Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Łukasz gratulacje :)

bmajerczyk witaj, budujemy w okolicy, nazwisko znajome :)

Dan witaj, mam/będę mieć salon od północnego zachodu z tarasem na północ (zadaszony z kominkiem gdyby było zimno). Wjazd na działkę od południa, dom odsunięty od drogi 20m, ale działka długa i za domem zostaje ponad 60m, spadek też mam, woda też stoi ;)

monkasto też mam długą, wąską i z wjazdem od południa, salonem z wielkimi oknami na północ i obliczonym pod nie OZC - dom zapowiada się ciepły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liliputek dokańczając temat z wczoraj, co do grodzenia, obsadzania frontu tujami itp. to problemu nie będzie raczej z podglądaczami, z przodu działki będę miał ogród siostry, ta już się zapowiedziała, że u siebie będzie sadzić tuje ;) więc to mam z głowy :) od ulicy będzie mnie dzielić ~38m wąskiej (~4m) działki przeznaczonej na wjazd. Od zachodu mam pole uprawne, od wschodu sąsiad ma tunele z warzywkami/kwiatkami a z tyłu (północ) jest łąka po której hasają sarny, pasą się krowy, biegają bażanty i zające, zarośnięta młodymi dębami i brzozami więc na sąsiadów nie mogę narzekać :) jedynie sarny pewnej pięknej zimy obgryzły tuje, które były do rozsadzenia :/ trudno

 

Co do pracy to wykonuję ją na trzy zmiany, więc różnie bywa z tym moim byciem w domu ;) jak salon będzie od zachodu to będziemy mieli piękne zachody słońca widoczne z tarasu i z salonu :)

 

Ekogroszek hmmm... na pewno to lepsza alternatywa od palenia miałem lub węglem, dzisiaj właśnie czyściłem piec mamie i pachnę jak przypalona grzanka, więc wiem jak to jest, raz w miesiącu to mus :/ hehe chętnie zaproszę Twoją koleżankę, dopiero zobaczy, że może ekogroszek to nie taka tragedia :D gaz jest drogawy z tego co słyszałem, a i samo przyłącze kosztuje, fakt, że wygodny, znajomy ostatnio zakładał to chyba 30 tyś. dał za wszystko. Do tego jeszcze się naczytałem jak to ludzie płacą mało za gaz i są wyśmiewani przez innych forumowiczów, że mają chyba 14*C w domu zimą ;) wszystko jeszcze jest do rozpatrzenia :)

 

Działkę będę miał/mam we wschodniej Wielkopolsce :) w małym mieście. U nas mają wprowadzić jakiś podatek kominowy z tego co wiem ?!? tylko zobacz jakie zagęszczenie ludności i budynków jest w Krakowie, auta itp. itd. a kto wie co kto wkłada tak naprawdę do pieca, kontrole znikome. U mnie raczej na razie nie będzie tego problemu, a jak coś to można kupić piec ekogroszkowy z rusztem do palenia drewnem :) a za chatą będę miał cały zagajnik wierzby energetycznej do wycięcia :) teren w zasadzie też z tym spadem mam dobry, żeby założyć PC, położyć rury na glebie i zasypać 1,2m ziemią ;) może lepiej wkopać mimo wszystko ;)

 

Myjk a co Ci się odwidziało z poddaszem? I co masz do ekogroszku? Pytam z ciekawości :)

 

A drogie jest zrobienie takiego OZC? :)

Edytowane przez dan1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk a co Ci się odwidziało z poddaszem?

Poddasze ze względu na skosy jest upierdliwe w wykonaniu, jeszcze bardziej upierdliwe w użytkowaniu. Równie upierdliwe są okna połaciowe, które brudzą się na potęgę. Tak realnie jak ktoś jest estetą, to praktycznie co 2 tygodnie trzeba je myć, chyba że są intensywne opady akurat co tydzień to jest szansa że sięsame zmyją (pod warunkiem że deszcz będzie czysty). Samo mycie jest jeszcze bardziej irytujące niż ich wygląd. Do tego są z tego piekielnie duże zyski słoneczne, tak samo jak i z połaci dachowej, więc na poddaszu jest zazwyczaj piekarnik (stąd ja zainstalowałem klimę żeby jakoś sensownie żyć, bo bywało, że miałem i 35 stopni). To wszystko w moim domu, który ma znacznie podwyższone skosy, tj. zaczynają się na wysokości 1,5m.

