortuj/domyslnie/typ/domyslnie/strona/2/szkolka-drzew---sadzonki-drzew-i-krzewow-z-odkrytym-systemem-korzeniowym/sadzonki-drzew-i-krzewow-ozdobnych-i-lesnych-334.html

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmig_śmigalska - z Nieba mi spadłaś :)

Np. co do drzew owocowych, nie żebym nie znał podstawowych praw fizyki, w końcu 8 lat podstawówki się kończyło! (bo o ile pamiętam w liceum nic już o zapylaniu nie było) :p ale takich faktów nie znałem.

Myślałem że postawienie 1 / 2 śliw czy jabłoni załatwi sprawę.

Z tymi owocami to jest tak, że chodzi nam o względy edukacyjne dzieci, nic innego. Wiesz, te kilka kg owoców kupimy na targu. Ale powstanie na drzewie, zebranie itd. to fajny proces dla dzieciaków. W tym kontekście rajskie jabłuszka się nie bronią. :).

 

Krzewy owocowe jak najbardziej! Dzięki za ideę z malinami! Dla nas między innymi borówki to jest żywność obowiązkowa.

 

Dobra zostaną te derenie. Te z czerwonymi łodygami. To Biała elegantissima?

 

Teraz jeszcze pracuję nad rewizją planu, po spotkaniach z kilkmoma ogrodnikami. Chyba przegiąłem z ilością i zagęszczeniem drzew liściastych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzielę się tym, czego się doczytałam przez ostatnie 4 lata :D Zdecydowanie bardziej wolę się uczyć na cudzych błędach niż na własnych, choć to drugie ponoć bardziej skuteczne. Wszystkie derenie odmianowe mają zimą czerwone gałęzie (najbardziej czerwone ma odmiana sibirica). popatrz na miejsce, gdzie maja rosnąc- jeśli będzie tam ciemniej (światło) to można zakątek rozjaśnić dereniem o biało- zielonych liściach elegantissima lub żółtych aurea. Ja np. nie wiedziałam, że jest kilkadziesiąt odmian klonów, dębów czy buków. Te liściaste drzewa z projektu możesz zasadzić w odmianach karłowych, czyli zamiast rosnąć do 25 m, będą miały 5m. Drzewa liściaste można przycinać na pożądaną wysokość i szerokość. Nie deformuje im to sylwetki tak jak to może być przy dużych iglakach. Do celów edukacyjnych szukaj odmian drzewek owocowych na podkładkach półkarłowych u jabłoni M26 (będzie na etykiecie) lub samopylnych. Samopylne są morele i niektóre śliwy. Ewentualnie sprawdź, czy sąsiedzi nie mają drzewek owocowych, wtedy pszczółki być może zlecą do Ciebie na gościnne występy.

Rajskie jabłuszko ma piękne kwiaty, potem przylatują pszczółki, zapylają, rośnie kolorowe miniaturowe jabłuszko, do którego zlatują się najróżniejsze ptaszki, które przez okno można podglądać lornetką. A jaka cisza jest wtedy w domu :popcorn: Walor edukacyjny podwójny. Borówki mam u siebie na rabatach ozdobnych- pięknie się przebarwiają jesienią. Zysk z nich i wizualny i konsumpcyjny.

OLA

jablon_rajska_ola_malus_mill_ola10.jpg

z13049659Q,Jablon-ozdobna--Malus---Ola-.jpg

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę się za poprawki w projekcie.

Wraz z nastaniem zimnych dni, coraz bardziej zastanawiam sie czy jednak prac ogrodowych nie przenieść na sam początek wiosny. Spotkałem się z kilkoma ogrodnikami i każdy jak zobaczył 6-8m drzewa (brzoza, akacja) do przesadzenia, stwierdził że trzeba będzie koparki użyć. A jak już wpuszczać na plac koparkę to myśle żeby kilka innych rzeczy zrobiła. To przede wszystkim drenaż wokół domu. Myślę coraz bardziej o zbiorniku na deszczówkę. Więc może te wszystkie prace połączyć na wiosnę.

Myślicie że lepiej przesadzać drzewa późną jesienią czy wczesną wiosną?

To samo z sadzeniem tuji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He , he, to znowu ja się odezwę :lol2:

1.Drzewa liściaste przesadza się w okresie bezlistnym- czyli późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną- zanim ruszą soki. Ziemia musi być rozmarznięta, czyli można to też czynić podczas łagodnej zimy. Tuje w doniczkach sadzi się cały rok (poza okresem zmarzniętej ziemi). Wszystkie rośliny z tzw. gołym korzeniem sadzi się późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną. Okres jesienny jest bardziej korzystny, bo do wiosny roślinki zdążą się ukorzenić i na wiosnę lepiej startują. Brzozy i akacje to pospolite drzewa. Rosną bardzo szybko. Po co je przesadzać? Sprawdź te akację- ma bardzo kruche drewno (łamliwe) i rośnie wysoko- w pobliżu domu może być niebezpieczna.Liście na niej pojawiają się dosyć późno, wcześnie opadają. Może lepiej zastąpić ją mniejszą odmianą drzewa o podobnych liściach.

