Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 3 months później...
  • Odpowiedzi 172
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Mam pytanie, w szczególności do iF- Jimi ( jako specjalisty od Ampio), ale z przyjemnością poczytam opinie i wskazówki innych użytkowników FM:rolleyes:. Chciałbym zrobić w domu troszkę automatyki, nie chodzi mi o inteligentny dom. Pod pojęciem troszkę automatyki mam na myśli,np.:

- sterowanie roletami,

- sterowanie światłem ( chodzi o wyłączenie/włączenie światła w kilku pomieszczeniach znajdując się w innym pokoju lub miejscu w domu lub np. będąc w pracy

- sterowanie bramą zewnętrzną

- sterowanie bramą garażową ( fajna sprawa to wskazanie położenia bramy)

- zmiana biegu rekuperatora na najniższy po załączeniu alarmu

- wyłączenie określonych obwodów gniazd wtykowych po załączeniu alarmu

- podłączenie do kamer zewnętrznych ( zdalny podgląd)

- podłączenie od wideodomofonu

- sterowanie nawadnianiem ogrodu

- podłączenie czujek ruchu i kontaktronów

 

To wszystko co na szybko przychodzi mi do głowy.

 

Zastanawiam się czy można to zrobić na Integrze , czy jest to zbyt "proste" urządzenie do tylu zagadnień.

Jeżeli nie da rady na Integrze to iF-Jimi dość rozsądnie zareklamował Ampio i chciałbym ewentualnie zrobić to na tym systemie.

Pytanie, z jaką kwotą +/- muszę się zmierzyć żeby posterować sobie w moim domu, w zakresie jaki podałem.

I drugie pytanie, a w zasadzie prośba, czy mogę prosić o jakieś linki lub wskazówki jak wykonać instalację pod taki system automatyki (jakie przewody i jak je ciągnąć - łopatologicznie :rolleyes:

Z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam

 

PS. Jeżeli zły wątek to pardą.

Edytowane przez grzechu1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "troszkę automatyki". To co chcesz zrobić to nie jest troszkę automatyki. Jeżeli chcesz osiągnąć to co napisałeś to okablowanie tak jakbyś robił IB w pełnym zakresie. Koszt zabawy to wielokrotność zwykłej instalacji elektrycznej :) Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "troszkę automatyki". To co chcesz zrobić to nie jest troszkę automatyki. Jeżeli chcesz osiągnąć to co napisałeś to okablowanie tak jakbyś robił IB w pełnym zakresie. Koszt zabawy to wielokrotność zwykłej instalacji elektrycznej :)

 

A jakiś punkt odniesienia, np jak elektryka zwykła dla domu 150 m2 to koszt powiedzmy 7k zł to taka automatyka jak podałem razy 2, 3 czy 4 ?

I co znaczy okablowanie w pełnym zakresie ? Poproszę coś więcej bo nie znam się na tym, ale szybko się uczę :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie, w szczególności do iF- Jimi ( jako specjalisty od Ampio), ale z przyjemnością poczytam opinie i wskazówki innych użytkowników FM:rolleyes:. Chciałbym zrobić w domu troszkę automatyki, nie chodzi mi o inteligentny dom. Pod pojęciem troszkę automatyki mam na myśli,np.:

- sterowanie roletami,

- sterowanie światłem ( chodzi o wyłączenie/włączenie światła w kilku pomieszczeniach znajdując się w innym pokoju lub miejscu w domu lub np. będąc w pracy

- sterowanie bramą zewnętrzną

- sterowanie bramą garażową ( fajna sprawa to wskazanie położenia bramy)

- zmiana biegu rekuperatora na najniższy po załączeniu alarmu

- wyłączenie określonych obwodów gniazd wtykowych po załączeniu alarmu

- podłączenie do kamer zewnętrznych ( zdalny podgląd)

- podłączenie od wideodomofonu

- sterowanie nawadnianiem ogrodu

- podłączenie czujek ruchu i kontaktronów

 

To co wymieniłeś to podstawa w systemie automatyki budynku, nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Oczywiście przy każdym z tych punktów które wymieniłeś należy się chwilowo zatrzymać i przedyskutować. Integrować można wszystko, ale różne urządzenia w różnym stopniu.

