Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Melduję się w tym temacie, ponieważ mam zamiar budować się w 2016r. :)

 

"mam zamiar"... ;) wszystko zależy od tego jak potoczą się wszelkie formalności. Chciałbym w tym roku zrobić chociaż fundamenty aby przezimowały i ułożyły się.

 

Działka niebawem będzie, ale zostało jeszcze trochę spraw, aktualnie mój geodeta wytyczył ją i zajmuje się papierologią. Później notariusz, KW itd.

 

Z żoną mniej więcej wiemy czego byśmy chcieli, mamy ogólny zarys tego jaki domek by nam się podobał, jednak nasza działka nastręcza nam nieco kłopotów. Mianowicie chodzi o to, że wjazd będzie miała od południa (dokładnie południowo-zachodni narożnik) a niestety im głębiej w działkę tym bardziej ona opada. Między jej frontem a tyłem jest 1,20m różnicy w poziomach :/ z tego co czytałem przy takiej działce lepiej stawiać dom jak najdalej od południowej granicy aby front wykorzystać na dobrze nasłoneczniony ogród, ale nie chcę się pchać w dołek bo będę musiał później dokładać do fundamentów i nawiezienia ziemi. Z tego co pamiętam, zdarzało się, że na wiosnę na końcu działki w trawie stała woda. Bardziej myślałem o postawieniu domu na froncie działki i wykorzystaniu tyłu działki na ogród do którego schodziło by się schodami umiejscowionymi przy tarasie na skarpie, na której stał by też dom.

 

Aktualnie myślimy o domku parterowym z poddaszem użytkowym, na dole część dzienna, na górze sypialnie. Czy macie jakieś ciekawe pomysły na domek, na takiej działce, na samą działkę? Jeśli tak, to chętnie z Wami podyskutuje :)

 

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działka będzie miała długość około 48m i szerokość w najszerszym miejscu około 23m

 

Myślałem aby dom postawić około 7m od południowej granicy bo tam już postawiłem w południowo-wschodnim narożniku zaplecze budowy ;) blaszak 5m x 5m, ale wiadomo, potrzeba też przejść między nim a przyszłym budynkiem. W przyszłości to 7m pozwoli mi zaparkować tam samochód lub dwa, ew. jakaś wiata na auta lub miejsce na wwiezienie opału.

 

W przypadku wymyślonego przeze mnie ustawienia budynku na działce, salon chciałem usytuować od strony północno-zachodniej, z wyjściem na taras od północy. Taras umiejscowiony w narożniku budynku i biegnący wzdłuż ścian, taki narożnikowy taras.

Rozumiem, że w tym przypadku salon będzie mniej doświetlony niż od strony zachodniej a tym bardziej gdyby ustawić go w części południowej, choć widzę w Twoim dzienniku budowy, że masz podobnie usytuowany salon do tego co ja chcę zrobić :) może z racji gorących letnich dni to wcale nie będzie wada? :) a zimą i tak trzeba palić w piecu ;)

Chciałem jak najwięcej miejsca zostawić od strony północnej i zachodniej działki.

Edytowane przez dan1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie myślimy o domku parterowym z poddaszem użytkowym, na dole część dzienna, na górze sypialnie. Czy macie jakieś ciekawe pomysły na domek, na takiej działce, na samą działkę? Jeśli tak, to chętnie z Wami podyskutuje :)

Ja niezmiennie będę odradzać poddasze użytkowe na rzecz pełnego piętra, ew. parterówki. Skosy na poddaszu to zło, okna dachowe to jeszcze większe zło. ;)

 

ew. jakaś wiata na (...) wwiezienie opału.

Khm... czego co proszę? :p

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

salon chciałem usytuować od strony północno-zachodniej, z wyjściem na taras od północy. Taras umiejscowiony w narożniku budynku i biegnący wzdłuż ścian, taki narożnikowy taras.

 

Tylko że ja odwróciłam bryłę domu specjalnie po to, żeby salon mieć od południowej strony :) Nie będzie narożnikowy, z boku doklejamy wiatę samochodową.

Tak będzie:

tył_czerwony dach biała fasada_3w.jpg

Dorobiliśmy też drugie wejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj Myjk'a poddasze i kominy są super :p ja przynajmniej w to wierzę hehe ;) a wiara czyni cuda!

a tak serio to ja akurat mam salon i taras na południe, ale doczytałam, że niektórzy nawet nie chcą od południa, bo gorąco w lecie. Co kto lubi, aczkolwiek trochę w tym racji jest :) od południowego-zachodu to w upalne dni niekończąca się parówka... więc ja mogę nie móc usiąść na krześle na tarasie w lecie a Ty tak :) przecież latem nawet w cieniu jest ciepło :) ewentualnie jakby nie było to ogrodzisz sobie przód domu tujkami, by nikt nie patrzył i wystawisz krzesło :)

dan1985 jakie ogrzewanie planujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem mother_nature ;)

 

Liliputek zaczynasz mnie utwierdzac w przekonaniu ze to nie jest zly pomysl z tym salonem od polnocno-zachodniej strony z wyjsciem na taras i ogrod od polnocy :) na razie planujemy ekogroszek, choc maja u nas w miescinie geotermie uruchamiac i zaslyszalem ze do 2019r. maja sie przebic z rurami na drugi koniec miasta tam gdzie planujemy budowe, wiec gdyby tak sie stalo i umowa, i ceny byly by przystepne to pewnie sie podlaczymy, ale kotlownie profilaktycznie zrobimy w razie co ;) jak zaczna szalec z cenami to wstawie piec ekogroszek i podziekuje miejskiemu cieplikowi.

