Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Barth3z.

Póki jest to wszystko na wierzchu na Twoim miejscu sprawdził bym wymiernik.

Zatkaj wloty i wyloty, nalewając do środka wiadro gorącej wody i wężownicę tą z nierdzewki do środka przez którą wężem ogrodowym przepość zimną wodę.

Przed zamknięciem będzie wiadomo co poprawić. A jeszcze jakbyś trochę to opomiarował było by super.

Mój wymiennik też na początku wydawał się cacy jednak życie zweryfikowało założenia i cztery razy rozwalałem łazienkę nim wyszła ostateczna wersja, stąd mój sceptycyzm.

A może dla tego że nasz miszcz nie pouczył mnie o jedynie słusznych prawach fizyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wyjaśnij mi proszę Bartek na kiego Ci taki wielki ten wymiennik? Woda ze zlewu ma dużo syfu i zabije wymiennik, natomiast odzysk energii z wanny robi się pozostawiając wodę do wystygnięcia. Sam pisałeś, że zmywarka nie zrzuca zimnej wody, a jeśli już, to zużywa najwyżej kilkanaście litrów.

Pozostaje tylko odzysk z prysznica za pomocą kawałka wężownicy i rury PCV, co ma jakiś sens, ale reszta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie :) Mam póki co ważniejsze tematy.
Zskoda.

Właśnie wziąłem kąpiel ( co nie znaczy, że wcześniej ich nie brałem ) ale to z powodu bardzo szybkiego nagrzewania się zbiornika, bo przecież nagrzewanie nie startuje z 10 stopni jak ka woda w przyłączu a z 30 stopni

A ponieważ brakuje tu jednej temp. czyli temp. wylotu wody z prysznica poda nam ją kolega Liwko.

odzysk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jestem.

Ja tu faktycznie czegoś nie rozumiem. Skoro temperatura (2) 31,1 to jest temperatura, którą udało się odebrać, a temperatura (4) 18,1 to to co idzie w kanał, to suma tych temperatur powinna być niemal (jakieś straty po drodze) równa temu co wychodzi ze słuchawki prysznica. Gdzie popełniam błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jestem.

Ja tu faktycznie czegoś nie rozumiem. Skoro temperatura (2) 31,1 to jest temperatura, którą udało się odebrać, a temperatura (4) 18,1 to to co idzie w kanał, to suma tych temperatur powinna być niemal (jakieś straty po drodze) równa temu co wychodzi ze słuchawki prysznica. Gdzie popełniam błąd?

 

Witaj Liwko.

Zakładając, że przepływy są takie same, a są bo prezentowane wyniki pomiarów pochodzą właśnie przy takich samych przepływach, bez pod mieszania zimnej wody w prysznicu, spójrz jeszcze raz na rysunek. tam poustawiałem temperatury. Ponieważ opomiarowany jest sam wymiennik czyli to co do niego " wchodzi" i co " wychodzi", to na podstawie tego nie jesteś w stanie określić temp. jaka wychodzi ze słuchawki prysznica. Jedynie co można sprawdzić, czy podane wyniki nie są "kantem" i czy są wiarygodne. Nie można dowolnie dodawać lub odejmować i na tej podstawie formować wyników. Jedyną rzeczą, która można to sprawdzić czy jest to wszystko O.K.

Co mam na myśli? Otóż to, że jeżeli przy tych samych przepływach muszą się zgadzać temperatury, czyli:

jeżeli z szarej wody odzyskujemy (38,3-18,1=20,2) to również o tą samą wartość podniesiemy temp. wody zimnej z przyłącza (31,1-10,1=21)

czyli jeżeli schłodzimy szarą wodę to o tą samą wartość podgrzejemy zimną z przyłącza. Tylko tyle możemy z tych wszystkich temp. wywnioskować.

Natomiast zdradzę jaka była temp. wody wylatująca z prysznica, to około 43 stopnie. Ponieważ lała się w części po mnie, po ścianie brodzika i samym brodziku, normalne jest, ze nim trafiła do wymiennika uzyskała już tylko temp. 38,3 stopnia reszta poszła na ogrzanie ścian i powietrza w kabinie brodzika.

schemat szarego wymiennika.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast zdradzę jaka była temp. wody wylatująca z prysznica, to około 43 stopnie. Ponieważ lała się w części po mnie, po ścianie brodzika i samym brodziku, normalne jest, ze nim trafiła do wymiennika uzyskała już tylko temp. 38,3 stopnia reszta poszła na ogrzanie ścian i powietrza w kabinie brodzika.