 

Zastanawiam się czy można to zrobić na Integrze , czy jest to zbyt "proste" urządzenie do tylu zagadnień.

 

grzechu1982 wątek o realizacji automatyki budynku na systemie alarmowym był już na tym forum wielokrotnie poruszany. I pomimo że znajdziesz tu wielu amatorów automatyki na Integrze którzy gorąco będą Cię do tego namawiać to nie poleci Ci tego nikt kto zajmuje się tym zawodowo. Satel to zawodowe systemy alarmowe, nie systemy automatyki. Odpowiedź dlaczego tak jest znajdziesz w innych wątkach.

 

Koszt zabawy to wielokrotność zwykłej instalacji elektrycznej :)

 

Nie powiedziałbym, chyba że ktoś myśli że

 

elektryka zwykła dla domu 150 m2 to koszt powiedzmy 7k zł

 

No nie wiem. To chyba ten elektryk Zenek emeryt który pracuje u sprzedawcy xtea :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś punkt odniesienia, np jak elektryka zwykła dla domu 150 m2 to koszt powiedzmy 7k zł to taka automatyka jak podałem razy 2, 3 czy 4 ?

I co znaczy okablowanie w pełnym zakresie ? Poproszę coś więcej bo nie znam się na tym, ale szybko się uczę :wiggle:

 

7k zł za zwykłą instalację jest zupełnie możliwe, z materiałem w sensie robocizny, kabli i pustych puszek. Materiał dużo nie kosztuje.

Kabel 3x2.5 po 2 PLN, kabel 1x1.5 po 1.30 PLN Jak sam położysz to materiał wyniesie 3k. Za 7k będziesz miał materiał na całą instalację automatyk + alarm + czujniki + sterowanie wszystkim ale bez rozdzielni i osprzętu oczywiście.

Myślę, że w materiale zmieścisz się w cenie 5k. Wynajmiesz ludka na miesiąc i dasz mu 2-3k na rękę i zrobi.

Czyli koszty 5+3k do 7+3k czyli 8-10k za kable plus ich rozwieszenie w całym domu pod wszystkie instalacje jakie sobie wymyślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7k zł za zwykłą instalację jest zupełnie możliwe, z materiałem w sensie robocizny, kabli i pustych puszek. Materiał dużo nie kosztuje.

 

Nie wiem czy ty rzeczywiście masz cokolwiek wspólnego z instalacjami, czy tylko sprzedajesz chińskie pseudosterowniki siejąc przy okazji zamęt na forum, ale potem czyta to jeden z drugim i zastanawia się czy to rzeczywiście możliwe. I jakby się nad tym nie zastanowić no to rzeczywiście, jest to możliwe. Gdyby tak zrobić instalację bez przepięciówki no to już masz 500 zł oszczędności (tyle kosztuje dobrej klasy przepięciówka). Są oczywiście droższe, lepsze, ale ty zapewne znajdziesz na allegro taką za 150 o ile wogóle. Następnie można przyoszczędzić na różnicówkach i opiąć cały dom na jednej. Znowu mamy 5 stówek w kieszeni jak nic, bo my jak robimy instalację to wkładamy co najmniej kilka różnicówek. Rozdzielnicy pewnie nie zastosujesz, można przecież włożyć malutką, plastikową rozdzielkę na 24 pola do prostej instalacji. Wystarczy bo przecież już wywaliliśmy przepięciówkę, kilka różnicówek i mamy miejsce na parę esek. I znowu 2 tysiące w kieszeni. To już mamy 3 tysiaki w kieszeni a jeszcze nie wyszliśmy z rozdzielki. O jakichkolwiek blokach rozdzielczych i rozłącznikach zapomnij bo przecież nie są potrzebne. Kabli nie wyjdzie dużo bo na jednym obwodzie oblecimy parę pokoi, a zakładając jedną lampę i 2 gniazda na pokój to twój elektryk za free będzie w stanie taką instalację zrobić.

