Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin + kominek - istniejący budynek.


Marcinstudniarz

Recommended Posts

Poczytałem forum i w pierwszym zdaniu dziękuje wszystkim fachowcom za dzielenie się tak cenną wiedzą w zasadzie tylko dla dobra ludzkości ;) Niestety pomimo tak obszernej wiedzy bezpośrednia porada w moim przypadku jest nieodzowna.

Zachciało mi się kominka no i się zaczęło… Dom w zasadzie mały ( 100m2 schemacik w załączeniu) instalacja gazowa która wykańcza finansowo. Dlatego z uwagi na to iż mam pomieszczenia otwarte praktycznie bez drzwi pomyślałem, że w okresach przejściowych można by posiłkować się właśnie kominkiem. Niestety dodatkowego komina nie mam więc muszę postawić dodatkowy właśnie do kominka. No to po tym łatwym wstępie przejdę do problemów.

 

1. Po pierwsze nie chciałbym rujnować całego domu budując ten komin zwłaszcza, że w tym miejscu co będzie kominek ciężko o pion kominowy i trzeba coś pomanewrować. Na schemacie zaznaczyłem 3 trasy kominowe. I teraz pytanie, czy są one w ogóle możliwe? Jeśli tak to która wersja no i czy to będzie funkcjonowało czy tylko tak na siłę bez odpowiedniego ciągu kominowego. Komin planuje dwuścienny stalowy izolowany żaroodporny. Tak więc czy na tym etapie przypadkiem nie wybić sobie z głowy kominka?

 

2. No i teraz pytanie z serii tych których jako fachowcy macie już dość …. „jaki wkład kominkowy” Kominek ma byś rustykalny raczej narożny ale to tak dużo powiedziane do mojego małego wnętrza. Na kominek i obudowę mam 6000zł czy kupię coś sensownego czy raczej znów darować sobie pomysł i zbierać kasę?

 

3. Jest ktoś z Was z okolicach Krakowa co by to zobaczył i doradził?

 

dom kominek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ten komin może być zainstalowany wg tych wariantów ze schematu? A jak tak, to który wariant najlepszy?

 

Tak jak pisałem 6000zł jest na wkład i obudowę, na komin może się ktoś dołoży ;) Tak więc chodzi o podanie jaki wkład do takiego metrażu i przeznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ani pierwszy wariant, ani drugi, ani trzeci.

Czwarty - bezpośrednio ciągnięty przez strop i połać dachową. Będzie miał ciepło, prosto, krótko i będzie tańszy nieco od kompletnego, biegnącego po ścianie zewnętrznej.

Kolejna rzecz - fatalne umiejscowienie samego kominka. Dla przewidywanego komina oczywiście. Bo jego wylot ponad połacią dachową powinien być jak najbliżej kalenicy, żeby sięgać co najmniej do niej samej, a najlepiej żeby był wyciągnięty ponad nią. W innym wypadku możesz się spodziewać niespodzianek i problemów z funkcjonowaniem takiego komina i wiecznego syfu na połaci dachowej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem klapa. No niestety umiejscowienie kominka nie może być inne gdyż fizycznie nigdzie bliżej pionu do kalenicy się nie zmieści nie mówiąc już o funkcjonalności i wyglądzie. A jeśli chodzi o sam komin, to gdyby miał być pionowo od kominka to przez pomieszczenia mieszkalne powinien być murowany czy goła rura a dopiero od poddasza murowany?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi wariant, ale przy murze. Przechodząc przez połać dachową i wystawiając komin co najmniej 1,5 - 2 m ponad dach (to zależy od kąta nachylenia dachu). Pod warunkiem, że uda Ci się zachować kąt nachylenia rury idącej po skosie co najmniej 45 stopni. Rewizje na kolanach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak inwestycję podzielę na dwa etapy teraz komin a za rok kominek. Myślę, że to rozsądne aby zrobić to porządnie i zakupić dobry osprzęt. Tylko teraz mam dylemat jaki komin wystawić nie mając jeszcze wkładu aby później nie było problemu. Jak średnica itp. Czy to musi być super dopasowane do kominka czy można na wyrost większy komin?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...