Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zatem spisujemy najpierw pełnomocnictwo na zamawianie na nich faktur i że to ja je opłacam (gotówką?), potem w umowie spisujemy, że firma po wykonaniu prac wystawia fakturę za usługę i materiały z VAT8% a następnie od kwoty łącznej płacę tylko za usługę minus 15% od kwoty materiałów (z tytułu nadpłaconego 23% VATu)... Dobzie, dobzie? ;)

E, komplikujesz :D

 

Umawiasz się z wykonawcą na wartość robocizny na kwotę X + 8% VAT, czyli kwotę Y brutto.

Idziesz do hurtowni i płacisz brutto. Łącznie materiały wyniosły Cię wartość C.

Wykonawca sobie wlicza w koszt wartość netto materiałów i odlicza VAT 23%. Potem fakturuje na Ciebie tę samą wartość netto + 8%, czyli wartość Z.

Łącznie fakturę wystawia na wartość Y+Z brutto.

Biorąc pod uwagę, że zapłaciłeś za materiały wartość C brutto, to wykonawcy płacisz Y+Z-C.

 

Jest jaśniej? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

E, komplikujesz :D

 

Umawiasz się z wykonawcą na wartość robocizny na kwotę X + 8% VAT, czyli kwotę Y brutto.

Idziesz do hurtowni i płacisz brutto. Łącznie materiały wyniosły Cię wartość C.

Wykonawca sobie wlicza w koszt wartość netto materiałów i odlicza VAT 23%. Potem fakturuje na Ciebie tę samą wartość netto + 8%, czyli wartość Z.

Łącznie fakturę wystawia na wartość Y+Z brutto.

Biorąc pod uwagę, że zapłaciłeś za materiały wartość C brutto, to wykonawcy płacisz Y+Z-C.

 

Jest jaśniej? ;)

 

Ale chyba aby było oficjalnie -C to po drodze należałoby wystawić fakturę zaliczkową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba aby było oficjalnie -C to po drodze należałoby wystawić fakturę zaliczkową ?

 

Faktycznie, wykonawca powinien mieć wcześniej z czego opłacać materiały, które na podstawie pełnomocnictwa kup inwestor.

 

W przeciwnym razie będziemy mieć do czynienia z tzw. "zwrotem wydatków", który nie pozwala Wykonawcy odliczyć w ogóle VATu od zakupionych materiałów, bo całość zobowiązania "przechodzi" na inwestora.

(Tak, wiem, ten akapit jest kompletnie niejasny dla większości osób... Uwierzcie więc, że "zwrot wydatków" a "zwrot wydatków w ustawie o VAT" to różne rzeczy ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mieliśmy zrobione badania, 3 odwierty na gł. 4-5 metrów. Koszt tej usługi to 600 brutto.

Jak szukałam to było kilku oferentów w cenach 600-1200 i jeden rodzynek za 400 brutto który oferował opracowanie tylko w formie elektronicznej i brak pieczatek- czyli tego nigdzie nie przedstawisz - jedynie przyda się dla swojego bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja również zaczynam budowę w tym roku. W zasadzie zbrojenie już mam kupione i czekam od tygodnia tylko na pozwolenie na budowę (mam nadzieję ze uporają się szybciej niż te 2 miesiące zapowiadane). Budynek 174 m2, bez piwnicy z poddaszem. Zima w tym roku taka że w zasadzie mogłem o wiele wcześniej próbować ruszyć, ale na projekt trzeba było poczekać. Oby się już zaczęło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima jak dotąd jest dosyć zwodnicza, niby są prześwity ładnej pogody jednak występują poranne i nocne przymrozki, które dość utrudniają prace. Dodatkowo za często pada deszcz a tego nie lubią prace ziemne.

 

Przyznam się że ja osobiście zaryzykowałem w lutym i wykorzystałem 3 dniowe okno pogodowe, w którym załatwiłem geodetów, prace ziemne oraz wylanie ław. Wymaga to wcześniejszego przygotowania, choć by zbrojenie czy zakupienie bednarki, dystansów czy zorganizowanie pomocnika/ów. Ważna jest także droga dojazdowa aby mogła dojechać gruszko-pompa ( bagno dyskwalifikuje), w innym przypadku betoniarze odmówią przyjazdu.

 

To chyba na tyle.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jankes korzystałam, 800zł za dwa odwierty (Małopolska), będzie piwnica, więc badania gruntu rzecz oczywista

 

u mnie zima nadal trzyma, śniegu kilka cm, -6 w nocy i rano, w dzień 0-2 stopnie, a gdy słońce przygrzeje polna-gliniasta droga dojazdowa zmienia się w rwący strumyk, więc nawet dojechać na działkę nie ma jak, buu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo coś nie pasuje ja zmieniałam na etapie wstepnych warunków szerokość elewacji frontowej zmienili bez problemu.