 

Można by tak wymieniać oszczędności bez końca, ale równie dobrze można wysypać łupek zamiast kostki brukowej i nazwać to utwardzoną nawierzchnią. O oszczędnościach w tym przypadku chyba nie muszę wspominać. Można też rozwinąć biało-czerwoną wstążkę dookoła budynku na patykach i powiedzieć że mamy ogrodzenie.

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno co do tego

 

Mam pytanie, w szczególności do iF- Jimi ( jako specjalisty od Ampio), ale z przyjemnością poczytam opinie i wskazówki innych użytkowników FM:rolleyes:. Chciałbym zrobić w domu troszkę automatyki, nie chodzi mi o inteligentny dom.

 

Termin "inteligentny dom" jest terminem dosyć kontrowersyjnym i bliżej nie określonym. Oficjalnie jak wiadomo nie mamy do dyspozycji sztucznej inteligencji, a przynajmniej nie jest dla nas dostępna. To co powoduje że tak nazywamy budynki w których instalujemy automatykę to głównie ilość różnego rodzaju czujników i zaawansowana logika sterowników. Zapewne nie chcesz przesadzić z czujnikami i dlatego nazwałeś to "troszkę automatyki". Jeśli chodzi o system Ampio to logikę dostajesz w cenie. Czyli nie ma czegoś takiego jak sterowniki tańsze z mniejszą logiką i droższe z rozbudowaną. Wszystkie mają zaawansowaną, pełną logikę, nawet malutkie, dopuszkowe jedno i dwu kanałowe sterowniki. Możesz oczywiście z niej nie korzystać i wtedy będziesz miał "troszkę automatyki", ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby wykorzystać ją w pełni, jeśli oczywiście będziesz miał system który będzie ci w stanie pozyskać odpowiednią ilość informacji z zewnątrz (czyt. odpowiednią ilość czujników). Co do Integry o której wspomniałeś, to integrując ją z Ampio sprawiasz że Ampio przejmuje pełną "bazę" informacji o czujnikach podłączonych do wejść Integry. Generalnie na etapie instalacji bądź w przyszłości możesz zintegrować z systemem wszystko co ma odpowiedni interfejs. W Ampio masz do dyspozycji RS232, RS485, ModBus, KNX, LAN, bezprzewodowa LoRa o dalekim zasięgu oraz obecnie coraz bardziej rozwijany Z-Wave.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

 

A co z drugim moim pytaniem- " czy mogę prosić o jakieś linki lub wskazówki jak wykonać instalację pod taki system automatyki (jakie przewody i jak je ciągnąć - łopatologicznie".

Większość robię sam na budowie, więc pomyślałem że i kabelki sam rozciągnę,a później zlecę połączenie wszystkiego kompetentnej osobie.

Gdybym wiedział jaki kabelek i jak go pociągnąć wtedy mógłbym oszacować czy w ogóle mnie stać na taką wygodę (pomijając oczywiście sterowniki, które z Waszą pomocą pewnie też udałoby się wycenić)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześlij mi wiadomość ze swoim adresem e-mail, wyślę Ci poradnik. Natomiast zawiera on bardziej informacje o czym nie zapomnieć i jak rozprowadzić magistralę żeby była najbardziej uniwersalna na przyszłość. Najlepiej będzie się zdzwonić i na bieżąco wyjaśniać wątpliwości żeby nie popełnić błędu. Każdy obwód łączy się inaczej, innymi kablami, o różnych przekrojach, o różnych ilościach żył. Wymienię Ci najczęściej prowadzone okablowanie, resztę telefonicznie. Wszystkie poniższe obwody prosto do rozdzielni, każdy obwód niezależnie. Czyli obwód - rozdzielnia.

