Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zmiana grawitacji na mechaniczną


Recommended Posts

Proszę was o wyjaśnienie mi kilku pytań:

Może zacznę od początku. Rozpocząłem budowę domu Hiacynt. Na razie postawione są fundamenty. I teraz przed budową ścian muszę ustalić co z kominami. Wycenę jednego komina mam na 5000 zł więc zacząłem się zastanawiać na mechaniczną (jak mam zapłacić tyle samo czemu nie iść z postępem) W sieci znalazłem projekt instalacji mechanicznej do mojego domku (http://hiacynt-budowa.blogspot.com/search?updated-min=2010-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2011-01-01T00:00:00-08:00&max-results=3)

 

Teraz pytanie które mnie nurtują (dla 3 osobowej rodziny):

1. Czy ogólnie projekt trzyma się kupy.

2. Czy rekuperator lepiej trzymać na strychu czy może w kotłowni (tam chyba będzie wyższa temperatura)

3. Co z kotłownią i garażem. Ogrzewanie docelowe ma być popa ciepła powietrzna, ale jak to w tak wczesnym stadium budowy nie mam pojęcia czy wyrobie na nią. Zamierzam zostawić 2 kanały kominowe zbudowane z cegły do spalania (jeden do kominka drugi w razie czego do pieca na opał stały) Chciałem wybudować tylko te dwa kanały paleniskowe, w garażu zrobić kratkę wentylacyjną przebijając się przez ścianę, a w kotłowni w razie czego dołożyć komin z rury i wypuścić go tylko jako kominek z dachówki (nie wiem czy tak może być)

4. Okap w kuchni ma być zrobiona zetka i przebita przez ścianę (dobrze/ żle ?)

5. Kierownik budowy w razie czego zrobi mi wpis w dziennik ze zmianą wentylacji czy to już wystarczy do odbioru?

 

Ps. Jeżeli Pan Tomasz to czyta to chciałem przeprosić bo miałem do Pana podjechać ale przy tak napiętym grafiku nie mam kiedy. Szkoda mi każdego dnia wolnego bo wszystko jest robione własnoręcznie. Ale na 100% będę u pana kupował wszystkie rzeczy jeżeli tylko zdecyduję się na wentylację mechaniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż. Zależy, czy ogrzewany, czy nie.

 

Garaż będzie ogrzewany do około 12-15 stopni czyli co zrobić normalnie wyciag z rekuperatora do niego ??

 

Rekuperację robi się po to by nie było kotłowni!!!

 

czyli co inwertery ?? czy kable w podłodze ale wtedy rachunki za prąd mnie zjedzą

 

PS. Czy projekt który zamieściłem wydaje się sensowny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż będzie ogrzewany do około 12-15 stopni czyli co zrobić normalnie wyciag z rekuperatora do niego ??

 

 

 

czyli co inwertery ?? czy kable w podłodze ale wtedy rachunki za prąd mnie zjedzą

 

PS. Czy projekt który zamieściłem wydaje się sensowny??

 

Pompa ciepła OK. Jak zejdziesz z U ścian i sufitu do 0,1 W/m2K to możesz sobie instalować kabelki w podłodze.

No i weź duuuuuuuuuuuuuuuuużą poprawkę na teorie Pan Brzęczkowskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same wywody toretyczne a ja nadal nic nie wiem. Może źle stawiam pytanie. Czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć czy ten projekt z pierwszego posta jest ok ?????

 

Aha i jeszcze jedno czy rzeczywiście jeżeli chciałbym piec na ekogroszek to wentylacja mechaniczna się nie sprwadzi ?

Edytowane przez Slyder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same wywody toretyczne a ja nadal nic nie wiem. Może źle stawiam pytanie. Czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć czy ten projekt z pierwszego posta jest ok ?????

 

Aha i jeszcze jedno czy rzeczywiście jeżeli chciałbym piec na ekogroszek to wentylacja mechaniczna się nie sprwadzi ?

 

Spokojnie, nie panikuj,

Projekt mniej więcej wygląda OK, choć za dużo na nim nie widać.

IDEAŁEM by było gdyby:

- do każdego pomieszczenia był doprowadzony osobny nawiewnik,

- z każdego pomieszczenia był wyprowadzony osobny wywiewnik,

- można było regulować ilość powietrza do każdego pomieszczenia (kryza itp)

- kompleksowo regulować ilość przelatującego powietrza przez dom

- filtry w łatwo dostępnym miejscu,

- czerpnia zabezpieczona przed "dowcipami", zwierzętami itp.

 

Rodzaj pieca (kotła) nie ma nic wspólnego z wentylacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...