Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wczoraj podłączyłem elektronikę i zakończyłem zabawę po przeróbkach z moim wymiennikiem.

A o to rezultaty:

1 - zimna woda z przyłącza

2 - woda po odbiorze ciepła z szarych ścieków trafiająca do zasobnika

3 - szare ścieki z prysznica

4 - szare ścieki do kanalizacji

Walczyłem ze średnicą rury wymiennika i okazało się całkiem odwrotnie niż zakładałem na początku.

Z podanych temp. można łatwo wyliczyć sprawność tego wymiennika, pozostawiam to wam, ja natomiast cieszę się ilością ciepła zawróconego z powrotem do zasobnika.

Myślę, że uzyskałem zakładany na początku (trzy lata temu ) efekt.

 

czy ilosc przeplywajacej wody cieplej jest znaczaco wieksza niz zimnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytam poniewaz niewazne czy biore prysznic, czy w umywalce lub zlewie to nigdy uchwyt niejest w pozycji 50/50, zawsze tej cieplej jest wiecej, a co zatym idzie i strumienie wody sa inne. Latwo wiec zauwazyc ze to nieproblem zeby wiekszy cieply strumien wody szarej ogrzal mniejszy strumien zimnej wody-wolniej przeplywal, a wiec suma energi nie bedzie taka sama. Zmnijeszajac strumien wody zimnej jeszcze bardziej zwiekszyla by sie temp wody zimnej po ogrzaniu. wiec mierzac sama temp i liczac sprawnosc otrzymujemy zludne wyniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam poniewaz niewazne czy biore prysznic, czy w umywalce lub zlewie to nigdy uchwyt niejest w pozycji 50/50, zawsze tej cieplej jest wiecej, a co zatym idzie i strumienie wody sa inne.

Myślę, że nie bardzo przeanalizowałeś schemat tej instalacji zaprezentuję jeszcze raz poniżej.

To proszę wyjaśnij skąd weźmie się różnica w przepływach skoro tyle samo wpływa do zbiornika i tyleż samo musi wypłynąć w tym samym czasie.

schemat szarego wymiennika2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie bardzo przeanalizowałeś schemat tej instalacji zaprezentuję jeszcze raz poniżej.

To proszę wyjaśnij skąd weźmie się różnica w przepływach skoro tyle samo wpływa do zbiornika i tyleż samo musi wypłynąć w tym samym czasie.

 

na schemacie niezaznaczono wody zimnej - tej mieszanej z woda z bojlera. Chyba nie biezesz prysznica tylko goraca woda? Ja odkrecam tak ze czesc leci zimnej a czesc goracej i sie mieszaja, i to dopiero idzie do sciekow. Wiec odzyskujesz cieplo z mieszanki goracej i zimnej a nie tylko z goracej. W twoim przypadku mierzysz temp wody goracej, a powinienes tej mieszanki w sluchawce prysznicowej. ale jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Barth, jesteś szybki jak strzała.

Chyba już wiem dzinks0 skąd Twoja wątpliwość. Tak masz rację przy ustawieniu 50/50 przepływy są różne. Ale jednak zwróć uwagę na rys 1 jak następuje przepływ zimnej i ciepłej wody. Do np. kąpieli przy przepływie przez prysznic 50/50 potrzeba przy obecnej temp. zimnej wody na poziomie 10 stopni potrzeba ciepłą wodę o temp. 70 stopni aby wypadkową otrzymać na poziomie 40 stopni. I tu faktycznie widać, że jest to bardzo nie korzystna sytuacja bo z wymiennika na powtórne podgrzanie idzie woda podgrzana tylko o 20 stopni. Dodatkowa zimna woda mieszana w baterii bardzo psuje nam cały ten bilans według połączenia jak na rys.1 Aby jednak sprawa powróciła do pierwotnej sytuacji, czyli jak najbardziej korzystnej, trzeba zmienić nie co inny sposób podłączenia jednak dalej w sytuacji 50/50.

Przyjrzyj się rysunkowi nr.2 Tam przepływy są identyczne. A w tej sytuacji aby otrzymać wypadkową wodę o temp. 40 stopni do kąpieli potrzeba w zbiorniku mieć wodę o temp. nie 70 stopni a 50 stopni zakładając jak na wcześniejszych zdjęciach, ze woda po wymianie ma 30 stopni.

schemat szarego wymiennika3.jpg

schemat szarego wymiennika4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem,ale co z wanną,zmywarką,pralką.To są twórcy zrzutu ciepłych szarych ścieków a nie prysznic czy zlew.
Tu mogli byśmy trochę po polemizować.

Wanna.

Choć jestem staromodny nie posiadam wanny , choć mój dobry znajomy ją posiada, ale po rocznej eksploatacji nowo wybudowanego budynku coraz mniej z niej korzysta. Z tego jednak co się zorientowałem wiele osób przestaje korzystać z wanny. Ale jest to każdego wolny wybór.

Pralka.

Tego odbiornika ciepła zbyt bym nie demonizował, wszak większość rzeczy pierze się w max 30 stopni a więc pralka do kanału wyrzuci max 25 stopni

Zmywarka

Tu faktycznie w kanał idzie nawet gorąca woda ale:

Brak piwnicy

jest dużą przeszkodą na ustawienie baniaczka, Bez piwnicy ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mogli byśmy trochę po polemizować.

