Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

E tam, od razu gromy... :p

Widzisz, Oleńka, dodatkowa kwestia jest taka, że w nowych domach wstawia się szczelne okna. Im szczelniejsze tym lepsze. Problem w tym, że szczelne okna przy wentylacji grawitacyjnej sprawiają, że niektóre kanały wywiewne w łazienkach czy kuchniach stają się nagle... nawiewnymi. I wiele osób narzeka, że zimnem z nich ciągnie. A dlaczego tak? Ano właśnie dlatego, że okna szczelne. Dlatego trzeba montować nawiewniki przy tych oknach (nieraz to dodatkowy koszt, nie wszyscy producenci mają je w standardzie) i co więcej - pozostawiać te nawiewniki otwarte! U moich rodziców po wymianie okien tak właśnie jest i autentycznie ciągnie po plecach, kiedy na zewnątrz jest zimno i siedzi się w okolicy okna. Ale nic z tym nie zrobisz - jeśli wentylacja ma w domu działać, to musi właśnie w ten sposób.

A przy WM regulujesz przepływ :) I jeszcze dzięki odzyskowi ciepła nie nawiewasz do domu lodowatego powietrza, a cieplejsze.

 

Ale nikt nie broni być konserwą! Piszemy o tym tyle, żebyście z mężem mieli świadomość jak każde rozwiązanie działa :) Dopiero wtedy będziecie mogli powiedzieć, że świadomie zdecydowaliście w ten sposób - i o to przecież chodzi, prawda? :)

 

po raz kolejny zagłębiłam temat i jednak świadomie grawitacyjna:) a nawiewniki higrosterowane chyba działają automatycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wraz z narzeczona chcemy wystartować z budowa domu WB 3469. Kupiliśmy działkę z fundamentami wiec pierwszy krok już za nami. Obecnie dręczy nas temat ogrzewania. Nie wiemy na co się zdecydować, ekogroszek, kominek z płaszczem czy gaz ziemny. Wszelkie opinie będą mile widziane. Pozdrawiamy serdecznie z okolic Gniezna.:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wraz z narzeczona chcemy wystartować z budowa domu WB 3469. Kupiliśmy działkę z fundamentami wiec pierwszy krok już za nami. Obecnie dręczy nas temat ogrzewania. Nie wiemy na co się zdecydować, ekogroszek, kominek z płaszczem czy gaz ziemny. Wszelkie opinie będą mile widziane. Pozdrawiamy serdecznie z okolic Gniezna.:D

 

Z takiego wyboru tylko gaz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,9 kW nie kWh/rok, obciązenie cieplne podajemy w W, kW

 

ups, mój błąd, dziękuję za poprawienie :)

 

 

Brysiu ja nic nie zrobiłam, zaproponowane nam zmiany to przede wszystkim wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (nie braliśmy jej wcześniej pod uwagę ze względu na $, ale jednak różnica w wynikach zbyt duża, żeby jej nie robić), docieplenie poddasza wełną (zakładaliśmy wstępnie tylko nakrokwiowe płyty PIR) i styropian o lepszych właściwościach.

 

Luki witaj, w projekcie macie maleńkie pom. gospodarcze 3,6mkw i to zaraz przy pokoju, chcesz tam upchać brudną kotłownię? Z wymienionych opcji zdecydowałabym się na gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za opinię. A co myślicie o połączeniu gazu (piec dwyfunkcyjny) + kominek z płaszczem. W razie wysokich mrozów mógłbym dogrzac sie kominkiem obniżając koszty gazu a dodatkowo majac miłą atmosfere w salonie przy lampce wina. W domu maja byc wszedzie podlogowki a dodatkowo w dwoch laziekach drabinki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za opinię. A co myślicie o połączeniu gazu (piec dwyfunkcyjny) + kominek z płaszczem. W razie wysokich mrozów mógłbym dogrzac sie kominkiem obniżając koszty gazu a dodatkowo majac miłą atmosfere w salonie przy lampce wina. W domu maja byc wszedzie podlogowki a dodatkowo w dwoch laziekach drabinki.