 

I co masz do ekogroszku? Pytam z ciekawości :)

Ponieważ to truje ludzi przeraźliwie, wcale nie mniej niż dobrze prowadzony kocioł zasypowy palony od góry. Przy tym truciu ludzi nie jest wcale tanie ani w instalacji, ani w eksploatacji. Zrewiduj swoje opinie na temat grzania gazem, prądem czy PC. Jak zrobisz OZC i poznasz zapotrzebowanie oraz moc, to można to wszystko przeliczyć (możemy tutaj wspólnie to zrobić) i zobaczysz, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Wg moich obliczeń i trzyletnim lizaniu tematu ogrzewania najkorzystniejsze w domach energooszczędnych jest grzanie prądem (przy dobrym ociepleniu) albo PC.

 

A drogie jest zrobienie takiego OZC? :)

Średnio 300 zł więc w zasadzie śmieszne pieniądze, a pozwoli to poznać zużycie energii i dobranie źródła ciepła, bo przewymiarowane źródło to najgorsze co może być. No, można jeszcze dać zbyt małe, ale to się akurat rzadko zdarza szczególnie przy ekosyfie i innych paliwach stałych. Do grzania prądem czy PC to jest pozycja obowiązkowa. Co więcej dzięki obliczeniom można zmodyfikować założenia co do materiałów, ocieplenia, okien, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, temat ekogroszku co chwilę się przewija. Ale jeśli podoba Ci się palenie nim i masz ochotę robić to nadal, to czemu nie. Chociaż z wypowiedzi wnioskuję, że jeszcze tego nie próbowałeś, doświadczenie masz z normalnym piecem. Niech Ci się nie wydaje, że jest pięknie i kolorowo, bo nie jest. W zimie piec na eko musisz wyczyścić raz w tygodniu, z tego co pamiętam, bo moja babcia używa, stary typ pieca czyści się o wiele rzadziej. Jedyny plus, to że jak masz zasobnik i jeśli nie będzie gwałtownej zmiany temperatur zaburzającej ustawienia sterowania, to piec widujesz raz na tydzień, a w ciepłym okresie roku rzadziej.

Ja już więcej tego dziadostwa na oczy nie chcę widzieć, mąż także. Po każdej akcji "kotłownia" od razu pod prysznic iść musi. A ile nabluzgał tej zimy, to tylko piec wie, bo kupiliśmy koszmarny groszek ulegający spiekaniu i piec co chwilę się wyłączał.

Nie zmienia to faktu, że grzanie węglem wciąż jest najtańsze dla niektórych osób w tym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za gratulacje :-)

 

 

Ozc to wydatek rzedu 300-400zl, moze troche wiecej, ale cena zalezy od budynku, bo różny nakład pracy jest potrzebny.

Ja mam zrobiony przez kolegę asolt z forum. To obliczenie bylo mi potrzebne, bo wyraznie pokazało mi różnice pomiedzy tym co mam w projekcie, a tym co wychodzi finalnie z założeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestii OZC czy szukania alternatyw do węgla/ekogroszku zgadzam się całkowicie z Myjk :)

My zrobiliśmy i nie żałujemy... zamiast gazu taniej nas wyszedł prąd. Ale faktyczne zużycie i koszty powiem Wam za rok, albo dwa ;) Dodatkowo każdą zmianę, czy wątpliwość zgłaszaliśmy audytorowi i mówił, czy się opłaca :) w ten sposób uniknęliśmy płyty fundamentowej za 20tys...