Oświetlenie 230 AC - 3 x 1,5mm lub 4 x 1,5 (lampy dwuobwodowe) chyba że jest to obwód dużej mocy np. powyżej 1 kW, wtedy 3x2,5 lub 4x2,5

Oświetlenie LED jednokolorowe - tutaj standardowo 2x2,5 chyba że jest to długa taśma to trzeba do tego podejść indywidualnie w zależności od długości i mocy taśmy. trzeba pamiętać że taśma nie może być zasilana na jednym odczepie na odcinku dłuższym niż 5m. Są oczywiście wyjątki ale to zależy od mocy taśmy i napięcia jej zasilania. Dobrze zastosować taśmę 24V wtedy prąd jest niższy.

Oświetlenie LED RGB (RGBW) j.w. tyle że kabel 4 żyły (RGB) lub 5 żył (RGBW).

Kwestią odrębną jest oświetlenie cyfrowe AMPIO. Wtedy na jednym kablu (najlepiej 3x2,5) możesz podłączyć do 16 żarówek i każdą z nich sterować niezależnie.

 

Roleta / żaluzja - kabel 4 x 1mm wystarczy (nie można łączyć kilku rolet równolegle). WAŻNE! Pamiętaj żeby nie zamawiać rolet bezprzewodowych.

Gniazda zasilające - instalacja standardowa chyba że mają być jakieś gniazda sterowane niezależnie. Jak chcesz żeby były zbiorczo wyłączany przy wyjściu wówczas trzeba dociągnąć niezależne obwody do odbiorników które nie mogą być wyłączane lub nie powinny. Np. Piec CO, lodówka, pralka, suszarka, zmywarka itp.

Na początku powinieneś jeszcze pamiętać o tym żeby okna zainstalowali Ci z czujnikami otwarcia. Na okno otwierane wystarczy jeden, na rozwierno-uchylne dwa czujniki. Jeden na dole, drugi na górze okna. Tutaj oczywiście różne mają firmy okienne podejście do tematu, jedne instalują okucia z wyjściem zwiernym co według mnie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale ma też swoje zalety.

Brama wjazdowa i garażowa - jeśli chodzi o jej sterowanie podejście indywidualne zależnie od sterownika bramy. Tak czy inaczej zasilanie musisz doprowadzić + kabel sygnałowy, np. UTP

Ogrzewanie - kabel wielożyłowy do rozdzielaczy podłogowych + zasilanie pomp. Oczywiście UTP do kotłowni na wszelki wypadek.

Wentylacja - zasilanie + UTP

Wideofon - UTP + zasilanie elektrozaczepu. Wystarczy kabel 2 żyłowy.

 

Generalnie jest tego dosyć dużo, więc tak jak napisałem powyżej najlepiej się zgadać telefonicznie. Proponuję też zjawić się na targach w przyszły weekend w Katowicach targi-naswoim.pl

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno co do tego

Jeśli chodzi o system Ampio to logikę dostajesz w cenie. Czyli nie ma czegoś takiego jak sterowniki tańsze z mniejszą logiką i droższe z rozbudowaną. Wszystkie mają zaawansowaną, pełną logikę, nawet malutkie, dopuszkowe jedno i dwu kanałowe sterowniki.

 

Możesz trochę pełniej opisać "zaawansowaną, pełną logikę"? Jakieś konkretne wartości oddające zaawansowanie tej logiki?

 

W Ampio masz do dyspozycji RS232, RS485, ModBus, KNX, LAN, bezprzewodowa LoRa o dalekim zasięgu oraz obecnie coraz bardziej rozwijany Z-Wave.

 

Rozumiem, że aplikację do ETS dla modułów Ampio jesteś w stanie podesłać? Chętnie dowiem się, jakie funkcje mam do dyspozycji. Zapewne wiesz, że każde urządzenie zgodne ze standardem KNX powinno dać się skonfigurować w programie ETS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ty rzeczywiście masz cokolwiek wspólnego z instalacjami, czy tylko sprzedajesz chińskie pseudosterowniki siejąc przy okazji zamęt na forum, ale potem czyta to jeden z drugim i zastanawia się czy to rzeczywiście możliwe. I jakby się nad tym nie zastanowić no to rzeczywiście, jest to możliwe.

