Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

u nas też będzie podłogówka po całości i drewniane podłogi, lita deska i/lub parkiet

 

Olenkoo witaj, spory dom planujesz. Chwilowo mieszkam w 250m2 w 6 osób, miejsca wydaje mi się, że jest dość, ale kuchnia mała, bez spiżarki i cała piwnica + garaż zagracone ;)

btw w tym domu (budowanym 15 lat temu z ytonga chyba 38cm bez choćby 1cm styropianu, wielkie okna na pewno nie energooszczędne) podłogówka (wodna, ale zasilana z pieca gazowego - nie znam dokładnych ustawień, ale nie czuć ciepła podłogi) jest w kuchni (otwartej na 40m2 pokój dzienny) + przedpokoju (otwartym na cały parter, z drzwiami do nieogrzewanego garażu) i tylko w większe mrozy odpalany jest jeden (słownie jeden) kaloryfer na parterze, ew kominek dla klimatu.

 

A lukarny co mają do zacofania? :D One głównie podwyższają koszty (ach, no i nadproża=mostki cieplne, o zgrozo:P ), ale poza tym chyba nie mają wad :) Ja bardzo chciałabym lukarny, bo po co dom w ładnym miejscu, skoro przez okna dachowe ciężko podziwiać widoki.

 

Ciupaq dzięki za info, niestety od poniedziałku nie mogę doczekać się odpowiedzi od pana A., pomimo codziennej aktywności mojego niedoszłego rozmówcy :( uważam, że to bardzo nieuprzejme, więc znalazłam eksperta (mam nadzieję, że takim się okaże) poza forum

Edytowane przez Niechaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciupaq dzięki za info, niestety od poniedziałku nie mogę doczekać się odpowiedzi od pana A., pomimo codziennej aktywności mojego niedoszłego rozmówcy :( uważam, że to bardzo nieuprzejme, więc znalazłam eksperta (mam nadzieję, że takim się okaże) poza forum

 

Pewnie ma zawaloną skrzynkę :( . Jak zrobisz obliczenia to się pochwal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tą podlogowka? Ja planowałam tylko w łazienkach i wiatrołapie, ponieważ słyszałam, że ogrzewanie podłogowe nie jest dobre dla starszych ludzi (coś z układem krążenia? ) dlatego nie powinno dawać się go w pomieszczeniach w których się często przebywa ? Nie pamiętam kto mi to mówił :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tą podlogowka? Ja planowałam tylko w łazienkach i wiatrołapie, ponieważ słyszałam, że ogrzewanie podłogowe nie jest dobre dla starszych ludzi (coś z układem krążenia? ) dlatego nie powinno dawać się go w pomieszczeniach w których się często przebywa ? Nie pamiętam kto mi to mówił :-)