Osobiście o kotłach na miał czy węgiel już dawno nie słyszałam w nowym budownictwie :) i nie do końca zgodzę się, że w domach na gaz jak się mało płaci to jest zimno ;) kolega ma 300 m2, dom w stanie hmm pół-surowym, bo nie ma mebli, drzwi, wykończonych łazienek, okna dwuszybowe, styropian 20cm ale biały. Płaci 3000 za sezon, z tym, że zaznaczam temperaturę ma ok. 19 stopni. Dla mnie to za chłodno, ale jak na niewykończony dom, standardowo ocieplony to 3tys jest w miarę ok :)

 

dan1985 bliskość saren jest super :) moim zdaniem. Daj im gryźć tuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, temat ekogroszku co chwilę się przewija. Ale jeśli podoba Ci się palenie nim i masz ochotę robić to nadal, to czemu nie.

Właśnie dlatego nie, że w NOWYM domu jest to nieopłacalne, a poza tym dlatego nie, bo nie ma większych TRUTEK na ludzi niż piece węglowe pod strzechami. I nie łudźmy się, to że piec na "eko"węgiel nie kopci, nie znaczy automatycznie że nie truje -- bo TRUJE przeraźliwie głównie inwestora z rodziną, i jego sąsiadów.

 

Nie zmienia to faktu, że grzanie węglem wciąż jest najtańsze dla niektórych osób w tym kraju.

Ale nie w nowych domach -- a o takich tutaj przecież dyskutujemy. Najłatwiej to zobaczyć oczywiście po wykonaniu OZC i rzetelnym (tj. uwzględniając wszelkie koszty, szczególnie te "ukryte") policzeniu różnych źródeł ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liliputek najchetniej na tyle dzialki w ogrodzeniu zrobilbym otwierana bramke lub panel ogrodzeniowy i w dzialce ustawilbym pasnik, mysle ze kolezanki zza plotu zagladaly by czesto :) kilka dni temu jak bylem na dzialce z geodeta to sploszylem jedna i pohasala w trzcine i zarosla, bazanty tez raz po raz sie odzywaja :)

 

A to OZC kiedy sie robi? W fazie projektu czy jak juz sie ma np SSO?

Edytowane przez dan1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robiłam przed rozpoczęciem SSO, żeby własnie na przykład nie robic niepotrzebnie płyty fundamentowej :) Można dobrac materiały zanim się wybuduje.

Oczywiście trzeba miec już jakiś pomysł na dom, czyli wiedziec z jakiego materiału się buduje, jakie chce się okna itp. Podaje się wtedy te parametry audytorowi, on to wrzuca do programu i oblicza :) potem np. mozna zapytac, czy zmiana styropianu z 15 na 20 cm daje znaczącą i opłacalną różnicę.

 

bmajerczyk też tak miałam ;) ale warto czytac :) po jakimś czasie wiedza się usystematyzuje w glowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też będziemy mieli salon od północnego zachodu. Trochę się bałam,że będzie za ciemno, więc daliśmy duże okna na trzech ścianach. Może to pomoże go doświetlić. Innego wyjścia nie mieliśmy. Działka wąska a długa. I tylko z wjazdem od południa. W domku mamy za to balkon z przodu domu, więc jak będzie trzeba to tam wypijemy poranną kawkę w pełnym słońcu :)

No nie wiem, czy zechce się Wam schodzić do kuchni, robić kawkę, a później wbiegać z nią na ten balkonik... Ale większość osób tak właśnie na początku przygody z wlasnym domem myśli ;)

Więcej przeszkleń najlepiej dać od strony nasłonecznionej, bo od północy to właściwie tylko strata ciepła (no chyba, ze ktoś ma z tej akurat strony piękne widoki, to odpowiednie przeszklenie jak najbardziej zalecane).