@ Myjk & Bejaro,

 

Sorki, za opoznienie ale bylam ostatnio w kiepskim nastroju po rozmowe w urzedzie. Zatem - chodzi o wskaznik zabudowy. Wczesniej dzialka byla cala (miala bodajze 1.6ha) i wskaznik zabudowy byl liczony do calosci. Po wydaniu WZ dzialka zostala podzielona, a ja dostosowalam projekt to WZ ktore byly przed podzialem.. I tutaj sie nie zgadza. A mam pytanie - dlugo czekaliscie na zmiane w WZ? Ile to trwa mniej wiecej?

 

Zastanawiam sie tylko dlaczego tak pozno. Jak wspominalam, przyslali mi z 8 pism z UM i w zadnym nie wspominali o tym... To przeciez najwazniejsze.. A moj architekt to d.... Bo przeciez on to wyliczal wiec powienien wiedziec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, widzisz. Jak działka została podzielona, to deczko zmienia sytuację. Byłem z drugiej strony, gdyż wstrzymywałem się z wykonaniem WZ. Miałem dwie działki (spadek po rodzinnym podziale poprzednich właścicieli) i wcześniej mi doradzili aby je połączyć żeby się nie okazało że WZ będą później nieważne. Ile zajęła zmiana niestety nie pamiętam (jak patrzę teraz po datach, to od wystawienia WZ do otrzymania zmiany parametru minęły 4 mies.), ale obawiam się, że tu zmiana (parametrów) nie zadziała. :( Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko wszystkim:welcome:

 

Forum studiuje od dłuższego czasu, ale dopiero ten wątek przekonał mnie do rejestracji i pierwszego wpisu:yes:

 

Podobnie jak reszta planuję budowę domku... Po wielu wieczorach szukania tego jedynego i walki z wymogami zawartymi w MPZP wybór padł na Dom w tawułach g2 z firmy Archon. Z powodu wczesnej fazy tworzenia tego projektu(kupiliśmy go w grudniu a dostaliśmy w połowie lutego) jesteśmy na etapie adaptacji i walki o pozwolenie na budowę. Co prawda nie mogę się nazwać Bociankiem 2016 bo w tym roku planujemy tylko fundamenty, ale nie mogłem się powstrzymać :D

 

Co do samego projektu to planujemy budynek prawie identyczny jak w projekcie nie licząc braku kominka oraz otwarcia kuchni. Ogrzewać domek planujemy pompą ciepła PC PW :p

 

Jeszcze raz wszystkich witam i na wstępie życzę powodzonka:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest taka fajna, całkiem rozbudowana, dopisałam do niej parę rzeczy, uszczegółowiłam niektóre i jest fest :D Jeszcze czekam aż mąż wtrąci trzy grosze i dopiero wyślę do faceta ;)

 

Chcesz to mogę Ci przesłać na maila jak ustalimy ostateczną.

(mail podaj na prv ;) )

 

A moglabys podeslac na priv? Bylabym bardzo wdzieczna... Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, widzisz. Jak działka została podzielona, to deczko zmienia sytuację. Byłem z drugiej strony, gdyż wstrzymywałem się z wykonaniem WZ. Miałem dwie działki (spadek po rodzinnym podziale poprzednich właścicieli) i wcześniej mi doradzili aby je połączyć żeby się nie okazało że WZ będą później nieważne. Ile zajęła zmiana niestety nie pamiętam (jak patrzę teraz po datach, to od wystawienia WZ do otrzymania zmiany parametru minęły 4 mies.), ale obawiam się, że tu zmiana (parametrów) nie zadziała. :(

 

No wlasnie ja tez sie tego obawiam... Ze bede musiala wszsytko od poczatku... Nie wiem czy beda mogli to jakos skrocic, skoro poprzednie WZ byly robione i analizy sa, a ja nic nie bede zmieniac.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moglabys podeslac na priv? Bylabym bardzo wdzieczna... Dzieki!

 

Umowę na priv? Ło mateńko, nie zmieści się... Rzuć maila na priv ;)

 

 

Myjku, jak znajdę chwilę to Ci jeszcze raz napiszę, ale nie obiecuję, że zdążę w ciągu najbliższego tygodnia. Spędzę przynajmniej godzinkę formułując posta dla Ciebie w taki sposób, by był jasny, prosty i zawierał wszystkie niuanse jednocześnie ;) A mam mnóstwo załatwień!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego Budujecie/ Palnujecie wybudować ściany Waszych domów? Mam w projekcie gazobeton 24 cm i styropian 14 cm ale zastanawiam się na zmianą materiału lub zmianie na dwie wartwy pustaka i w środku ocieplenie aby obniżyć zapotrzebowanie na ciepło budynku...

 

my z silikatów 24cm plus 20cm styropianu grafitowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...