Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja miałem w projekcie 10 cm 040. Po obliczeniach OZC i zmianie na 20 cm 031 zapotrzebowanie znacznie spadło na tym elemencie (6MWh/rok na 180m2). Ale wiele osób uważa, że próg opłacalności w domach energooszczędnych to 15 cm 031 a dokładaniem powyżej tego niewiele się już zyskuje (tzn. ew. zwrot nakładów jest wątpliwy przy zastosowaniu PC/gazu). Najlepiej to chyba ocenić po wykonaniu OZC, inaczej to zgaduj-zgadula.

 

Jeśli chodzi o materiał, to większego znaczenia to nie ma. Ew. ekipa może postulować o taki albo inny, bo woli na nim pracować. Jak już wspominałem ja wybrałem Silkę ze względu na sporą "masę" i co za tym idzie sporą akumulacyjność cieplną oraz dobry poziom izolacji akustycznej (na czym mi szczególnie zależy).

 

Skoro Uważasz, że materiał nie ma większego znaczenia to czemu nie Wybrałęś najtańszego czyli ceramiki?

O ile Ci spadło OZC po zmianie materiału?

Z jakiego materiału Zmieniłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Uważasz, że materiał nie ma większego znaczenia to czemu nie Wybrałęś najtańszego czyli ceramiki?

O ile Ci spadło OZC po zmianie materiału? Z jakiego materiału Zmieniłeś?

Napisałem dlaczego wybrałem taki a nie inny. ZTCW Porotherm i Silka ma zbliżone parametry izolacyjne (trochę na korzyść pustaka) i, przepraszam za skrót myślowy, z tej perspektywy pisałem że nie ma większego znaczenia. Na moim domu to było 0,3kW strat i 0,5MWh/rok na niekorzyść Silki. Porotherm jest też łatwiej kłaść ekipie, bo jest lżejszy. Ale, Silka za to lepiej izoluje akustycznie i ma większą pojemność cieplną (dla niezorientowanych, dłużej trzyma ciepło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy spadł śnieg...ale co tam, zaczęło się :)

Zdjęcie zimowe o 8.00. Zdjęcie wiosenne o 15.00. Ten sam dzisiejszy dzień.

 

właśnie miałam pytać, czy to zdjęcie z tego samego dnia ;) ale super :) jak się już rozpocznie to leci :)

 

u nas postawiono dziś szalunki na ściany piwnicy chyba i zbrojenie :) piszę chyba, bo zdjęcie z godz. 14 a nie wiem czy skończyli ;)

IMG_20160303_153927_AO_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie miałam pytać, czy to zdjęcie z tego samego dnia ;) ale super :) jak się już rozpocznie to leci :)

 

u nas postawiono dziś szalunki na ściany piwnicy chyba i zbrojenie :) piszę chyba, bo zdjęcie z godz. 14 a nie wiem czy skończyli ;)

[ATTACH=CONFIG]348729[/ATTACH]

łaaa, wygląda profesjonalnie! :) Mogłabyś napisać mi na priv gdzie zamawialiście szalunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don_Niki bardzo fajny projekt :)

a macie już ekipę? :)

 

my wszystko załatwiamy sami, ale ile człowiek się przez to nauczy ;)

 

Liliputek Dziękujemy :) Właśnie jesteśmy na etapie poszukiwań ekipy, może macie kogoś godnego polecenia na Pomorzu?

 

No u nas nie ma możliwości załatwienia formalności samemu bo urzędy otwarte max do 15 i to w dodatku wszystko w Żukowie i Kartuzach a my mieszkamy póki co w Gdańsku.

Babeczka, która nam pomaga to głownie właśnie wszystkie formalności i mówi nam co trzeba dostarczyć i ona działa, podobno może też być kierownikiem budowy, a że jest bardzo konkretna to zaczęliśmy rozważać czy właśnie jej nie wziąć.

 

Myjk

Pierwsza rzecz na jaką zwrócę uwagę na etapie wyboru projektu, to poddasze użytkowe (z którego ja się wyleczyłem po paru latach mieszkania w domu i nikomu tego nie polecam). Druga kwestia, to oczywiście kominy, które warto wyeliminować już na etapie projektu.

Dlaczego nie polecasz poddasza użytkowego? I w jakim sensie wyeliminować kominy? Jak już wspomniałam jesteśmy kompletnie zieloni więc wszystkie sugestie są dla nas bardzo istotne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie polecasz poddasza użytkowego? I w jakim sensie wyeliminować kominy? Jak już wspomniałam jesteśmy kompletnie zieloni więc wszystkie sugestie są dla nas bardzo istotne ;)

 

Ja, ja, ja odpowiem! :D

 

Grzejesz sobie prądem czy pompą ciepła, robisz wentylację mechaniczną - komfortowo, wygodnie, nie ma kominów, a sąsiedzi w głowę zachodzą co to za dziwolągi co kominów nie budują :D

Kosztowo może wyjść porównywalnie (w końcu budowa i obróbka kominów też swoje kosztuje), a komfort dużo wyższy.