 

Nie wiem czy pod prysznicem jesteś w stanie kąpać się w takiej temperaturze wody, bo w wannie nie ma szans.

Wymiennik na pewno działa i do tego jest tani, więc powinno się go upowszechnić. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jestem.

Ja tu faktycznie czegoś nie rozumiem. Skoro temperatura (2) 31,1 to jest temperatura, którą udało się odebrać, a temperatura (4) 18,1 to to co idzie w kanał, to suma tych temperatur powinna być niemal (jakieś straty po drodze) równa temu co wychodzi ze słuchawki prysznica. Gdzie popełniam błąd?

 

Teraz wyobraź sobie, że Celsiusz uznał że zero będzie klawo zrobić w temperaturze równej -100stC. Miałbyś wtedy:

 

Ja tu faktycznie czegoś nie rozumiem. Skoro temperatura (2) 131,1 to jest temperatura, którą udało się odebrać, a temperatura (4) 118,1 to to co idzie w kanał, to suma tych temperatur powinna być niemal (jakieś straty po drodze) równa temu co wychodzi ze słuchawki prysznica (138,3 - przyp. mój). Gdzie popełniam błąd?

 

W podstawówce, jak powiedziałeś mamie, że nie masz nic zadane z fizyki.

 

Jest odwrotnie. Różnica tych temperatur to wartość, o którą dogrzana zostaje woda z wodociągu. Mamy 31,1-18,1=13, czyli woda z wodociągu o temperaturze 5,1 stC zostaje ogrzana do 5+13=18,1stC i to trafia do bojlera do podgrzania. Jeśli spuszczamy w prysznicu 150 litrów wody dziennie, to oszczędności z tego odzysku to 830 kWh rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest odwrotnie. Różnica tych temperatur to wartość, o którą dogrzana zostaje woda z wodociągu. Mamy 31,1-18,1=13, czyli woda z wodociągu o temperaturze 5,1 stC zostaje ogrzana do 5+13=18,1stC i to trafia do bojlera do podgrzania. Jeśli spuszczamy w prysznicu 150 litrów wody dziennie, to oszczędności z tego odzysku to 830 kWh rocznie.

No nie, to teraz ja tu czegoś nie rozumiem. Po to cały ten bajzel opomiarowałem aby jednoznacznie pokazać co uzyskuję mając ten wymiennik

Przecież nie trzeba tu nic wyliczać, jakie są temp. podane czarno na białym. Dla czego wyliczasz temp. wody z przyłącza, która Tobie wychodzi 5 stopni. Ona ma 10,1 stopnia. Też obliczasz jaka jest temp. wody idąca do podgrzania na poziomie 18,1 stopnia, do bojlera trafia woda o temp. 31.1 stopnia.

A więc dla takich warunków przy poborze dziennym wynoszącym 150 litrów oszczędzamy w skali roku 1323 kWh, przy cenie prądu 0,65 zł daje kwotę 860 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc dla takich warunków przy poborze dziennym wynoszącym 150 litrów oszczędzamy w skali roku 1323 kWh, przy cenie prądu 0,65 zł daje kwotę 860 zł

 

Za CWU płacę rocznie około 350-400zł :rolleyes:

 

Ale. W tym momencie jeżeli to prawda, to kolektory na dachu do CWU, nie mają już kompletnie najmniejszego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że z prysznica wypływa 31,1, a w kanał idzie 18,1, czyli odzyskujesz 13.

 

A tu jednak wychodzi, że odzyskujesz 20, masz niedokładne te termometry, kąpiesz się w gorącej wodzie, a pisanie po pijaku się nie sprawdza. Tak, czy siak, odzyskanie 20stC to około 66% sprawności całego systemu, więc koszt ogrzania całej CWU do wszystkich celów spadnie przez to o około połowę. Czy to się potwierdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...