Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zimne poddasze - poprawne ocieplenie


kombiii

Recommended Posts

Proszę o pomoc w następującej kwestii. Domek parterowy z użytkowym poddaszem 95 m kwadratowych. Ogrzewanie gazowe. W tym roku w salonie na dole zainstalowałem piec kominkowy, popularną kozę + zewnętrzny komin dwuścienny.

Po rozpaleniu , przyjemne ciepło rozchodzi się po pomieszczeniach na dole (brak drzwi) i ... tu pojawia sie problem. Poddasze zimne jak cholera. Wiodą tam skręcane schody - jest to jedyny otwór, łączący dół z poddaszem. Pewny byłem, że skoro ciepłe powietrze lżejsze jest od zimnego, ciepło będzie również na górze, lecz tak nie jest. Różnica temperatur wynosi nawet 8 stopni (!) Ocieplenie jest zrobione poprawnie. Czy ktoś ma pomysł jak wymusić obieg powietrza, by nie być zmuszonym dogrzewać gazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli jest wykonane źle, to dlaczego ciepłe powietrze nie wędruje na poddasze przez otwór klatki schodowej?

 

mam 2 propozycje rozwiązań:

1. przestaw piec i komin koło schodów, pewnie więcej ciepła pójdzie do góry - nie napisałeś gdzie stoi piec

2. wymień na piec na pellet z możliwością dystrybucji powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

... punkt trzeci ... najlepiej jeszcze kup ten piec od udzielającego ostatniej wypowiedzi ... efekt będzie ten sam, ale za to będzdziesz miał nowy piec :D

 

Powiedz nam jaka jest róznica temperatury pomiędzy dołem a górą ... jeżeli będzie wynosić w granicach 6-8 stopni, to normalne zjawisko.

Ale można na to coś poradzić ... zrób drugi otwór pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym ... może to być odcięty kanał wentylacyjny, gdzie jego wlot zrobisz przy suficie na parterze, a wylot na piętrze (poddaszu). Nad wylotem ma być odcięcie.

Ruszysz tym sposobem ogromne masy powietrza w domu, dotąd nieruchawe za bardzo ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 propozycje rozwiązań:

1. przestaw piec i komin koło schodów, pewnie więcej ciepła pójdzie do góry

2. wymień na piec na pellet z możliwością dystrybucji powietrza

 

Rozumiem, ze to żarty. Dopiero co kupiłem kozę kominkową i zamontowałem komin. Jakże mógłbym teraz to przenosić?! :rolleyes:

 

Forest-Natura - dzięki za poświęcony czas. Różnica wynosi właśnie około 7 stopni. Nie pojmuję, dlaczego uważasz to za normalne. Twój pomysł odcięcia kanału wentylacyjnego, choć zapewne dobry, w grę nie wchodzi, ponieważ ... w moim domu nie ma kanałów wentylacyjnych :confused: nie pytaj dlaczego. Czy jak przekuję dekę nad kozą i zamontuję anemostat, to skutek bedzie podobny?

Edytowane przez kombiii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Taka dziura na pewno pomoże. Tylko musi być na tyle duża (co najmniej 120-150 mm, 14x14 / 15x15 lub nawet większa) żeby przyniosło to faktycznie porządany efekt.

Ciepło poleci do góry i zacznie wypychać w dół, klatką schodową powietrze zimniejsze, które będąc cięższym, swobodnie się temu zjawisku podda. Zrobisz tym samym naturalną pompę cyrkulacyjną w domu.

Róznica temperatur pomiędzy ogrzewanymi i nie ogrzewanymi pomieszczeniami w domu o której piszę, spowodowana jest właśnie brakiem cyrkulacji powietrza pomiędzy kondygnacjami lub pomieszczeniami i wynosi właśnie te 6-8 stopni. Mierzyłem wielokrotnie w przeróżnych domach. Po umożlwieniu przepływu powietrza będzie oscylować w granicach 2-3 stopni. Jeżeli umożliwi się całkiem swobodną cyrkulację (np. domy z antresolami) to róznica temperatur się odwraca - na górze robi się o kilka stopni więcej.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-Natura - Twoje rady są bardzo cenne - skorzystam z nich - dziękuję.

 

Liwko, spokojnie, w oknach na dole są zamontowane nawiewniki, zamontowałem również czujnik czadu. Dodatkowo, gdy koza pracuje, zawsze któreś z okien jest rozszczelnione. Nikt tego nie odebrał, bo to domek letniskowy, rozbudowany na domek mieszkalny :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...