Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pe flex 75


birko2

Recommended Posts

Witam

Po przeczytaniu chyba wszystkich wątków na temat rekuperacji przyszedł czas na moje założenia

Dom jest w fazie projektu, kubatura wentylowana mechanicznie 380m3, garaż wentylacja grawitacyjna

Zdecydowałem się na system PE FLEX 75 - chyba najtańszy na chwilę obecną:rolleyes:

Przy prędkości strugi powietrza 2,5 m/s z jedne rury o przekroju 75mm można uzyskać strumień 30m3/h a to na jedną osobę w pokoju wystarczy.

Rury chcę ułożyć pomiędzy zbrojenie stropu monolitycznego o gr. 18cm

Anemostaty 125mm

Proszę o sprawdzenie moich założeń i pomoc w doborze taniego rekuperatora o mocy.... no właśnie jakiej??

Document-page-001.jpgparter pe flex-page-001.jpgpoddasze pe flex-page-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po przeczytaniu chyba wszystkich wątków na temat rekuperacji przyszedł czas na moje założenia

Dom jest w fazie projektu, kubatura wentylowana mechanicznie 380m3, garaż wentylacja grawitacyjna

Zdecydowałem się na system PE FLEX 75 - chyba najtańszy na chwilę obecną:rolleyes:

Przy prędkości strugi powietrza 2,5 m/s z jedne rury o przekroju 75mm można uzyskać strumień 30m3/h a to na jedną osobę w pokoju wystarczy.

Rury chcę ułożyć pomiędzy zbrojenie stropu monolitycznego o gr. 18cm

Anemostaty 125mm

Proszę o sprawdzenie moich założeń i pomoc w doborze taniego rekuperatora o mocy.... no właśnie jakiej??

[ATTACH=CONFIG]333705[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]333706[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]333707[/ATTACH]

 

Tak właśnie zrób !!

Nie zapomnij tylko ubezpieczyć dom na wysoką kwotę. I wystaw pełnomocnictwo na kogoś obcego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostało przeliczone, nie buduję w ciemno

Boję się jedynie żeby te rury się nie pociły w stropie

 

Wentylacja jest źle zaprojektowana. Jest zrobiona dla kubatury nie dla ludzi.

Nie ma sensu podawanie wydajności na poszczególnych anemostatach, bo jak jest skrzynka to jest samoregulacja i wydajności w pomieszczeniach są zmienne.

Projektując wentylację dla ludzi, trzeba wyjść od nawiewu czyli ile będzie osób i dać 20-30m3/h na osobę . 4 osoby to 80-120m3/h . Za duży nawiew będzie za sucho w okresie grzewczym.

Dalej, wywiew . Wywiew = nawiewowi, więc tak trzeba to podzielić, by około 50m3/h szło przez łazienki a 30 przez kuchnię.

W pralni /suszarni - zdecydowanie nawiew. Wywiew "suszy" jak jest pomieszczenie cieplejsze od tego z którego powietrze wchodzi. Tak więc skuteczne suszenie będzie suchym powietrzem . Poza tym po co przez czyste rzeczy przeciągać zepsute powietrze?

i pomoc w doborze taniego rekuperatora o mocy.... no właśnie jakiej??

Od centrali należy zacząć. Jej wyjście ( pole powierzchni króćców ) określa nam wielkość rozdzielacza i sumę pól powierzchni przekrojów kanałów nawiewnych i wywiewnych.

Nie bardzo precyzyjnym określeniem jest "tanio". Na kanałach PE75 może Pan kupić materiały z centralą już od 3800 zł brutto 23%, najlepiej by Pan określił dokładnie w jakiej kwocie chce się zmieścić, wtedy dobrać optymalny komplet jest łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzina liczy 5 osób.

Jedna osoba na parterze w pokoju, po jednej w pokojach na poddaszu i w sypialni 2 osoby - liczyłem po 30m3/h/osoba

W kuchni jest 30+30 nad pochłaniaczem. W garderobie na poddaszu (garderoba będzie zamiast suszarni)dałem 30m3/h

Co do pralni to musiałem dać wywiew 90m3/h żeby zbilansować wszystko - jeśli trzeba zrezygnować z wywiewu to gdzie go przenieść?

