Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomocy, Więźba


dadro76

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Szukam pomocy w sprawie użytkowanego budynku w którym chciałbym zagospodarować poddasze. Problem w tym że nie jestem pewny czy więźba jest odpowiednio do tego przystosowana. Dwa lata temu położyłem pokrycie dachowe z blachy i myślę że obciążyło to więźbę a teraz chcę docieplić dach i położyć płyty gipsowe.

Dach wykonany jest z krokiew 18 x 8 rozmieszczonych co 100 cm w sumie 11 szt. Krokwie oparte są na murłacie 14 x 14 przymocowanej szpilkami do wieńca 20 x 24 cm. a u góry zaciosane, zbite gwoździami i skręcone jedną śrubą z dużymi podkładkami.

Moje wątpliwości to jętka która zamocowana jest na 270 cm długości krokwi od murłaty i 210 cm od góry która ma grubość tylko 2 x 2,5 cm (dwie deski po obu stronach krokwi) i wysokości 15cm skręcone do krokwi śrubą z podkładką i gwoździami. W środkowym odcinku jętki przymocowane są również dwie deski śrubą które połączone są u góry krokwi wspomnianą wcześniej śrubą. Długość "jętki" to 350 cm. Rozstaw murłaty to 720 cm.

Ściana kolankowa ma 100 cm . Wysokość od stropu do jętki 243cm. Wysokość od murłaty do jętki 143cm. Strych nieużytkowy, graciarnia.

 

Proszę szanowne grono specjalistów o wypowiedź i poradę czy taka konstrukcja wymaga dodatkowej uwagi i poprawienia czy nadaje się do tego aby obciążyć ją dodatkowo ciężarem płyt gipsowo - kartonowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za chude, bo przynajmniej 2x38 - ale można to naprawić / wzmocnić .. dać więcej przewiązek .. i możesz wykonać nad lub pod jętkami szytwne poszyczie z desek .. a dopiero gk.. wiesz jak naciskasz coś wiotkiego to zwyczajnie się wygina z osi w której działa siła..

tak samo jętka jeśli nie będzie usztywniona - bo nie ma odpowiedniej grubość, oraz przewiązek to lipa ..

zdjęcie było by najlepszym opisem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci sugerował zaproszenie jakiegoś inżyniera - projektanta więźb. Niech rzuci okiem, przeliczy obciążenie i zrobi projekt wzmocnień (jeśli potrzebne). Za poradę czy projekt zapłacisz kilkaset, może tysiąc złotych, ale będziesz miał pewność, że ci nic nie będzie się uginać czy pękać. Zwłaszcza po kosztownym remoncie. Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...