Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam...

 

jeżeli to komin wentylacyjny - no problem

 

jeżeli dymowy od kominka - krokiew jest za blisko, musisz zaizolować wełną mineralną (w jednym z numerów muratora podają taką minimalną, zalecaną odległość od wewnętrznego przekroju komina, coś około 15 cm zdaje się - 12 cm cegła + 3 cm wolna przestrzeń)....nie pamiętam ile to dokładnie było....ale na 100% 1 cm to za blisko...ale zaizolować możesz przed pierwszym rozpaleniem w kominku....pzdr

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-356264
Udostępnij na innych stronach

ja mam rozstaw krokwi 90cm. Z jednej strony krokiew dotyka komina z drugiej jest ok. 10cm od komina i tam napchałem wełny mineralnej czy dobrze zrobiłem z tym ociepleniem? jeszcze mogę wyciągnąć wełne bo nie mam regipsów. Komin od kominka.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-356465
Udostępnij na innych stronach

ja mam rozstaw krokwi 90cm. Z jednej strony krokiew dotyka komina z drugiej jest ok. 10cm od komina i tam napchałem wełny mineralnej czy dobrze zrobiłem z tym ociepleniem? jeszcze mogę wyciągnąć wełne bo nie mam regipsów. Komin od kominka.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-356466
Udostępnij na innych stronach

Greku....dobrze zrobiłeś. właśnie wełna jest zalecana do izolacji krokwi od komina (tak podaje fachowe czasopismo)...niepokoi mnie ta druga strona, gdzie krokiew dotyka komina-jak ją odizolować?...można ewentualnie wyciąć jej fragment (tak trochę więcej niż na szerokość komina) i zrobić takie specjalne prostopadłe do krokwi ciesielskie połączenia więźby (jakoś to się fachowo nazywa)...pzdr
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-356540
Udostępnij na innych stronach

Problem ten należy rozpatrzyć w dwóch aspektach:

1. zgodność z przepisami

2. bezpieczeństwo

 

ad.1 sprawa jest prosta - bez rozróżnienia

zgodnie z par.265 ust.4 warunków technicznych (Dz.U.2002.75) przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych częsci konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce lub równorzedną okładziną co najmniej 0,15 m. Przpis o tyle ciekawy, bo bez watpienia ma na myśli krokwie, tyle że ....:

a) niektóre przekroje niektorych drzew są trudno zapalne (badania kiedyś robiła para Linder-Struś)

b) niektóre impregnaty nadają drewnu trudno zapalność (choc tu był nie ryzykował - impregnat po proostu wyparuje i będzie kuku)

c) drewno czterostronnie strugane jest chyba też juz z zasady drewnem trudnozapalnym (tzw. pojęcie "ślizgania się ognia")

ale reasumując i .. zasmucajac Was, żaden kominiarz nie (powinien) podpisać Wam obowiązkowych badan przed odbiorem, zastając taki stan jak niektórzy podawali wyzej.

 

ad.2 bezpieczeństwo (bardziej istotne)

a) kominy wentylacyjne - jak widać w powyższym przepisie nie ma o tym mowy, o ile pamietam w PN jest, ale nie oszukujmy się krokiew moze spokojnie przylegać do komina wentylacyjnego, dopóty, dopóki jakiś ........ (znak zodiaku) nie zamieni kanałów miejscami (wentylacyjnego ze spalinowym).

b) kanały spalinowe ( z wkładem) - jeśli wkład jest poprawnie zamontowany i szczelnie otulony wełną o grubości minimum 1,5 - 2 cm, komin tez dobrze wymurowny, na pełne spoiny, oraz OTYNKOWANY, a krokiew będzie przylegala do komina, nie powinno nic złego się stać. Choć jak zauważyliście DUŻO tych jesli. Dlaczego ?? Na czopuchu przy piecach olejowych czy gazowych jest temperatura max. 140-180 C (dół). Po tych 4-5 metrach do momentu kiedy komin przechodzi obok więźby, temperatura spadnie poniżej 80-100 C. Są to temperatury absolutnie nie grożne dla drewna oraz, a raczej przedewszystkim dla izolacji komina (welna, cegła). Na zewnątrz komina nawet nie stwierdzicie róznicy w temperaturze komina.

c) kominy od kominków - krótko - tak jak w przepisach. Powód ?? Powódów jest 400 a czasami nawet 1000. Takie temperatury mogą panować w przewodzie dymowym kominków. Nie ma szans aby izolacja komina "wziela" wszystko na siebie.