Pewnie jakiś dinozaur co słyszał to od innego dinozaura co chciał mieć "komfort" więc podpiął w swoim energochłonnym domu bez ocieplenia bezpośrednio do podłogówki piec węglowy i puszczał 60sC w wylewkę 5cm -- bo nie dosłyszał o mieszaczach. To jest mit który już od min. 10 lat krąży, jednak nadal skutecznie robi ludziom wodę z mózgu. No, są jeszcze oszołomy mianujący się lekarzami, a jednocześnie będący sprzedawcami kaloryferów, co twierdzą że podłogówka pomimo niskiej temperatury poniżej 30sC nadal źle działa na krążenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na dobrą sprawę to w dzisiejszych czasach ciężko wybudować dom, w którym temperatura podłogi musiałaby wynosić aż 30*C żeby utrzymać odpowiednią temperaturę powietrza. dodatkowo przy podłogówce można utrzymywać 1-2*C niższą temperaturę powietrza niż przy kaloryferach (temperatura odczuwalna jest wyższa niż przy grzejniku)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, ale w wielu publikacjach na temat ogrzewania pisze się, że podłogówkę warto połączyć z tradycyjnym ogrzewaniem i ja tak zrobię. Branżysta nam powiedział, że np w takim pomieszczeniach jak salon czy sypialnia gdzie siłą rzeczy stoją meble sa spore straty na cieple no i on twierdził, ze jednak fizyka to fizyka drewno to dobry izolator kiepski przewodnik wiec nie pasuje do podłogówki i juz. Osobną kwestią jest jak przy podłogówce wszędzie grzać tylko część pomieszczeń bo np w pozostałych nikt cały dzien nie przebywa? hmmm no ja mam w domu drewniane podłogi jeszcze nie widziałam, żeby latem nagrzewały sie jakooś specjalnie, w koncu dom ma dach i ściany i tak dalej wiec słońce jednak tak swobodnie nie operuje:P pomijajac juz kwestie, że nawet gdyby to takich dni jest parę w ciagu roku, a grzeje sie kilka miesięcy. Także ja wolę sobie skomplikować instalację grzewczą, żeby w pełni odpowiadała moim potrzebom:D kurde za nic nie mogę tych rzutów umieścic, poproszę męża:P ale w sumie one nie sa jakos specjalnie odkryczwcze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, ale w wielu publikacjach na temat ogrzewania pisze się, że podłogówkę warto połączyć z tradycyjnym ogrzewaniem i ja tak zrobię. Branżysta nam powiedział, że np w takim pomieszczeniach jak salon czy sypialnia gdzie siłą rzeczy stoją meble sa spore straty na cieple no i on twierdził, ze jednak fizyka to fizyka drewno to dobry izolator kiepski przewodnik wiec nie pasuje do podłogówki i juz. Osobną kwestią jest jak przy podłogówce wszędzie grzać tylko część pomieszczeń bo np w pozostałych nikt cały dzien nie przebywa? hmmm no ja mam w domu drewniane podłogi jeszcze nie widziałam, żeby latem nagrzewały sie jakooś specjalnie, w koncu dom ma dach i ściany i tak dalej wiec słońce jednak tak swobodnie nie operuje:P pomijajac juz kwestie, że nawet gdyby to takich dni jest parę w ciagu roku, a grzeje sie kilka miesięcy. Także ja wolę sobie skomplikować instalację grzewczą, żeby w pełni odpowiadała moim potrzebom:D kurde za nic nie mogę tych rzutów umieścic, poproszę męża:P ale w sumie one nie sa jakos specjalnie odkryczwcze

Kurczę, Oleńka. Ja absolutnie nie chcę torpedować Twojej wizji. Sama kiedyś miałam wątpliwości co do podłogówki. Ale poczytałam, posłuchałam opinii osób, które nie tyle wykonują instalacje podłogowe, a UŻYTKUJĄ je na co dzień.

Przecież w KAŻDYM pomieszczeniu są jakieś meble, więc w każdym są "straty", o których mówił Twój branżysta. Ale podłogówkę projektuje się przecież z uwzględnieniem mebli, stałej zabudowy, itp. Oczywiście, że drewno to kiepski przewodnik, ale pomyśl na logikę: rurki są ciepłe i gdzieś to ciepło muszą oddać. W dół - izolacja ze styro. Na boki - mur i za nim również izolacja. Obie te izolacje mają o niebo lepsze parametry niż drewno. Efekt? Ciepło czy chce czy nie chce pójdzie przez drewno i koniec.

I szczerze jestem ciekawa, jakie to publikacje zalecają łączenie ogrzewania niskotemperaturowego z wysokotemperaturowym? Pomijając argumenty, które wcześniej podałam, to im bardziej skomplikowana instalacja to tym większe ryzyko wadliwego wykonawstwa i awarii - a awarii obawiasz się najbardziej. Stąd jestem tak zdziwiona Waszą decyzją.

To już decyzja na 100% nie do zmiany? Poczytaj, naprawdę dużo poczytaj, bo obawiam się, że informacje, które posiadasz niekoniecznie są właściwe... Moja architekt posiada we własnym, przez siebie zaprojektowanym domu podłogówkę i pompę ciepła - więc mogłam skorzystać również z jej doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ja po prostu nie chce ogrzewania podłogowego w każdym pomieszczeniu. Nam dom też projektował architekt i on również odradzał ogrzewanie podłogowe w całym domu., a nie był dinozaurem, tylko facetem koło 35 ;) znam sporo osób, które łączą podłogowe z grzejnikami, wszyscy są zadowoleni, nie słyszałam o żadnych większych awariach. Znam tez jedną osobę, która grzeje tylko podłogówką i nie jest szczególnie zadowolona bo dom bardzo wolna się nagrzewa (fakt, że nie wiem jak tam u nich z izolacją jest).