 

Ale ja się mądrzę, a sama będę mieć 2 kominy xD Do kominka jeden, a drugi do pieca na owies :D

 

 

A poddasze to skosy (trudność aranżacji), schody (ja młoda jestem, a już kolana mi nie pozwalają na bieganie po nich), trudność w poprawnym ociepleniu (zdziwiłbyś się jak wiele osób nie wentyluje poprawnie wełny, którą skosy są ocieplone).

Edytowane przez Iscra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk

Dlaczego nie polecasz poddasza użytkowego? I w jakim sensie wyeliminować kominy? Jak już wspomniałam jesteśmy kompletnie zieloni więc wszystkie sugestie są dla nas bardzo istotne ;)

To takie przykre moje doświadczenia po 10 latach mieszkania w domu ze skosami. Oczywiście jak się wyprowadzałem z blokowiska, to o niczym innym nie marzyłem jak dom z poddaszem użytkowym. :p Pomimo, że są tu podwyższone skosy (zaczynają się na 1,60), to i tak często bolą w głowę, ograniczają powierzchnię czysto użytkową, a do tego wiążą się z moim największym koszmarem -- oknami połaciowymi. Okna połaciowe brudzą się na potęgę. U mnie po tygodniu od umycia nie ma praktycznie różnicy, znowu są brudne jak były przed myciem. Mycie natomiast jest wyjątkowo upierdliwe. Do tego jak pada deszcz generują kosmiczny hałas, a jak pada śnieg to widoczność ograniczają. :p Dlatego teraz buduję pełne piętro.

 

Kominy (wentylacyjne i spalinowe) warto wyeliminować na rzecz komfortowej wentylacji mechanicznej (zwaną dalej WM) co ograniczy także straty cieplne. Kominy są także zupełnie zbyteczne przy "czystym" ogrzewaniu prądem tudzież prądem z COPem (Pompa Ciepła, zwana dalej PC) oraz gazem (kotły gazowe z zamkniętą komorą nie wymagają wysokiego komina -- można zastosować wyrzut boczny). Tak, nie trudno zauważyć, że z obecnego domu mam również awersję do wszystkiego co pali się żywym ogniem... ;)

 

Jeśli jesteście mocno zieloni ;) to polecam również na etapie projektu wykonanie OZC (Obliczenia Zapotrzebowania Ciepła). Pozwolą one ocenić jakiej mocy źródło ciepła będzie potrzebne do ogrzania domu, ile dom skonsumuje energii (co można łatwo przełożyć na koszty w zależności od zastosowanego źródła ciepła), a także wprowadzić modyfikacje w projekcie aby tę moc/zapotrzebowanie zmniejszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, teraz już kumam, to wszystko do przemyślenia :)

A powiedzcie mi proszę na jakiej podstawie wybieraliście ekipę budowlaną? Skąd braliście namiary? Czy były to firmy, których kontakty braliście z sieci i wtedy próbowaliście się z nimi dogadać, czy były to ekipy z polecenia? Nie wiem jak się do tego zabrać. Mieliśmy mieć ekipę która wykańczała dom szwagra, ale coś tam z nimi nie bardzo wyszło.

 

Co myślicie o ściągnięciu np Górali na Pomorze? Dom będziemy budować my i drugi brat męża, więc roboty jest co niemiara. Chyba właśnie sobie uświadomiłam ogrom pracy jaki nas czeka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don_Niki ekipę mozna poszukać na dwa sposoby (nie licząc wersji z polecenia od znajomego/rodziny). Pierwsza to przejechac się po budowach - może nawet uda się spotkać z inwestorem i uzyskać opinie na temat ekipy. Druga to przejechać się do najbliższej hurtowni budowlanej i popytać czy nie mogą kogoś polecić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mother_nature, Niechaj budowa w tempie TGV. Dziś leją fundamenty.

 

Co do ekipy. To ciekawe z tą Oferią bo ja dostałem jedną ,,ofertę'' czyli maila z ceną.

Sam zrobiłem zapytanie ofertowe i porozsyłałem do firm i ogłoszeń.

Odpowiedziało kilka. Wybrałem te, które mi odpowiadały cenowo i merytorycznie i dopiero wśród nich zrobiłem rozeznanie w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don_Niki my mieliśmy górali, a budujemy w Krakowie - nie przyjechali, bo złapali cos na miejscu i im się jechac nie chciało. Generalnie u nas miały być 2 ekipy "na 100%", żadna nie przyjechała :) malopolsce jest duzy popyt na ekipy i oni przebieraja... ostatecznie mamy chyba też z gór, ale niskich :D

każda ekipa była z polecenia... ale różnie z tym bywa :)

radzę tylko jedno, od razu podpisać umowę jak coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...