Nie wiem czy to ważne ale różnica poziomu stopów nad poddaszem to 50cm

Reku - max 5 tyś z dogrzewaniem (instaluję pompę ciepła i przy temp powyżej -20 C może być potrzebne alternatywne dogrzewanie pomieszczeń) tak na wszelki wypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzina liczy 5 osób.

Jedna osoba na parterze w pokoju, po jednej w pokojach na poddaszu i w sypialni 2 osoby - liczyłem po 30m3/h/osoba

W kuchni jest 30+30 nad pochłaniaczem. W garderobie na poddaszu (garderoba będzie zamiast suszarni)dałem 30m3/h

Co do pralni to musiałem dać wywiew 90m3/h żeby zbilansować wszystko - jeśli trzeba zrezygnować z wywiewu to gdzie go przenieść?

Nie wiem czy to ważne ale różnica poziomu stopów nad poddaszem to 50cm

Nie zbilansuje Pan wentylacji dając wywiew poza łazienkami i kuchnią. Dobrzepoliczył Pan 5 x30 = 150m3/h maksymalny komfortowy nawiew, a teraz wywiew, w łazienkach po minimum 50m3/h i w kuchni minimum 30m3/h - Ta garderoba i pralnia ma zabrać z łazienek?

Poza tym garderoba i suszarnia są chłodniejsze niż pokoje, więc wywiew zepsutego i wilgotnego przez chłodniejsze nie jest dobrym rozwiązaniem .

Reku - max 5 tyś z dogrzewaniem (instaluję pompę ciepła i przy temp powyżej -20 C może być potrzebne alternatywne dogrzewanie pomieszczeń) tak na wszelki wypadek
Na instalację wentylacji przeznaczył Pan 5000zł, to trochę za mało - kanały + luna najwyżej się zmieszczą.

Na kanałach PE 75 z rozdzielaczami i centralą na wentylatorach DC musiałby Pan ze 3000 dołożyć

Dogrzewanie wentylacją szczerze odradzam , po co ciepłe powietrze pod sufitem, poza tym 150 m3/h nie "przeniesie" Panu potrzebnej ilości ciepła, a 300-400m3/h potwornie przesuszy powietrze i będzie w nocy głośno (zwłaszcza przy tańszej centrali)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądał się Pan tabeli? tam jest określone gdzie jest wywiew a gdzie nawiew

Garderoba i suszarnia ma zabrać z łązienki?? w łązience jest wywiew!

W pralni i garderobie będzie tak sama temperatura jak w pokojach

5 tyś chcę przeznaczyć na samą centralę a do tego dokupić resztę instalacji

Pytanie jaki duży ten rekuperator? 400m3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądał się Pan tabeli? tam jest określone gdzie jest wywiew a gdzie nawiew

Garderoba i suszarnia ma zabrać z łązienki?? w łązience jest wywiew!

W pralni i garderobie będzie tak sama temperatura jak w pokojach

5 tyś chcę przeznaczyć na samą centralę a do tego dokupić resztę instalacji

Pytanie jaki duży ten rekuperator? 400m3?

Tak widziałem, że są wywiewy poza łazienkami i mniejszym w kuchni, co wyklucza zrobienie zdrowej i komfortowej wentylacji, nie może tam być wywiewów, bo zabiorą powietrze łazienkom.

Zapytałem o całkowity koszt, bo czasem lepiej kupić kanały i rozdzielacze 1000zł taniej a ten 1000 dołożyć do centrali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

na parterze można zlikwidować wywiew w spiżarce, ale co zrobić na piętrze?

nie znalazłem tańszego systemu od pe flexa więc na rekuperator nadal mam 5 tyś

Może szukał Pan w najdroższych sklepach, czyli w internecie. Gdzie Pan był w realu?

 

PE flex jest też różnej jakości. Spotkałem nawet kanały instalacyjne, do kabli w ziemi sprzedawane jako wentylacyjne i to nawet przez bardzo znane firmy.

 

No trudno jak się Pan upiera na centrali do 5000zł to optimal 400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...