 

Nie lepiej dom dobrze ocieplić, na przykład 20 cm styro grafitowego? U mnie też będzie kominek, ale nie planuję KONIECZNOŚCI odpalania go nawet podczas największych mrozów. A przy dobrze ocieplonym domu i kosztach podłączenia gazu to już nieraz bardziej opłaca się pompa ciepła (szczególnie, że wszędzie planujesz podłogówkę). Tańsza powietrzna również wystarczy w naszym klimacie bez włączania grzałek, ale to tylko przy ciepłym domu. Rozeznaj temat, a w dzienniku "Nasz domuś czyli stóka z M3System" autorka ma właśnie powietrzną PC i w ostatnie duże mrozy radziła sobie bez grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek się przydaje wtedy, gdy chce się zagrzać troszkę dom podczas jesiennych chłodniejszych wieczorów, bez konieczności odpalania centralnego pieca. Ale myślę, że z płaszczem wodnym jest to kiepski pomysł. Ewentualnie z rozprowadzeniem ciepłego powietrza na piętro. Wydaje się, że coraz mniej jest zwolenników kominka z płaszczem wodnym. A mając gaz to średnio potrzebujesz, żeby woda była podgrzewana przez kominek... Przecież piec włącza się całkowicie bezobsługowo, gdy odkręcasz kran.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie ogrzewania - bo też jesteśmy na etapie decyzji.

Robiłam dokładne rozeznanie i koszty gazu - przyłącze, piec, instalacje, robocizna - jednak zdecydowanie niższe niż w przypadku pompy gruntowej; w naszym przypadku 25 tys. drożej wychodzi pompa, a naprawdę mamy dobrą i niedrogą ofertę. Więc się nie zdecydowaliśmy, będzie gaz.

Natomiast kominka z płaszczem wodnym zdecydowanie bym nie robiła (jeśli - to z nawiewem, jak pisała Tsunami), my wstępnie zrezygnowaliśmy w ogóle z kominka, a teraz za podpowiedzią dobrych ludzi z forum rozważamy kozę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z Was chce zamontować w swoim domu tylko pompę ciepła powietrze -woda jako jedyne źródło do CO i CWU?

Nie, podobnie tutaj wszyscy sobie budują ziemianki w razie jak im lodówka padnie albo prądu zabraknie (szczególnie w lato w upały 40sC). O przepraszam, nie budują? Aż dziwne... :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z Was chce zamontować w swoim domu tylko pompę ciepła powietrze -woda jako jedyne źródło do CO i CWU?

 

 

Tak, ja bębę miał PC jako jedyne źródło CO i CWU. Zero kominków i innych wynalazków. Uważają mnie za wariata, bo prundu nie będzie i czym zagrzeje, bo to bo tamto. Ale co tam sa jeszcze agredaty :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechaj, zastanówcie się nad tym, bo wiem, że tutaj zaraz zostanę zakrzyczana, ale PW PC naprawdę może zimą nie być wystarczająca. Mój mąż ma klientów, którzy w ostatnich latach budowali domy i z PW PC i gruntową. Żaden z nich nie jest tak zadowolony, by polecić te rozwiązania w 100%. Koszty nie zwracają się przez wiele lat, w bardzo mroźne dni PW PC nie wystarczy. Wiem, że tutaj na forum jest masę zwolenników, ci nie do końca przekonani raczej siedzą cicho.

Jednak osoby, z którymi rozmwiał mój mąż nie miałyby żadnego interesu w tym, by nas okłamywać.

Plus ja osobiście byłabym przerażona uzależniając cały dom od prądu. W małopolsce są duże wichury, o awarię prądu na kilka dni nie jest ciężko. Prąd drożeje, w lecie mieliśmy wspaniały przykład tego jak polskie elektrownie mogą nie przetrwać długotrwałej suszy bez ograniczeń w dostawie prądu.

Jestem przekonana, że każdy, kto spędził choć chwilę nad refleksją o swoich priorytetach - w końcu będzie wiedział, czego chce i co jest odpowiednie dla jego potrzeb, domu i rodziny. Także nie narzucam swojego zdania, jednak warto to bardzo dokładnie przemyśleć. Bo czasem coś jest modne, innowacyjne, pozornie wspaniałe. A później się okazuje, że nie do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...