 

Liliputek najchetniej na tyle dzialki w ogrodzeniu zrobilbym otwierana bramke lub panel ogrodzeniowy i w dzialce ustawilbym pasnik, mysle ze kolezanki zza plotu zagladaly by czesto :) kilka dni temu jak bylem na dzialce z geodeta to sploszylem jedna i pohasala w trzcine i zarosla, bazanty tez raz po raz sie odzywaja :)

Karmienie dzikich zwierząt jest niezgodne z prawem i można za to dostać mandat. Ale mnie też się marzy połączenie działki z lasem, aby sarny przychodziły pod dom (ale paśnika nie planuję). Jedna podczas letnich upałów rok temu zrobiła sobie siestę w piwnicy pod schodzami :D Od tego czasu wejście z ogrodu jest zabarykadowane, co nie przeszkadza tej dziewczynie przychodzić paść się na działce (w tym roku przyszła ze swom młodym).

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moniss skutecznie odstraszasz mnie od tego pasnika :p to zrobie to inaczej, uchylona bramka i mlode tuje do obgryzienia, konfitur nie zamierzam im dawac hehehe :D lasu jeszcze tam nie ma, ale jak nikt nie wpadnie na magiczny pomysl aby wyciac obecne drzewa to calkiem ladny widok na polnoc z dzialki bedzie, kto wie, moze debowy lasek za dzialka, choc jak juz drzewa wypuszcza liscie to nic przez nie nie widac w oddali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Niechaj Witaj!

Możesz mi powiedzieć gdzie budujesz i jakie ogrzewanie przewidziałeś dla swjego domu? Powiem szczerze że mam wielki dylemat i im więcej czytam forum tym większy mętlik w głowie :o

Gdzie dokładnie budujemy mogę napisać na priv :)

Będziemy ogrzewać pompą ciepła PW, planowaliśmy pompę z gruntowym wymiennikiem, ale przerosły nas koszty. Wyniki OZC pokazały, że wystarczy tańsza pompa powietrze-woda. Gaz mam daleko=koszty, piec na paliwo stałe odpadł w przedbiegach, bo nie chcemy siebie i innych truć, została pompa. Będzie też kominek, ale dla rekreacji, ogrzewać nim nie planujemy.

 

dan u mnie też sarny za płotem, sąsiad ma paśnik, ale nie ruszają tego, co wyszło spod kosiarki - trzeba kosą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to OZC kiedy sie robi? W fazie projektu czy jak juz sie ma np SSO?

Im wcześniej, tym lepiej -- bo więcej możesz naprawić. Generalnie do obliczeń jest potrzebny projekt, ale ja robiłem na podstawie rzutów + podałem "ustnie" wysokość kondygnacji, i resztę potrzebnych, a wstępnie założonych, szczegółów w opisie tekstowym. Po pierwszym wyliczeniu audytor zaproponował co zmienić aby parametry domu polepszyć. Dotyczyło to zarówno rozwiązań jak i materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie w nowych domach -- a o takich tutaj przecież dyskutujemy. Najłatwiej to zobaczyć oczywiście po wykonaniu OZC i rzetelnym (tj. uwzględniając wszelkie koszty, szczególnie te "ukryte") policzeniu różnych źródeł ciepła.

 

Chyba mało masz znajomych ze Śląska. Niektórzy wciąż dostają deputaty węglowe albo mają dojścia do zakupu tańszego. Im się opłaci. Poza tym nie każdy budujący szuka po forach opinii innych ludzi, czy robi OZC. Skoro w okolicy pali się węglem, to oni w nowym domu też nim palić będą.

Żeby było jasne - jestem przeciwnikiem palenia węglem, przeszkadza mi smród z kominów równie bardzo jak smród dymu z papierosów.

 

A Moracchioli jest świetny :D \m/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie niektórzy, a sporo ludzi nadal ma deputaty węglowe... ale sporo jest już w formie pieniężnej :)

Mi się wydaje, że to przez panującą opinię, że prąd czy gaz jest mega drogi ludzie idą w ekogroszek (który eko to jest tylko w nazwie).

Muszę przyznać, że też tak myślałam, ale jak zaczęłam czytać to weryfikowałam swoje poglądy... a tak naprawdę dobrze trochę poczytać zanim się zacznie budować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...