 

Wiem, że mówicie ze przy dobrze zrobionej podłogówce podłoga nie ma być prawa ciepła ale prawda jest taka, że ja to postrzegam jako największa zaletę ogrzewania podłogowego, fajnie jest wyjść z prysznica na ciepłe kafle(i faktycznie wszędzie gdzie byłam z podłogówka tak było, ale nie wiem pewnie była źle zrobiona, bo to raczek stare instalacje), więc będę bardzo rozczarowana jak u mnie nie będzie ciepła ;)

 

Ja podłogowe będę miała tylko w pomieszczeniach bez mebli czyli łazience, komunikacji i wiatrołapie

 

No ja się zgadzam, ze coś tam pójdzie, ale na pewno nie tyle ile powinno przy dobrym przewodniku, więc dla mnie to jest oczywiste, że albo drewno albo podłogówka, bo inaczej część kasy wydanej na ogrzewanie pójdzie na uszkodzenie drewnianej podłogi, która moim zdaniem nie jest w takim warunkach wytrzymać wiele lat tak jak to powinna drewniana podłoga (swoją drogą ciekawe czy cyklinowanie nie szkodzi w żadnej sposób takiej podłogówce). Jak to mówi mój kier bud można to wszystko nawet zalewać ławy zimą, pytanie tylko czy chce się robić to co można czy tak jak będzie najlepiej ;)

 

Fragment z jakiegoś artykułu z muratora zresztą, które potwierdza moje wszystkie informacje, ale nie wiem być może oni nie mają racji.

 

 

Czy ogrzewanie podłogowe jest odpowiednie do wszystkich pomieszczeń? Jedną z jego cech jest duża bezwładność cieplna – temperatura takiego podłogowego „grzejnika” zmienia się wolno. Czas od momentu uruchomienia ogrzewania do chwili, kiedy w pomieszczeniu zacznie się odczuwać jego działanie, mierzy się w godzinach. Z kolei po wyłączeniu źródła ciepła podłoga jeszcze przez długi czas pozostanie ciepła.

 

To utrudnia regulację temperatury w pomieszczeniu i powoduje, że ogrzewanie podłogowe nie jest dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach wykorzystywanych okresowo, w których możliwe byłoby wyłączanie ogrzewania, aby zaoszczędzić. Także tam, gdzie większa część podłogi ma być zastawiona meblami, zastosowanie podłogówki nie jest wskazane. Jedynie meble na nóżkach o wysokości ponad 10 cm mają niewielki wpływ na ilość ciepła przekazywanego do pomieszczeń.

 

Trzeba też pamiętać o stosunkowo małej mocy ogrzewania podłogowego na metr kwadratowy podłogi. Wszystko to powoduje, że rzadko jest ono jedyną instalacją grzewczą w domu. Zwykle instaluje się system składający się z kilku pętli ogrzewania podłogowego w wybranych pomieszczeniach i z kilku grzejników konwekcyjnych w pozostałych.

 

 

A tak w ogóle to może zakończmy dyskusje o ogrzewaniu:P to jest jak z przekonaniami politycznymi nie da się nikogo przekonać do swoich racji:P

Edytowane przez Olenkaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przykładem osoby która ma w domu instalację mieszaną podłogówka cały dół i góra grzejniki plus podłogówka w łazience górnej,teraz zrobiliśmy 100 % podłogówki i drabinki niskotemperaturowe w łazienkach z grzałkami elektrycznymi bo lubię ciepłe reczniki.Mamy drewno na podłogówce jeszcze nie mieszkamy ale grzejemy już od tego sezonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleńka, a ten architekt, co odradzał podłogówkę po całości to dlatego, że z teorii wyczytał czy przetestował? ;) Mniejsza z tym, to bardziej pytanie retoryczne :p A wiek nie ma znaczenia :)

 

Artykuł, który cytujesz ma mnóstwo przekłamań. Zresztą, dlatego rzadko czytam artykuły na muratorze - zbyt wiele jest sponsorowanych :p

 

Każdego da się przekonać, o ile obie strony są otwarte na argumenty :) Zresztą w moim dzienniku możesz zobaczyć, że sami z mężem zmieniliśmy decyzję z podłogówki + kaloryfery na samą podłogówkę.