 

Ja nic nie sprzedaję tylko wytykam wam drożyznę. Instalację kablową da się wykonać za te 7000 PLN pod cały system sterowania, alarm, sieć gigabitową, sterowanie kotłownią, rekuperatorem i pomiary temperatur, ciśnienia, zalania, gazów.

 

7000 to dużo kasy na wykonanie okablowania. Mówię, że samego okablowania bez wyposażenia. Przewody do koszt 3500PLN. Jak klient rozwiesi je sam to ma za darmo, jak zleci to 2.500 za miesiąc pracy i też będzie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz trochę pełniej opisać "zaawansowaną, pełną logikę"? Jakieś konkretne wartości oddające zaawansowanie tej logiki?

 

 

 

Rozumiem, że aplikację do ETS dla modułów Ampio jesteś w stanie podesłać? Chętnie dowiem się, jakie funkcje mam do dyspozycji. Zapewne wiesz, że każde urządzenie zgodne ze standardem KNX powinno dać się skonfigurować w programie ETS.

 

OK, opiszę Ci to w poniedziałek lub wtorek wieczorem. Zaraz mam gości, jutro wyjazd na dwa, a opis logiki zajmie mi trochę więcej niż 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że aplikację do ETS dla modułów Ampio jesteś w stanie podesłać? AMPIO.

 

Nie jest w stanie podesłać, bo taka nie istnieje.

Najprawdopodobniej nie da się przejść z instalacji AMPIO na KNX i odwrotnie.

 

 

Zapewne wiesz, że każde urządzenie zgodne ze standardem KNX powinno dać się skonfigurować w programie ETS.

AMPIO nie jest KNX-em i nie jest z nim nawet kompatybilne.

AMPIO ma albo bramkę typy AMPIO <=> KNX albo komunikuje się z KNX po LAN-ie.

Nie za bardzo wiem po co, ale to nie mój problem.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest w stanie podesłać, bo taka nie istnieje.

Najprawdopodobniej nie da się przejść z instalacji AMPIO na KNX i odwrotnie.

 

 

 

AMPIO nie jest KNX-em i nie jest z nim nawet kompatybilne.

AMPIO ma albo bramkę typy AMPIO <=> KNX albo komunikuje się z KNX po LAN-ie.

Nie za bardzo wiem po co, ale to nie mój problem.

 

Chciałem, żeby napisał to instalator Ampio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie sprzedaję tylko wytykam wam drożyznę.

Drożyznę? Jak na to wpadliście towarzyszu komunisto? Może zarzuć nam jeszcze spekulacje i zmowę cenową.

Nie stać was towarzyszu na nas, to wasz towarzyszu problem, a nie nasz.

Budujecie towarzyszu dom na kredyt? To również wasz problem, nie nasz, bo nas nie interesuję czy macie kasę z kredytu czy z partyjnej pożyczki czy też może okradliście jakiegoś burżuja.

Macie towarzyszu pieniądze i cena wam nie odpowiada, to również wasz problem.

 

Ja towarzyszu, w listopadzie 2015 podniosłem ceny za robociznę o 10%, najprawdopodobniej za chwilę podniosę o następne 10-15%, bo robi się kolejka chętnych. Obecnie czekają 2 budowy, a na jednej, gdzie jestem integratorem mam 1-tygodniowe opóźnienie z mojej winy, bo nie wyrabiam się z czasem.

 

Instalację kablową da się wykonać za te 7000 PLN pod cały system sterowania, alarm, sieć gigabitową, sterowanie kotłownią, rekuperatorem i pomiary temperatur, ciśnienia, zalania, gazów.

Jasne, że się da. Da się nawet za 0 złoty. Wystarczy nie zapłacić instalatorowi.

7000 to dużo kasy na wykonanie okablowania. Mówię, że samego okablowania bez wyposażenia. Przewody do koszt 3500PLN. Jak klient rozwiesi je sam to ma za darmo, jak zleci to 2.500 za miesiąc pracy i też będzie miał.