Wanna.

Choć jestem staromodny nie posiadam wanny , choć mój dobry znajomy ją posiada, ale po rocznej eksploatacji nowo wybudowanego budynku coraz mniej z niej korzysta. Z tego jednak co się zorientowałem wiele osób przestaje korzystać z wanny. Ale jest to każdego wolny wybór.

Pralka.

Tego odbiornika ciepła zbyt bym nie demonizował, wszak większość rzeczy pierze się w max 30 stopni a więc pralka do kanału wyrzuci max 25 stopni

Zmywarka

Tu faktycznie w kanał idzie nawet gorąca woda ale:

Brak piwnicy

jest dużą przeszkodą na ustawienie baniaczka, Bez piwnicy ani rusz.

 

Zmywarka posiada wymiennik ciepła i raczej nie zrzuca gorącej wody.

 

Co do piwnicy - niepotrzebna. Patrz na mój wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mo.że zbyt mało izolacji .Dałem resztki styropianu z budowy zalane dwuskładnikową PUR, 30-40cm izolacji. Tak jak u Ciebie zaraz za krawędzią fundamentu .

 

Cały widoczna część wymiennika została później opatulona styropianem grafitowym.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=310292&d=1427456593http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=310292&d=1427456593

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten osadnik spowoduje lepszy odbiór ciepła, zarówno z pralki, ew. zmywarki, wanny itp. Przepuszczając przez niego zimną wodę wodociągową odzysk będzie następował nawet podczas nabierania zimnej wody na kawę, herbatę czy na rosół. Wstępnie ogrzana woda zaoszczędzi mi parę złotych na jej późniejsze podgrzanie czy to przez kuchenkę indukcyjną czy czajniku elektrycznym. Nie mówiąc o prysznicu, wannie, pralce itp.

 

JEśli natomiast zasobnik okaże się zbyt duży, to w środek włożę zaślepioną rurę fi 200 lub 250 i zasypię piaskiem. Wtedy wymiana ciepła będzie bardziej dynamiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten osadnik spowoduje lepszy odbiór ciepła, zarówno z pralki, ew. zmywarki, wanny itp. Przepuszczając przez niego zimną wodę wodociągową odzysk będzie następował nawet podczas nabierania zimnej wody na kawę, herbatę czy na rosół. Wstępnie ogrzana woda zaoszczędzi mi parę złotych na jej późniejsze podgrzanie czy to przez kuchenkę indukcyjną czy czajniku elektrycznym. Nie mówiąc o prysznicu, wannie, pralce itp.

 

JEśli natomiast zasobnik okaże się zbyt duży, to w środek włożę zaślepioną rurę fi 200 lub 250 i zasypię piaskiem. Wtedy wymiana ciepła będzie bardziej dynamiczna.

 

 

uwazam ze kolektor1 i Barth3z oboje macie racje bo oboje macie rozne systemy. jednen System na biezaco odzyskuje, drugi to taki 'odstojnik'-powolny odzyskiwacz.

 

> kolektor1, teraz to mi jak najbardziej pasuje. osobiscie uzylbym takiego wymiennika tylko tam gdzie wlasnie na biezaco jest pobor i spuszczczanie wody- czyli prysznic. Wanna, zlewozmywaki czasami sie zatyka i potem dopiero spuszcza. Czasami jesdnak leci na biezaco. Wiec tu chyba niema sensu dawac tego wymiennika

> Barth3z, caly czas bylem przekonany ze ten wymiennik masz na zewnatrz domu. A dopieo teraz widze ze w srodku. Sam niewiem co myslec o tym wymienniku gdzie tylko jedna warstwa oddziela go od sciekow. Osobiscie dodalbym jeszcze ogrzewanie powietrza zimnego-tak jak ma nydar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Barth3z, caly czas bylem przekonany ze ten wymiennik masz na zewnatrz domu. A dopieo teraz widze ze w srodku. Sam niewiem co myslec o tym wymienniku gdzie tylko jedna warstwa oddziela go od sciekow. Osobiscie dodalbym jeszcze ogrzewanie powietrza zimnego-tak jak ma nydar.

 

Kiedyś o to samo pytałem jaska. Odpowiedział dość sensowanie, mianowicie, kiedy dojdzie do rozszczelnienia instalacji wodociągowej, to ciśnienie wody będzie parło na zewnątrz i nie ma szans, żeby zanieczyszczenia wody szerej (nie mylić ze ściekami) przedostały się do tej wody. Poza tym, w momencie rozszczelnienia instalacji nie mamy wody w kranie, więc z niej nie korzystamy. Myślę, że to jest zabezpieczenie.

 

Co do ogrzewania powietrza ciepłem z wody szarej, to uważam, że w moim przypadku to czysta strata. Mam już GWC + reku. Ogrzewanie powietrza na wejściu do rekuperatora nic nie da oprócz wyższej temperatury wyrzucanej w rekuperatora. Dobre byłoby to tylko w sytuacji w której te powietrze zasilałoby pompę ciepła do cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...