 

Sorry za brak polskich znakow, pisze z komorki.

Edytowane przez dan1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa salon jest na północny-zachód.. nie doczytałam, no to nie jest źle moim zdaniem. Teoretycznie przecież jesteś w domu głównie popołudniu, po pracy, wtedy słońce idzie w zachodnią stronę. My w mieszkaniu mamy kuchnię na zachód i popołudniu jest tak ładnie i jasno :) ale nie ma ostrego słońca.

Co Ci po salonie na południe, jak Ty jesteś wtedy w pracy :)

 

Azamiast ekogroszku nie lepiej gaz? no nie wiem... ale ekogroszek to brud, jest mocno obsługowy - koleżanka ma i mówi, że trochę lipa, bo jak rozpali w piecu to najlepiej byłoby, gdyby nie gasiła, a czasem jest zimno w październiku a potem już ciepło. Przy dobrze ocieplonym domu gaz nie jest droższy, aczkolwiek my poszliśmy eksperymentalnie w prąd :) który wg wyliczeń nie wychodził drogo, a jest bezobsługowy praktycznie. Jak nas będzie stac to może dokupimy PC-PW, ale zobaczymy jakie będą rachunki za prąd :)

Nie wiem gdzie masz działkę, ale na przykład w małopolsce to juz strach isc w ekogroszek, bo w samym Krakowie każą wymieniac piece, a mogą to rozszerzyc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj Myjk'a poddasze i kominy są super :p ja przynajmniej w to wierzę hehe ;) a wiara czyni cuda!

Myjk też tak kiedyś myślał, po czym pomieszkał w domu z poddaszem i z kominem (a nawet dwoma) 11 lat i mu się odmieniło o sto osiemdziesiąt stopni. Ale dobra, nie słuchaj! ;)

 

a tak serio to ja akurat mam salon i taras na południe, ale doczytałam, że niektórzy nawet nie chcą od południa, bo gorąco w lecie. Co kto lubi, aczkolwiek trochę w tym racji jest :) od południowego-zachodu to w upalne dni niekończąca się parówka... więc ja mogę nie móc usiąść na krześle na tarasie w lecie a Ty tak :) przecież latem nawet w cieniu jest ciepło :) ewentualnie jakby nie było to ogrodzisz sobie przód domu tujkami, by nikt nie patrzył i wystawisz krzesło :)

dan1985 jakie ogrzewanie planujecie?

Wg mnie salon od północy czy nawet od wschodu to bardzo nieprzyjemna sprawa. Jak zachacza zachód, to nie powinno być źle. Tzn. czas kiedy są upały to może 2 miesiące, a nawet i wtedy rano i wieczorem od północy jest po prostu chłodno i jakoś tak ciemno i mało przytulnie. Ja mam "idealny" układ działki (zresztą poświęciliśmy krótszy dojazd do działki, żeby mieć tę akurat działkę z takim właśnie układem) gdzie wjazd jest wschodu (bliżej strony północnej) dzięki temu salon jest na zachodzie, a taras na południowym zachodzie. Rano już sięgają tam poranne promienie i po południu też przez zdecydowaną większość roku. Że salon na południowym zachodzie się nagrzewa? Cóż, po coś chłodzenie wymyślili. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie bocianki 2016

-życzę Wam wszystkim powodzenia i realizacji Waszych planów i przestrzegam przed... ekogroszkiem ,to najgorsze co może być, i nie tanie -oj nieeee,niestety

bocianek 2015 i długoletni użytkownik ekogroszku

Nieznaszsię! Powszechnie wiadomo, że to najtańsze, najczystsze i w ogóle NAJ ogrzewanie! Dziadek palił wynglem, ociec palił wynglem, syn tyż miętkim nie winien być i palić wynglem powinien... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwe sie pozniej z kompa, pewnie po 22 jak skoncze prace, bo pisanie z komorki jest mega karkolomne ;/ a jak zmienie karte to znika mi co napisalem i mnie krew zalewa. Postaram sie tez zalozyc dziennik, gdzie bedziecie mogli podejrzec co i jak, jakas mapka, jakies fotki i ogolny plan. Do pozniej Bocianki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też będziemy mieli salon od północnego zachodu. Trochę się bałam,że będzie za ciemno, więc daliśmy duże okna na trzech ścianach. Może to pomoże go doświetlić. Innego wyjścia nie mieliśmy. Działka wąska a długa. I tylko z wjazdem od południa. W domku mamy za to balkon z przodu domu, więc jak będzie trzeba to tam wypijemy poranną kawkę w pełnym słońcu :)

Mam nadzieję zacząć w połowie maja, czekamy tylko na ekipę i ruszamy. Transza z banku juz na koncie :)

Zacznę tez oglądac się za oknami, bo chyba już najwyższy czas:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic nie zostało przeliczone. Na pewno będą takie,żaby najmniej uciekało ciepło. Inaczej to tego północnego salonu nie doświetlę.

Ja i tak nie ogarnę tego OZC. Będę brać pod uwagę rady tych co już pobudowali i mam nadzieję,że uda mi się postawić ciepły dom.

W jakim sensie nie ogarniesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że powinnam, ale nawet nie wiem kto by mi to obliczył. Pewnie trzeba wiedzieć z jakich materiałów chce się budować, czym ocieplać itd. A ja jeszcze tego do końca nie wiem. Szczerze mówiąc to dopiero się do tego zabieramy. majster wziął projekt i ma nam wyliczyć ile materiału potrzeba na budowę i jakiego. Wtedy się ustosunkuje czy mi to pasuje, a jak nie to będziemy coś zmieniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...