 

Masz bardzo duże pokoje na górze - ale nie twierdzę, że to wada :) Obszerna garderoba przy sypialni, miodzio :) Szkoda tylko, że pod skosem, ale rozumiem, że inaczej się nie dało. Spiżarnia przy kuchni i WC daleko od salonu - też super. Tylko kurczę można było trochę ograniczyć u Ciebie ilość wywiewek kanalizacyjnych przeprojektowując nieco kotłownię, łazienkę, pralnię i WC. Wiatrołap świetny, zmieści się więcej niż 2 osoby. I schody ze spocznikiem zamiast zabiegowych - a więc dużo wygodniejsze. Fajny projekt, chociaż kominów masz naćkanych co niemiara :) Pokażesz elewacje?

Garaż masz ogrzewany czy nie? Jeśli nieogrzewany, to oddzielony od reszty domu ociepleniem? Bo w przeciwnym razie sporo ciepła będzie tam uciekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olenkoo a jaki jest większy wariant? :) podoba mi się rozkład pomieszczeń, kuchnia i sypialnia - fajna przestrzeń. Macie zsyp do pralni z górnej łazienki?

A co ma cyklinowanie do podłogówki? :)

 

mother_nature o tak mity są urocze, w mieszkaniu w centrum Krakowa przy ruchliwym skrzyżowaniu, mam prawie 20-letnie okna z białego pcv, z niskiej półki, a krakowski smog, spaliny i gołębie nie dają im rady - nadal białe (kiedy się je umyje;) ) o_O

 

aaa, telefon ze Starostwa, że PnB gotowe, ale jeden z dalszych sąsiadów, którego działka wchodzi(ła) w obszar oddziaływania naszej inwestycji, zmarł i do urzędu dotarła odmowa przyjęcia pisma. Trzeba się więc dowiedzieć, czyja teraz jest działka. Oby postępowanie spadkowe było już przeprowadzone, bo zdegradujemy się do bocianków 2017 :rolleyes:

Edytowane przez Niechaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa, telefon ze Starostwa, że PnB gotowe, ale jeden z dalszych sąsiadów, którego działka wchodzi(ła) w obszar oddziaływania naszej inwestycji, zmarł i do urzędu dotarła odmowa przyjęcia pisma. Trzeba się więc dowiedzieć, czyja teraz jest działka. Oby postępowanie spadkowe było już przeprowadzone, bo zdegradujemy się do bocianków 2017 :rolleyes:

 

Ale kto się będzie dowiadywał? Wy czy Starostwo? Jak macie nr księgi wieczystej tej działki, to można w necie sprawdzić właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mother_nature, nie ja rozmawiałam, więc nie wiem dokładnie, co pani powiedziała. Dzisiaj spróbujemy dowiedzieć się pocztą pantoflową (mamy imię i nazwisko zmarłego), po pierwsze czy faktycznie nie żyje i od kiedy (notatka listonosza to nie pewność, a do USC musi wystąpić starostwo - to potrwa) po drugie kto jest spadkobiercą. Wydaje mi się, że gdyby nowy właściciel był już wpisany w KW to pani sama by sprawdziła, bo chyba powinna mieć nr KW tej działki - skąd urzędnicy biorą dane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro urzędniczka wysłała na nazwisko zmarłego, to znaczy, że może nie być nowych danych w KW, bo chyba stamtąd biorą. Ewentualnie może ktoś jeszcze się wypowie, bo ja tylko gdybam.

Nie chcę Cię martwić, ale faktycznie sprawa może się przeciągnąć. Może ten wątek Ci pomoże http://forumprawne.org/prawo-nieruchomosci-lokalowe-budowlane/198327-starostwo-nie-wyda-pozwolenia-na-budowe-bo-sasiedzi-nie-odebrali-zawiadomien-nie-zyja.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mother_nature dzięki, no właśnie po lekturze tego forum zmartwiłam się, że tyle może być problemów - niektórym udaje się drogą pozasądową, ale inni mają strasznie pod górkę :/

Tsunami jestem oazą spokoju (...) kwiatem na tafli jeziora ;)

Pan nie żyje przynajmniej od 10 lat... ale mam na szczęście informacje, z którymi mogę spróbować coś podziałać - zalety małych miasteczek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze o wentylacji mechanicznej, bardzo fajny i krótki post Elfir w jednym z tematów:

"u mnie filtr zwykły wyłapuje popiół z pieców węglowych sąsiadów - już ten aspekt jest nie do przecenienia. Przy zwykłej wentylacji, w domu wdychałabym tę truciznę, a tak mam jako tako oczyszczone"

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245482-Instalacje-które-warto-miec-w-nowoczesnym-domu&p=7058137&viewfull=1#post7058137

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...