Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aby sosna wy?ej nie ros?a


Recommended Posts

...czy ze zwykłej brzozy da się uformować taką z gałęziami w dół...

Takie brzozy mozna kupic w kazdym prawie sklepie, i kosztuja grosze.

Sa to zaszczepione na patyku z innego gatunku drzewa rozne gatunki brzozy,

 

 

hmm..moja brzoza wysokosci 2 metrow rosnaca w dol kosztowala 75 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Wokół domu mam 5-letnie sosny,istny gąszcz.Żal ich wycinać, ale istnieje zagrożenie,że jak jeszcze ciut urosną to przy huraganie zniwelują mi dom.Czy mozna je przycinać (wierzchołki wzrostu) i co z tego wyniknie? :-?

 

Moje sosny maja 5-10 lat i najwyzsza nie ma wiecej niz 2m.

Co roku pod koniec kwietnia/na poczatku maja przycinam swieze bedy tak aby ich dlugosc po przycieciu nie byla wieksza jak 3-5cm.

Do konca sezonu podrosna do jakis 10cm i wypuszcza drugi raz mlode pedy, ktorych juz nie przycinam.

Jednoroczny przyrost to okolo 12-15cm. Drzewka sa BARDZO geste. Mozna je praktycznie dowolnie modelowac.

 

Sosna pospolita pozostawiona sama sobie moze miec bardzo duze przyrosty. Nawet do okolo 80cm. Nieprzycinana szybko rosnie ale jest bardzo 'zadka'.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moje sosny maja 5-10 lat i najwyzsza nie ma wiecej niz 2m.

Co roku pod koniec kwietnia/na poczatku maja przycinam swieze bedy tak aby ich dlugosc po przycieciu nie byla wieksza jak 3-5cm.

Do konca sezonu podrosna do jakis 10cm i wypuszcza drugi raz mlode pedy, ktorych juz nie przycinam.

Jednoroczny przyrost to okolo 12-15cm. Drzewka sa BARDZO geste. Mozna je praktycznie dowolnie modelowac.

...

 

Pozdrawiam

czy tak samo przycinasz wierzcholek? jak sie zachowuje, przyrasta nadal na dlugosc czy wypuszcza cos z boku? jakie to konkretnie sosny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tak samo przycinasz wierzcholek? jak sie zachowuje, przyrasta nadal na dlugosc czy wypuszcza cos z boku? jakie to konkretnie sosny?

 

mlode pedy po przycieciu dalej troche podrastaja, pozniej drewnieja.

na ich koncu poczatkowa podcieka troszke zywica, pozniej sie zasklepia i za jakis czas robi sie nowy stozek wzrostu z bocznymi mniejszymi odgaleziami, ktore w zaleznosci od wieku drzewka i warunkow srodowiskowych puszczaja swierze pedy ale juz o znacznie mniejszej dynamice wzrostu. Pedy te przyraztaja kilka centymetrow. Tych pedow juz nie przycinam. Na ich koncach pojawialaja sie takze nowe stozki wzrostu.

 

To co opisalem dotyczy moich sosen pospolitych... odmiana... hm... nieznana. Mam tez kolo 30 sosen czarnych, ale nie mam z nimi wielkiego doswiadczenia, bo mam je depiero do jakis 5-6 lat. 2 lata temu je przesadzielem stad ich zachowanie moze byc inne od typowego. W zeszlym roku po przycieciu pedy w calosci mialy kolo 10-15 cm, ale nie wypuscily nowych pedow poraz drugi, jedynie nowe stozki wzrostu. Moze jest to spowodowane inna odmiana a moze faktem niedawnego przesadzenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...