2. Z tego, co wyczytałam na temat drenażu to:

a) drenaż opaskowy jest zbędny w budynkach niepodpiwniczonych, w których zastosowano prawidłową izolację na fundamentach i nie są one narażone na podtopienia (teren zalewowy). Budowa takowego drenażu trochę kosztuje, można te fundusze przeznaczyć na coś innego.

b) w sytuacji, kiedy planuje się ogród bardziej korzystnym rozwiązaniem jest wykonanie systemu zbierania wody deszczowej do studni chłonnej z betonowych kręgów. Studnia zbiera wodę deszczową ze wszystkich rynien systemem rur PCV. Na dnie studni jest drenaż, a razie klęski nadmiaru deszczu, wodę można rozprowadzić po ogrodzie. Mamy u siebie takie rozwiązanie i bardzo nam się sprawdza. Tak więc z czystym sumieniem polecam. Za 100-200 zeta kupuje się pompę zanurzeniową do brudnej wody i można podlewać roślinki.

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu dzięki! :)

A więc jednak do przesadzeń nieco lepsza jesień. No to może jednak wystartujemy.

Brzozy i akacje po co przesadzać - ano, bo 5 lat temu założyłem na działce szkółkę roślinek. Z brzóz o wysokości 1m zrobiły się 7m drzewa. Teraz trzeba to ulokować zgodnie z projektem. Akacja podobnie. Posadziłem jak była niska, nawet później bo 4 lata temu. Dwie akacje wyrosły po prostu przeogromne - chyba największe wzrostu wśród roślinek moich. Jedną trzeba przesadzić w odpowiednie miejsce, jedna od biedy może zostać.

 

No właśnie zrobił bym zbiornik na deszczówkę. Muszę szybko uzupełnić tu wiedzę. Jak duży zbiornik na dach o sporej powierzchni, bo około 320m2. Z czego zbiornik? Czytam o przerobionych Mauzerach 1000l. Widzę że najtańsze są betonowe zbiorniki 900 PLN. Plastikowe 2500 PLN? Dużo.

Mówisz zwykłymi rurami PCV z rynien wprost do zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się jak podczas podróży w czasie :yes::D W zeszłym roku miałam te same dylematy.

Zrezygnowaliśmy z tych 1000 l zbiorników , bo:

nie można ich zakopać w ziemi, nawet jeśli są w tym swoim uzbrojeniu (trzeba by zakopać poniżej sfery przemarzania, a tam byłby zbyt duży nacisk ziemi

pozostawienie ich na wierzchu wymagałoby zamaskowania i zajmowałoby spora powierzchnię

mają niewielka objętość'

Zastąpienie ich profesjonalnym zbiornikiem na deszczówkę to koszt ok. 2000 zeta lub więcej

Najmniej kosztowne i najłatwiejsze do zamaskowania było zrobienie studni- u nas z trzech metrowych kręgów, każdy ma 1600 l pojemności. Dach mamy nieco powyżej 200 m2. Nawet podczas największych ulew studnia zapełniała się w 1/2. Część wody naturalnie wsiąkała w grunt, a część służyła do podlewania.

Budynek mamy prostokątny. Rynny są tylko na tych dłuższych bokach. Pod spustami zamontowane zostały kolanka, potem rury ze spadkiem, a na krótszym boku za pomocą trójnika zostały połączone ze sobą i jako jedna rura wchodzą w otwór wywiercony w najwyższym kręgu.

deszczówka.jpg

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź te akację- ma bardzo kruche drewno (łamliwe) i rośnie wysoko- w pobliżu domu może być niebezpieczna

 

Akurat robinia akacjowa to jedno z bardziej odpornych drzew pod kątem wiatrołomów. Robinia ma dość kruche drewno, ale jednocześnie ma stosunkowo mało liści więc opór jest zdecydowanie mniejszy niż np. w przypadku buka czy klonu.

 

W tym roku u mnie poprzewracało 90% świerków, sporo dużego buka, klonu i olchy. Stojące w tych samych miejscach robinie akacjowe co najwyżej potraciły niektóre gałęzie - co jest niegroźne w porównaniu z przewróconym bukiem 100cm średnicy czy świerkiem 80cm średnicy - a takie mi poprzewracało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się jak podczas podróży w czasie :yes::D W zeszłym roku miałam te same dylematy.

Zrezygnowaliśmy z tych 1000 l zbiorników , bo:

nie można ich zakopać w ziemi, nawet jeśli są w tym swoim uzbrojeniu (trzeba by zakopać poniżej sfery przemarzania, a tam byłby zbyt duży nacisk ziemi

 

Mój sąsiad zakopał i wszystko jest ok. Zbiorniki zakopane są na głębokości 40cm - woda cyrkuluje, więc 40cm bez problemu wystarczy. Zauważ, że oczka wodne czy stawy w naszym klimacie rzadko zamarzają na grubość większą niż 20cm a 40cm to już w ogóle.

 

Druga sprawa to zabezpieczenie od góry: mój sąsiad rozłożył po prostu na zbiorniku warstwę desek zaimpregnowane izoplastem, które wystają pół metra poza zbiornik - to rozkłada nacisk na większej powierzchni. Oczywiście nie można po nich jeździć samochodem, ale ma je tak zakopane od paru lat i wszystko jest ok.

 

Ważniejsze jest to, by były zakopane powyżej poziomu wody gruntowej - bo inaczej je wypchnie. Ale to dotyczy wszystkich zbiorników zamknietych - również betonowych.

 

Przez kilka miesięcy po zakopaniu (gdy ziemia osiada) dobrze byłoby trzymać je napełnione - by nie zdeformowąły się w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...