Na twoim miejscu nie pisałbym takich rzeczy publicznie. No może za kilka lat w książce pod tytułem: Jak stałem się miliarderem albo Jak zarobić miliard dla głupków.

Trafiłeś na żyłę złota. Jak będziesz się z tym pomysłem rozpisywał, to ktoś go wykorzysta i zarobi kasą on, a nie ty.

Znalazłeś chłopie sposób na zarobienie dużej kasy i stworzenie firmy, która w kilka lat przerośnie 30 letnią po PRL-owską firmę twojego ojca.

Znalazłeś niszę z klientami z kasą. Wystarczy, że założysz firmę, zatrudnisz jakiś ludków bez kwalifikacji po 2-3 tys. miesięcznie, bo jak sam piszesz, to nie problem. Materiały kupisz na allegro, w końcu masz już dużą wprawę. Projekt instalacji też już masz, bo na pewno ściągnąłeś sobie.

Jak zatrudnisz 6, co ja gadam, 10 ludzi na początek, to rocznie zrobicie ze 120 domów lub 240 mieszkań. Trzeba pamiętać, że mówimy tu tylko o pierwszym roku.

Wystarczy żebyś założył firmę, wykupił reklamy na tych wszystkich forach, na których reklamujesz te swoje chińskie sterowniki, a kolejka chętnych ustawi się błyskawicznie. Przypuszczam, że w 6 lat zdominujesz rynek w Polsce. Z zagranicą będzie trudniej, bo zdominowanie jej zajmie ci pewnie z 15 lat. A świat ze 25 lat.

 

Czyż to nie fantastyczna historia, z małego handlarza chińskimi sterownikami na kurczącym się rynku do światowego giganta inteligentnych instalacji.

Dodatkową zaletą własnej firmy instalatorskiej o zasięgu ogólnopolskim, będzie to, że oprócz sprzedaży chińskich sterowników, będzie przybywać ci użytkowników i nie będziesz musiał na różnych forach przybierać różnych nicków.

 

Nigdy nie rozumiałem ludzi, którzy wpadali na genialny pomysł i nic z nim nie robili, poza tym, że po kilku, kilkunastu latach wspominali znajomym jak to wpadli na genialny pomysł i ktoś go wykorzystał i im nie zapłacił.

 

PS.

7000 to dużo kasy na wykonanie okablowania.

To co ja mam powiedzieć, skoro za kilka kresek na papierze, jak to nazwał podobny do xtea niedoszły klient, chce 6000 PLN.. O ile dobrze pamiętam powiedziałem mu, że skoro to kilka kresek, to może kupi synkowi, z wyglądu 5-6 latek, paczkę kredek i ten mu za free namaluje. Wyraz jego twarzy bezcenny. Dobrze, że nie było wtedy tak popularnego internetu, bo by latał po forach i opisywał jakim jestem chamem.

 

Chciałem, żeby napisał to instalator Ampio

A co to za różnica. Najwyżej odpisze ci w poniedziałek.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz trochę pełniej opisać "zaawansowaną, pełną logikę"? Jakieś konkretne wartości oddające zaawansowanie tej logiki?

 

OK. Postaram się możliwie jasno wymienić funkcje uniwersalne, występujące we wszystkich modułach Ampio.

 

Logika podstawowa – czyli funkcje gotowe.

 

Gotowe funkcje odczytujące wejścia

  • podstawowa
  • odliczanie ilości wystąpień warunków – czyli ilość kliknięć jeśli to zwykły przycisk, lub zliczanie ilości wystąpień warunków dla innych urządzeń podpięty do wejścia.
  • odliczanie czasu wystąpienia warunku – czyli czas przytrzymania wejścia
  • odliczanie maksymalnego czasu wystąpienia warunku
  • porównywanie wartości wejścia analogowego lub innego zmiennego czyli „>, <, =, <=, >=” itp.

