Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekawe porównanie Solbetu i Ytonga. Nawet bym powiedział, że zastanawiające... Wymiary Solbetu mieszczą się +-1mm, więc nie wiem jak mogą nie trzymać pionów. Tutaj raczej ma znaczenie sposób klejenia i aktualny 'pion' budowlańców ;)

 

myślę, że czasem może zdarzyć sie felerna partia.. :)

 

mother_nature którego Ytonga uzywacie, że jest tak ciężki? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mother_nature faktycznie 22kg! duzo... biorac pod uwagę, że ytongi zazwyczaj są postrzegane jako lekkie, a silikaty jak ciężkie. tymczasem mój silikat 17,5 kg lub 21 kg, bo nabrałam wątpliwości czy wybrać N24 czy NP24...

to N24

http://www.grupasilikaty.pl/img/b8c46951_large.jpg

 

a to NP24

http://www.grupasilikaty.pl/img/73d1dc2c_large.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę o N24e, bo najtańszy :D

 

hmmm u nas tego nie ma w ofercie.. :D ale wyglądem zbliżony do N24 ;)

zastanawiaja mnie tylko te otwory, bo kolega ma pustaka z wieloma dziurami i jak wbije kołek to on się za niedlugo wyrabia i "chodzi" w tej ścianie :confused:

 

nie wiem po co zaczęłam to rozkminiać :D miałam juz jasną wizję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm u nas tego nie ma w ofercie.. :D ale wyglądem zbliżony do N24 ;)

zastanawiaja mnie tylko te otwory, bo kolega ma pustaka z wieloma dziurami i jak wbije kołek to on się za niedlugo wyrabia i "chodzi" w tej ścianie :confused:

 

nie wiem po co zaczęłam to rozkminiać :D miałam juz jasną wizję...

 

Ej, ale kolega ma ceramikę, nie silikata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iscra który kolega? ja mam silikata z grupy silikaty, zakład Klucze (o ile dobrze pamiętam). Tylko, że jestem koleżanką :D

 

aaaaa juz wiem!! matko, gdzie jest moja inteligencja?!

 

tak kolega ma ceramikę :D

może ceramika się bardziej kruszy?

 

:rotfl::rotfl: Koleżanko kochana, spokojnie, płci Ci nie zmieniam :lol2:

 

No właśnie też mam takie wrażenie, że to wina materiału. Nie słyszałam o problemach z kołkami w silikatach, nawet tych drążonych. Natomiast przy ceramice to wiele osób mówiło, ze się kruszy i mocowanie czegoś w ścianie to mordęga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja troszkę z innej beczki..

 

Mam zagwozdkę odnośnie budowy kominów palnych, ale może zacznę od objaśnienia sytuacji...

 

Od samego początku planuje jakieś bezobsługowe źródło energii. Po wielu godzinach spędzonych na różnych forach i kalkulacjach kosztów eksploatacji wybór padł na pompę ciepła PW a dokładniej Panasonica Aquarea (jeszcze dokładnie nie wiem którego ponieważ nie wykonywałem OZC). W związku z tym teoretycznie komin jest mi zbędny, jednak do tej pory planowałem takowy wybudować ze względu na możliwość budowy kominka oraz jakieś alternatywy dla pompy (skąd pomysł na alternatywę? Mieszkam na prowincji gdzie wg. większości jedynym słusznym i tanim ogrzewaniem jest węgiel/ekogroszek, dlatego każdy z kim rozmawiam twierdzi że lepiej żebym wybudował komin ponieważ pompa powietrzna nie da rady i będę miał problem bez komina.

 

Czy są tu osoby które planują pompę pw i nie planują budowy komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja troszkę z innej beczki..

 

Mam zagwozdkę odnośnie budowy kominów palnych, ale może zacznę od objaśnienia sytuacji...

 

Od samego początku planuje jakieś bezobsługowe źródło energii. Po wielu godzinach spędzonych na różnych forach i kalkulacjach kosztów eksploatacji wybór padł na pompę ciepła PW a dokładniej Panasonica Aquarea (jeszcze dokładnie nie wiem którego ponieważ nie wykonywałem OZC). W związku z tym teoretycznie komin jest mi zbędny, jednak do tej pory planowałem takowy wybudować ze względu na możliwość budowy kominka oraz jakieś alternatywy dla pompy (skąd pomysł na alternatywę? Mieszkam na prowincji gdzie wg. większości jedynym słusznym i tanim ogrzewaniem jest węgiel/ekogroszek, dlatego każdy z kim rozmawiam twierdzi że lepiej żebym wybudował komin ponieważ pompa powietrzna nie da rady i będę miał problem bez komina.