 

Na koniec dwie dygresje:

1. w przepisach nie ma mowy od czego liczymy wymiar tych 30 cm, w Polskiej Normie (o ile pamietam) jest mowa, że od wewnętrznego lica. Choć i tak powietrze jest najlepszym izolatorem.

 

2. (to najlepsze). A co z osobami mającymi pelne deskowanie, które MUSI się stykać z kominem ??? Dla osób posiadających folię na dachu tez mam propozycję. Utnijcie kawałek folii i spróbujcie ją zapalić. Dobra rada. Bardzo szybko ją puście ;-). Oczywiscie to doświadczenie nie oddaje istoty bezpieczeństwa komina - jego nagrzewania - ale przynajmniej uświadomi Wam, jak bardzo istotnym elemnetem jest jego szczelność. Nie tylko z uwagi na dym, ale równiez uwagi na bezpieczeństwa Waszego dachu, czyli po prostu możliwość spalenia części przekrycia. KOMIN MUSI BYĆ DOBRZE WYMUROWANY NA PEŁNE SPOINY I OTYNKOWANY. To nie ściana, którą można troszkę sknocić, jesli tylko jej konstrukcja wytrzyma.

 

Aha, doświadczenie robicie na wlasną odpowiedzialnosć ;-). Ja się delikatnie poparzyłem, nie spodziewając się, że folia dachowa aż tak szybko się zapali i ... spali.

 

Pozdrawiam, dobrze byłoby aby wypoiedzial się jeszcze kominiarz (pisze jeszcze tu ??)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-356900
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years później...

Witam, odświeżę trochę temat..Martwi mnie komin od kominka, który właściwie styka się z kominem, na zdj widać nie za dobrze ale trochę widać. Dodam , że komin systemowy Leier. DSC_0357 - Kopia.jpg

 

jak można to zabezpieczyć? Cieśla twierdzi, że jest błąd w projekcie. Proszę o radę.

Edytowane przez Boguśka
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-6568750
Udostępnij na innych stronach

Nic nie widać...

 

Jak jest błąd w projekcie, trzeba go poprawić. Należy przesunąć element drewniany lub zrobić wymian. Miedzy krokwią a kominem systemowym powinno być 5 cm i w tą przestrzeń nie wolno nic wpychać. Tak sugerował ktoś wyżej, powołując się na "fachowe pismo". Wełna w tym miejscu pogorszy sytuację.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-6569225
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wystarczy trochę podciąć. Deski też lepiej żeby nie dotykały komina, 1 - 2 cm bym zostawił luzu.

 

Styk naroznika komina z belką po skosie jest najmniej niebezpieczny. Blacha bezpośrednio na drewno nic nie da, bo to doskonały przewodnik ciepła. Gdyby z niej zrobić ekran, umieszczony między kominem a belką, ze 2 cm od niej - to byłoby zabezpieczenie. W tym miejscu najlepsza jest pustka powietrzna, która w zupełności wystarczy. No i oględziny kominiarza raz w roku. Komin nie rozpada się nagle. To proces postępujący latami. Jeśli nie będziesz zmieniać kominiarza co roku, zauważy zmiany, pod warunkiem, że tam wejdzie.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-6569297
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Witam,przedstawiam swoją sytuację z kominem (komin wentylacyjny po prawej , komin spalinowy po lewej)martwię się bo nie wiem czy krokwie mogą stykać się z kominem który ma wkład, izolacja z wełny i pustak,proszę o opinie pozdrawiam 14233837_895022710629690_245386730_o.jpg
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20478-krokwia-1-cm-od-komina/#findComment-7169909
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...