 

Gotowe funkcje dla wyjść

  • zmień stan
  • włącz
  • wyłącz
  • funkcje czasowe czyli zmień stan, włącz, wyłącz za jakiś czas, na jakiś czas lub na stałe
  • funkcje cykliczne z pełną konfiguracją parametrów czasowych oraz ilościowych
  • funkcje schodowe z pełną konfiguracją parametrów czasowych
  • funkcje inkrementacji i dekrementacji (dla wyjść regulowanych) z konfiguracją parametrów
  • dla wszystkich powyższych pełna regulacja parametrów wyjścia jeśli chodzi o czasy najazdów i zjazdów z zadanego parametru (dla wyjść regulowanych)
  • ustalanie granic parametrów dla poszczególnych algorytmów

 

Do tego każdy moduł jest wyposażonyw 11 zdarzeń globalnych. Musimy tylko skonfigurować co każde z tych zdarzeń ma realizować.

 

Logika zaawansowana w modułach Ampio jest realizowana na tkzw. flagach. Każdy moduł, panel sensorowy, wzmacniacz audio, stacja pogodowa itp. ma 32 flagi 2 bitowe, czyli takie zmienne gdzie odkładamy sobie informacje. Np. aktywuj flagęnr 1 przy porywistym wietrze itp. Jak już sobie skonfigurujemy flagi możemy na ich podstawie tworzyć warunki logiczne na zasadzie sumy lub iloczynu logicznego. Czyli np. wykonaj coś jeśli flagi nr 1, 5,12 i 23 są aktywne a flagi 7,10 i 18 są nieaktywne. Każdy algorytm może być oparty o max. 32 flagi co jest wystarczającym narzędziem to tworzenia bardzo zaawansowanej logiki. W praktyce nigdy nie zdarzyło mi się wykorzystać więcej niż połowy dostępnych flag.Niedługo każdy moduł ma zostać wyposażony dodatkowo w dwie flagi 8-bitowe zliczające z szeregiem funkcji do ich obsługi. Będzie ich można łączyć w algorytmach z flagami 2-bitowymi. Rzecz jasna flagi są opisywane a konfiguracja nawet zaawansowanej logiki jest banalnie prosta i w pełni przeźroczysta. Logika oczywiście nie jest nieograniczona, możemy tak sobie tworzyć algorytmy do czasu wykorzystania pamięci modułu. W zależności od rodzaju logiki w każdym module da się skonfigurować od 40 do 60 algorytmów logicznych.

 

Nie będę pisał o warunkach uzależnionych od zegara astronomicznego, czasu, daty itp. bo to jest oczywiste że są.

 

Niezależnie od powyższych każdy dedykowany moduł ma funkcje dedykowane dla konkretnych urządzeń.Np. sterownik rolet / żaluzji ma w konfiguracji wszystkie potrzebne czasy, czyli czas otwarcia, czas zamknięcia, czas doszczelniania lamelek w rolecie, czas otwarcia i zamknięcia lamelek w żaluzji i szereg funkcji ku temu. Np ustawianie konkretnych stanów rolet, żaluzji, lamelki, ustawianie kąta lamelki do poprzedniego stanu przed opuszczeniem, podwyższeniem itd. Jest tego dosyć dużo i nie wszystko pamiętam.

 

Rozumiem, że aplikację do ETS dla modułów Ampio jesteś w stanie podesłać? Chętnie dowiem się, jakie funkcje mam do dyspozycji. Zapewne wiesz, że każde urządzenie zgodne ze standardem KNX powinno dać się skonfigurować w programie ETS.

 

Tak jak słusznie zauważył dendrytus Ampio nie jest systemem KNX, zresztą nie jest dla Was tajemnicą że komunikuje się po Boschowskim CAN-ie. KNX w Ampio występuje w formie mostka i programuje się go konfiguratorem Ampio po stronie CAN-a. Osobiście tego nie robiłem bo nie miałem takiej potrzeby, poza tym mostek ten jest na razie w fazie rozbudowy. Fizycznie jest gotowy ale oprogramowanie jest rozwijane. Nie ma go na razie w oficjalnej sprzedaży, chcą go wrzucić jak już go dopracują do perfekcji. Z tego co wiem robią to we współpracy z jakimś fachowcem od KNX-a.

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...