 

Czy są tu osoby które planują pompę pw i nie planują budowy komina?

 

Poczytaj dziennik Pusi. Ma pompę powietrzną, mieszka praktycznie w górach (zimniej i śnieżniej niż w większości kraju), a nawet przy największych mrozach jeszcze jej się grzałki elektryczne w pompie nie załączyły... :) W Skandynawii pompy powietrzne dają radę, a u nas by nie dały? :D Dobrze zaizoluj dom i żaden komin do szczęścia nie będzie Ci potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są tu osoby które planują pompę pw i nie planują budowy komina?

Ja planuję budowę bez kominów. Co prawda będę instalować pompę gruntową, bo mam z nią związane pewne plany, których nie da się zrealizować na pompie powietrznej, ale gdyby nie to, to pewnie instalowałbym powietrzną. Oczywiście też bez kominów. Jaki dom chcesz budować, wielkość, parametry ocieplenia, etc.?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję budowę bez kominów. Co prawda będę instalować pompę gruntową, bo mam z nią związane pewne plany, których nie da się zrealizować na pompie powietrznej, ale gdyby nie to, to pewnie instalowałbym powietrzną. Oczywiście bez kominów. Jaki dom chcesz budować, wielkość, parametry ocieplenia, etc.?

 

Już gdzieś tutaj wcześniej się "chwaliłem", ale wrzucę jeszcze raz :)

 

Projekt to Dm w tawułach (g2) http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-tawulach-g2-m65e217b3338d8

 

Jeśli chodzi o adaptację to będzie bez większych zmian. Budowę planujemy z h+h 30cm + 15cm styro. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, więc kominów wentylacyjnych nie będzie na 100%. Zastanawiam się jedynie nad tym palnym... Szczerze mówiąc kominka nie planuje i raczej planował nigdy nie będę(uraz do palenia spowodowany mieszkaniem od dziecka w domu z piecem węglowym).

 

Mam nadzieję że uda mi się zmniejszyć(w ostateczności utrzymać) wskaźnik Eu podany w projekcie. Jak już pisałem wcześniej OZC jeszcze nie wykonywałem i na dobrą sprawę nie wiem dokładnie kiedy najlepiej jest go wykonać ponieważ nie posiadam jeszcze zbyt wielu szczegółów (mam tu na mysli współczynniki okien, drzwi itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzisz troszkę więcej szczegółów?

Ja już wcześniej pisałem, że nie będzie u mnie kominów, będzie tylko pompa (ew. biokominek w salonie do sporadycznego uruchomienia), ale ponieważ żona nie wierzy że PC działa i podoła, to w kotłowni zainstaluję mały piecyk gazowy (z komorą zamkniętą, w więc nie wymagający wysokiego komina, a jedynie wyrzut boczny) na gaz propan-butan z typowej butli do kuchenek (11kg). Wątpię aby to było kiedykolwiek użyte, ale żony spokojne nerwy są bezcenne. ;)

 

Pompę gruntową chcę wykorzystać, prócz do grzania CO/CWU w zimie, także do chłodzenia w lato i równoczesnego grzania CWU i basenu ogrodowego. Nie da się tego osiągnąć na powietrznej, bo tam odbywa się w jednym czasie tylko grzanie, albo tylko chłodzenie (a to zazwyczaj wykluczy możliwość pracy tylko w drugiej taryfie). O ile w ogóle pompa powietrzna ma funkcję chłodzenia, za którą zazwyczaj trzeba dopłacić. Przy gruntowej funkcja chłodzenia nie będzie potrzebna, bo wszystko odbywać się będzie na poziomie instalacji hydraulicznej.

 

Na parametrze Ep się nie opieraj, warto zrobić dokładne wyliczenia OZC. Można poprosić o założenie "średnich" parametrów dla okien, a potem poddać to analizie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie ten pomysł z małym piecykiem gazowym zasilany butlą mi się spodobał i tez się nad czymś takim zastanawiam na wypadek zaniku prądu, który w moim rejonie się zdarza... może nie za często, ale bywały już przypadki że nie było go cały dzień.

 

Masz już może jakiś konkretny model upatrzony tego piecyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...